Praca lokalnie

Poszukiwanie pracy w Krakowie

13 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Poszukiwanie pracy w Krakowie
Praca zazwyczaj nie znajduje się sama, a bezrobotny w celu znalezienia zatrudnienia musi przebrnąć przez często bardzo żmudny proces poszukiwania pracy. Zadanie znalezienia pracy nie zawsze jest łatwe, ale są metody przynoszące pozytywne rezultaty.

Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą poszukiwać zatrudnienia na kilka różnych sposobów. Każdy może przynieść pozytywne owoce i zdecydowanie nie można wskazać jedynej słusznej drogi. W jaki sposób można skutecznie szukać pracy w Krakowie?

Wojewódzki Urząd Pracy i Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

W Krakowie pracują dwie komórki Państwowych Służb Zatrudnienia. Wielu Polaków żyje w przekonaniu, że urzędy pracy służą jedynie rejestracji jako osoba bezrobotna oraz uzyskaniu zasiłku. Jednak w rzeczywistości w WUP i GUP można znaleźć wiele ofert pracy oraz skorzystać z różnych dodatkowych usług.

Osoby poszukujące pracy często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie kwalifikacje posiadają. Urzędnicy w ramach poradnictwa zawodowego pomogą im ustalić zarówno kwalifikacje, jak i preferencje zawodowe. Co więcej, pomogą także w przygotowaniu do sprawnego przejścia przez proces rekrutacji. Wizyta w urzędzie pracy może się okazać bardzo owocna. Warto od niej zacząć szczególnie jeżeli przez długi czas pozostawało się w stanie bezczynności zawodowej.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kraków

Elektromechanik

SMART-HR

 • Kraków
Dodana

Doradca klienta w zakładzie optycznym

Progress Jerzy Myśliwiec

 • Kraków
Dodana

Pracownika Wsparcia Produkcji - Monter

TWG Polska Sp. z o.o.

 • 4 600-5 000 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Poszukiwanie pracy w Krakowie przez internet

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy załatwia się przez internet. Nie inaczej jest z poszukiwaniem pracy. Bezrobotni mogą, nie wychodząc z domu, przeglądać liczne oferty za pośrednictwem takich portali z ogłoszeniami, jak Aplikuj.pl. Strony internetowe z ofertami pracy pozwalają nie tylko na znalezienie interesującej posady.

Aplikuj.pl posiada bazę ofert pracy z całej Polski. Osoba poszukująca pracy musi jedynie wybrać interesujący ją region, jak Kraków i może się cieszyć pokaźną ilością ogłoszeń. Co więcej, portale internetowe dają możliwość aplikowania on-line. Wysłanie CV drogą elektroniczną znacząco ułatwia proces rekrutacji. Bezrobotny może też w krótkim czasie wysłać wiele aplikacji, nie wychodząc z domu. Aktualne oferty pracy z Krakowa znajdziecie pod adresem:

Osobiste składanie aplikacji u pracodawców

Poszukiwanie pracy przez internet to bardzo dobry pomysł, ale wielu pracodawców ceni sobie osoby z własną inicjatywą. Przedsiębiorcy ci docenią aplikacje złożone osobiście w ich siedzibie. Warto więc czasem wybrać się samodzielnie ze swoim CV i złożyć je w różnych firmach.

Taka forma poszukiwań pracy jest czasochłonna, ale może dać przewagę nad innymi kandydatami:

 • Osobiste złożenie CV przede wszystkim pokazuje zaangażowanie danej osoby, co jest naprawdę w cenie.
 • Podczas roznoszenia CV można także sprawdzić, jak wygląda praca w danym miejscu. Odwiedzenie firmy daje możliwość podpytania pracowników o warunki pracy. Można także samodzielnie ocenić nastroje panujące w danym przedsiębiorstwie.
 • Najczęściej CV zanosi się do firm prowadzących rekrutację, ale to nie jedyna metoda. Warto wybrać firmę, w której chce się pracować i złożyć tam swoje CV wraz z podaniem o pracę. Nawet jeżeli przedsiębiorstwo aktualnie nie prowadzi rekrutacji, to najprawdopodobniej rekruter będzie miał na uwadze aplikację osoby, która sama wykazała zainteresowanie pracą w tej konkretnej firmie. W zakładach o dużej rotacji pracowników odwiedziny z CV mogą się przerodzić w natychmiastową rozmowę kwalifikacyjną.

Alternatywne metody poszukiwania pracy w Krakowie

Poszukiwanie pracy w internecie czy lokalnym urzędzie pracy to nie jedyne możliwości, jakie stoją przed bezrobotnymi. W dalszym ciągu wielu przedsiębiorców bardzo chętnie ogłasza się w lokalnych mediach. Osoby poszukujące zatrudnienia w Krakowie powinny przeglądać miejscową prasę oraz słuchać lokalnego radia, jak Radio Kraków. W blokach ogłoszeniowych mogą się bowiem znaleźć oferty, jakich nie znajdziemy w internecie.

Na krakowskim rynku pracy bardzo duże znaczenie nabrały agencje pośrednictwa pracy. Prywatni pośrednicy nie tylko organizują pracowników dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Liczne korporacje i wyspecjalizowane firmy działające w Krakowie poszukują konkretnych pracowników. Właśnie dlatego chętnie korzystają z agencji świadczących usługi headhunterskie. Szukając pracy w Krakowie, warto sprawdzić oferty prywatnych biur pracy i zarejestrować się w agencjach wyspecjalizowanych w branży, w jakiej szuka się zatrudnienia.

Video

Czasami nic nie daje tak dużych efektów, jak poczta pantoflowa. Będąc na etapie szukania pracy, warto porozmawiać z ludźmi. Ktoś znajomy mógł usłyszeć o rekrutacji w jakiejś firmie, może też w pracy u rozmówcy poszukuje się pracowników. Zwykła rozmowa może dać niespodziewanie bardzo pozytywne efekty. Niektórym osobom udaje się zdobyć pracę po znajomości. Wielu pracodawców chętnie zatrudnia osoby polecone przez pracowników, którym ufają.

Osoby wiążące swoją zawodową przyszłość z Krakowem mają bardzo duże możliwości prowadzenia poszukiwań pracy. Od publicznych służb przez prywatne agencje po portale z ogłoszeniami. Każda metoda może być skuteczna. Trzeba jednak pamiętać, że przed poszukiwaniem pracy należy zdać sobie sprawę ze swoich kwalifikacji i preferencji. Inaczej wszystkie starania mogą nie przynieść owoców.

Podsumowanie:
 • Wojewódzki Urząd Pracy i Grodzki Urząd Pracy w Krakowie oferują poradnictwo zawodowe oraz wiele ofert pracy dla bezrobotnych.
 • Internetowe strony z ofertami pracy, takie jak Aplikuj.pl, pozwalają na przeglądanie ofert z całej Polski oraz aplikowanie on-line.
 • Oprócz internetu, poszukiwanie pracy warto rozpocząć od osobistego składania aplikacji u pracodawców oraz przeglądania lokalnych mediów.
 • Dobrym sposobem na zdobycie pracy może być też rozmowa z znajomymi lub zarejestrowanie się w agencjach pośrednictwa pracy.

To może Cię również zainteresować

Praca Kraków

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

internauta ER

internauta ER

Zgadzam się, że czasem poczta pantoflowa może być bardzo skuteczna w poszukiwaniu pracy. Warto rozmawiać z ludźmi i korzystać z ich kontaktów, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy w Krakowie.
Załamanaksięgowaprzed20

Załamanaksięgowaprzed20

Cenimy sobie inicjatywę i samodzielność w poszukiwaniu pracy. Kandydaci, którzy samodzielnie przyjdą do nas z CV, zawsze mają większe szanse na zatrudnienie niż ci, którzy tylko wysyłają aplikacje przez internet.
Renata

Renata

Nie wiedziałem, że urzędy pracy oferują tak wiele usług, jak poradnictwo zawodowe i pomoc w rekrutacji. Dzięki temu mogę zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i lepiej poznać swoje preferencje zawodowe.
Mucha Karolina

Mucha Karolina

Dzięki internetowym portalom z ofertami pracy, takim jak Aplikuj.pl, mam teraz łatwiejszy dostęp do ciekawych ofert pracy. Nie muszę chodzić po urzędach pracy i przeglądać papierowych ogłoszeń.
Belia2

Belia2

Praca w urzędzie pracy może być naprawdę ciekawa i satysfakcjonująca. Pomagamy ludziom w trudnych sytuacjach życiowych i zawodowych, co stanowi dla mnie wielką motywację do pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.