Zmiana i utrata pracy

Jak i gdzie szukać pracy? Efektywne metody poszukiwania ofert pracy

6 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

9 komentarzy
Jak i gdzie szukać pracy? Efektywne metody poszukiwania ofert pracy
Odkryj sprawdzone metody szukania pracy, dowiedz się jak szybko znaleźć pracę, nawet bez doświadczenia, i skutecznie rozpocząć poszukiwania nowego miejsca pracy.

Same poszukiwania pracy nie zakończą się sukcesem. Trzeba jeszcze wykonać pewne kroki, które przybliżą Cię do Twojej wymarzonej posady. Zacząć należy od stworzenia poprawnego CV, kreatywnego listu motywacyjnego, a czasem również portfolio. Dokumenty powinny być stworzone zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy, które są zamieszczone w ogłoszeniach. Dzięki temu nie tylko informacje o Tobie będą odpowiednio uporządkowane, ale też osoba rekrutująca będzie wiedziała, że spełniasz wymagania stawiane przez firmę.

Szukanie pracy bez doświadczenia

Szukanie pracy bez doświadczenia może być wyzwaniem, ale jest to możliwe. Wiele firm oferuje stanowiska dla osób na początku swojej ścieżki zawodowej, często zapewniając szkolenia i możliwość rozwoju. Ważne jest, aby podczas procesu rekrutacyjnego skupić się na swoich umiejętnościach, które mogą być przydatne w danym stanowisku, a także na motywacji i chęci do nauki. Dla osób bez doświadczenia warto również zwrócić uwagę na praktyki i staże, które mogą być świetnym punktem wyjścia do dalszej kariery.

Jak skutecznie szukać pracy?

Przeglądanie portali z ogłoszeniami jest świetnym pomysłem, bo na nich codziennie możesz znaleźć sporą dawkę nowych ofert pracy. Aby wybrać najodpowiedniejszy do twoich potrzeb, musisz wiedzieć, że portale ogłoszeniowe różnią się od siebie m.in.:

 • Zasięgiem – w sieci znajdziesz portale ogólnopolskie i lokalne;
 • Wyspecjalizowaniem – w sieci znajdziesz portale wyspecjalizowane i ogólne. Te pierwsze koncentrują się wyłącznie na zamieszczaniu ofert pracy, a na portalach ogólnych znajdziesz oferty z wielu działów;
 • Ilością oferty – multiwyszukiwarki to portale, na których można znaleźć ogłoszenia (w tym również oferty pracy) zamieszczone w różnych miejscach w sieci.

  Chcesz szybko znaleźć zatrudnienie? Najlepiej zrobisz, jeżeli zdecydujesz się szukać ofert na portalach koncentrujących się wyłącznie na publikacji ofert pracy. Jeżeli nie przewidujesz zmiany miejsca zamieszkania, nie chcesz też wyjeżdżać za pracą, ogranicz swoje poszukiwania do przeglądania lokalnych serwisów z ogłoszeniami o pracę.

  Jak szukać pracy przez portale pozwalające pracodawcom zamieszczać ogłoszenia? Pamiętaj o tych zasadach:

  Szukasz pracy?

  Praca Holandia - magazyn - od zaraz ! Bergen op Zoom

  DSV Services Sp. z o.o.

  • Holandia
  • 9 000-12 000 zł / mc
  Dodana

  Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

  Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
  Dodana
  Dodana

  OPERATOR MASZYN

  Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
  Dodana
  • Korzystaj z wyszukiwarki – w ten sposób nie będziesz musiał przeglądać wszystkich ogłoszeń, które zostały opublikowane danego dnia – swoje poszukiwania ograniczysz do interesującej cię branży;

  • Zapisz się na listę odbiorców newslettera– to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeżeli masz pracę, ale oglądasz się za lepszą posadą. Informacje o świeżych i pasujących do podanych przez ciebie parametrów ogłoszenia będziesz otrzymywał na wskazany adres mailowy.

"Kluczem do skutecznego szukania pracy jest dobrze zaplanowana strategia, która obejmuje różnorodne źródła ofert, a także personalizowane CV i list motywacyjny."

Jak efektywnie szukać pracy?

Aby efektywnie szukać pracy, warto zastosować kilka strategii. Przede wszystkim, starannie zaplanuj swoje działania - określ, w jakiej branży chcesz pracować, jakie stanowiska Cię interesują, a następnie zidentyfikuj portale i firmy, które mogą oferować takie oferty. Pamiętaj o regularnym przeglądaniu ofert i składaniu aplikacji. Twoje CV i list motywacyjny powinny być starannie przygotowane i dostosowane do każdej oferty - pamiętaj, że personalizowany list motywacyjny może znacząco zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy. Warto również zainwestować w swoją obecność w sieci - na przykład, profil na LinkedIn może być świetnym narzędziem do nawiązywania kontaktów i prezentowania swojego doświadczenia. Na koniec, pamiętaj, że szukanie pracy to proces, który może zająć trochę czasu - nie zniechęcaj się, jeżeli nie otrzymasz od razu odpowiedzi, ale kontynuuj swoje działania.

Gdzie szukać pracy?

Mało prawdopodobne jest, że to pracodawca się po Ciebie zgłosi (choć owszem, takie sytuacje się zdarzają!). Musisz więc wiedzieć, gdzie szukać pracy i odpowiednio się przygotować do zawalczenia o nią. Na początku warto rozeznać się wśród bliskich i znajomych, szczególnie tych z branży, czy nie mają nic do zaoferowania bądź czy nie słyszeli o ogłoszeniach o pracę. W drugiej kolejności warto prześledzić ogłoszenia na portalach internetowych, w mediach społecznościowych, a jeśli ma się sprecyzowane plany zawodowe, można również zajrzeć na strony firm, w których chciałoby się znaleźć zatrudnienie. Nie zastanawiaj więc się ani chwili dłużej gdzie szukać pracy, lecz zacznij działać!

Gdzie najlepiej szukać pracy?

Wybór miejsca do poszukiwania pracy często zależy od naszej branży. Na przykład, osoby poszukujące pracy w dziedzinie IT najczęściej korzystają z specjalistycznych serwisów ogłoszeniowych, takich jak StackOverflow czy Github. Natomiast osoby z branży HR z pewnością znajdą wiele ofert na portalach takich jak LinkedIn. Przemyśl, które portale mogą być najbardziej efektywne dla Twojej branży i skup się na nich. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś ograniczać się tylko do jednego źródła - różnorodność portali to klucz do znalezienia ciekawych ofert.

Ile trwa szukanie pracy?

Czas poszukiwania pracy zależy od wielu czynników - od branży, poziomu doświadczenia, a także od efektywności naszych działań. Według badań, przeciętny czas poszukiwania pracy wynosi około 3-6 miesięcy. Jest to jednak czas orientacyjny - dla niektórych osób proces ten może trwać krócej, dla innych dłużej. Kluczowe jest systematyczne i efektywne poszukiwanie - regularne przeglądanie ofert, składanie aplikacji, ale również dbanie o swoją widoczność w sieci i budowanie sieci kontaktów.

Urlop na poszukiwanie pracy – kiedy się należy?

Jesteś obecnie zatrudniony i poszukujesz nowej pracy? Czy wiesz, że może przysługiwać Ci urlop na poszukiwanie pracy? Komu przysługuje i w jakim wymiarze? Urlop na poszukiwanie pracy należy się pracownikowi, któremu to pracodawca wypowiedział umowę. Co ważne okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Dlatego urlop na poszukiwanie pracy otrzymają pracownicy zatrudnieni na podstawie:

 • umowy o pracę na czas nieokreślony,
 • umowy o pracę na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia,
 • umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące.

Ile dni wolnych możesz otrzymać? Liczba przyznanych dni wolnych na szukanie pracy zależy od długości trwania okresu wypowiedzenia. Wymiar zwolnienia wynosi:

 • 2 dni robocze - w przypadku dwutygodniowego i jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia;
 • 3 dni robocze - w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

W jakiej wysokości otrzymasz wynagrodzenie za urlop na poszukiwanie pracy? Za dni wolne na poszukiwanie pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie obliczane według zasad, obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Czy możemy dowolnie wybrać dni, w których chcemy wziąć urlop? Termin wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy powinien być przez pracownika uzgodniony z pracodawcą. Jeżeli pracodawca odmówi udzielenia dni wolnych w terminach zaproponowanych przez pracownika, to pracownik może nie przyjść do pracy w ciągu - odpowiednio - ostatnich 2 lub 3 dni roboczych. Tylko w ten sposób może on bowiem wymusić realizację swojego prawa, jako że za niewykorzystane dni wolne nie przysługuje żaden ekwiwalent.

Czy dni wolne możemy wykorzystać na inny cel, niż poszukiwanie pracy? Przyznane uprawnienie ma charakter celowy, to znaczy, że jak sama nazwa wskazuje dni wolne powinny być wykorzystane przez pracownika na poszukiwanie nowego zatrudnienia. Stąd też prawa do tego zwolnienia nie ma pracownik, który w sposób niewątpliwy nie będzie poszukiwał pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak efektywnie szukać pracy?

Aby efektywnie szukać pracy, zaplanuj swoje działania, regularnie przeglądaj oferty, składaj aplikacje i dostosowuj CV oraz list motywacyjny do każdej oferty. Ważne jest również, aby dbać o swoją obecność w sieci.

Gdzie najlepiej szukać ofert pracy?

Najlepiej szukać ofert pracy na portalach specjalistycznych zależnych od branży, a także na popularnych serwisach takich jak Pracuj.pl, LinkedIn czy Indeed.

Ile zazwyczaj trwa szukanie pracy?

Czas poszukiwania pracy zależy od wielu czynników, ale przeciętnie wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Jak szukać pracy bez doświadczenia?

Szukanie pracy bez doświadczenia może być wyzwaniem, ale jest to możliwe. Skup się na swoich umiejętnościach i motywacji, a także rozważ praktyki i staże.

Jakie są najlepsze strategie na rozpoczęcie poszukiwania pracy?

Najlepszą strategią na rozpoczęcie poszukiwania pracy jest dokładne określenie swoich celów zawodowych, systematyczne przeglądanie ofert na odpowiednich portalach, a także nawiązywanie kontaktów w sieci.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

9 komentarzy

Psycholożka

Psycholożka

Uważam, że artykuł ten mógłby być bardziej obszerny. Brakuje mi tutaj więcej pomysłów jak sprawić, aby ten proces przebiegał sprawniej i większej ilości propozycji gdzie tej pracy szukać. Wydaje mi się, że powinniśmy sobie z góry zaplanować tę czynność jaką jest poszukiwanie wolnego stanowiska, która znacząco pomogłaby w tej sytuacji. Mogę w tej tematyce polecić artykuł na tym blogu: perso.in/blog/jak-i-gdzie-szukac-pracy/
Wiki

Wiki

Szybko zmieniająca się gospodarka i nowe branże generalnie zmuszają znacznie więcej osób w średnim wieku do myślenia o zmianie pracy. W ten sposób zjawisko staje się chyba normą.
Mateusz

Mateusz

Każdego dnia niemal każdy z nas korzysta z fb. Są strony takie jak np. Eurokadra 0 Agencja pracy, która publikuje na bieżąco ogłoszenia o prace, w każdej chwili można również przesłać do nich CV, chętnie i szybko pomagają i podpowiadają na wiadomości.
Barbara

Barbara

OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika - nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy - korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.
Celina

Celina

OGIDO portal pracy zbiera oferty dla szukających zatrudnienia. Jeśli potrzebujesz pracy, lub jesteś pracodawcą poszukującym pracownika - nasz serwis to idealne miejsce dla Ciebie. Tutaj spotykają się ambitni ludzie i rzetelni właściciele firm. Kryteria wyszukiwania wolnych stanowisk pomogą Ci odnaleźć pracę lub pracownika, jakich potrzebujesz, zgodnie z kwalifikacjami i oczekiwaniami. Nasza platforma to kompleksowa oferta dla Agencji Zatrudnienia i Agencji Pracy - korzystaj w dowolnym czasie i z każdego miejsca na ziemi, 24/7.
Karol

Karol

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie? Na szczęście bezrobocie już nie jest takie wysokie jak 10 lat temu. Szukałem pracę w ogłoszeniach lokalnych, wchodziłem na strony internetowe firm w moim mieście, zgłosiłem się w agencji pracy. Znalazłem wymarzoną pracę w przeciągu 3 tygodni z ogłoszenia lokalnego.
Osobita

Osobita

Tam, gdzie badane są emocje związane ze zmianami, skupia się na utracie pracy. Ale subiektywne straty i późniejsze przeżycia emocjonalne jednostek są niedoceniane. Jednak znalezienie pracy wcale nie musi być trudne.
Mariusz Kalinowski

Mariusz Kalinowski

Podczas poszukiwania pracy napotykasz krytyczny problem: niezwykle trudno jest dostrzec długoterminowe możliwości kariery podczas czytania opisu stanowiska. Za to odpowiedzialni są często menadżer ds. Zatrudnienia i rekrutujący.
Kuba

Kuba

Utrata pracy może poważnie zranić osobę, ponieważ to wydarzenie stanowi miażdżący cios dla jego poczucia własnej wartości. Ja po dwóch latach nie mogę znaleźć pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka