!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Pracownik i mama w jednym

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze

Pracownik i mama w jednym
Kobiety aktywne zawodowo, które decydują się na dziecko otrzymują coraz więcej pomocy. Z badań płynie jednak wniosek, że coraz więcej Polek boi się utraty miejsca pracy z uwagi właśnie na ciąże. Młodym mamom nie jest też łatwo powrócić na rynek pracy. W jaki sposób pogodzić życie prywatne z zawodowym?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut SMG/KRC wynika, że niemal co trzecia kobieta aktywna zawodowo obawia się, że będzie dla pracodawcy kłopotem, gdy poinformuje o swoje ciąży. Taki stan rzeczy potwierdzają częściowo zatrudniający. Prawie 17% badanych pracodawców przyznało, że pracownica oczekująca dziecko nie jest najlepszym pracownikiem. Ten stan rzeczy ? według nich ? wynika nie tylko z mniejszej dyspozycyjności przyszłej mamy, ale również z faktu, że już wkrótce zniknie ona ? przynajmniej na kilkanaście tygodni ? z firmy. Oznacza to, że angażowanie jej w poważne projekty nie jest najlepszym pomysłem. Czy rzeczywiście pracodawcy mają problem z zatrudnieniem kobiet, które są matkami?

Prawa kobiet w ciąży

Z punktu widzenia prawa pracy każda kobieta w ciąży ma szereg praw. Nie może ona wykonywać niektórych zadań służbowych, nie może również świadczyć pracy po godzinach. Przysługuje jej również urlop macierzyński, może też skorzystać z urlopu wychowawczego. Co więcej, pracodawca nie ma też dowolności w rozwiązaniu z nią umowy. Zgodnie z Kodeksem pracy jej umowa musi ulec przedłużeniu do dnia porodu, zaś art. 177 § 1 mówi, że pracodawca ?nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy?.

Po powrocie...

Większość młodych mam najczęściej nie chce zostać w domu z dzieckiem ? decydują się one na kontynuowanie kariery. W takim przypadku kobieta powinna dostać to samo lub równorzędne stanowisko, jakie zajmowała przez urodzeniem dziecka. Warto jednak wskazać, że część pracownic podkreśla, że po powrocie muszą one udowadniać, że są na właściwym miejscu. To prawie jak walka z wiatrakami. Specjaliści radzą takim pracownicom przede wszystkim pokazanie, że jest się nadal osobą dobrze zorganizowaną, zmotywowaną i potrafiącą odróżnić życie zawodowe od prywatnego. Dobrym rozwiązaniem jest też powrót do firmy tylko na cześć etatu ? w taki sposób można mieć więcej czasu dla siebie i swojego maleństwa.

A może praca w domu?

Ciekawym rozwiązaniem może być rozważenie pracy zdalnej. W takim wypadku mama nie musi marnować czas na dojazdy, może dowolnie organizować pracę i życie rodzinne. Co więcej, wówczas nie zachodzi konieczność angażowania niani lub żłobka. Z uwagi na fakt, że taki model i w naszym kraju funkcjonuje, warto o pracy w zaciszu własnego domu porozmawiać z szefem. Może okazać się, że nie będzie przeszkód, gdyż firma posiada odpowiednie narzędzia czy infrastrukturę. W takiej sytuacji również kontakt ze współpracownikami nie powinien być utrudniony. Jedyną zmianą może być ewentualne finansowe wynagrodzenie ? pracodawcy najczęściej decydują się je obniżyć.

Czy konieczny jest powrót?

Nad takim pytaniem powinny zastanowić się przede wszystkim te kobiety, których szefowie nie są zwolennikami polityki prorodzinnej czy nawet nie chcą negocjować warunków zatrudnienia. W takiej sytuacji praca w godzinach pracy, ewentualne nadgodziny czy przynoszenie nieukończonych zadań do domu może być olbrzymim problemem. Przede wszystkim kobieta nie będzie się czuła ? jak podkreślają specjaliści ? ani spełniona w życiu rodzinnym, ani zawodowym. Wybór tej pierwszej ścieżki nie musi jednak oznaczać braku dalszego rozwoju. Warto chwilę odczekać lub po prostu poszukać nowej posady.

Znaleźć idealnego pracodawcę

Choć znalezienie prorodzinnej firmy dla mamy może być wyzwaniem, to nie należy zapominać, że takie funkcjonują na polskim rynku. Mowa tu o tych podmiotach, które oferują dodatkowe udogodnienia dla rodziców, w tym między innymi żłobek czy przedszkole. W praktyce warto o to wypytać nawet na rozmowie kwalifikacyjnej, gdy sam rekruter wspomni o takiej możliwości. Wówczas bez przeszkód można połączyć swoje życie zawodowe z prywatnym i to bez wyrzutów sumienia!

To może Cię również zainteresować

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

Podziel się

4 komentarze

Sabina

Sabina

Sporo jest nowoczesnych kobiet co potrafią te obowiązki łączyć. Tacy pracownicy są bardzo dobrzy dla każdej firmy.
Adella

Adella

Jak pokazuje wiele przykładów taki stan staje coraz bardziej normalny. W ogóle wiele jest także własnych działalności dla mam co jest bardzo korzystne z ich punktu widzenia.
Niania

Niania

Pracownik i mama w jednym. Przydatny artykuł tego kogo to dotyczy. Prawa kobiet w ciąży powinna znać każda kobieta pracująca w zakładzie pracy.
Aśka

Aśka

Da się to pogodzić, a wiele firm pozwala na różne takie działania i ułatwia sprawę. Oczywiście mówimy tutaj o pewnych firmach bo nie wszędzie jest tak korzystnie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.