Poszukiwanie pracownika

Szukasz kierownika lub menagera? Wykorzystaj Assessment Center

17 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 22 głosy

22 głosy

6 komentarzy
Szukasz kierownika lub menagera? Wykorzystaj Assessment Center
Poznaj Assessment Center, co to jest i jak stosować tę metodę rekrutacji. Odkryj testy, przykłady zadań i jak przygotować się do sesji.

Zakładając działalność gospodarczą, musisz mieć świadomość tego, że prędzej czy później, ale będziesz potrzebował pracowników, którzy wesprą cię w codziennych działaniach. Potrzebujesz osoby na kierownicze stanowisko? Poza nadzorowaniem pracy osób zatrudnionych, musi ona również umieć motywować do pracy.

Poszukując pracownika, możesz skorzystać z jednej z wielu metod rekrutacji. Czy wiesz, na czym polega Assessment Center? Współcześnie ta metoda jest doceniana przez specjalistów, którzy radzą korzystać z niej pracodawcom poszukującym kadry zarządzającej. Dlaczego?

Assessment center - co to?

Assessment center to kompleksowa metoda oceny kompetencji kandydatów podlegających ocenie, wykorzystująca różnorodne narzędzia, takie jak testy, ćwiczenia, rozmowy czy symulacje. Jest to szczególnie cenne narzędzie przy rekrutacji na stanowiska zarządzające, gdzie analiza umiejętności, osobowości i kompetencji kandydata jest kluczowa. Stosując assessment center, pracodawca może lepiej poznać kandydata, zwłaszcza w kontekście umiejętności interpersonalnych i menedżerskich.

Na czym polega assessment center?

Assessment center polega na przeprowadzeniu złożonego procesu oceny kandydata, który może trwać od kilku godzin do kilku dni. W tym czasie kandydat poddawany jest różnym testom, ćwiczeniom i symulacjom, które mają na celu dokładne zrozumienie jego umiejętności, kompetencji i potencjału. Proces ten pozwala na pełne zrozumienie, czy kandydat jest odpowiedni do danej roli i jakie są jego mocne oraz słabe strony. Wykorzystanie metody assessment center zapewnia bardziej obiektywną i wszechstronną analizę kandydata niż tradycyjne metody rekrutacji

Assessment Center – by wnikliwie przyjrzeć się kandydatowi

W dużym skrócie można powiedzieć, że Assessment Center cieszy się tak wielką popularnością, gdyż umożliwia dokładne zapoznanie się nie tylko z wiedzą kandydata, lecz także jego zdolnościami interpersonalnymi. Kadra zarządzająca zakładem pracy jest odpowiedzialna nie tylko za organizację pracy, lecz także motywowanie pracowników. Trudno, aby z zadaniem tym poradziła sobie osoba, która jest nieśmiała, nie potrafi odnaleźć się wśród ludzi lub mającą problemy z komunikacją.

W jaki sposób możliwe jest dokładne poznanie umiejętności i kompetencji kandydata ubiegającego się o stanowisko kierownicze? Z pomocą przychodzą testy, które z powodzeniem można zastosować podczas spotkania z potencjalnym pracownikiem.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

  • Jastrzębie-Zdrój
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jakie testy warto przeprowadzić?

Przy organizowanej rekrutacji nie planujesz skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia? Musisz wiedzieć, że nie będziesz musiał układać testów – takie są już gotowe i z powodzeniem może je wykorzystać, szukając pracownika. Po jakie testy sięgnąć? Gdy poszukujesz pracowników kadry zarządzającej, najlepiej, abyś skorzystać z następujących testów:

  • Zdolności – do takich zaliczają się m.in. testy inteligencji czy testy pozwalające ocenić twórcze myślenie. W zależności od profilu prowadzonej działalności i branży, możesz wybrać takie, które najlepiej pozwolą ci ocenić zdolności kandydata.
     
  • Osobowości – za pomocą testów osobowości sprawdzisz, czy kandydat jest np. komunikatywny. Pamiętaj, że osoba zarządzająca personelem musi umieć dogadać się z każdym pracownikiem, musi również wiedzieć, jak motywować osoby o różnym usposobieniu.
     
  • Kompetencji – korzystając z tych testów, szybko otrzymasz odpowiedź na pytanie, jakie zdolności posiada kandydat. Z twojego punktu widzenia te testy powinny być najważniejsze, bo uzyskany przez potencjalnego pracownika wynik pozwala stwierdzić, czy faktycznie nadaje się on do pracy na stanowisko, o które się ubiega.

Wymienione wyżej testy nie są wszystkimi, z których możesz skorzystać, ale z pewnością najpopularniejszymi i często wykorzystywanymi przez specjalistów. Może warto zatem zdać się na opinię tych, którzy na co dzień przeprowadzają rekrutację, i wykorzystać je przy organizacji własnej?

Często spotykaną praktyką jest też organizowanie przeróżnych gier, podczas których potencjalny pracownik ma możliwość się wykazać. Obserwując go, możesz ocenić nie tylko jego wiedzę, lecz także zdolności interpersonalne, np. czy nadaje się on na przywódcę.
Czy korzystałeś kiedyś z tej metody rekrutacji, poszukując pracownika?

Przykładowe zadania stosowane w Assessment Center

1. Analiza studium przypadku (case study): Kandydat dostaje szczegółowy opis konkretnej sytuacji biznesowej i musi przedstawić swoje rozwiązania. Często wymaga to zarówno analitycznego myślenia, jak i umiejętności prezentacji.

2. Symulacje rozmów z klientem: W tej sytuacji kandydat może zostać poproszony o udział w roli pracownika obsługi klienta, reagując na różne scenariusze i pytania, które mogą napotkać w rzeczywistej pracy.

3. Zadania zespołowe: Kandydaci pracują razem nad wspólnym projektem lub problemem. Oceniane są umiejętności współpracy, komunikacji i liderowania.

4. Prezentacje: Kandydat może zostać poproszony o przygotowanie i wygłoszenie prezentacji na dany temat. Oceniane są umiejętności publicznego mówienia, strukturyzowania myśli i przekonywania słuchaczy.

5. Testy psychometryczne: Mogą one obejmować testy osobowości, zdolności czy motywacji, aby zrozumieć, jak kandydat będzie się wpasowywał w kulturę firmy i wymagania stanowiska.

6. Symulacje decyzji zarządczych: Kandydat może zostać poproszony o podjęcie decyzji w symulowanym środowisku biznesowym, takim jak zarządzanie zasobami czy rozwiązywanie konfliktów.

7. Zadania sprawdzające umiejętności techniczne: Dla stanowisk, które wymagają specjalistycznych umiejętności, mogą być przeprowadzone testy praktyczne, takie jak kodowanie dla programistów czy projektowanie dla architektów.

8. Ćwiczenia In basket (koszyk): To zadanie polega na zarządzaniu wirtualną „skrzynką odbiorczą” pełną e-maili, zadań i problemów, które należy uporządkować i odpowiedzieć w określonym czasie.

9. Role play: Symulacje sytuacji zawodowych, w których kandydat odgrywa określoną rolę, a oceniający odgrywa rolę klienta, współpracownika itp. Pozwala to na ocenę, jak kandydat radzi sobie w interakcjach międzyludzkich.

Assessment Center to efektywna metoda rekrutacji, która umożliwia wszechstronną ocenę umiejętności, zdolności i cech osobowości kandydatów. Dzięki zastosowaniu różnorodnych narzędzi, takich jak analizy przypadków, symulacje czy testy, pracodawcy mogą dokładnie zrozumieć, jak kandydat będzie się sprawować w realnych sytuacjach zawodowych.

Assessment Center - największe zalety

Assessment Center jest skuteczną metodą rekrutacji, która pozwala na kompleksową ocenę kandydatów pod kątem różnych umiejętności, zdolności i cech osobowości. Poprzez zastosowanie różnorodnych zadań, takich jak analiza studium przypadku, symulacje rozmów z klientem, zadania zespołowe, prezentacje czy testy psychometryczne, pracodawcy mogą dokładnie przyjrzeć się, jak kandydat radzi sobie w praktycznych sytuacjach zawodowych.  Metoda ta jest z pewnością czasochłonna, jednak pozwala na wyłonienie najlepszego kandydata na najważniejsze stanowiska w firmie. Wyłoniony dzięki tej metodzie kandydat z pewnościa spełni pokładane w nim oczekiwania i wpasuje się w kulturę organizacji.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest Assessment Center?

Assessment Center to metoda rekrutacji, która pozwala na kompleksową ocenę kandydatów poprzez różnorodne zadania i testy.

Na czym polega Assessment Center?

Assessment Center polega na analizie umiejętności kandydata poprzez różne testy, symulacje i zadania zespołowe, odzwierciedlające rzeczywiste wyzwania stanowiska.

Jakie są przykładowe zadania w Assessment Center?

Przykładowe zadania mogą obejmować analizę studium przypadku, prezentacje, symulacje rozmów z klientem czy zadania zespołowe.

Dlaczego Assessment Center stosuje się w rekrutacji?

Stosuje się to, aby dokładnie ocenić umiejętności i kompetencje kandydata, zweryfikować jego sposób myślenia i zachowanie w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych warunków pracy.

Jak przygotować się do sesji Assessment Center?

Przygotowanie obejmuje zrozumienie oczekiwanych kompetencji, ćwiczenie typowych zadań, takich jak prezentacje czy testy, i bycie gotowym na aktywną udział w symulacjach i dyskusjach.

6 komentarzy

Iskra

Iskra

Wszystkie możliwości by znaleźć dobrego pracownika są ważne i warto je rozważyć osobiście.
Rudy

Rudy

Ciekaw alternatywa. Nie słyszałem o czymś takim. Muszę wgłębić się w zagadnienie i w ten sposób sprawdzić skuteczność.
Robert P

Robert P

Jestem Bielszczaninem. Mam swoją firmę. Pouczające wskazówki w tym artykule. Na czym polega Assessment Center i kiedy ją zastosować - tego nie wiedziałem. Teraz to wiem i zastosuję testy....
sfcera221

sfcera221

Uwaga: jeśli korzystasz z agencji rekrutacyjnej, pomogą ci one w napisaniu reklamy, która spodoba się właściwemu kandydatowi, a opłata za reklamę online jest zazwyczaj wliczona w opłatę.
Gimia

Gimia

Aby wysłać reklamę do firmy specjalizującej się w doborze personelu, konieczne jest ujawnienie jej w jak największym stopniu. Warto jest to dobrze wszystko zrealizować.
Makary

Makary

Ciekawa opcja, jeżeli chodzi o Bielsko-Białą. Nie wiedziałem do teraz o takiej opcji jeżeli chodzi o nasze miasto i okolice. Z pewnością przyjrzę się lepiej temu tematowi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.