Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy dodatkowa praca jest opłacalna?

Czy dodatkowa praca jest opłacalna?
Współcześnie posiadanie pracy nie zawsze jest gwarantem tego, że pracownik faktycznie będzie mógł opłacić rachunki, zakupić żywność czy odzież. Coraz więcej osób poszukuje dodatkowej pracy, która mogłaby pomóc w domknięciu domowego budżetu.

Fakt, że część pracowników musi dorabiać, świadczy tylko o tym, że są jeszcze zawody niedocenione finansowo. Część pracodawców nie jest też w stanie zatrudniać pracowników za przyzwoite pieniądze, bo sami mają problem, by utrzymać swoje przedsiębiorstwo na rynku. Takie sytuacje dotyczą przede wszystkim tych regionów kraju, w których o pracę trudniej niż w innych, a bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie. Na dorabianie decydują się przy tym nie tylko pracownicy, lecz także emeryci czy renciści.

Czy dodatkowa praca może być opłacalna? Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dużo zależy m.in. od samego zajęcia, jakie wykonuje po godzinach pracy osoba zatrudniona. Większość pracowników na etacie dorabia przez agencje pracy tymczasowej, bo to właśnie te podmioty oferują dodatkową, elastyczną pracę w różnych godzinach w ciągu całego tygodnia. Są też tacy, którzy decydują się na otwarcie własnej firmy, są również tacy, którzy pracują „na czarno”. Zarobi zatem muszą być zróżnicowane.


Własna firma na etacie

Z punktu widzenia pracownika posiadające umowę o pracę, otwarcie własnej firmy może być sposobem na dorobienie po godzinach. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest wiele, pamiętać trzeba m.in. o możliwości zaoszczędzenia pieniędzy na wysokości składek odprowadzanych do ZUS-u. W praktyce jednak z takiego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby mające konkretny fach w ręku, będące w stanie zaoferować potencjalnym klientom produkty lub usługi.

Gdy mowa o własnej firmie, warto wskazać, że w tym zakresie wiele możliwości przynosi sieć. W ostatnich latach obserwuje się wzmożone zainteresowanie rynkiem e-commerce, a jego wartość rośnie z roku na rok. Otwarcie sklepu internetowego może być ciekawym zajęciem po godzinach i – co ważne – pracą wykonywaną w domowym zaciszu.


Do agencji pracy tymczasowej

Poszukiwanie pracy dodatkowej może być mozolne. Alternatywą dla samodzielnego szukania ofert, jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, czyli wyspecjalizowanych podmiotów, zajmujących się pośrednictwem w zatrudnianiu pracowników. Warto pamiętać, że pracownicy zatrudnieni w agencjach mogą nie tylko pomóc w znalezieniu pracy, lecz także doradzić w kwestii przyszłej kariery.

Gdy mowa o korzystaniu z usług agencji pracy tymczasowej, to nie można zapomnieć, że większość z nich oferuje różnorodne posady. W praktyce wcale nie jest powiedziane, że praca po godzinach będzie marnie opłacana. W agencji pracy tymczasowej dodatkowe zatrudnienie znajdą zarówno niewykwalifikowani, jak i przeciwnie, wykwalifikowani pracownicy.


By zachować równowagę

Praca dodatkowa może być sposobem na podreperowanie domowego budżetu, ale nie można zapomnieć, że wiąże się z kolejnymi obowiązkami. Praca po pracy może być zatem wyczerpująca dla organizmu i negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym pracownika. Specjaliści podkreślają, że na pełnych obrotach można pracować tylko przez krótki okres, nie zaś przez kilka lat. Zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym jest niezwykle istotne i o tym również powinni pamiętać pracownicy, którzy decydują się na podjęcie dodatkowej pracy.

Oceń ten wpis
Czy dodatkowa praca jest opłacalna?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Sylwia
2019-12-11, 14:21
Ludzie, którzy chcą lub potrzebują dodatkowej pracy z pewnością docenią takie możliwości. Nie dla wszystkich jest to wskazane bowiem nie zawsze pieniądze są najważniejsze.
żonka
2019-05-21, 18:45
Nie zawsze praca w firmie na pełnym etacie wystarczy na zaspokojenie wszelkich potrzeb w życiu. jak ktoś ma zdrowie, chęci i siły, jest wytrwały, to zawsze w pracy dodatkowej po godzinach swojej pracy dorobi pieniądze. Tylko chwalić takich pracowników.
Asta123
2019-05-07, 18:50
Ponieważ małe firmy działają z niewielkim personelem, bardzo ważne jest, aby partnerzy i pracownicy dobrze rozumieli role i obowiązki biznesowe w organizacji. Czasami da się jeszcze dorobić.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.