Praca przez Internet. Uważaj na oferty!

Praca przez Internet. Uważaj na oferty!
Postęp technologiczny wprowadził do naszej codzienności liczne udogodnienia. To możliwość wykonania telefonu z dowolnego miejsca na ziemi, zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu, a nawet pracy zdalnej za pomocą Internetu. Zajmijmy się ostatnią kwestią.

Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, by móc zarobić (wcale niemałe) pieniądze. Wbrew powszechnemu przekonaniu – wiele profesji daje możliwość podjęcia tego typu pracy. Należy jednak pamiętać, że pomimo iż ma ona wiele zalet, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Sprawdź, jaką pracę w domu przez Internet najlepiej znaleźć, by się nie rozczarować.

 

Praca przez Internet – oferty

Rozwijające się społeczeństwo, zmiana w sektorach zatrudnienia i otwartość na nowe technologie doprowadziły do tego, że możemy znaleźć coraz więcej ofert pracy zdalnej – z domu, przez Internet. Jest to dobre zajęcie dla specjalistów różnych branż, którzy mogą pracować na odległość. Dzięki temu będąc w swoim pokoju, za pomocą sieci, możesz pracować nawet dla międzynarodowych koncernów. Jest to otwarte okno dla różnych zawodów – zarówno dla osób wkraczających na rynek pracy, jak i osób, które pragną dorobić, przebranżowić się albo zmienić profesję. W Internecie nie istnieją bariery, których nie mógłbyś pokonać.


Ofert pracy przez Internet pojawia się coraz więcej. Jeśli posiadasz już zatrudnienie, ale wciąż pracujesz wyłącznie w biurze to pamiętaj, że zawsze można się porozumieć z szefem. Jeśli jesteś dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, a stanowisko nie wymaga Twojej obecności w biurze, możesz wynegocjować pracę w tzw. systemie home office. Możliwość pracy poza biurem jest dobra zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W Stanach Zjednoczonych praca w domu przez Internet bije rekordy. Obecnie już niemal 25 proc. zatrudnionych pracuje z domu przynajmniej przez część tygodnia, a 63 proc. pracodawców zgadza się na taką mieszaną formę. Nowe technologie i zmieniające się dane demograficzne są głównymi powodami, dla których odnotowuje się tendencję wzrostową tego typu pracy także w Polsce. Liczba ofert wciąż będzie się zwiększać, poniżej podpowiadamy, w jakich profesjach możesz liczyć na pracę zdalną przez Internet.


Freelancer

Freelancer po polsku nazywany jest wolnym strzelcem. Co kryje się pod tą nazwą, kim jest freelancer? Jest to osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Pracuje on nieco inaczej niż osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę – posiada większą swobodę pod względem wyboru zleceń, ustalania godzin pracy i przede wszystkim miejsca wykonywania powierzonych zadań. Freelancerów najczęściej możemy spotkać w takich zawodach jak specjalista IT, grafik komputerowy, fotograf, kamerzysta, copywriter czy tłumacz. Zawody te umożliwiają pracę zdalną a rozliczane są najczęściej efekty, niezależnie od tego ile czasu włożone zostało w realizację zlecenia. Ma to swoje mocne i słabe strony.
Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim elastyczność – czas pracy jest nienormowany, zatem jeśli w danym dniu musisz wybrać się do lekarza albo masz ochotę dłużej pospać, nikt nie będzie Cię z tego rozliczać. Ważne, aby projekt został zrealizowany na czas. Kolejne niekwestionowane zalety to to, że pracę można wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi – nawet będąc na wczasach czy w odwiedzinach u bliskich, a także to, że zyskujesz pełną dowolność przy wyborze realizowanych zadań. Dzięki temu masz również kontrolę nad stawką – możesz wybierać projekty, które przyniosą Ci największy przychód przy niewielkim nakładzie sił i czasu.


Wadą natomiast jest niepewność finansowa. Na etacie występuje większa stabilność i mniejsze ryzyko, że zlecenie zakończy się fiaskiem albo w ogóle go nie będzie. Jako freelancer musisz samodzielnie poszukiwać swoich zleceń, a przy tym wybierać takie oferty, które są pewne i przyniosą zysk. W sieci nie brakuje niestety ogłoszeń, które zamieszczają osoby niedoświadczone – np. prezentują inne oczekiwania, niż pożądany efekt, a to skutkuje licznymi poprawkami i problemami z wypłatą należności. Będąc freelancerem musisz skrupulatnie sprawdzać oferty internetowe, by się nie naciąć.


Jak pracować przez Internet?

Jeśli planujesz podjąć pracę przez Internet, musisz wiedzieć, że takie stanowisko będzie od Ciebie wymagać dużej mobilizacji. Nie masz bowiem nad sobą szefa, który będzie pilnował, czy na czas dotarłeś do pracy albo czy nie robisz sobie zbyt długich przerw. Odpuszczenie jednego dnia może skutkować tym, że będziesz pracować do późnych godzin nocnych następnego dnia albo zupełnie oddasz się obowiązkom w weekend. Dobrze jest więc planować sobie pracę i nie poddawać się pokusom.


W zależności od wybranego rodzaju pracy, musisz dokonać tego w sposób odpowiedni dla Twoich predyspozycji i wymogów zlecenia. Istnieją bowiem zawody, które będą wymagały od Ciebie realizacji zadań w określonych godzinach – na przykład praca zdalna z domu jako telemarketer. W zależności od rodzaju firmy, musisz wtedy w określonych godzinach, za pomocą specjalistycznego programu komputerowego, wykonywać połączenia telefoniczne do klientów albo respondentów i przeprowadzać wywiady, zachęcać do zakupu albo zdobywać informacje niezbędne do ankiety. Jeśli natomiast zdecydujesz się na pracę jako grafik tworzący treści na strony internetowe, osoba do wypełniania ankiet albo copywriter, który przygotowuje treści na blog – możesz pracować w dowolnym wymiarze czasu i o dowolnej porze – tutaj liczy się efekt.


Jak wybierać oferty pracy przez Internet?

O tym, że Internet może stanowić świetne narzędzie do zarabiania w domu, już wiesz. To, na jakie zlecenia i w jakiej branży możesz liczyć – również. Teraz pozostaje kwestia, jak i gdzie znaleźć dobrą pracę przez Internet, by nie narobić sobie kłopotów i mieć pewność, że nikt Cię nie oszuka. Jeśli planujesz podjąć pracę zgodną z Twoim wykształceniem i umiejętnościami, np. jako korepetytor, programista czy dziennikarz, pracy zdalnej możesz poszukać na specjalnych portalach poświęconym ofertom pracy, ale również na stronach z ogłoszeniami dla freelancerów. Najczęściej ogłaszają się tam osoby i firmy, które prezentują swoje dane, a wtedy ryzyko oszustwa redukowane jest do minimum.


Jeśli natomiast jesteś osobą twórczą, która ma swoje gotowe projekty, np. biżuterię, obrazy, utwory literackie, muzyczne, a nawet projekty architektoniczne – zamiast czekać na zlecenia, publikuj w Internecie swoje ogłoszenia, prezentuj osiągnięcia i wytwory. Możesz pomyśleć też nad założeniem bloga internetowego. Dzieląc się swoją pasją z tą nieograniczoną społecznością wirtualną, dajesz sobie szansę na bycie zauważonym. Będzie to praca, którą lubisz, a zarobek będzie kształtował się sam. Rozwój bloga może potrwać trochę czasu zanim otrzymasz pierwsze zlecenia reklamowe, jednak nie poddawaj się – każdy jakoś zatrzymał Obecnie kontrakty najbardziej znanych blogerów w Polsce opiewają na dziesiątki tysięcy.


Nie obawiaj się więc, że biznes w Internecie się nie powiedzie. Zawsze możesz wykonać kilka kroków, by wyeliminować ryzyko oszustwa – sprawdź pracodawcę, jego NIP, Regon, prześledź komentarze w sieci. Możesz również poprosić o przedpłatę części należności albo o sporządzenie umowy cywilnoprawnej.

Oceń ten wpis
Praca przez Internet. Uważaj na oferty!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Dagmara
2019-12-12, 12:04
Trzeba wszystko sprawdzać, a konkurencja jest także bardzo duża. Wiele można robić przez internet ale realne zarobki wiążą się przede wszystkim ze sprawdzonymi kontaktami.
Ula S
2019-05-18, 17:49
Praca przez Internet - bardzo fajny, przydatny ten artykuł.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.