!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Praca zdalna - wady i zalety

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze

Praca zdalna - wady i zalety
Praca zdalna oznacza wykonywanie całości bądź części powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą firmy – najczęściej z domu. Rozwój takiej formy pracy nastąpił w chwili, kiedy do głosu doszły nowe media. To specyficzny rodzaj pracy. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć mankamentów to nie każdy odnajdzie się w takim trybie pracy. Sprawdź, jakie są plusy i minusy pracy zdalnej.

Codziennie muszę wstać o 6, jechać kilkadziesiąt minut do biura... Ale zazdroszczę tym, którzy mogą pracować z domu – przecież i tak robię wszystko przy komputerze – popularne stwierdzenie wśród osób, które każdego dnia dojeżdżają do siedziby firmy. Jednak ci, którzy mają bądź mieli okazję pracować zdalnie, prędko parują kontrargumentami – Praca w domu to praca 24 godziny na dobę, mniejsza motywacja. Zazdroszczę tym, co idą do pracy, a po 8 godzinach odcięcie – co było w pracy, zostaje w pracy. I tak ten spór mógłby trwać bez końca – bo „jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”.

Wielu z nas w dobie koronawirusa zostało postawionych przed faktem dokonanym. Pracownicy zostali wysłani na pracę zdalną dla bezpieczeństwa ogółu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Poniższy film o tym opowiada:

Video

Wpisując w wyszukiwarkę „praca zdalna opinie”, znajdziemy wiele rozbieżnych komentarzy. Pamiętajmy bowiem, że to, czy praca zdalna będzie wiązać się z korzyściami, w dużej mierze zależy od profilu stanowiska oraz od indywidualnych predyspozycji pracownika. Przyjrzymy się zatem dokładniej wadom i zaletom zdalnej pracy, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Praca zdalna w domu

Praca w domu to komfort i w zasadzie komfort możemy uznać za największą zaletę, która obejmuje kilka istotnych kwestii. Pracując zdalnie, samodzielnie gospodarujesz czasem, a co za tym idzie – wykonywanymi zadaniami. Jeśli zatem w danym dniu masz wizytę u lekarza albo po prostu potrzebujesz się wyspać, możesz rozpocząć pracę nieco później, bez konieczności tłumaczenia się szefowi. Taka elastyczność szczególnie sprawdzi się u osób, które nie są w pełni dyspozycyjne. Praca zdalna dla studenta, dla osoby niepełnosprawnej albo dla matki z małym dzieckiem to optymalne rozwiązanie. Umożliwi pogodzenie codziennych obowiązków albo utrudnień czyhających w dojazdach z sumiennym wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Kolejną kwestią jest to, że pracując zdalnie, oszczędzasz czas. Nie tylko na dojeździe do i z firmy, co oczywiście jest niebywałą zaletą, ale również w innych sytuacjach. Jakich? Po pierwsze, pracując w domu, nie będziesz narażony na odrywanie cię od pracy przez współpracowników. Dzięki temu możesz skupić się maksymalnie na wykonywanej pracy i w konsekwencji szybciej ją w danym dniu skończyć. Po drugie posiłki możesz przyrządzić wcześniej i w domu skonsumować w kilka minut, podczas gdy w biurze zazwyczaj wiązało się to z kilkudziesięciominutową przerwą lunchową w pobliskiej restauracji. W tym wypadku oszczędzasz nie tylko czas, ale również pieniądze.

Trzecią kwestią pod względem komfortu jest to, że nie obowiązuje Cię żaden dress code. W związku z tym do pracy możesz przystąpić w piżamie, w poczochranych włosach, a w przypadku żeńskiej części pracowniczej – bez makijażu. To wiąże się z oszczędnością czasu, pieniędzy i niebywałą poprawą wygody. Dresy zamiast garnituru – brzmi świetnie!

Źródło obrazka: http://markapracodawcy.pl/czy-praca-zdalna-moze-byc-friendly-10-zasad-efektywnej-pracy-w-domu/

Praca zdalna - korzyści dla pracodawcy to korzyści dla pracownika

Jedną z ważniejszych zalet dla pracodawców oferujących stanowiska umożliwiające pracę zdalną jest niewątpliwie redukcja kosztów związanych np. z utrzymaniem biura. Jednak przede wszystkim istotne jest to, że w tej sytuacji pracodawca uzależnia wynagrodzenie od efektów pracy, a nie czasu włożonego w jej wykonanie. Oczywiście jest to poniekąd skorelowane, ale w rzeczywistości pracownik ma większą motywację do wykonania określonej czynności w krótszym czasie, jeśli nie ma płacone „za godzinę”, lecz za efekty. W konsekwencji pracownik może liczyć na wyższą stawkę, jeśli dane zadanie wykona w szybkim tempie, a pracodawca ma sporą oszczędność.

Kolejnym aspektem jest to, że oferta pracy zdalnej nie musi być narzucona na konkretny obszar terytorialny. Dzięki temu zyskuje nie tylko pracodawca, który może pozyskać świetnego specjalistę, ale również pracownik, który mieszkając w niewielkim mieście, może pracować dla dużej i poważanej firmy, bez konieczności wyjazdu np. do stolicy, a nawet innego kraju.

Video

Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji na rynku pracy, to pozycja kandydatów jest silniejsza aniżeli pozycja pracodawców. W związku z tym coraz więcej firm oferuje stanowiska pracy zdalnej – nawet jeśli korzyści dla przedsiębiorcy są wymierne.

Praca zdalna ma swoje mankamenty

Zdalna praca wymaga niemałej determinacji. W związku z tym, że pracownik nie ma codziennego, bezpośredniego kontaktu z przełożonym, to właściwie samodzielnie musi pełnić dla siebie funkcje szefa i pracownika jednocześnie. Powierzone zadanie musi zostać wykonane w określonym terminie, a to wymaga mobilizacji. Osoby, które łatwo ulegają pokusom, szczególnie kiedy kusi zagrzane łóżko, mogą mieć problem z utrzymaniem mobilizacji na dostatecznym poziomie, by być efektywnym w pracy. Należy bowiem pamiętać, że jeśli zaczniemy wykonywać pracę nieco później, to zapewne później też skończymy. Wtedy można odnieść wrażenie, że praca zdalna to praca 24 godziny na dobę.

Drugim mankamentem jest to, że wynagrodzenie płacone jest za efekty pracy, a nie wysiłek włożony w jej wykonanie. Czasem zadanie może wymagać wielogodzinnego nakładu pracy, a efekt wcale nie będzie do tego współmierny. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy pracownik otrzyma zlecenie nieszczególnie odpowiadające jego predyspozycjom.

Minusem pracy zdalnej niewątpliwie jest również to, że nie mamy bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Często są to osoby bardziej doświadczone od nas, które mogłyby podzielić się swoimi radami, specjalistyczną wiedzą albo spojrzeć chłodnym okiem na efekty naszej pracy. To także brak wielu korzyści płynących ze współpracy, na przykład integracyjnych spotkań, wspólnych wspomnień czy firmowych anegdotek.

Praca zdalna - więcej zalet niż wad

Podsumowując, praca zdalna to niewątpliwie wygodna opcja dla tych osób, które potrafią odpowiednio skoncentrować się na powierzonych obowiązkach. Dzięki niej pracownik może działać intensywniej i samodzielnie zarządzać swoim czasem. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla niektórych grup, na przykład studentów, osób wychowujących dzieci albo osób niepełnosprawnych. Praca zdalna dla niepełnosprawnych może okazać się bowiem zbawiennym rozwiązaniem – nie muszą oni borykać się z kłopotliwym dojazdem do firmy i towarzyszącym tej sytuacji problemom organizacyjnym.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie firmy mogą pozwolić sobie na organizację stanowiska zdalnego, np. z uwagi na brak koniecznego oprogramowania. Również nie każdy pracownik odnajdzie się w takiej pracy. Wymaga ona bowiem maksymalnego skupienia i terminowości. Przed podjęciem decyzji co do trybu pracy warto się dobrze nad tym zastanowić.

Podziel się

4 komentarze

paweł

paweł

Dzięki koronie chyba większość ludzi pracujących nie-fizycznie może sobie przedstawić jakie są wady i zalety tego rodzaju zajęcia. Jak dla mnie na plus jest praca zdalna i często to osczędność dla pracodawcy.
Szymon

Szymon

Wiele ludzi zupełnie nie potrafi pracować zdalnie, a z kolei inni są wręcz stworzeni do takiego typu pracy. Ja wolę iść na 8 i pracować do 16 ale znam wielu co potrafią się samemu zorganizować.
OLA

OLA

O każdej pracy można mówić, jakie ma zalety, a jakie plusy. Praca zdalna ujęta w tym artykule, ma plusy i minusy. Fajnie to opisaliście....
Fibak

Fibak

Z pewnością nie jest to praca dla wszystkich, z kolei dla innych jest to wymarzona praca, która jednak wymaga by konkretnie się ni ą zająć i mieć z tego określone korzyści.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.