Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 875        SUBSKRYBUJE: 7435

Porady

Poszukiwanie pracownika


Siłą każdej firmy są jej zasoby pracownicze. Poszukiwania pracownika, który zasili szeregi zespołu, powinny być więc przeprowadzone skrupulatnie i w taki sposób, aby przyniosły owocne rezultaty. Firmy mają różne zasoby i w związku z tym różnie mogą wyglądać procesy rekrutacyjne. Każdorazowo powinny być jednak dostosowane do potrzeb firmy i w jak najlepszy sposób sprzyjać wyłonieniu idealnego kandydata.

Gdy dane przedsiębiorstwo zatrudnia osoby odpowiadające za HR, to na ich barkach spoczywa organizacja poszukiwań pracownika. Jeśli takowych struktur nie ma, wówczas pozyskanie i zatrudnienie nowego kandydata jest obowiązkiem pracodawcy lub wyznaczonej przez niego osoby.

W procesie rekrutacyjnym mogą być wykorzystywane różnorodne techniki i narzędzia, jakimi dysponuje firma. Jednym z najistotniejszych etapów jest w tej kwestii rzetelna ocena potrzeb przedsiębiorstwa. Czasem może okazać się, że poszukiwania pracownika należy przeprowadzić wewnątrz struktur firmy – na przykład przenosząc pracowników z jednego stanowiska na drugie lub rozszerzając zakres prac kilku osób.

Jeśli po dokonaniu analizy okaże się, że niezbędne jest pozyskanie dodatkowych sił pracowniczych, warto do poszukiwań wykorzystać swoje wnioski. To szczególnie ważne podczas tworzenia ogłoszenia o pracę. W takowym należy umieścić podstawowe informacje o firmie, a także specyfikę pracy na danym stanowisku, zakres wymagań i obowiązków od kandydata oraz inne, istotne z punktu widzenia procesu rekrutacyjnego informacje.

Kolejnym etapem poszukiwań pracownika jest selekcja zebranych dokumentów aplikacyjnych. Tę warto wykonać na podstawie analizy wymagań i tego, czy kandydaci je spełniają. Po porównaniu zostanie wyłoniona garstka osób, które najbardziej pasują do kultury organizacyjnej firmy i na danym stanowisku sprawdzą się najlepiej. Należy ich o tym poinformować i zaprosić do dalszego udziału w rekrutacji. Ta może przebiegać na wiele różnych sposobów, np. rozmowa telefoniczna, rozwiązanie testu, case study czy osobista rozmowa kwalifikacyjna. Bez względu na rodzaj, najważniejsze jest, aby lepiej poznać kandydatów – ich doświadczenie, umiejętności i motywacje oraz dowiedzieć się, czy współpraca będzie owocna dla obu stron i porozmawiać o ewentualnych warunkach zatrudnienia.

Poszukiwania pracownika mogą być prostym procesem, co sprawdza się na stanowiskach niewymagających doświadczenia czy szczególnych kwalifikacji. Mogą przybierać też złożoną formę, która pozwala na szersze poznanie kandydata i zbadanie, czy pasuje on do struktur firmy. Warto więc poświecić nieco uwagi zagadnieniom związanym z szukaniem odpowiednich kandydatów, ponieważ udana rekrutacja może w znaczący sposób sprzyjać rozwojowi firmy.