Poszukiwanie pracownika

Wakat - czym jest oraz czym się różni od nowego stanowiska? Jak wyróżnić wakat wśród gąszcza ofert pracy?

23 września 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy
Wakat - czym jest oraz czym się różni od nowego stanowiska? Jak wyróżnić wakat wśród gąszcza ofert pracy?
Wakat to wolne stanowisko pracy, które jest do obsadzenia w danym przedsiębiorstwie. Przyczyną powstania wakatu jest zazwyczaj rozwiązanie umowy z pracownikiem, który do tej pory piastował dane stanowisko. Oto poradnik, w którym tłumaczymy wszystkie zawiłości związane ze specyfiką wakatu.

Zobacz także artykuł: Praca za granicą. Sprawdź, czego możesz się spodziewać 

Czym jest wakat? - definicja

Wakat (z ang. vacancy) to pojęcie oznaczające wolne, nieobsadzone stanowisko pracy w danym zakładzie. Istnienie wakatów w sposób nierozerwalny wiąże się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Gdy pojawia się wakat w firmie, pracodawca umieszcza stosowne ogłoszenie o pracę. 

Jak wyglądają aktualne statystyki dotyczące wakatów w Polsce? Główny Urząd Statystyczny podaje, że na koniec pierwszego kwartału 2021 roku liczba zajętych miejsc pracy była w naszym kraju niższą o 2,9 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku wcześniejszego. Ponadto liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach należących do gospodarki narodowej zatrudniających minimum 1 osobę wynosiła 110,2 tys., czyli o 30,6% więcej niż na koniec ostatniego kwartału 2020 roku. 

Jakie są przyczyny powstawania wakatów?

Wyróżnia się kilka podstawowych przyczyn powstawania wakatów w przedsiębiorstwach. Przede wszystkim może to być rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem - z inicjatywy samego pracownika, który znalazł inną, atrakcyjniejszą ofertę pracy, bądź pracodawcy. 

Wakat może również powstać w wyniku utworzenia całkowicie nowego miejsca pracy - dzieje się tak, gdy firma musi zwiększyć wydajność produkcji z powodu wzrostu popytu na oferowane przez nią produkty czy usługi. 

Video

Szukasz pracy?

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Zgorzelec
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Pracodawca może podjąć określone kroki odnośnie powstałego wakatu. Mianowicie: obsadzić go, powstrzymać się od jego obsadzenia oraz jednocześnie rozdysponować zadania pozostałym pracownikom bądź częściowo obsadzić wakat, tj. zatrudnić osobę w niepełnym wymiarze godzin. Należy jednocześnie zaznaczyć, że zbyt długie pozostawanie wakatu w firmie niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. 

Wakat a nowe stanowisko 

Czasem zdarza się, że firma obserwuje znacznie zwiększone zapotrzebowanie na oferowane przez nią usługi. Wtedy konieczne wydaje się zatrudnienie nowych pracowników, na przykład w ramach stażu

Powstanie nowego stanowiska wiąże się z wieloma wyzwaniami dla firmy. Chodzi o to, że zatrudnienie nowej osoby wymaga poświęcenia jej czasu. Dopiero po pewnym czasie będzie ona w stanie w pełni samodzielnie wykonywać powierzone zadania. W przypadku osób niedoświadczonych i młodych, ryzyko popełniania przez nich błędów na początkowym etapie jest znacznie wyższe. Z tego względu zatrudniając w pracy studenta należy dokładnie rozważyć, jakie szanse i zagrożenia się z tym wiążą. 

Jak stworzyć atrakcyjny wakat dla pracownika?

W chwili obecnej mamy do czynienia w Polsce z bardzo niskim bezrobociem. Często słyszy się o tym, jak wiele jest nieobsadzonych wakatów w policji, wojsku czy w branży usługowej. Znalezienie pracy jest dziś bardzo łatwe.

Firmy, którym zależy na pozyskaniu do swojego zespołu doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, niejednokrotnie muszą zaproponować im odpowiednio atrakcyjne warunki, ponieważ w przeciwnym razie skorzystają oni z oferty konkurencji. Zatem jak w szybki sposób obsadzić wolny wakat? 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dla pracodawców, którzy chcieliby jak najszybciej znaleźć pracownika na wolne stanowisko: 

 1. Ogłoszenie powinno zawierać dokładną wysokość wynagrodzenia "na rękę". 
 2. Ogłoszenie należy zamieścić w jak największej liczbie środków przekazu - od internetu po prasę. 
 3. W ogłoszeniu musi znaleźć się informacja o formie zatrudnienia. Pracownicy preferują, gdy jest to umowa o pracę, ponieważ wiąże się ona z określonymi udogodnieniami. Należy liczyć się z tym, że umieszczając ogłoszenie o pracę z proponowaną umową o dzieło zainteresowanie będzie zdecydowanie mniejsza. 
 4. Należy koniecznie wspomnieć o dodatkowych benefitach (jeśli takie obowiązują), takich jak karnety na siłownię, prywatne ubezpieczenie, wycieczki firmowe, pakiet emerytalny, "wczasy pod gruszą", bony na święta itd.
 5. Zakres obowiązków oraz wymagania wobec kandydatów powinny być jasno określone. 
 6. Ogłoszenie o pracę musi być napisane w sposób poprawny i zrozumiały, tj. zgodnie z zasadami ortografii, stylistyki i gramatyki. 

Co może być powodem małego zainteresowania wakatem?

Małe zainteresowanie wakatem wynika przede wszystkim z następujących czynników:

 • zbyt duża liczba wymagań wobec przyszłych pracowników, 
 • nieatrakcyjne wynagrodzenie, 
 • nieatrakcyjna forma zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło itp.),
 • brak dodatkowych benefitów w postaci prywatnego ubezpieczenia medycznego, wycieczek służbowych czy bonów na święta,
 • negatywne opinie na temat firmy w środowisku pracowniczym. 

Jak wyróżnić wakat wśród innych ofert pracy?

Aby wakat wyróżniał się wśród innych ofert pracy, należy sprawić, aby przykuwał on uwagę potencjalnych pracowników. Jak? Przede wszystkim, warto zastosować określone sztuczki marketingowe. Treść ogłoszenia musi być zrozumiała, a jednocześnie podkreślać wszystkie atuty, które wiążą się z zatrudnieniem w tym konkretnym przedsiębiorstwie. 

W momencie, gdy w firmie pojawia się wakat, dział rekrutacji powinien podjąć od razu określone działania zmierzające do zatrudnienia nowego pracownika wyróżniającego się odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Nie powinno się zwlekać z realizacją procesu rekrutacji, ponieważ w przeciwnym razie naraża to firmę na bardzo wysokie koszty. 

Podsumowanie:
 • Wakat jest nieobsadzonym stanowiskiem pracy w danym zakładzie, a istnienie wakatów wiąże się z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.
 • Według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec pierwszego kwartału 2021 roku liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 110,2 tys., czyli o 30,6% więcej niż na koniec ostatniego kwartału 2020 roku.
 • Istnieje kilka podstawowych przyczyn powstawania wakatów w przedsiębiorstwach, takich jak rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, utworzenie nowego miejsca pracy czy wyjazd pracownika za granicę.
 • Aby wyróżnić wakat wśród innych ofert pracy, warto zastosować określone sztuczki marketingowe, takie jak dokładne określenie wynagrodzenia i dodatkowych benefitów, a także umieszczenie ogłoszenia w jak największej liczbie środków przekazu.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest wakat?

Wakat (z ang. vacancy) oznacza nieobsadzone, wolne stanowisko w strukturze organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. Firma powinna jak najszybciej je obsadzić, aby uchronić się przed spadkiem wydajności produkcji.

Jak szybko obsadzić wakat?

Aby obsadzić wakat w jak najkrótszym czasie, należy w odpowiedni sposób zachęcić potencjalnych pracowników. Najlepsze metody służące do wyróżnienia wakatu wśród innych ofert pracy to atrakcyjne wynagrodzenie, dokładne sprecyzowanie obowiązków i wymagań wobec kandydatów, atrakcyjna forma zatrudnienia oraz dodatkowe benefity.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Tomasz Talik

Tomasz Talik

Zatrudnianie nowej osoby na wakat to wyzwanie dla firmy, ale jednocześnie szansa na rozwój i poszerzenie działalności. Warto jednak dokładnie rozważyć, jakie wymagania stawiamy przed kandydatami, aby znaleźć osobę, która idealnie wpasuje się w nasz zespół.
Lądek

Lądek

Cieszy mnie fakt, że liczba wolnych miejsc pracy w Polsce rośnie, ale szkoda, że większość z nich to umowy zlecenia. Mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie poprawie.
Irek

Irek

Zgadzam się z tym, że aby wakat wyróżniał się wśród innych ofert pracy, trzeba zastosować sztuczki marketingowe. Niestety, zbyt często ogłoszenia są napisane w sposób niezrozumiały i nie przyciągają uwagi kandydatów.
biurokrata

biurokrata

Wakat może powstać z różnych przyczyn, ale ważne, żeby szybko go obsadzić i utrzymać stabilność w firmie. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, żeby znaleźć odpowiedniego kandydata i przyciągnąć go do naszej firmy.
socjolog

socjolog

Dobrze, że artykuł wspomina o negatywnych konsekwencjach zostawienia wakatu w firmie. Niestety, pracodawcy czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jak mocno to wpływa na pracowników i całe przedsiębiorstwo.
Alley cat

Alley cat

Jest mi smutno, że nie mogę znaleźć pracy na pełen etat z umową o pracę, a firmy wolą zatrudniać na umowę zlecenie lub o dzieło. To niestety niesie ze sobą pewne ryzyko dla pracownika.
MATYSIAK-EPILEPTYK

MATYSIAK-EPILEPTYK

Wyróżnienie wakatu wśród innych ofert pracy to klucz do szybszego znalezienia odpowiedniego pracownika. Ogłoszenie powinno być dokładne, ale jednocześnie przyciągające wzrok kandydatów.
tata

tata

Bardzo dobrze, że jest tyle wolnych miejsc pracy w Polsce, ale niestety większość z nich to umowy zlecenia czy o dzieło, a bardzo trudno znaleźć pracę na pełen etat z umową o pracę.
Jurgi

Jurgi

Jak dla mnie, wakat to szansa na znalezienie nowej pracy, ale też niebezpieczeństwo dla przedsiębiorstwa, które może zacząć tracić klientów i dochody z powodu nieobsadzonego stanowiska.
Ofelio

Ofelio

Każde wolne miejsce w pracy ma znaczenie dla wszystkich co jej szukają. Każdy wakat to jest miejsce jakie można pozyskać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.