!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Praca zdalna jest mało popularna

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Praca zdalna jest mało popularna
O zaletach pracy zdalnej mówi się od dawna. Z punktu widzenia pracowników to większa elastyczność, pracodawca ma zaś możliwość zaoszczędzenia. A jednak, jak wynika ze statystyk w ten sposób pracuje około 3% wszystkich zatrudnionych. Czy korzyści nie są zatem kuszące?

Okazuje się, że w naszym kraju potencjał pracy zdalnej nie jest właściwie wykorzystywany. Tylko co siódma firma decyduje się na zatrudnienie pracowników w ten sposób. Co więcej, z oczywistych względów, taka forma pracy nie może dotyczyć wszystkich branż, które działają na współczesnym rynku. Z możliwości pracy zdalnej najczęściej korzystają firmy IT, te które zajmują się finansami, nieruchomościami czy księgowością. To właśnie one najchętniej oddelegowują osoby zatrudnione do pracy w domu. Dlaczego tak się dzieje? Poważne obawy i wiele pytań mają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Aby nie wypaść z gry

Wątpliwości odnośnie pracy zdalnej jest wiele. Pracownicy boją się głównie tego, że ?wypadną z gry?. Nie tylko martwią się o to, że okażą się w firmie zbędni, ale również o to, że nie będzie docierać do nich część informacji. Ponadto, zatrudnieni podnoszą kwestię zarobków ? rzeczywiście, część pracodawców ? w takiej sytuacji ? decyduje się na obniżenie pensji swoim podwładnym.
Pytania pojawiają się też po stronie pracodawców. Czy pracownik będzie potrafił rozróżnić życie prywatne od zawodowego? W jaki sposób można go kontrolować? Wbrew pozorom odpowiedzi na takie pytania nie są łatwe. Potrzeba wypracowania naprawdę dobrego rozwiązania jest istotna, aby obie strony były zadowolone z pracy zdalnej.

Co mówią statystyki?

Istnieje wiele raportów, które badają zainteresowanie pracą zdalną. Z sondażu, który przeprowadzony został przez IPSOS Mori wynika, że prawie 73% małych i średnich firm przywiązuje ogromną wagę do mobilności i pracy zdalnej. Większość, gdyż aż 77% pracodawców, przyznaje, że jest zadowolona z takiego rozwiązania i cieszy się, że zostało ono wprowadzone do polskiego ustawodawstwa. Jednocześnie jednak ? w praktyce ? mało która firma korzysta z tych rozwiązań. Wspomniane powyżej 3% słabo prezentuje się w zestawieniu z 15% ?  tak wskaźnik ten wygląda w Europie.

Mobilne znaczy lepsze?

Dynamiczny rynek pracy wymusza sięgnięcie po nowoczesne rozwiązania. Jednym z takich jest praca mobilna. Okazuje się, że większość pracodawców jest zadowolona z faktu, że ich podwładni mogą pracować dosłownie wszędzie. Przyczynia się do tego oczywiście rozwój nowoczesnych technologii, jak i korzystanie z tak zwanych chmur, do których dostęp ma każdy zatrudniony. Co więcej, współcześnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe nie trzeba tylko w siedzibie pracodawcy, ale można również w domu, pociągu czy parku miejskim. Tę elastyczność docenia zwłaszcza ta część pracowników, która zdecydowała się zaryzykować i postawiła właśnie na pracę zdalną.

Szereg korzyści

Trzeba pamiętać, że w praktyce na pracy zdalnej skorzystać mogą zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Choć niewątpliwie można wymieniać wady takiej pracy, to nie można zapomnieć również o jej zaletach. Okazuje się, że tych jest znacznie więcej. Podstawową kwestią jest tu oczywiście aspekt finansowy. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez IDC wynika, że tylko korzystanie z wcześniej wspomnianych chmur może generować oszczędności na poziomie 20%. A to dopiero początek. Oddelegowanie pracowników do pracy zdalnej to również możliwość zaoszczędzenia na przestrzeni biurowej ? nie jest konieczne posiadanie olbrzymiego biura, wystarczy znacznie mniejsze.

Nowy model współpracy

Praca zdalna to nowy model współpracy, który wymaga nie tylko innowacyjnego podejścia do tematyki pracy, ale również odpowiedniej infrastruktury. Firmy, które chcą w ten sposób funkcjonować muszą liczyć się z koniecznością choćby wdrożenia odpowiednich rozwiązań technologicznych. Niezbędna jest infrastruktura, opracowanie metod kontaktowania się pracowników między sobą czy szefem. Dodatkowo trzeba też pomyśleć nad sposobem rozliczania osób zatrudnionych z zadań. I choć wymaga to nakładu sił, można powiedzieć, że taki wysiłek może przynieść oczekiwane zyski.

To może Cię również zainteresować

Praca zdalna - wady i zalety

Podziel się

4 komentarze

Karol Romaniuk

Karol Romaniuk

Oj w obecnych czasach praca mobilna jest bardzo popularna. Firmy sprawdziły ją aż nadto i wiele z nich z korzyścią ją do teraz realizuje.
Filip

Filip

Zależy jak to jest, gdyż wielu pracodawcom nie robi to różnicy. Są oczywiście zawody w jakich jest ona możliwa, a są takie, że realnie nie dałoby się tego realizować.
Filip PO

Filip PO

Jak każda praca, tak i praca zdalna ma zalety i wady. Coraz więcej ludzi tak pracuje i nie narzekają.
fIRMA

fIRMA

Chyba wręcz przeciwnie, owszem nie jest to praca dla wszystkich ale spora grupa ludzi nie wyobraża sobie inaczej pracować i dobrze spełnia się w tej roli dla firmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.