Pracownik - prawa i obowiązki

Kłopotliwy dojazd do pracy. Pracować, czy szukać dalej?

23 kwietnia 2020

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 19 głosów

19 głosów

19 komentarzy
Kłopotliwy dojazd do pracy. Pracować, czy szukać dalej?
Świadczenie pracy rozpoczyna się wówczas, gdy pracownik przystępuje do pracy na swoim stanowisku pracy. Niestety czasem to właśnie dojazd do zakładu pracy jest największym problemem. Co robić wówczas, gdy zajmuje on zdecydowanie za dużo czasu?

Konieczność spędzania codziennie kilku godzin w środkach komunikacji miejskiej nie jest przyjemną wizją. Szukając pracy, koniecznie należy zwracać uwagę na to, gdzie firma ma swoją siedzibę. Zbyt długi dojazd do pracy i z miejsca z firmy do domu może skutecznie zaburzać work-life balance i przekładać się na wyczerpanie pracownika, w efekcie czego będzie on pracował mniej wydajniej.

Przy omawianiu kwestii dojazdu nie może też zapomnieć o kwestii finansowej – korzystanie z wielu przewoźników, łączy się z koniecznością nabycia wielu biletów miesięcznych. To może powodować, że wypracowana pensja co miesiąc będzie uszczuplana o sporą kwotę. Powstaje więc pytanie, czy obniżona o koszty związane z nabyciem biletów, będzie w dalszym ciągu atrakcyjna dla pracownika.

Dojazd do pracy – a Tobie ile on zajmuje?

Aby dotrzeć do miejsca pracy, najczęściej korzystamy z różnych środków transportu. Do najpopularniejszych należy zaliczyć własne samochody lub środki komunikacji miejskiej. Korzystanie z tych drugich może być często uzależnione od miejsca zamieszkania i aktualnych połączeń. I choć najczęściej każdy zatrudniony jest w stanie znaleźć wygodne połączenie do swojego zakładu, trzeba pamiętać, że dojazd do pracy może zająć całkiem sporo czasu.

To jest nagłówek
Przyjmuje się, że przeciętnie, aby nie było to wyczerpujące dla pracownika, dojazd do pracy powinien zajmować od kilku minut do 2 h w jedną stronę.

Oczywiście dużo zależy od predyspozycji samego zainteresowanego i jego oczekiwań, ale trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość czasu spędzonego w drodze do pracy może przełożyć się na zmęczenie i obniżenie wydajności.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy

Może być i tak, że pracownik dobrze znosi nawet dłuższe dojazdy do pracy i jest to dla niego nie tyle męczące czy obciążające fizycznie, ile uciążliwe pod kątem finansowym. Wprawdzie pracodawca nie ma prawnego obowiązku udzielać pracownikowi dodatków do dojazdu do pracy, jednak wsparcie w tym zakresie zapewnia Fundusz Pracy. To z niego można uzyskać dopłatę do dojazdów do pracy. Wypłaca ją rejonowy urząd pracy, jeśli spełniamy dwa warunki:

  • zakład pracy znajduje się w innej miejscowości niż nasze miejsce zamieszkania  
  • otrzymujemy wynagrodzenie nie wyższe niż 2-krotna wysokość minimalnego wynagrodzenia ustawowego.

Ponadto każdy pracownik dojeżdżający z innej miejscowości w rocznym rozliczeniu podatkowym może uzyskać zwrot z tytułu wydatków z tym związanych. Według art. 22 ust.2 pkt 3 ustawy o PIT możemy więc odliczyć dojazdy do zakładu pracy za każdy miesiąc faktycznie ponoszonych kosztów.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legnica
Dodana

KASJER W DROGERII KOSMETYCZNEJ - SANOK

Work&Profit sp. z o.o.

  • Sanok
Dodana

Specjalista ds. Przetargów

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Video

Gdy dojazd do pracy jest męczący… lub niemożliwy

Zdarza się, że pracownik spędza długie godziny np. w pociągu i cierpi na tym zarówno jego życie osobiste, jak i zawodowe. Czy jest dobre rozwiązanie takiej sytuacji? Owszem, warto pamiętać o telepracy i porozmawiać ze swoim szefem o możliwości wykonywania swoich obowiązków zawodowych w miejscu zamieszkania. Choć taka forma wypełniania obowiązków zawodowych nie zawsze musi się sprawdzać, w praktyce warto spróbować, by wyeliminować kłopotliwy dojazd.

Co natomiast zrobić, gdy nie masz jak dojeżdżać do pracy? To się zdarza. Jeśli zakład pracy znajduje się poza miastem, bądź w trudnodostępnym miejscu, do którego komunikacja miejska nie dociera lub jeździ bardzo rzadko, osoby niezmotoryzowane mogą mieć problem. Bywa, że pracodawcy zatrudniający bardzo wielu pracowników organizują dojazdy grupowe busami i autami firmowymi, jednak w średnich i małych przedsiębiorstwach takie rozwiązania są rzadkością.

Sprawdź różne możliwości
Jeżeli nie jesteś kierowcą i/lub nie posiadasz sprawnego auta, a zależy Ci na pracy, w której konieczne są dojazdy, warto rozważyć inne opcje:
  • dojazd do pracy rowerem lub hulajnogą – modele z napędem elektrycznym są tańsze niż samochód i nie wymagają specjalnych uprawnień, a pozwolą Ci pokonywać spore dystanse bez większego zmęczenia,
  • wspólne dojazdy ze współpracownikiem – do zakładów pracy położonych w ustronnym miejscu z pewnością wielu już zatrudnionych dojeżdża autami, być może ktoś mieszka w Twojej okolicy i chętnie zgodzi się na wspólne dojazdy, gdy zaproponujesz np. dokładanie się do paliwa,
  • prośba o możliwość pracy zdalnej lub telepracy – oczywiście taki wniosek do pracodawcy ma sens tylko w przypadku stanowisk i branż, w których nie jest konieczne zjawianie się w miejscu pracy.

Czym jest telepraca? Jest ona uregulowana w Kodeksie pracy: w myśl przepisów w nim zawartych, telepraca jest wykonywana przez pracownika (telepracownika) przy wykorzystaniu „środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną” (art. 675). Takie rozwiązanie pozwala pracownikowi wykonywać swoje zajęcia w domowym zaciszu, a pracodawca może swobodnie kontrolować jego postępy w pracy. 

Video

Dla kogo telepraca i praca zdalna?

Pracować w domu nie może każdy. Z oczywistych względów w ten sposób zadań nie mogą wykonywać np. pracownicy zatrudnieni przy produkcji. Również handlowcy, z racji konieczności kontaktowania się z klientami, nie będą mieli możliwości pracować zdalnie. Z całą pewnością jest to jednak rozwiązanie dedykowane specjalistom pracującym w branży IT np. nad stronami internetowymi, zajmującymi się przeprowadzeniem analiz czy sporządzaniem raportów na podstawie dostarczonych danych.

Choć praca z domu jest ciekawym rozwiązaniem, nie można zapomnieć o predyspozycjach pracownika. Osoba zamierzająca porozmawiać ze swoim szefem o takiej możliwości, powinna pamiętać o tym, że musi być zdyscyplinowana i odpowiedzialna. Czasem trudno oddzielić życie zawodowe od prywatnego, zwłaszcza jeżeli toczy się ono w tym samym pomieszczeniu. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć takie rozwiązanie.

To może Cię również zainteresować

Praca zdalna - wady i zalety

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić dojazd do pracy?

Nie, pracodawca nie ma takiego obowiązku, jednak w większych zakładach pracy niekiedy istnieje zorganizowany transport dla pracowników, zwłaszcza gdy miejsce pracy znajduje się poza zasięgiem środków komunikacji miejskiej.

Czy pracodawca powinien udzielać dodatku za dojazdy do pracy?

To, czy zatrudniony otrzymuje z wynagrodzeniem dodatek do wypłaty z tytułu dojazdów do pracy, zależy od jego woli pracodawcy i ustaleń z danym pracownikiem. Taką dopłatę można natomiast otrzymać z Funduszu Pracy jeśli złożymy stosowny wniosek do urzędu i spełnimy wymogi.

Czy można odliczyć dojazdy do pracy w rozliczeniu podatkowym?

Tak, osoby pracujące w miejscowości innej niż miejsce zamieszkania mogą odliczyć koszty dojazdu do pracy od przychodu w rocznym rozliczeniu podatkowym, zliczane są wówczas wszystkie miesiące, w których poniesiono realne koszty dojazdów (należy je poświadczyć dowodami zakupu biletów miesięcznych).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

19 komentarzy

Umek

Umek

Dojazd do pracy jest dla mnie sporym kłopotem, zwłaszcza, gdy muszę korzystać z kilku rodzajów transportu miejskiego. Oczywiście, zwrot kosztów dojazdu byłby świetnym wsparciem, ale niestety nie wszyscy pracodawcy oferują takie rozwiązanie. Być może warto zastanowić się nad innymi opcjami, takimi jak telepraca.
Czesław

Czesław

Zastanawiałem się, jak duży wpływ na moją sytuację mają koszty dojazdu do pracy. Chociaż wciąż szukam pracy, już teraz wiem, że będę musiał kupować kilka różnych biletów, co oznaczać będzie dla mnie sporo wydatków. Zwrot kosztów dojazdu z Funduszu Pracy brzmi więc bardzo obiecująco.
wrona345

wrona345

Zwrot kosztów dojazdu do pracy to dla mnie oczywistość. Chcę, żeby moim pracownikom było łatwiej dotrzeć do miejsca pracy, a jednocześnie nie chcę, żeby musieli ponosić na tym zbyt dużych kosztów. To dla mnie sposób na pokazanie, że cenimy ich pracę i chcemy, aby byli zadowoleni z zatrudnienia w naszej firmie.
Gazda

Gazda

Zastanawiam się, czy przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu warto zwrócić uwagę na to, jak duży będzie koszt dojazdu do pracy i czy będzie to dla mnie opłacalne. Pewnie wiele zależy od oferowanego wynagrodzenia, ale nie warto bagatelizować takiego aspektu.
Kamil

Kamil

Dojazd do pracy jest dla mnie naprawdę męczący, zwłaszcza, gdy muszę korzystać z komunikacji miejskiej. Warto więc zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak telepraca. Oczywiście, nie każdy może pracować w ten sposób, ale jeśli jest taka możliwość, warto ją wykorzystać.
Faja

Faja

Zastanawiałem się, czy dojazd do pracy będzie dla mnie problemem, gdy tylko znajdę pracę. Kupowanie kilku biletów miesięcznych byłoby dla mnie sporym wydatkiem, ale zwrot kosztów dojazdu z Funduszu Pracy brzmi obiecująco. To może być dla mnie świetne wsparcie w czasie, gdy nie zarabiam jeszcze dużo.
Egon

Egon

Zwrot kosztów dojazdu do pracy to dla mnie absolutna podstawa. Chcę, żeby moim pracownikom było łatwiej dotrzeć do miejsca pracy i żeby nie musieli ponosić zbyt dużych kosztów. To dla mnie sposób, aby pokazać, że doceniam ich pracę i chcę ich zatrzymać w firmie na dłużej.
Majka

Majka

Praca zdalna wydaje się być ciekawym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z dojazdem do pracy lub po prostu chcą mieć więcej swobody i elastyczności. Oczywiście, trzeba pamiętać o odpowiedzialności i dyscyplinie w pracy, ale jeśli uda się to połączyć, może być to świetna opcja.
Borek

Borek

Dojazd do pracy zawsze był dla mnie kłopotliwy. Muszę korzystać z kilku rodzajów transportu miejskiego, co oznacza dla mnie sporo czasu i pieniędzy. Zwrot kosztów dojazdu do pracy byłby świetnym wsparciem, ale niestety nie każdy pracodawca oferuje takie rozwiązanie.
Aga

Aga

Zastanawiające jest to, dlaczego pracodawcy rzadko organizują grupowe dojazdy do pracy. To przecież rozwiązanie, które pomagałoby wielu osobom, zwłaszcza tym, które nie mają swojego samochodu. Może to być też ciekawa opcja dla firm, które chcą dbać o środowisko i korzystać z transportu zbiorowego.
Kevin

Kevin

Telepraca jest świetnym rozwiązaniem dla osób pracujących w branży IT, ale nie tylko. Daje to swobodę i elastyczność w wykonywaniu zadań, a jednocześnie pozwala na kontrolowanie postępów w pracy. Jedynym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednio zdyscyplinowanych pracowników.
Doktor

Doktor

Zastanawiam się, czy przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu w danym miejscu warto zastanowić się, jak długi będzie dojazd do pracy i czy będę w stanie znieść takie obciążenie. Przecież nie chcę spędzać większości swojego czasu w transporcie.
Magda Radocza

Magda Radocza

Większość mojego czasu spędzam w drodze do pracy i z powrotem do domu. Jeśli miałbym skorzystać z komunikacji miejskiej, musiałbym kupować kilka różnych biletów, a to oznaczałoby dla mnie spore wydatki. Myślę, że zwrot kosztów dojazdu do pracy byłby świetnym wsparciem ze strony pracodawcy.
annn

annn

a jak ja mam 4 k do najblizszego przystanku z którego jezdzi 2 autobusy dziennie i to nie karzdego dnia a nie mam samochodu to co mam zrobić??
Aldona

Aldona

Trzeba się jakoś dobrze zgrać. Nawet na olx widać ogłoszenia ludzi co starają się ogarnąć wspólnie transport.
Julian

Julian

Obecnie w dobie bliskości wielu miast nawet koleją można dotrzeć w wiele miejsc. Dlatego często praca w innym mieście to nie jest zupełnie jakiś mega wielki problem dla pracowników.
prac. EW

prac. EW

Kłopotliwy dojazd do pracy. Pracować czy szukać dalej? To zależy ile się zarabia. Dojazdy też kosztują. Ponadto rodzinne życie nie powinno tracić na pracy pracownika i jego kłopotliwymi dojazdami. Pracownik sam musi zdecydować, czy pracować w takich warunkach, czy szukać pracy bliższej.
Izia

Izia

Zależy ile zarabia pracownik. Jeśli dojazdy są kosztowne i długo zajmują, aby dotrzeć do firmy- ja bym szukała innej pracy. W końcu 8 godzin pracy + długa jada do pracy- to ile mogę przebywać w domu.
Siedem

Siedem

Niektóre firmy zwracają za dojazd może da się jakoś pod tym względem dogadać lub zamieścić ogłoszenie i większa grupa ludzi wspólnie obniży koszty transportu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.