Czy w ogłoszeniu o pracę podać wysokość wynagrodzenia?

Czy w ogłoszeniu o pracę podać wysokość wynagrodzenia?
Szukasz pracownika? Tworzysz ogłoszenie i zastanawiasz się, czy podać wysokość wynagrodzenia, którą przewidujesz zaproponować osobie przyjętej do pracy? Sprawdź, czy i jakie są plusy takiego rozwiązania.

Gdy przejrzeć ogłoszenia publikowane na lokalnych ogłoszeniach o pracę, to okazuje się, że niewielu pracodawców decyduje się podać dane na temat oferowanego wynagrodzenia. Ta kwestia wydaje się tematem tabu, choć nie dla wszystkich – wyjątkiem są firmy zagraniczne, które w Polsce poszukują specjalistów lub tworzą właśnie tu oddział. Takie podmioty stawiają na obszerne ogłoszenia, z których kandydat może dowiedzieć się m.in. o wymaganiach potencjalnego pracodawcy czy korzyściach, jakie osiągnie, gdy zostanie zatrudniony, oraz warunkach finansowych. W przypadku polskich pracodawców sprawa nie jest wcale tak oczywista.


„Stabilne wynagrodzenie” lub „motywacyjne wynagrodzenie”

Powyższe frazy bardzo często pojawiają się w ogłoszenia o pracę. Niestety, nie mówią one wiele potencjalnemu pracownikowi. Stabilnym wynagrodzeniem jest pensja w wysokości minimalnej krajowej, ale takie wynagrodzenie nie jest zadowalające dla pracowników. Jeżeli zdecydujesz się zamieścić właśnie taki, utarty zwrot, możesz zniechęcić do siebie kandydatów. Podobnie wygląda sprawa z umieszczeniem w ogłoszeniu zwrotu „motywacyjne wynagrodzenie”, gdyż i ten niewiele mówi o finansowych warunkach proponowanych przez firmę. Jak zatem rozwiązać tę kwestię?

Jest kilka możliwości:

  • Podaj minimalną kwotę wynagrodzenia, jaką możesz zaoferować – w ten sposób unikniesz zaproszenia na rozmowę osób, które nie będą zainteresowane wykonywaniem pracy za zaproponowaną przez ciebie stawkę;
     
  • Podaj widełki płacowe – możesz zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia zostanie ustalona indywidualnie z poszczególnymi kandydatami. W ten sposób wysokość pensji możesz uzależnić od umiejętności i wykształcenia osób, które zgłosiły swoje kandydatury;
     
  • Nie podawaj wynagrodzenia – co prawda, w ten sposób możesz zniechęcić do siebie część kandydatów, ale brak informacji o wynagrodzeniu będzie i tak lepszy niż umieszczanie standardowych zwrotów, które nic nie wnoszą.


„Bo dowie się konkurencja…”

Być może przed podaniem konkretnej kwoty wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę powstrzymuje cię to, że pozostałe firmy działające w branży dowiedzą się, na ile wyceniasz pracę poszczególnych pracowników. To błędne założenie. Pamiętaj, że dziś cyklicznie jest organizowanych wiele badań, które mają odpowiedzieć na pytanie, na jakie pensje mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na poszczególnych stanowiskach.

Jeżeli sądzisz, że wysokość wynagrodzenia, którą oferujesz swoim pracownikom, może sprawić, że konkurencja będzie chciała przejąć pracujących dla ciebie specjalistów, to musisz pamiętać, że pieniądze to nie wszystko. Po pierwsze konkurencyjna firma musiałaby zaproponować twoim pracownikom wyższe pensje, a po drugie ty możesz – poza pensją – oferować również świetną atmosferę i pozapłacowe bonusy. Dziś pracownicy szczególną uwagę zwracają na takie, pozapłacowe, warunki.


Przetestuj, aby zobaczyć, czy to się opłaca

Jeżeli dotychczas nie podawałeś w ogłoszeniu wysokości proponowanego wynagrodzenia i nie mogłeś znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko, sprawdź, czy podanie informacji o pensji nie sprawi, że twoje ogłoszenie będzie cieszyło się większym zainteresowaniem. Pamiętaj przy tym, aby – poza wynagrodzeniem – podać inne korzyści wiążące się z wykonywaniem pracy dla ciebie. Być może cyklicznie wręczasz premie? A może zapewniasz dostęp do prywatnej opieki medycznej? Poinformuj o tym potencjalnych kandydatów, aby otrzymać dokumenty aplikacyjne od najlepszych.

Oceń ten wpis
Czy w ogłoszeniu o pracę podać wysokość wynagrodzenia?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Karol
2019-12-05, 16:37
Moim zdaniem trend taki będzie i wymóg by to podawać. Czasami to jest aż śmiesznie skonfrontowane z rzeczywistością.
Piotr Zawadzki
2019-05-17, 10:41
Zawsze mnie interesują ogłoszenia, w których za pracę jest ustalona stawka. Po co mam iść na rekrutacje i tam się dowiem dopiero ile pracodawca mi zapłaci. za pracę .
wadas
2019-05-02, 15:36
Powinno być to jasne!. Przy ocenie skuteczności bezpłatnych ofert pracy online ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę czas spędzony na liście, zarządzaniu i śledzeniu sukcesu, wielkości odbiorców oraz rodzaju osób poszukujących pracy i potencjalnych kandydatów, których przyciągają.
Emka
2019-04-16, 12:41
W punkcie bezpieczeństwa finansowego konieczne jest również określenie perspektyw nowego pracownika, co oznacza wyższe wynagrodzenie. Wiele organizacji przeprowadza kontrole swoich pracowników w zakresie kompetencji zawodowych.
Holiday
2019-04-06, 12:21
Z pewnością jest to istotne dla wielu ludzi. Potem się okazuje, że stawka jest mało atrakcyjna dla danej osoby i faktycznie straciła ona czas na przyjście na takie spotkanie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.