Poszukiwanie pracownika

Czy w ogłoszeniu o pracę podać wysokość wynagrodzenia?

5 stycznia 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

8 komentarzy
Czy w ogłoszeniu o pracę podać wysokość wynagrodzenia?
Dowiedz się, dlaczego podawanie konkretnej wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę jest ważne. Poznaj korzyści i jak skutecznie przyciągnąć kandydatów.

Niewielu pracodawców decyduje się podać dane na temat oferowanego wynagrodzenia. Ta kwestia dla wielu jest tematem tabu, choć ostatnio o widełkach wynagrodzeń na rynku mówi się coraz głośniej. Najczęściej jednak proponowane wynagrodzenia pojawiają się przy ogłoszeniach zagranicznych pracodawców. Mimo zmian w transparentności wynagrodzeń z 2023 roku, w przypadku polskich pracodawców sprawa nie jest wcale tak oczywista.

Wynagrodzenie adekwatne do umiejętności, czyli jakie?

Powyższa fraza bardzo często pojawia się w ogłoszenia o pracę. Z oczywistych względów pozostawia ogromne pole do interpretacji. Dla pracodawcy adekwatnym wynagrodzeniem może być pensja w wysokości minimalnej krajowej, a to siłą rzeczy niekoniecznie zadowoli pracownika.

Jeżeli zdecydujesz się zamieścić właśnie taki, utarty zwrot, możesz zniechęcić do siebie kandydatów. Podobnie wygląda sprawa z umieszczeniem w ogłoszeniu zwrotu „stabilne wynagrodzenie”, gdyż i ten niewiele mówi o finansowych warunkach proponowanych przez firmę. Jak zatem rozwiązać tę kwestię? Jest kilka możliwości.

 • Podaj minimalną kwotę wynagrodzenia, jaką możesz zaoferować – w ten sposób unikniesz zaproszenia na rozmowę osób, które nie będą zainteresowane wykonywaniem pracy za zaproponowaną przez Ciebie stawkę.
 • Podaj widełki płacowe – możesz zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia zostanie ustalona indywidualnie z poszczególnymi kandydatami. W ten sposób wysokość pensji możesz uzależnić od umiejętności i wykształcenia osób, które zgłosiły swoje kandydatury.
 • Nie podawaj wynagrodzenia – zastrzegamy jednak, że to najgorszy wariant. W ten sposób możesz zniechęcić do siebie część kandydatów, którzy uznają, że marnujesz ich czas. Swój też – ujawniając wysokość wynagrodzenia dopiero pod koniec rekrutacji ryzykujesz sytuację, w której Twoje możliwości znacznie odbiegają od oczekiwań kandydata.

Widełki wynagrodzeń a konkurencja na rynku pracy

Być może przed podaniem konkretnej kwoty wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę powstrzymuje Cię to, że pozostałe firmy działające w branży dowiedzą się, na ile wyceniasz pracę poszczególnych pracowników. I tak się dowiedzą! Wiele firm inwestuje w benchmark konkurencji, czyli badania mające sprawdzić oferowane na rynku warunki pracy.

Jeśli oferujesz stawkę poniżej rynkowej, pracownicy prędzej czy później przejdą do konkurencji. Z kolei jeśli oferujesz taką samą pensję, co inne firmy w Twoim sektorze, warto zatrzymać pracowników inaczej niż podwyżkami. Zadbaj o atmosferę w pracy, zdrowie pracowników, rozważ wprowadzenie pracy zdalnej i zaprojektuj przydatny program benefitowy. Pracownicy szukają rozwiązań, które pozwolą im pogodzić życie prywatne z zawodowym. W ten sposób możesz wygrać rekrutacyjny wyścig o specjalistów.

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek** Czechowice-Dziedzice ** Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
 • 28-30 zł / h
Dodana

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Pniewy
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Zabrze
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kędzierzyn-Koźle
 • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana

Podaj widełki wynagrodzeń i obserwuj efekty

Zawarcie informacji o wynagrodzeniu pozwala na pozyskanie aplikacji lepiej pasujących do profilu kandydata. Ci, którzy będą mieli oczekiwania niewspółmierne do firmowych możliwości, po prostu nie wezmą udziału w rekrutacji. Z kolei oferty z widełkami wynagrodzeń cieszą się zazwyczaj większym spływem aplikacji. Jego brak również jest informacją – być może oferowana przez Ciebie stawka jest niższa niż rynkowa.

Pamiętaj, aby poza wynagrodzeniem wymienić inne korzyści wiążące się z wykonywaniem pracy dla Ciebie. Cyklicznie wręczasz premie? A może zapewniasz dostęp do prywatnej opieki medycznej? Poinformuj o tym potencjalnych kandydatów, aby otrzymać dokumenty aplikacyjne od najlepszych.

Video

Konkretna kwota w ofercie pracy

Podawanie widełek wynagrodzeń  w ofertach pracy ma wiele zalet. Po pierwsze, kandydaci często przeglądają wiele ogłoszeń, a podanie konkretnej kwoty pozwoli Ci wyróżnić się spośród innych ofert.

Kiedy podajesz wysokość wynagrodzenia, unikasz także straty czasu zarówno dla siebie, jak i dla kandydatów. Jeśli proponowana kwota jest znacznie poniżej oczekiwań kandydatów to ci, którzy oczekują wyższych stawek, nie będą aplikować na stanowisko. Dzięki temu otrzymujesz aplikacje od osób, które są zainteresowane pracą za oferowaną przez Ciebie stawkę.

Korzyści z podania widełek wynagrodzeń w ofercie pracy

 • Przejrzystość i oszczędność czasu: kandydaci wiedzą od razu, czy wynagrodzenie odpowiada ich oczekiwaniom, co pozwala im na szybsze podjęcie decyzji o aplikacji. To również oszczędza czas rekruterów, ponieważ otrzymują aplikacje od osób, które akceptują proponowane warunki finansowe.
 • Zwiększenie zainteresowania ofertą: jasne określenie wynagrodzenia może przyciągnąć większą liczbę kwalifikowanych kandydatów, którzy mogą być bardziej zmotywowani do aplikowania, wiedząc, że oferta jest w ich zakresie finansowym.
 • Budowanie pozytywnego wizerunku firmy: firmy, które otwarcie komunikują wynagrodzenia, są postrzegane jako bardziej transparentne i uczciwe. To z kolei może zwiększyć zaufanie do marki pracodawcy.
 • Ułatwienie negocjacji wynagrodzeń: kiedy widełki wynagrodzeń są znane na wstępie, proces negocjacyjny jest często łatwiejszy i mniej czasochłonny, ponieważ obie strony mają jasno określone oczekiwania.
 • Promowanie równości wynagrodzeń: transparentność w kwestii płac może pomóc w zwalczaniu nierówności wynagrodzeń, dając kandydatom informacje niezbędne do oceny, czy oferta jest sprawiedliwa i zgodna z rynkiem.
 • Optymalizacja procesu rekrutacyjnego: dzięki temu, że kandydaci, którzy oczekują wynagrodzenia poza widełkami, prawdopodobnie nie aplikują, rekruterzy mogą skupić się na bardziej odpowiednich kandydatach, co przyspiesza proces rekrutacji.

Jawność wynagrodzeń

Wielu pracodawców obawia się podawania konkretnych kwot wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę. Mogą martwić się, że konkurencja dowiedzie się, jakie stawki oferują swoim pracownikom. Jednak obawy te są często nieuzasadnione.

Obecnie istnieje wiele badań, raportów i ankiet, które badają typowe stawki wynagrodzeń na różnych stanowiskach. Potencjalni pracownicy mają dostęp do tych informacji i mogą porównać proponowane przez Ciebie wynagrodzenie z ogólnymi standardami rynkowymi. Dlatego jawność wynagrodzeń staje się coraz bardziej powszechna i akceptowana przez kandydatów.

Podsumowanie

Według badań firmy Stack Overflow, dla 70% programistów jednym z najważniejszych czynników przy wyborze nowego miejsca pracy jest jasno określone wynagrodzenie w ogłoszeniu o pracę.  Danę tę uzupełniają badania LinkedIn, według których 72% kandydatów jest zniechęconych do aplikowania na stanowisko, jeżeli w ogłoszeniu o pracę nie jest podana kwota wynagrodzenia.

Oprócz wysokości pensji warto wspomnieć o pozapłacowych korzyściach, jakie oferujesz pracownikom. Opowiedz o dodatkowych benefitach, takich jak prywatna opieka medyczna, pakiety szkoleń i możliwość rozwoju zawodowego, elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe dni wolne, ubezpieczenia grupowe itp. Warto podkreślić te benefity, aby zachęcić potencjalnych kandydatów do aplikowania na stanowisko.

Według raportu firmy Glassdoor, ogłoszenia o pracę, które zawierają informacje na temat wynagrodzenia, mają 30% więcej wyświetleń niż ogłoszenia bez tej informacji.

Namówiliśmy Cię? 

Najczęściej zadawane pytania

Czy powinienem podawać konkretne kwoty wynagrodzenia w ofertach pracy?

Tak, podawanie konkretnej wysokości wynagrodzenia jest korzystne, ponieważ przyciąga uwagę i eliminuje kandydatów z nieodpowiednimi oczekiwaniami.

Czy podawanie wysokości wynagrodzenia może narazić mnie na konkurencyjność?

Nie, obecnie istnieje wiele źródeł informacji na temat typowych stawek wynagrodzeń, więc konkurencja może to już wiedzieć.

Czy powinienem podawać również dodatkowe korzyści dla pracowników?

Tak, warto podkreślić dodatkowe korzyści, takie jak opieka medyczna czy premie, aby zwiększyć atrakcyjność oferty.

Jakie są korzyści jawności wynagrodzeń?

Jawność wynagrodzeń buduje zaufanie kandydatów i daje im pewność, że oferta jest uczciwa i konkurencyjna.

Czy warto przetestować podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach?

Tak, przetestowanie podawania informacji o wynagrodzeniu może przyciągnąć większe zainteresowanie i lepiej dopasowanych kandydatów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

8 komentarzy

Seaman

Seaman

Podanie kwoty, choćby orientacyjnie, oszczędza czas obu stron. Każdy umie liczyć, ma jakieś koszty stałe i wie za ile może pracować, za ile nie. Nie będzie więc zawracał głowy pracodawcy, który proponuje zbyt niską kwotę.
Kronos

Kronos

Zarobki w widełkach są podawane ale czy to jest prawda?
Sevir

Sevir

Brak podanej kwoty to brak szacunku dla osób jakie mają być rekrutowane.
Karol

Karol

Moim zdaniem trend taki będzie i wymóg by to podawać. Czasami to jest aż śmiesznie skonfrontowane z rzeczywistością.
Piotr Zawadzki

Piotr Zawadzki

Zawsze mnie interesują ogłoszenia, w których za pracę jest ustalona stawka. Po co mam iść na rekrutacje i tam się dowiem dopiero ile pracodawca mi zapłaci. za pracę .
wadas

wadas

Powinno być to jasne!. Przy ocenie skuteczności bezpłatnych ofert pracy online ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę czas spędzony na liście, zarządzaniu i śledzeniu sukcesu, wielkości odbiorców oraz rodzaju osób poszukujących pracy i potencjalnych kandydatów, których przyciągają.
Emka

Emka

W punkcie bezpieczeństwa finansowego konieczne jest również określenie perspektyw nowego pracownika, co oznacza wyższe wynagrodzenie. Wiele organizacji przeprowadza kontrole swoich pracowników w zakresie kompetencji zawodowych.
Holiday

Holiday

Z pewnością jest to istotne dla wielu ludzi. Potem się okazuje, że stawka jest mało atrakcyjna dla danej osoby i faktycznie straciła ona czas na przyjście na takie spotkanie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.