Koronawirus i tarcza antykryzysowa

Koronawirus a praca - opieka nad dzieckiem i uprawnienia rodziców

2 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Koronawirus a praca - opieka nad dzieckiem i uprawnienia rodziców
Kilka dni temu Rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek oświatowych i uczelni wyższych. GIS zaleca również ograniczenie do minimum kontaktów międzyludzkich, by spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. W ten sposób wielu opiekunów ma kłopot z tym, z kim zostawić swoje dzieci. Wyjaśniamy, jak wygląda zależność koronawirus a praca w przypadku rodziców!

Obecna sytuacja epidemiologiczna jest niezwykle trudna dla nas wszystkich. Wielu pracodawców ma dylemat odnośnie tego, jak powinni postąpić w przypadku swoich podwładnych. Inni z kolei nie mogą udzielić im urlopu na żądanie ani przekierować na pracę zdalną. Spore kłopoty mają także rodzice – po zamknięciu szkół i przedszkoli/żłobków nie mają często z kim zostawić swoich pociech. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadziła specustawa o koronawirusie!

Koronawirus a prawa pracownika, który jest rodzicem

11 marca Rząd zdecydował się zamknąć placówki oświatowe. O ile dzieci mają z tego tytułu dwa tygodnie wolnego, o tyle ich rodzice nie mogą zwolnić się z pracy. Nie każdy może wykorzystać urlop wypoczynkowy, wziąć zwolnienie lekarskie czy przenieść się na pracę zdalną. Nie można też po prostu nie przyjść do pracy bez wzięcia urlopu, przejścia na pracę zdalną lub innych ustaleń z pracodawcą (omówiliśmy to szerzej w artykule: Pandemia koronawirusa: czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy?). Co zatem zrobić w sytuacji, gdy pociechy będą musiały zostać same w domu?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik, który jest rodzicem dziecka w wieku do lat 8. może skorzystać z tzw. urlopu opiekuńczego, który przysługuje z tytułu opieki nad dzieckiem w wymiarze maksymalnie 60 dni w roku. Jest on przyznawany, gdy potomstwo jest chore lub istnieje ryzyko, że musiałoby zostać w domu bez opieki. W obecnych okolicznościach rząd wydłużył ten wymiar o dodatkowe 14 dni na opiekę nad dzieckiem.

Video

Szukasz pracy?

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworzno
 • 30-31 zł / h
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bieruń
 • 30-31 zł / h
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Mysłowice
 • 30-31 zł / h
Dodana
Dodana

MYSŁOWICE - Kompletacja zamówień 30.00 zł/br. Spożywka

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Lędziny
 • 30-31 zł / h
Dodana

Specustawa o koronawirusie – co przysługuje rodzicom?

Rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi do lat 8. mają więc prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie dłuższego niż 14 dni w związku z zamknięciem szkół i pracówek szkolno-wychowawczych. Warto wyjaśnić kwestię wynagrodzenia przy przejściu na taki urlop opiekuńczy. Pracownik nie otrzymuje wówczas wynagrodzenia za pracę od pracodawcy, tylko zasiłek w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia.

Takie świadczenie jest przyznawane wyłącznie jednemu z opiekunów, jeśli oboje są zatrudnieni oraz tylko wtedy, kiedy nie korzystają w tym czasie z innych świadczeń, np. zasiłku macierzyńskiego. Rodzice mogą ubiegać się o urlop opiekuńczy (także na czas dwóch tygodni), jeśli nie mają z kim zostawić dziecka lub gdy zachorowało.

Zapamiętaj!
Urlop i zasiłek na starsze dzieci (między 8. a 14. rokiem życia) są przyznawane jedynie w przypadku, gdy pociecha jest chora. Czas opieki nie jest wówczas wliczany do okresu 60 dni ustawowo przeznaczonego na urlopy tego typu.

Pracującemu rodzicowi ponadto przysługuje rocznie 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego na opiekę nad dzieckiem, podczas którego otrzymuje pełne wynagrodzenie.

Wiecej o zmianach wprowadzonych wraz ze specustawą i czego dotyczą dowiesz się z osobnego artykułu na ten temat. Sprawdź materiał: Koronawirus i praca - co mówi specustawa?

Koronawirus a praca zdalna

Rząd zalecił pracodawcom, by w miarę możliwości zlecali swoim pracownikom pracę w trybie zdalnym. Jeśli jesteś rodzicem, koniecznie poproś swojego pracodawcę o możliwość pracy zdalnej (oczywiście, jeśli jest to wykonalne na sprawowanym przez Ciebie stanowisku). W ten sposób będziesz mógł pilnować dzieci, jednocześnie wykonując swoje obowiązki zawodowe. To świetny kompromis, który warto spróbować osiągnąć.

Koronawirus może i nie jest chorobą, która jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, ale maluchy mogą łatwo przenosić ją na inne osoby. Zgodnie z zaleceniami Rządu, najrozsądniej jest zostać z nimi w domu i zorganizować im jakoś czas.

Video

Koronawirus w Polsce – jak uzyskać zasiłek oraz urlop opiekuńczy?

By dostać zasiłek i urlop opiekuńczy, należy zgłosić się do pracodawcy z odpowiednimi wnioskami. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą je zanieść do najbliższego oddziału ZUS. Wymagane dokumenty to:

 • oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki edukacyjnej
 • wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15 A

Wzory dokumentów można pobrać ze strony internetowej ZUS albo osobiście w oddziale. Przyjmowane są zarówno egzemplarze wypełnione ręcznie, jak i elektronicznie.

Specustawa o koronawirusie przewiduje, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. O dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jeden rodzic. Jeśli oboje opiekunowie są zatrudnieni, mogą podzielić się opieką w ramach limitu 14 dni – niezależnie od liczby posiadanych dzieci.

Koronawirus w Polsce to wyjątkowa sytuacja. Pracodawcy muszą porozumieć się ze swoimi pracownikami, tak by ustalić najlepsze warunki pracy. Rodzice mają jednak specjalne prawa. Jeśli Twoje dzieci zostały w domu same – koniecznie złóż wniosek o urlop i zasiłek opiekuńczy lub poproś swojego szefa o możliwość pracy zdalnej!

Przeczytaj więcej o konsekwencjach koronawirusa dla stosunku pracy. Sprawdź: Jakie obowiązki ma pracodawca w ramach przeciwdziałania pandemii.

Podsumowanie:
 • Rząd zaleca pracodawcom pracę zdalną, jeśli jest to możliwe, by rodzice mogli pilnować dzieci w czasie, gdy placówki oświatowe są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.
 • Rodzice mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy potrzebują opiekować się dziećmi w wieku do lat 8 z powodu zamknięcia szkół i przedszkoli, ale świadczenie to wynosi 80% podstawy wynagrodzenia.
 • Pracownik mający dziecko w wieku do lat 8 może również skorzystać z urlopu opiekuńczego związane z opieką nad chorującym dzieckiem lub w razie braku opieki dla niego.
 • Osoby zatrudnione mają prawo skorzystać z urlopu i zasiłku opiekuńczego, ale dla osób prowadzących działalność gospodarczą wymagana jest wizyta w ZUS oraz wypełnienie oświadczenia i wniosku o zasiłek.

Najczęściej zadawane pytania

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa?

Dodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 w wymiarze do 14 dni rząd przyznał wszystkim rodzicom zatrudnionym na stosunku pracy, ze względu na zakmnięcie szkół i placówek wychowawczych. Zasiłek przysługuje tylko jednemu z dwojga pracujących rodziców.

Jakie uprawnienia mają pracujący rodzice wobec pandemii koronawirusa?

Specustawa powołana przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadziła przywilej dodatkowego zasiłku macierzyńskiego dla pracujących rodziców dzieci do lat 8. na czas do 14 dni ze względu na konieczność zamknięcia szkół i przedszkoli. Oprócz tego według prawa pracy rodzicowi przysługuje łącznie 60 dni zasiłku opiekuńczego w skali roku, a także dwa dni urlopu okolicznościowego w razie choroby dziecka.

Jakie wynagrodzenie otrzymuje rodzic na zasiłku opiekuńczym?

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, indywidualnej dla każdego pracownika w zależności od miejsca pracy i sposobu rozliczania wynagrodzeń.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

6 komentarzy

irka

irka

Muszę przyznać, że obecna sytuacja jest dla mnie trudna jako pracodawcy. Muszę zadbać o bezpieczeństwo pracowników i jednocześnie nie dopuścić do strat finansowych. Staramy się współpracować z naszymi pracownikami i udostępniać możliwość pracy zdalnej, ale nie zawsze jest to możliwe.
Zmuszony na wygnanie

Zmuszony na wygnanie

Sądzę, że obecna sytuacja na rynku pracy będzie jeszcze bardziej utrudniona przez koronawirusa. Osoby szukające pracy będą miały jeszcze mniejsze szanse na znalezienie pracy, a pracodawcy mogą przesuwać terminy rekrutacji.
Zenek

Zenek

W obecnej sytuacji szukanie pracy wydaje się niemożliwe. Mam nadzieję, że pracodawcy będą mieli zrozumienie dla sytuacji, w której znajdują się rodzice z dziećmi - możliwość pracy zdalnej albo urlop opiekuńczy to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.
Józefina

Józefina

Jako pracownik z dzieckiem w wieku do 8 lat, jestem bardzo zadowolony z możliwości skorzystania z urlopu opiekuńczego w sytuacji zamknięcia szkół. Dzięki temu będę mógł opiekować się swoim dzieckiem i jednocześnie nie stracić pracy.
Mamuśka :)

Mamuśka :)

Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na pytanie... Aktualnie przebywam z dzieckiem w domu na zasiłku opiekuńczym z tego tytułu, że dziecko miało kontakt w szkole z osoba która uzyskała wynik pozytywny. Czy podczas zasiłku opiekuńczego pracodawca może mi zlecić pracę zdalną?
oklahoma

oklahoma

Niby coś dali a to kropla w morzu- zdrugiej strony gdyby jakaś inna ekipa była to nic by sie nie dostało co widać z poprzednich działań.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.