Nowoczesne technologie w życiu zawodowym - poznaj narzędzia do pracy zdalnej

Nowoczesne technologie w życiu zawodowym - poznaj narzędzia do pracy zdalnej
Praca zdalna to stosunkowo nowe zjawisko, jej popularność będzie jednak rosła. Przybywa bowiem narzędzi elektronicznych ułatwiających tę formę zarobkowania. Nie bez znaczenia jest też presja ze strony pracowników, którzy obowiązki służbowe wolą wykonywać poza biurem.

52 proc. Polaków chciałaby pracować zdalnie – wynika z zeszłorocznego badania firmy Kantar TNS. Pracodawcy coraz częściej wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw, ale zwykle w ograniczonym stopniu: oferując raptem kilka „zdalnych” dni w miesiącu. Jednak rynek pracownika zmusi ich do dalszych ustępstw. Pozwolenie na wykonywanie obowiązków służbowych poza biurem staje się jednym z najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych, a poziom zadowolenia z telepracy wśród osób, które doświadczyły jej możliwości wynosi aż 95 proc.

Telekomunikatory dla telepracowników

Na upowszechnienie telepracy wpływa przede wszystkim postęp technologiczny: lepszy dostęp do szerokopasmowego Internetu, stosunkowo niskie ceny sprzętu elektronicznego oraz obfitość narzędzi do organizacji pracy w trybie zdalnym. Do najważniejszych należą komunikatory elektroniczne. Pozwalają one na szybszą wymianę myśli niż e-mail, tworzenie grup publicznych i prywatnych (np. Slack), a także komunikację głosową i wizualną (np. Skype czy Facebook Messenger). Istnieją również narzędzia umożliwiające prowadzenie wideokonferencji online, bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerze (np. Appear.in). Wystarczy wysłać link, by zaprosić gości do wirtualnego pokoju – rozwiązanie bezcenne w przypadku pracy w większym zespole.

Biuro w chmurze

Usługi świadczone w chmurze to obecnie standard – i gigantyczne udogodnienie dla zdalnych pracowników. Można korzystać z nich bez obaw o to, czy w przenośnym urządzeniu wystarczy pamięci (również tej operacyjnej). Co więcej, w chmurze dostępna jest sama pamięć. W zewnętrznych przestrzeniach dyskowych (np. Google Drive, Dropbox, Amazon Drive) możemy przechowywać rozmaite dane, w tym pliki o dużej objętości, np. graficzne. Do kilku lub kilkunastu gigabajtów usługa dostępna jest bezpłatnie, za większą ilość miejsca trzeba już zapłacić. W chmurze dostępne są również bardziej złożone narzędzia, np. kalendarze umożliwiające planowanie pracy (np. Google Calendar), dokumenty pozwalające na wymienianie się uwagami i notatkami (np. Google Docs), a także naprawdę zaawansowane programy do zarządzania projektami (Asana).

Wirtualne formalności

Online można również załatwić wiele formalności. Część za pomocą e-maila i skanera, inne za pomocą oprogramowania lub witryn. Tak jest choćby w przypadku usług księgowych: dostępne na rynku programy umożliwiają łatwe wystawianie faktur, księgowanie wydatków i rozliczanie płatności. Przez Internet można również załatwić wiele spraw urzędowych. Jak choćby założenie firmy – wniosek o rejestrację działalności gospodarczej można złożyć bez wychodzenia z domu przez portal CEIDG.gov.pl. Można, ale nie trzeba. Bo nawet gdy zleceniodawcy domagają się faktury, wystarczy zwrócić się do pośrednika, który wystawi ją w naszym imieniu. Tak właśnie działa np. serwis Useme.eu.pl, na którym freelancerzy mogą rozwiązac problem samodzielnego fakturowania klientów. Dopełnieniem „wirtualnej firmy” może być wirtualne biuro, czyli usługa obejmująca adres korespondencyjny w dogodnej lokalizacji, indywidualny numer telefonu, obsługę ze strony sekretariatu, a nawet możliwość wynajmu przestrzeni biurowej.

Ilość dostępnych narzędzi do pracy zdalnej jest tak duża, że pozwala na sprawną organizację zadań nie tylko w ramach jednoosobowej działalności, ale również dużej firmy. Jednak tempo zmian sprzyjających upowszechnieniu telepracy zależy głównie od woli pracodawców.

Oceń ten wpis
Nowoczesne technologie w życiu zawodowym - poznaj narzędzia do pracy zdalnej
Ocena: 4.9, liczba głosów: 8

Opinie

Grzeskiw ewa
2021-01-27, 05:21
Zainteresowal mnie ten wyklad zdobywam nowyxh doseiadczen i infoemacji
Gregori
2019-12-05, 11:02
Coraz więcej Polaków pragnie pracować zdalnie. Technologia komputerowa na takim jest poziomie, że zamiast w biurze w pracy, pracę można wykonywać w swoim domu. Artykuł bardzo interesujący i ciekawy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.