Pracownik - prawa i obowiązki

Home Office - co warto wiedzieć o tej formie pracy?

24 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

11 komentarzy
Home Office - co warto wiedzieć o tej formie pracy?
Praca zdalna, czyli home office, to rozwiązanie, które zyskało na popularności w Polsce przede wszystkim z powodu pandemii koronawirusa, która rozpoczęła się w marcu 2020 roku. Obecnie ma ona szerokie grono zwolenników jak i przeciwników. W poniższym artykule wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć na temat pracy w trybie home office.

Zobacz też: Nowa praca w całości zdalnie. Jak zacząć pracę zdalną, która podkreśli Twoje kompetencje? 

Co oznacza praca w systemie home office?

Home office nazywa się zamiennie pracą zdalną bądź telepracą. Polega to na wykonywaniu obowiązków zawodowych przez pracownika poza siedzibą firmy bądź biurem, czyli najczęściej w miejscu zamieszkania. Praca zdalna w Polsce i na świecie zyskała na popularności w 2020 roku wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, kiedy na szeroką skalę delegowano pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych w domu w trosce o ograniczenie ryzyka zachorowań. 

Wykorzystuje się do tego środki komunikacji elektronicznej. Narzędziem pracy jest zazwyczaj komputer bądź laptop ze stałym dostępem do internetu. Wielu osobom wydaje się, że praca zdalna wiąże się z unikaniem obowiązków zawodowych, jednak jest wprost przeciwnie. Pracownicy wykonujący pracę w domu mają wytyczone obowiązki oraz muszą pozostawać w stałym kontakcie ze swoimi przełożonymi. 

Art. 67 Kodeksu pracy wskazuje, że "telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej". 

Home office sprawdza się przede wszystkim w tych zawodach, w których pracownicy zajmują się analizowaniem i przetwarzaniem informacji. Przekazanie wyników pracy nie wymaga kontaktu fizycznego z pracodawcą lub wyniki te mają charakter niematerialny. Home office jest możliwe w przypadku zawodów takich jak dziennikarz, specjalista SEO, copywriter, grafik, montażysta lub tłumacz. 

Jakie są wady i zalety home office?

Każdy pracownik przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy w formie zdalnej powinien uwzględnić przede wszystkim swoje własne preferencje. Jedni na pierwszym miejscu stawiają kontakt z drugim człowiekiem, zaś dla innych najważniejsza jest możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca na Ziemi.

Niezwykle istotna jest także odpowiednia koordynacja pracy zdalnej. Należy też wiedzieć o tym, że wielu pracodawców daje możliwość wykonywania pracy hybrydowo. Polega to na tym, że pracownicy wykonują pracę zarówno w domu jak i w biurze zgodnie z wytyczonym grafikiem. 

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji montażu-> praca wakacyjna

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji

SGP GROUP

 • Nowa Sól
Dodana
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Zgorzelec
Dodana

Video

Home office — czy jest korzystne dla pracowników?

Najważniejszą korzyścią wynikającą z wybrania pracy zdalnej jest niewątpliwie oszczędność czasu i pieniędzy. Pracownicy na home office nie muszą każdego dnia stać w korkach ani wydawać pieniędzy na benzynę czy zakup biletów autobusowych. Dodatkowym atutem pracy zdalnej jest fakt, że można ją wykonywać z dowolnego miejsca - wystarczy, że mamy urządzenie ze stałym dostępem do internetu. 

Home office niesie także za sobą określone zagrożenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o trudności z oddzieleniem obowiązków zawodowych od sfery prywatnej. Dla wielu osób minusem pracy zdalnej jest także brak osobistego kontaktu z pozostałymi pracownikami. W związku z tym, każdy pracownik musi podjąć decyzję o ewentualnym przejściu na tryb home office uwzględniając swoje własne preferencje. 

Dlaczego home office opłaca się pracodawcom?

Wprowadzenie trybu home office z pewnością opłaci się także pracodawcom. 

Do najważniejszych plusów pracy zdalnej z perspektywy pracodawców zaliczamy:

 • ograniczenie kosztów związanych z wynajmem powierzchni biurowej, opłacaniem mediów czy zakupem artykułów spożywczych (kawa, słodycze itp.),
 • brak konieczności organizowania miejsc dla pracowników, co skutkuje ograniczeniem kosztów związanych z zakupem i konserwacją komputerów,
 • zaoferowanie pracy zdalnej może być jedynym sposobem na znalezienie wykwalifikowanych fachowców, którzy przebywają daleko od siedziby przedsiębiorstwa,
 • firma oferująca możliwość wykonywania pracy zdalnie jest postrzegana jako nowoczesna i odpowiadająca aktualnym trendom. 

Video

Zagrożenia wynikające z pracy zdalnej 

Praca zdalna może nieść za sobą także określone zagrożenia. Jednym z najważniejszych problemów może być zła komunikacja pomiędzy pracownikiem a przełożonym. Aby zapewnić właściwy przepływ informacji, firma powinna dysponować dedykowanym systemem służącym do komunikacji wewnętrznej. Każdy z pracowników powinien dokładnie znać swoje zadania, a następnie być rozliczony z ich wykonania. 

Kolejnym zagrożeniem jest możliwość kradzieży firmowych danych z powodu przypadkowego pobrania przez jednego z pracowników złośliwego oprogramowania. Aby tego uniknąć, warto zorganizować pracownikom szkolenie na temat tego, w jaki sposób chronić się przed rozmaitymi zagrożeniami w sieci.

Warto też uczulić pracowników, by przy wykonywaniu pracy zdalnej łączyli się wyłącznie z sieciami prywatnymi. Korzystanie z publicznych WiFi niesie za sobą całą masę zagrożeń cybernetycznych. 

Innym problemem, który może pojawić się przy pracy zdalnej, jest brak samodyscypliny pracowników i samodzielności. Przełożeni powinni na bieżąco sprawdzać, jak poszczególni pracownicy radzą sobie w takim trybie pracy i w razie konieczności podejmować stosowne kroki, np. o przywróceniu pracy stacjonarnej. 

Podsumowanie:
 • Praca zdalna, zwana także home office lub telepracą, polega na wykonywaniu obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy bądź biurem, najczęściej w miejscu zamieszkania z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
 • Praca zdalna zyskała na popularności w 2020 roku wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, kiedy to na szeroką skalę delegowano pracowników do wykonywania obowiązków zawodowych w domu w trosce o ograniczenie ryzyka zachorowań.
 • Praca zdalna zapewnia oszczędność czasu i pieniędzy dla pracowników, ale może niesie ze sobą także określone zagrożenia, takie jak trudności z oddzielaniem obowiązków zawodowych od sfery prywatnej, brak osobistego kontaktu z pozostałymi pracownikami czy kradzież firmowych danych. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy zapewnili właściwą koordynację pracy zdalnej.
 • Praca zdalna może opłacać się także pracodawcom, jednak wymaga również odpowiedniego systemu komunikacji wewnętrznej, zapewnienia szkoleń na temat bezpieczeństwa w sieci oraz monitorowania samodyscypliny pracowników.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca zdalna?

Praca zdalna polega na wykonywaniu przez pracownika obowiązków zawodowych poza siedzibą firmy, najczęściej w miejscu zamieszkania. Możliwość wykonywania pracy w trybie home office dotyczy pracowników, których wyniki pracy mają charakter niematerialny.

Kto może pracować zdalnie?

Praca zdalna dotyczy wyłącznie określonych zawodów, takich jak copywriter, dziennikarz, grafik, montażysta, bloger.

Jakie są plusy pracy zdalnej?

Do najważniejszych plusów pracy zdalnej zaliczamy wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca na Ziemi.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Cebula

Cebula

Nie wyobrażam sobie już pracy w biurze. Home office to dla mnie idealna forma pracy, która daje mi swobodę i pozwala na efektywną pracę bez zbędnego stresu.
katarina

katarina

Czy praca w systemie home office wymaga specjalnych umiejętności? Czy wystarczy tylko komputer i dostęp do internetu?
doradca klienta biznesowego

doradca klienta biznesowego

Praca zdalna pozwala nam na zatrudnienie pracowników z całej Polski, a nawet z zagranicy. To ogromne udogodnienie, jeśli chodzi o dobór najlepszych specjalistów.
Jędrek

Jędrek

Praca zdalna z pewnością jest kusząca, ale martwię się, że będzie mi brakować dyscypliny i motywacji. Jak sobie z tym radzicie?
Selgros

Selgros

Home office to dla mnie wygoda, ale też odpowiedzialność. Szanuję swoje obowiązki zawodowe i staram się wykonywać je jak najlepiej, bo wiem, że tylko wtedy firma będzie zadowolona.
Jauntix

Jauntix

Chciałabym spróbować pracy zdalnej, ale martwię się, że będzie mi brakować kontaktu z innymi ludźmi. Czy ktoś miał podobne doświadczenia?
Nykenen

Nykenen

Jako pracodawca uważam, że praca w systemie home office jest korzystna zarówno dla pracowników, jak i dla firmy. Oferujemy taką możliwość naszym pracownikom i zauważyliśmy, że zwiększa to ich produktywność.
RIki

RIki

Praca zdalna wydaje się być idealnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć takie stanowisko.
Lam Wam29

Lam Wam29

Chętnie spróbowałabym pracy zdalnej, ale nie mam odpowiedniego sprzętu ani doświadczenia. Może kiedyś uda mi się znaleźć pracę, która umożliwi mi taki tryb pracy.
Andrzej

Andrzej

Dzień dobry wszystkim tutaj, jeśli szukasz pożyczki. Radzę szczerze skontaktować się z panią Gabrielą Valerią, otrzymałam wczoraj od niej pożyczkę. ona jest miłą kobietą i może ci pomóc. skontaktuj się z nią przez e-mail:
Jamajka

Jamajka

Praca w systemie home office to wyzwanie dla mnie, ale również ogromna wygoda. Nie muszę codziennie stać w korkach, a po pracy mogę zrobić zakupy bez pośpiechu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.