Twoje wsparcie w rekrutacji

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu
Zmiana pracy czasem bywa wynikiem decyzji pracodawcy, ale często też jest owocem trudnej i czasochłonnej decyzji pracownika. Taka decyzja bywa trudna i stresująca. Istnieją jednak sposoby, aby zmienić stanowisko, pracę albo branżę bez wspomnianych efektów ubocznych. Kluczem jest właściwa analiza własnych potrzeb, oczekiwań, a także odpowiednie przygotowanie.

Nie da się ukryć, że czasy niesłabnącej lojalności w stosunku do pracodawcy oraz kurczowego trzymania się stanowiska pracy przez długie lata już minęły. Obecnie pracownicy śledzą skrupulatnie zmiany zachodzące na rynku pracy i dążą do samorealizacji zawodowej. Pojawiający się deficyt pracowników w niektórych branżach jest przyczyną mobilności zawodowej, a nowe firmy kuszą atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Dzięki temu łatwiej niż dotychczas jest zmienić pracę, ale trzeba podjąć odpowiednie kroki, by nie narazić się na stres.
 

Dlaczego chcesz zmienić pracę - jak odpowiedzieć na to pytanie?
 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę, pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Nie warto unosić się chwilą, rzucać pracy bez wykonania bilansu korzyści i strat, ani podejmować żadnych korków wbrew sobie. Każdemu pracownikowi powinno zależeć nie tylko na zatrudnieniu, ale też na rozwoju własnych kompetencji. Praca powinna zatem nie tylko owocować wynagrodzeniem finansowym, ale również satysfakcją zawodową. Oto najczęstsze przyczyny zmiany pracy:

 • Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie – to właściwie najczęstsza przyczyna rozpoczęcia rozważań na temat zmiany pracy. Kiepskie warunki zatrudnienia skutkują obniżeniem motywacji do pracy, ale też wieloma przykrymi konsekwencjami, np.  brakiem środków na codziennie wydatki czy na urlop, który jest niezwykle ważny w perspektywie ogólnego zadowolenia zawodowego. Finanse są ważne, i każdy kto twierdzi inaczej nie doświadczył jeszcze problemu niesatysfakcjonującej płacy. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę pracy, warto porozmawiać z szefem o podwyżce i planach zmiany pracy, być może problem uda się rozwikłać.
 • Brak jasno wytyczonej ścieżki rozwoju – każdy lubi znać swój zakres obowiązków, ale też widzieć perspektywy, kiedy te obowiązki sumiennie wypełnia. W firmie powinna być jasno wytyczona ścieżka rozwoju, ale też awansu. Stagnacja i brak docenienia mogą generować chęć zmiany pracy. Jeśli uważasz, że Twój potencjał się marnuje, nie otrzymujesz od pracodawcy opcji rozwoju (uczestnictwa w kursach, szkoleniach czy np. benefitów pozapłacowych), zmiana pracy może być dobrym krokiem. W związku z tym, że na polskim rynku pracy sytuacja maluje się całkiem obiecująco, istnieje duża szansa na znalezienie atrakcyjniejszego pracodawcy.
 • Zła atmosfera w pracy – to ona powoduje zmęczenie psychiczne, wypalenie zawodowe i ogólny spadek efektywności. Sprawiedliwa ocena postępów, poszanowanie i poprawna atmosfera są ważnymi elementami życia zawodowego, dlatego jeśli czujesz się źle w swoim zespole pracowniczym, podejmij odpowiednie kroki. Najpierw warto wyjaśnić sytuację ze współpracownikami, porozmawiać o nieprawidłowościach z szefem albo rozważyć opcję zmiany stanowiska pracy. Jeśli wspomniane kroki nie są możliwe, warto pomyśleć nad zmianą pracy. Czasem nawet zarabiając nieco mniej, ale jednocześnie obracając się w kręgu przyjaznych osób, można osiągnąć satysfakcję zawodową.
 • Rutyna – brak zapału do pracy może być jedną z oznak rutyny i zmęczenia zawodowego. Ciągłe wertowanie papierów, odbieranie telefonów, praca na produkcji czy bez kontaktu z innymi ludźmi może być nużąca i nie dawać odpowiedniej satysfakcji. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana stanowiska pracy, zmiana zakresu obowiązków albo po prostu zmiana pracy.
 • Czarne chmury nad firmą – to jedna z kwestii, na którą nie mamy żadnego wpływu. Czasem widząc, że okręt tonie, nie warto pozostawać na nim do końca. Ratunkiem może być wcześniejsze poszukanie nowej pracy, oczywiście z zachowaniem okresu wypowiedzenia umowy. Pozwoli to na uniknięcie wielu nerwów.
 • Przyczyny osobiste – czasem życie zawodowe ustępuje pierwszeństwa planom osobistym. W grę wchodzi rodzicielstwo, przeprowadzka czy stan zdrowia. Wówczas warto zastanowić się nad zmianą pracy, która pozwoli na połączenie jednej i drugiej kwestii.
   

Konsekwencje decyzji o zmianie pracy
 

Decyzja o zmianie pracy nie powinna być pochopna. Analizując jej przyczyny, warto rozważyć kwestię czy możliwe jest znalezienie innego rozwiązania. Często jednak nie ma takiej możliwości, a zatem znalezienie nowego pracodawcy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę warto rozejrzeć się na rynku pracy – poprzeglądać oferty pracy i popytać wśród znajomych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dokumentów niezbędnych do zmiany pracy. Na początku konieczne jest stworzenie atrakcyjnego CV oraz listu motywacyjnego. Decyzję o złożeniu wypowiedzenia można podjąć na dwa sposoby – już podczas poszukiwań pracy, albo dopiero po jej znalezieniu.

Drugi sposób jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ eliminuje ryzyko pozbawienia się środków do życia, jednak może być kłopotliwy z punktu widzenia przyszłego pracodawcy – czasem oczekuje on, że zaczniesz pracować niemal „od zaraz”. Trudno znaleźć złoty środek, jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Trzeba jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę musi nastąpić w określonym czasie (najczęściej zapis o terminie jest zawarty w umowie). Może on wynosić od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy.

Kiedy chcesz zmienić pracę, aby dodatkowo się zabezpieczyć warto posiadać swoje biznesowe profile na LinkedIn, Goldenline czy Facebooku lub podobnych portalach. Podobno obecnie brak profilu na LinkedIn, to tak jakby nie posiadać CV. Na takich profilach tworzymy sieć kontaktów, które mogą później pomóc w rozwoju ścieżki biznesowej. Warto uaktualniać profil, zadbać o rzetelne informacje i odpowiednie słowa kluczowe. Zmiana stanowiska pracy może być wówczas mniej przerażająca. Mamy wówczas pespektywę, że w każdym momencie możemy poszukać rekruterów, osób decyzyjnych z innych firm i poszukać nowych możliwości zawodowych.

Przed decyzją zmiany pracy warto także pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą upewnić się lub ułatwić tę decyzję.

 • Zbadanie oferty rynku

Przeszukaj strony internetowe lub gazety, aby zorientować się w realiach współczesnego rynku pracy. Sprawdź, gdzie obecnie najlepiej szukać pracy, jak kształtuje się twoja branża oraz jacy specjaliści są poszukiwani. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakie umiejętności są obecnie pożądane i co może ci zaoferować przyszła firma. 

 • Uwierz w swoje możliwości

Pracownicy często mają problem z wiarą we umiejętności i kwalifikacje. Mimo że w poprzedniej pracy pełnili odpowiedzialne funkcje, są wielozadaniowi, mają duże doświadczenie oraz odpowiednie wykształcenie, to wciąż obawiają się, że na nowym stanowisku mogą sobie nie poradzić.

 • Poszukiwania

Poszukiwania pracy to często żmudny i długotrwały proces. Dlatego szukając nowej pracy powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze na samym początku uda nam się znaleźć same satysfakcjonujące oferty. Jeśli czujemy się wypaleni zawodowo powinniśmy pozwolić sobie na krótką przerwę i odpoczynek.

 • Zaprojektuj odpowiednie CV

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć pracę, swoje przygotowania rozpocznij od zaprojektowania odpowiedniego CV. Postaraj się wyeliminować z niego wszelkie błędy oraz postaraj się je spersonalizować w oparciu o wymogi firmy, do której kandydujesz. Warto podkreślić wszelkie sukcesy oraz doświadczenie zdobyte na poprzednim stanowisku.

 • Określ swoje słabe i mocne strony

Poprzednie doświadczenie w firmie mogło nauczyć nas wiele o naszych słabych i mocnych stronach. Daje nam to możliwość pokierowania swoją karierą, tak aby usprawnić wszystkie słabe strony i wykorzystać silne na przyszłym stanowisku.
 

Zmiana pracy a urlop
 

Kwestie związane z urlopem przysługującym po zmianie pracy reguluje art. 1551 Kodeksu pracy. Według artykułu, pracownikowi należy się urlop w proporcjonalnym wymiarze do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku zakończenia pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracownik przed ustaniem umowy wykorzystał już cały urlop albo przekroczył jego wymiar. Natomiast w przypadku zmiany stanowiska pracy u kolejnego pracodawcy zatrudnionemu należy się urlop w wymiarze proporcjonalnym do czasu, który pozostał do końca roku kalendarzowego. W przypadku zmiany miejsca pracy i zatrudnienia w innym zakładzie na czas krótszy niż do końca roku kalendarzowego zatrudnionemu przysługuje do wykorzystania urlop w wymiarze proporcjonalnym do całego okresu zatrudnienia u tego pracodawcy.

Często wśród osób planujących zmianę pracy pojawia się pytania – ile urlopu mogą wykorzystać u aktualnego pracodawcy oraz co z ekwiwalentem za niewykorzystany urlop. Co do zasady, zmieniając pracę urlop będziemy wykorzystywać proporcjonalnie do przepracowanego okresu u dotychczasowego, a następnie u nowego pracodawcy. Tym samym odpowiedź brzmi, że nie da się przenieść urlopu do nowej pracy. W związku z tym, za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy jeszcze przed odejściem powinniśmy wykorzystać urlop. Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, nie ma powodu do obaw, gdyż choć czas wolny przepadnie, to jednak otrzymamy za te dni ekwiwalent. Ekwiwalent ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Nie udzielony urlop oraz brak ekwiwalentu są rażącymi naruszeniami ze strony pracodawcy, przez co możemy dochodzić swoich praw w sądzie.

Zmiana pracy nie zawsze musi oznaczać zmiany na lepsze, ale często taką właśnie się okazuje. Brak satysfakcji zawodowej, zbyt niska płaca albo niestabilna sytuacja firmy są przyczynkami do zmiany pracodawcy. Warto się właściwie przygotować i poszukać najodpowiedniejszej dla siebie ścieżki kariery. Rynek pracy prezentuje obecnie rekordowo niską stopę bezrobocia, a to daje szanse pracownikom na znalezienie atrakcyjnego pracodawcy i negocjację słusznych warunków zatrudnienia.

Oceń ten wpis
Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu
Ocena: 3.5, liczba głosów: 11

Opinie

Italiana
2019-12-05, 13:55
Zmiana pracy nie jest prostą decyzją. To skomplikowany proces. Porównuję to do rozwodu. Jednak często zmiany są konieczne, może to też być utrata pracy, jednak wszystko może potem zaprocentować pozytywnie.
Jerzy
2019-05-30, 11:24
Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu. Rady są bardzo dobrze napisane. Skorzystałem z nich i wyszło wszystko ok.
Bowery
2019-05-05, 14:48
Praca na pewno ciekawa i w ciekawym miejscu. Zwłaszcza na wakacje jest sporo tego typu ofert. Ja sama kiedyś o czymś takim myślałam, chyba otworze SzybkieCV gdzie można zrobić b ładne cv i popiszę coś i powysyłam :)
Zeus
2019-05-02, 14:12
Nie ma na świecie organizacji - dużej czy małej - która nie musi dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Tak to wszystko pod tym względem wygląda.
Luk1
2019-04-17, 08:18
Decydując się na zmianę pracy, wielu kandydatów przecenia wartość tego, co dostaje w pierwszych dniach w nowym miejscu - na stanowisku, w lokalizacji biura, w marce firmy, w wysokości zarobków.
Adek
2019-04-16, 15:57
Charakterystyczna dla wszystkich pierwsza faza utraty pracy jest szokująca. Najczęściej wyraża się to w apatii. Osoba nie może uwierzyć, że pracodawcy traktowali go w ten sposób.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.