Jak napisać list motywacyjny

Czyli jak powinien wyglądać profesjonalny list motywacyjny

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny jest razem z CV najważniejszym dokumentem potrzebnym w trakcie poszukiwania pracy. Coraz częściej jest on wymagany przez pracodawców i stanowi swego rodzaju rozwinięcie czy uzupełnienie Curriculum Vitae. Komplet tych dokumentów jest obrazem naszych dotychczasowych osiągnięć, umiejętności i kompetencji.

List motywacyjny daje autorowi znacznie więcej swobody. Może mieć rożny kształt i charakter. CV jest zbiorem faktów z naszego dotychczasowego życia zawodowego. Natomiast list motywacyjny oprócz informacji o przeszłości może zawierać również informacje na temat naszej przyszłości. Powinniśmy skoncentrować się na opisaniu doświadczenie i umiejętności, które do tej pory zdobyliśmy oraz to, co jesteśmy w stanie zrobić dla naszego przyszłego pracodawcy. Opisujemy to, w jaki sposób jesteśmy wartościowi dla firmy i co nowego wniesiemy na stanowisko pracy na które aplikujemy. Wszelkie fakty musimy udokumentować i poprzeć faktami z naszego życia tak, aby nie być gołosłownym. Piszemy jasno i czytelnie. Nasz język musi być zwięzły ale nie lakoniczny. Naszym zadaniem jest bowiem przekonanie pracodawcy, że sprawdzimy się na stanowisku pracy, a firma dzięki nam odniesie korzyści.

List motywacyjny w żadnym wypadku nie jest przepisaniem CV, które stworzyliśmy w pierwszej kolejności. Zawieramy w nim całkiem inny rodzaj informacji. Podobnie jak w CV powinniśmy przemyśleć najpierw co chcemy napisać i jaki efekt osiągnąć, co chcemy podkreślić i co jest ważne dla przyszłego pracodawcy. Informacje te muszą być w pełni kompatybilne z stanowiskiem, na które aplikujemy. Jest to o tyle ważne, że pozwala pracodawcy dowiedzieć się, czy będziemy wartościowym pracownikiem i czy sprawdzimy się w firmie. Gdy mam już napisany list motywacyjny dajmy go do sprawdzenia drugiej osobie, aby nie zdarzyły się żadne błędy, literówki czy błędy stylistyczne.

Chyba nie trzeba powtarzać, że na każde stanowisko na które aplikujemy musimy napisać inny list motywacyjny. Jest to dokument indywidualny, którego nie warto kopiować od innych.

Czy warto pisać list motywacyjny?

Zdecydowanie warto. Choć stworzenie dobrego listu motywacyjnego może zająć trochę czasu i kosztować nas sporo wysiłku. Istnieje również ryzyko, że nie zostanie nawet przeczytany. Jadnak podczas poszukiwania pracy nie można kalkulować i liczyć, że się uda. To my w pełni odpowiadamy, czy zrobiliśmy wszystko aby zostać przyjętym do pracy. Dobre CV i list motywacyjny jest przepustką do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zmarnujmy jej!

Jak sama nazwa wskazuje, list motywacyjny pisany jest po to aby sprawdzić nasza motywację do pracy. Pamiętaj, że jeśli pracodawca prosi o ten dokument,a go nie dostanie, to oznacza, że nie zależy nam na pracy i nasza motywacja jest niewystarczająca. Aplikacja zostanie za niepełną i trafi na bok, a w najgorszym przypadku do kosza. A wina leżała będzie tylko i wyłącznie po naszej stronie.

Z drugiej strony pracodawca może nie wymagać listu motywacyjnego. Jednak i w tym przypadku warto się postarać i przesłać taki dokument. Jest to element przewagi nad innymi kandydatami, że się staramy i poświęcamy czas dla firmy. W liście motywacyjnym napiszmy to co nie zmieściło się w CV i to, co nas wyróżnia. Prawdopodobnie twoi kontrkandydaci tego nie zrobili a twój wysiłek będzie doceniony.

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny nie powinien być zbyt długi. Powinny zmieścić się na jednej maksymalnie na dwóch stronach formatu A4. Tę niewielką przestrzeń należy dobrze wykorzystać i dopracować formę wypowiedzi aby była zwięzła i konkretna bez „lania wody”.

W prawym górnym rogu listu motywacyjnego umieszczamy miejscowość i datę, a poniżej adresata dokumentu: stanowisko osoby do której piszesz, np. Dyrektor ds. personalnych oraz nazwę i pełny adres firmy. Jeżeli znasz, to możesz wpisać także imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za rekrutację.

Z lewej strony na górze kartki umieść swoje dane: imię i nazwisko oraz adres korespondencyjny, adres e-mail oraz numer telefonu. Dzięki temu pracownik rekrutacji skojarzy dokument z twoim nazwiskiem i jeśli zdecyduje, że jesteś właściwą osobą, będzie mógł od razu bez problemu zadzwonić i umówić się na rozmowę kwalifikacyjną.

Właściwą treść rozpoczynamy zwrotu grzecznościowego: Szanowna Pani/Szanowny Panie. Jeżeli nie wiesz, jaka jest płeć twojego rozmówcy lepiej będzie napisać Szanowni Państwo niż popełnić kardynalny błąd. Pierwszym zdaniem listu informujemy, na jakie stanowisko aplikujemy, jaki jest numer referencyjny oraz skąd wiemy o rekrutacji. Jest to przydatny, gdy piszemy do dużej korporacji, która prowadzi nabór na kilka lub kilkanaście stanowisk.

W głównej części dokumentu opisujemy:
– dlaczego aplikujemy na dane stanowisko,
– uzasadniamy, dlaczego nasze dotychczasowe umiejętności i doświadczenie będą przydatne w nowej pracy,
– przy braku doświadczenia, przekonajmy pracodawcę o naszej pełnej gotowości i determinacji do podjęcia tej konkretnej pracy,
– uwidocznijmy nasze pozytywne cechy charakteru, które pomogą nam na nowym stanowisku, poprzyjmy je konkretnymi przykładami.
Na samym końcu podziękujmy za uwagę i poświęcony czas. Jednocześnie podkreślamy pełną dyspozycyjność i chęć spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak wysłać dokumenty aplikacyjne?

Obecnie najpowszechniejszym sposobem wysyłki CV i Listu motywacyjnego jest wiadomość e-mail z załączonymi dokumentami. Jak zatem wysłać poprawnego maila? Po pierwsze nasz adres e-mail musi być imienny, najlepiej w formacie imie.nazwisko@poczta.pl. Nie można wysyłać dokumentów aplikacyjnych z maili typu: buzinka69@, misiaczek12@ czy z końcówkami: @buziaczki.pl, @eros.pl. Poczucie humoru jest niejako atutem, jednak w tym wypadku bardziej liczy się profesjonalizm.

Błędem jest również wysyłanie tzw. „ślepych maili”, czyli wiadomości bez tytułu i bez treści, jedynie z samym załącznikiem. Taka wiadomości dla odbiorcy jest pusta i często trafia do kosza. W Tytule wiadomości e-mail należy podać numer referencyjny lub stanowisko na jakie aplikujemy. W treści natomiast warto umieścić informację, że aplikujemy na takie, a takie stanowisko, gdzie znaleźliśmy ogłoszenie pracy oraz co zamieszczamy w załączniku wiadomości. Taka informacja świadczy o naszym obyciu i szacunku dla przyszłego pracodawcy.

Przykładowe wzory listów motywacyjnych:

Jak szybko znaleźć wymarzoną pracę

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,33 Liczba głosów: 3
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań