Poszukiwanie pracy w Krakowie

Poszukiwanie pracy w Krakowie
Praca zazwyczaj nie znajduje się sama, a bezrobotny w celu znalezienia zatrudnienia musi przebrnąć przez często bardzo żmudny proces poszukiwania pracy. Zadanie znalezienia pracy nie zawsze jest łatwe, ale są metody przynoszące pozytywne rezultaty.

Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą poszukiwać zatrudnienia na kilka różnych sposobów. Każdy może przynieść pozytywne owoce i zdecydowanie nie można wskazać jedynej słusznej drogi. W jaki sposób można skutecznie szukać pracy w Krakowie?

Wojewódzki Urząd Pracy i Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

W Krakowie pracują dwie komórki Państwowych Służb Zatrudnienia. Wielu Polaków żyje w przekonaniu, że urzędy pracy służą jedynie rejestracji jako osoba bezrobotna oraz uzyskaniu zasiłku. Jednak w rzeczywistości w WUP i GUP można znaleźć wiele ofert pracy oraz skorzystać z różnych dodatkowych usług.

Osoby poszukujące pracy często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie kwalifikacje posiadają. Urzędnicy w ramach poradnictwa zawodowego pomogą im ustalić zarówno kwalifikacje, jak i preferencje zawodowe. Co więcej, pomogą także w przygotowaniu do sprawnego przejścia przez proces rekrutacji. Wizyta w urzędzie pracy może się okazać bardzo owocna. Warto od niej zacząć szczególnie jeżeli przez długi czas pozostawało się w stanie bezczynności zawodowej.

Poszukiwanie pracy w Krakowie przez internet

W dzisiejszych czasach wiele rzeczy załatwia się przez internet. Nie inaczej jest z poszukiwaniem pracy. Bezrobotni mogą, nie wychodząc z domu, przeglądać liczne oferty za pośrednictwem takich portali z ogłoszeniami, jak Aplikuj.pl. Strony internetowe z ofertami pracy pozwalają nie tylko na znalezienie interesującej posady.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Kraków

Aplikuj.pl posiada bazę ofert pracy z całej Polski. Osoba poszukująca pracy musi jedynie wybrać interesujący ją region, jak Kraków i może się cieszyć pokaźną ilością ogłoszeń. Co więcej, portale internetowe dają możliwość aplikowania on-line. Wysłanie CV drogą elektroniczną znacząco ułatwia proces rekrutacji. Bezrobotny może też w krótkim czasie wysłać wiele aplikacji, nie wychodząc z domu. Aktualne oferty pracy z Krakowa znajdziecie pod adresem:

Osobiste składanie aplikacji u pracodawców

Poszukiwanie pracy przez internet to bardzo dobry pomysł, ale wielu pracodawców ceni sobie osoby z własną inicjatywą. Przedsiębiorcy ci docenią aplikacje złożone osobiście w ich siedzibie. Warto więc czasem wybrać się samodzielnie ze swoim CV i złożyć je w różnych firmach.

Taka forma poszukiwań pracy jest czasochłonna, ale może dać przewagę nad innymi kandydatami:

  • Osobiste złożenie CV przede wszystkim pokazuje zaangażowanie danej osoby, co jest naprawdę w cenie.
  • Podczas roznoszenia CV można także sprawdzić, jak wygląda praca w danym miejscu. Odwiedzenie firmy daje możliwość podpytania pracowników o warunki pracy. Można także samodzielnie ocenić nastroje panujące w danym przedsiębiorstwie.
  • Najczęściej CV zanosi się do firm prowadzących rekrutację, ale to nie jedyna metoda. Warto wybrać firmę, w której chce się pracować i złożyć tam swoje CV wraz z podaniem o pracę. Nawet jeżeli przedsiębiorstwo aktualnie nie prowadzi rekrutacji, to najprawdopodobniej rekruter będzie miał na uwadze aplikację osoby, która sama wykazała zainteresowanie pracą w tej konkretnej firmie. W zakładach o dużej rotacji pracowników odwiedziny z CV mogą się przerodzić w natychmiastową rozmowę kwalifikacyjną.

Alternatywne metody poszukiwania pracy w Krakowie

Poszukiwanie pracy w internecie czy lokalnym urzędzie pracy to nie jedyne możliwości, jakie stoją przed bezrobotnymi. W dalszym ciągu wielu przedsiębiorców bardzo chętnie ogłasza się w lokalnych mediach. Osoby poszukujące zatrudnienia w Krakowie powinny przeglądać miejscową prasę oraz słuchać lokalnego radia, jak Radio Kraków. W blokach ogłoszeniowych mogą się bowiem znaleźć oferty, jakich nie znajdziemy w internecie.

Na krakowskim rynku pracy bardzo duże znaczenie nabrały agencje pośrednictwa pracy. Prywatni pośrednicy nie tylko organizują pracowników dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Liczne korporacje i wyspecjalizowane firmy działające w Krakowie poszukują konkretnych pracowników. Właśnie dlatego chętnie korzystają z agencji świadczących usługi headhunterskie. Szukając pracy w Krakowie, warto sprawdzić oferty prywatnych biur pracy i zarejestrować się w agencjach wyspecjalizowanych w branży, w jakiej szuka się zatrudnienia.

Czasami nic nie daje tak dużych efektów, jak poczta pantoflowa. Będąc na etapie szukania pracy, warto porozmawiać z ludźmi. Ktoś znajomy mógł usłyszeć o rekrutacji w jakiejś firmie, może też w pracy u rozmówcy poszukuje się pracowników. Zwykła rozmowa może dać niespodziewanie bardzo pozytywne efekty. Niektórym osobom udaje się zdobyć pracę po znajomości. Wielu pracodawców chętnie zatrudnia osoby polecone przez pracowników, którym ufają.

Osoby wiążące swoją zawodową przyszłość z Krakowem mają bardzo duże możliwości prowadzenia poszukiwań pracy. Od publicznych służb przez prywatne agencje po portale z ogłoszeniami. Każda metoda może być skuteczna. Trzeba jednak pamiętać, że przed poszukiwaniem pracy należy zdać sobie sprawę ze swoich kwalifikacji i preferencji. Inaczej wszystkie starania mogą nie przynieść owoców.

Oceń ten wpis
Poszukiwanie pracy w Krakowie
Ocena: 3.6, liczba głosów: 13

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.