Zmiana i utrata pracy

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

5 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

10 komentarzy
Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu
Zmiana pracy czasem bywa wynikiem decyzji pracodawcy, ale często też jest owocem trudnej i czasochłonnej decyzji pracownika. Taka decyzja bywa trudna i stresująca. Istnieją jednak sposoby, aby zmienić stanowisko, pracę albo branżę bez wspomnianych efektów ubocznych. Kluczem jest właściwa analiza własnych potrzeb, oczekiwań, a także odpowiednie przygotowanie.

Nie da się ukryć, że czasy niesłabnącej lojalności w stosunku do pracodawcy oraz kurczowego trzymania się stanowiska pracy przez długie lata już minęły. Obecnie pracownicy śledzą skrupulatnie zmiany zachodzące na rynku pracy i dążą do samorealizacji zawodowej. Pojawiający się deficyt pracowników w niektórych branżach jest przyczyną mobilności zawodowej, a nowe firmy kuszą atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Dzięki temu łatwiej niż dotychczas jest zmienić pracę, ale trzeba podjąć odpowiednie kroki, by nie narazić się na stres.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz zmienić pracę, pomoże Ci podjąć decyzję i czuć się z tym pewnie. Z pewnością nie warto unosić się chwilą, rzucać pracy bez wykonania bilansu korzyści i strat, ani podejmować żadnych korków wbrew sobie. Stres związany ze zmianą pracy może nas wiele kosztować, zwłaszcza, jeśli decyzja będzie zbyt impulsywna i będziemy jej żałować, dlatego warto dobrze to przemyśleć.

Każdemu pracownikowi powinno zależeć nie tylko na zatrudnieniu, ale też na rozwoju własnych kompetencji. Praca powinna zatem nie tylko owocować wynagrodzeniem finansowym, ale również satysfakcją zawodową, dlatego też brak możliwości rozwoju jest jednym z częstych powodów odejścia z pracy, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, które jest ambitne i dąży do coraz lepszych efektów.

Zmieniający się rynek zdecydowanie wpływa na nasze oczekiwania i świadomość własnychmożliwości, co przekłada się na odważne decyzje co do zmiany pracy. Jakie są najważniejsze, skłaniające nas do tego okoliczności? 

Oto najczęstsze przyczyny zmiany pracy:

 • Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie – to właściwie najczęstsza przyczyna rozpoczęcia rozważań na temat zmiany pracy. Kiepskie warunki zatrudnienia skutkują obniżeniem motywacji do pracy, ale też wieloma przykrymi konsekwencjami, np.  brakiem środków na codziennie wydatki czy na urlop, który jest niezwykle ważny w perspektywie ogólnego zadowolenia zawodowego. Finanse są ważne, i każdy kto twierdzi inaczej nie doświadczył jeszcze problemu niesatysfakcjonującej płacy. Zanim jednak zdecydujesz się na zmianę pracy, warto porozmawiać z szefem o podwyżce i planach zmiany pracy, być może problem uda się rozwikłać.
 • Brak jasno wytyczonej ścieżki rozwoju – każdy lubi znać swój zakres obowiązków, ale też widzieć perspektywy, kiedy te obowiązki sumiennie wypełnia. W firmie powinna być jasno wytyczona ścieżka rozwoju, ale też awansu. Stagnacja i brak docenienia mogą generować chęć zmiany pracy. Jeśli uważasz, że Twój potencjał się marnuje, nie otrzymujesz od pracodawcy opcji rozwoju (uczestnictwa w kursach, szkoleniach czy np. benefitów pozapłacowych), zmiana pracy może być dobrym krokiem. W związku z tym, że na polskim rynku pracy sytuacja maluje się całkiem obiecująco, istnieje duża szansa na znalezienie atrakcyjniejszego pracodawcy.
 • Zła atmosfera w pracy – to ona powoduje zmęczenie psychiczne, wypalenie zawodowe i ogólny spadek efektywności. Sprawiedliwa ocena postępów, poszanowanie i poprawna atmosfera są ważnymi elementami życia zawodowego, dlatego jeśli czujesz się źle w swoim zespole pracowniczym, podejmij odpowiednie kroki. Najpierw warto wyjaśnić sytuację ze współpracownikami, porozmawiać o nieprawidłowościach z szefem albo rozważyć opcję zmiany stanowiska pracy. Jeśli wspomniane kroki nie są możliwe, warto pomyśleć nad zmianą pracy. Czasem nawet zarabiając nieco mniej, ale jednocześnie obracając się w kręgu przyjaznych osób, można osiągnąć satysfakcję zawodową.
 • Rutyna – brak zapału do pracy może być jedną z oznak rutyny i zmęczenia zawodowego. Ciągłe wertowanie papierów, odbieranie telefonów, praca na produkcji czy bez kontaktu z innymi ludźmi może być nużąca i nie dawać odpowiedniej satysfakcji. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana stanowiska pracy, zmiana zakresu obowiązków albo po prostu zmiana pracy.
 • Czarne chmury nad firmą – to jedna z kwestii, na którą nie mamy żadnego wpływu. Czasem widząc, że okręt tonie, nie warto pozostawać na nim do końca. Ratunkiem może być wcześniejsze poszukanie nowej pracy, oczywiście z zachowaniem okresu wypowiedzenia umowy. Pozwoli to na uniknięcie wielu nerwów.
 • Przyczyny osobiste – czasem życie zawodowe ustępuje pierwszeństwa planom osobistym. W grę wchodzi rodzicielstwo, przeprowadzka czy stan zdrowia. Wówczas warto zastanowić się nad zmianą pracy, która pozwoli na połączenie jednej i drugiej kwestii.

Stres przy zmianie pracy – przewiduj konsekwencje

Decyzja o zmianie pracy nie powinna być pochopna. Analizując jej przyczyny, warto rozważyć kwestię, czy możliwe jest znalezienie innego rozwiązania. Często jednak nie ma takiej możliwości, a zatem znalezienie nowego pracodawcy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Jeszcze przed złożeniem wypowiedzenia umowy o pracę warto rozejrzeć się na rynku pracy – poprzeglądać oferty pracy i popytać wśród znajomych.

Szukasz pracy?
Dodana

Operator maszyn>Panie i Panowie> od zaraz> Żywiec

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Żywiec
 • 4 300-4 800 zł / mc
Dodana
Dodana

Automatyk UR

Hutchinson Polska

 • Żywiec
Dodana

Dziewiarz, Operator maszyn STOLL

"LOMAN" Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 5 500-8 000 zł / mc
Dodana

Kolejnym krokiem jest przygotowanie dokumentów niezbędnych do zmiany pracy. Na początku konieczne jest stworzenie atrakcyjnego CV oraz listu motywacyjnego. Decyzję o złożeniu wypowiedzenia można podjąć na dwa sposoby – już podczas poszukiwań pracy, albo dopiero po jej znalezieniu. Drugi sposób jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ eliminuje ryzyko pozbawienia się środków do życia, jednak może być dla Ciebie nieco stresujący, a kłopotliwy z punktu widzenia przyszłego pracodawcy – czasem oczekuje on, że zaczniesz pracować niemal „od zaraz”. Trudno znaleźć złoty środek, jednak kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Zapamiętaj!
Wypowiedzenie umowy o pracę musi nastąpić w określonym czasie (najczęściej zapis o terminie jest zawarty w umowie). Może on wynosić od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy. Sprawdź to, by wybrać najlepszy moment do złożenia tego dokumentu.

Kiedy chcesz zmienić pracę, aby dodatkowo się zabezpieczyć, warto posiadać swoje biznesowe profile na LinkedIn, Goldenline czy Facebooku lub podobnych portalach. Podobno obecnie brak profilu na LinkedIn, to tak jakby nie posiadać CV. Na takich profilach tworzymy sieć kontaktów, które mogą później pomóc w rozwoju ścieżki biznesowej. Warto uaktualniać profil, zadbać o rzetelne informacje i odpowiednie słowa kluczowe. Zmiana stanowiska pracy może być wówczas mniej przerażająca. Mamy wówczas pespektywę, że w każdym momencie możemy poszukać rekruterów, osób decyzyjnych z innych firm i poszukać nowych możliwości zawodowych.

Zmiana pracy – jak się zabezpieczyć?

Spokojne i beztresowe przejście od jednego pracodawcy do drugiego jest możliwe głównie, gdy zmieniasz pracę na stanowisko, na którym z jakiegoś powodu już czujesz się pewniej – np. pracowałeś tam wcześniej bądź masz wśród przyszłych współpracowników kogoś znajomego. Takie okoliczności są jednak rzadkie, aby więc być spokojnym o przyszłość, gdy odchodzisz z pracy, warto podjąć pewne zabezpieczające działania. Jednym z nich jest wspomniane już zadbanie o swoje profile społecznościowe i rejestracja w przydatnych branżowych portalach.

Video

Przed decyzją zmiany pracy warto także pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które pomogą przekonać się co do słuszności swojego postanowienia i zaplanować konkretne działania pomocne w znalezieniu lepszej pracy lub sprawdzeniu się w nowej. O co warto zadbać?

 • Zbadanie oferty rynku

Przeszukaj strony internetowe lub gazety, aby zorientować się w realiach współczesnego rynku pracy. Sprawdź, gdzie obecnie najlepiej szukać pracy, jak kształtuje się Twoja branża oraz jacy specjaliści są poszukiwani. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakie umiejętności są obecnie pożądane i co może ci zaoferować przyszła firma. 

 • Uwierz w swoje możliwości

Pracownicy często mają problem z wiarą we umiejętności i kwalifikacje. Mimo że w poprzedniej pracy pełnili odpowiedzialne funkcje, są wielozadaniowi, mają duże doświadczenie oraz odpowiednie wykształcenie, to wciąż obawiają się, że na nowym stanowisku mogą sobie nie poradzić.

 • Zadbaj o referencje

Opinie pracodawcy i byłych współpracowników mogą być na wagę złota, jeśli oczywiście są pozytywne. Zanim na dobre opuścisz dotychczasowe miejsce pracy poproś przełożonego o referencje. Warto także śledzić informacje o wakatach podsyłane przez branżowych znajomych na portalach typu LinkedIn - w ten sposób nie tylko dowiadujesz się o ciekawych ofertach, ale też możesz od razu liczyć na wiralową moc platform społecznościowych i rekomendacje online osób, które już z Tobą współpracowały.

 • Poszukiwania

Poszukiwania pracy to często żmudny i długotrwały proces. Dlatego szukając nowej pracy powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Nie zawsze na samym początku uda nam się znaleźć same satysfakcjonujące oferty. Jeśli czujemy się wypaleni zawodowo powinniśmy pozwolić sobie na krótką przerwę i odpoczynek.

 • Zaprojektuj odpowiednie CV

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć pracę, swoje przygotowania rozpocznij od zaprojektowania odpowiedniego CV. Postaraj się wyeliminować z niego wszelkie błędy oraz postaraj się je spersonalizować w oparciu o wymogi firmy, do której kandydujesz. Warto podkreślić wszelkie sukcesy oraz doświadczenie zdobyte na poprzednim stanowisku.

 • Określ swoje słabe i mocne strony

Poprzednie doświadczenie w firmie mogło nauczyć nas wiele o naszych słabych i mocnych stronach. Daje nam to możliwość pokierowania swoją karierą, tak aby usprawnić wszystkie słabe strony i wykorzystać silne na przyszłym stanowisku.

Zmiana pracy a urlop

Kwestie związane z urlopem przysługującym po zmianie pracy reguluje art. 1551 Kodeksu pracy. Według artykułu pracownikowi należy się urlop w proporcjonalnym wymiarze do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku zakończenia pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracownik przed ustaniem umowy wykorzystał już cały urlop albo przekroczył jego wymiar. Natomiast w przypadku zmiany stanowiska pracy u kolejnego pracodawcy zatrudnionemu należy się urlop w wymiarze proporcjonalnym do czasu, który pozostał do końca roku kalendarzowego.

Kiedy pracownik nabywa prawa do pełnego wymiaru urlopu?
Po zmianie pracy u nowego pracodawcy uzyskujemy proporcjonalny wymiar urlopu wypoczynkowego. Dopiero wraz nowym rokiem kalendarzowym u tego pracodawcy uzyskujemy wymiar urlopu w wysokości 20 lub 26 dni w roku (w zależności od ogólnego stażu pracy).

Często w myślach osób planujących zmianę pracy pojawiają się pytania – ile urlopu mogą wykorzystać u aktualnego pracodawcy oraz co z ekwiwalentem za niewykorzystany urlop. Co do zasady, zmieniając pracę urlop będziemy wykorzystywać proporcjonalnie do przepracowanego okresu u dotychczasowego, a następnie u nowego pracodawcy. Tym samym odpowiedź brzmi, że nie da się przenieść urlopu do nowej pracy. W związku z tym za przepracowane miesiące u dotychczasowego pracodawcy jeszcze przed odejściem powinniśmy wykorzystać urlop.

Jeśli jednak nie będzie takiej możliwości, nie ma powodu do obaw, gdyż choć czas wolny przepadnie, to jednak otrzymamy za te dni ekwiwalent. Ekwiwalent za urlop ustala się na podstawie wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymywał w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym nabycie prawa do ekwiwalentu. Nie udzielony urlop oraz brak ekwiwalentu są rażącymi naruszeniami ze strony pracodawcy, przez co możemy dochodzić swoich praw w sądzie.

Zmiana pracy nie zawsze musi oznaczać zmiany na lepsze, ale często taką właśnie się okazuje. Brak satysfakcji zawodowej, zbyt niska płaca albo niestabilna sytuacja firmy są przyczynkami do zmiany pracodawcy. Warto się właściwie przygotować i poszukać najodpowiedniejszej dla siebie ścieżki kariery. Rynek pracy prezentuje obecnie rekordowo niską stopę bezrobocia, a to daje szanse pracownikom na znalezienie atrakcyjnego pracodawcy i negocjację słusznych warunków zatrudnienia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Dagmara

Dagmara

Jako pracodawca uważam, że trzeba zadbać o swoich pracowników i zapewnić im atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz możliwości rozwoju. Jeśli pracownik jest zadowolony, to pracuje lepiej i jest bardziej lojalny. Dlatego też należy przeciwdziałać wszystkim czynnikom, które mogą skłonić pracownika do szukania nowej pracy.
andrew

andrew

Bardzo trafne wskazówki dla osób, które szukają pracy. Sam widzę, że w moim przypadku brak jasno określonej ścieżki rozwoju jest problemem. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę, która zaoferuje mi tę perspektywę.
Magdalena

Magdalena

Świetny artykuł, który pomaga zrozumieć, dlaczego ludzie decydują się na zmianę pracy. Dla mnie to brak perspektyw i powtarzalna rutyna były przyczyną utraty poprzedniej pracy. Teraz z ogromnym nadziej również staram się znaleźć nowe zatrudnienie.
Kanariss

Kanariss

W pełni zgadzam się z tym artykułem. Praca powinna przynosić nie tylko korzyści finansowe, ale i satysfakcję zawodową. W moim przypadku brak możliwości rozwoju i niezadowalające wynagrodzenie są powodami, dla których szukam nowej pracy. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć atrakcyjne stanowisko.
Italiana

Italiana

Zmiana pracy nie jest prostą decyzją. To skomplikowany proces. Porównuję to do rozwodu. Jednak często zmiany są konieczne, może to też być utrata pracy, jednak wszystko może potem zaprocentować pozytywnie.
Jerzy

Jerzy

Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu. Rady są bardzo dobrze napisane. Skorzystałem z nich i wyszło wszystko ok.
Bowery

Bowery

Praca na pewno ciekawa i w ciekawym miejscu. Zwłaszcza na wakacje jest sporo tego typu ofert. Ja sama kiedyś o czymś takim myślałam, chyba otworze SzybkieCV gdzie można zrobić b ładne cv i popiszę coś i powysyłam :)
Zeus

Zeus

Nie ma na świecie organizacji - dużej czy małej - która nie musi dostosowywać się do zmieniających się okoliczności. Tak to wszystko pod tym względem wygląda.
Luk1

Luk1

Decydując się na zmianę pracy, wielu kandydatów przecenia wartość tego, co dostaje w pierwszych dniach w nowym miejscu - na stanowisku, w lokalizacji biura, w marce firmy, w wysokości zarobków.
Adek

Adek

Charakterystyczna dla wszystkich pierwsza faza utraty pracy jest szokująca. Najczęściej wyraża się to w apatii. Osoba nie może uwierzyć, że pracodawcy traktowali go w ten sposób.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka