Własna firma

Czy praca hybrydowa jest wydajna - rodzaje modeli pracy hybrydowej

29 marca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

14 komentarzy
Czy praca hybrydowa jest wydajna - rodzaje modeli pracy hybrydowej
Hybrydowy tryb pracy to rozwiązanie, które istnieje dopiero od niedawna. Jego popularność wynika z globalnej epidemii koronawirusa, którą na szczęście mamy już za sobą. Czym właściwie jest praca hybrydowa? Czy jest ona bardziej wydajna od klasycznej pracy zdalnej? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Hybrydowy tryb pracy to rozwiązanie, które istnieje dopiero od niedawna. Jego popularność wynika z globalnej epidemii koronawirusa, którą na szczęście mamy już za sobą. Czym właściwie jest praca hybrydowa? Czy jest ona bardziej wydajna od klasycznej pracy zdalnej? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Praca hybrydowa – czym jest i jak ją stosować?

Jak wskazują wyniki badań, ponad 70% polskich pracowników jest przekonanych, że zmiany w sposobie wykonywania pracy zostaną z nami na stałe. Mowa tutaj oczywiście o pracy zdalnej oraz hybrydowej. Oba te rozwiązania spowodowały prawdziwą rewolucję na globalnym rynku pracy. Jedni wskazują, że praca w domu wiąże się z ogromną liczbą korzyści, zaś inni podkreślają, że długotrwałe przebywanie na home office prowadzi do zmniejszenia efektywności pracowników.

To Cię powinno też zainteresować: Praca zdalna - wady i zalety

Czym zatem jest praca hybrydowa i czym różni się od pracy zdalnej? Praca hybrydowa (z angielskiego hybrid work model) to model pracy, w którym łączy się jednocześnie pracę stacjonarną z pracą zdalną. Jest to model mieszany, w którym pracownicy część swoich obowiązków wykonują w siedzibie firmy, zaś drugą część zdalnie w zaciszu swojego mieszkania.

To, jakie proporcje będą występowały pomiędzy czasem spędzonym w biurze oraz w domu zależy od wytycznych wydanych przez pracodawcę. Najważniejsze jest to, aby pracodawca tak zaplanował pracę, aby pracownicy mogli pracować w sposób efektywny i optymalny, a firma cały czas się rozwijała.

Hybrydowy mieszany model pracy — Hybrid work model

Wielu pracodawców oraz pracowników podkreśla, że hybrydowy model pracy to w istocie najlepsze rozwiązanie łączące atuty pracy stacjonarnej oraz zdalnej. W tym modelu oferuje się pracownikom możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w sposób stacjonarny lub zdalny. Co ważne, system hybrydowy w pracy może przybierać bardzo różne formy.

Wiele firm dzieli pracowników na tych, którzy wykonują pracę wyłącznie zdalnie oraz tworzy zespoły pracujące tylko stacjonarnie. Istnieje także inne rozwiązanie, w którym grupy wymieniają się co kilka dni. Są też zakłady pracy, w których decyzja o wykonywaniu pracy w trybie hybrydowym zależy od danego pracownika. Może on na przykład pracować wyłącznie w biurze bądź podjąć decyzję o tym, aby w 100% pracować zdalnie, zaś w miejscu pracy pojawiać się tylko od czasu do czasu.

Kobieta pracująca podczas

Praca hybrydowa – jak ją zorganizować?

Aby zorganizować pracę hybrydową w firmie, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Niestety, w dalszym ciągu są przedsiębiorstwa, w których praca poszczególnych działów nie jest właściwie planowana. Nie wyznacza się celów oraz sposobów ich realizacji, co niejednokrotnie prowadzi do znacznego spadku dochodów oraz liczby klientów.

Brak wypracowanych procedur w zakresie podejmowania decyzji może sprawić, że wprowadzenie pracy zdalnej lub hybrydowej przyczyni się do ogromnego chaosu. Zanim podejmiemy decyzję o wprowadzeniu modelu pracy hybrydowej w firmie, upewnijmy się, że każdy z działów komunikuje się między sobą, zaś przełożeni wiedzą, jakie cele i w jaki sposób chcieliby osiągnąć.

Szukasz pracy?

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

To Cię powinno też zainteresować: Praca zdalna jest mało popularna

Zwolennicy pracy hybrydowej podkreślają, że jest to znacznie lepsze rozwiązanie aniżeli praca całkowicie zdalna. Wynika to z tego, że wiele osób będących na permanentnym home office po pewnym czasie traci kontakt ze swoimi współpracownikami, przez co ich relacje ulegają pogorszeniu. Wpływa to także na spadek ogólnego samopoczucia pracowników. Aby uchronić się przed tego typu negatywnymi konsekwencjami, warto wprowadzić system hybrydowy. Dzięki niemu pracownicy będą część czasu spędzać w biurze wraz ze swoim zespołem a także w swoim domu.

Video

I zdalnie, i w biurze. Jak wygląda praca w modelu hybrydowym?

Jak zorganizować pracę hybrydową? Jedna z możliwości polega na wprowadzeniu rotacyjnego trybu pracy. Polega on na tym, że konkretne osoby w danym czasie pracują w domu, a reszta w biurze, zaś później następuje wymiana. Istnieje także model pracy hybrydowej zakładający pełną dowolność, w którym to pracownicy sami decydują, w jaki sposób chcą wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Jeszcze inna możliwość zakłada odgórne określenie przez pracodawcę, ile czasu pracownicy mają spędzać w miesiącu w biurze, jednak bez określenia, kiedy ma to nastąpić. To, które rozwiązanie zostanie wybrane w danej firmie, powinno zależeć od tego, jaki jest jej styl pracy. Przykładowo: niemożliwe byłoby wprowadzenie pełnej dowolności w wykonywaniu obowiązków w siedzibie firmy, gdy musi być ona dostępna dla klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Niektórzy pracodawcy tworzą także specjalny podział, który zawiera wytyczne na temat tego, które czynności można wykonywać w miejscu pracy, a które w domu. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ specyfika pewnych projektów uniemożliwia wykonywanie ich w domu. Niezbędna jest dyskusja w cztery oczy ze współpracownikami oraz kontrahentami, która znacznie lepiej wypadnie stacjonarnie niż za pośrednictwem łącza internetowego.

 

Dlaczego po doświadczeniach związanych z „lockdownem” pracownicy chcą pracy hybrydowej

Badanie EY 2021 Work Reimagined Employee Survey zawiera cenne informacje na temat tego, co o pracy hybrydowej uważają pracownicy z całego świata. Okazało się, że zwolenników tego modelu pracy jest naprawdę sporo. Trudne doświadczenia związane z lockdownem spowodowały, że ponad połowa badanych zadeklarowała, iż wolałaby wykonywać choć część swoich zawodowych obowiązków w domu, najlepiej przez 2-3 dni w tygodniu. Twórcy badania podkreślili, że z odpowiedzi ankietowanych można wyciągnąć wniosek, iż najbardziej preferowanym modelem pracy jest praca hybrydowa.

FIGURA

Źródło: Badanie EY 2021 Work Reimagined Employee Survey

Aż 64% przebadanych pracowników zadeklarowało, że dzięki wykonywaniu pracy zarówno w biurze jak i w domu zwiększy się ich produktywność, a tym samym wzrosną dochody ich pracodawcy. Większość ankietowanych podkreśliła także, że praca hybrydowa przyczynia się do wzrostu kreatywności oraz pomaga w rozwiązywaniu pojawiających się problemów i konfliktów. Oznacza to, że wprowadzenie pracy hybrydowej wiąże się z szeregiem korzyści zarówno dla pracowników jak i pracodawcy.

Najważniejszą korzyścią dla pracodawców wiążącą się z wprowadzeniem hybrydowego modelu pracy jest zmniejszenie wydatków na wynajem biur. W przypadku, gdy jakaś część zespołu wykonuje swoje obowiązki zdalnie, wówczas zapotrzebowanie na powierzchnię biurową jest zdecydowanie mniejsze, co w oczywisty sposób prowadzi do zmniejszenia wydatków.

Niestety, mimo iż praca hybrydowa ma cały szereg atutów, w dalszym ciągu nie wszyscy przedsiębiorcy są do niej w pełni przekonani i nie chcą jej u siebie wprowadzić. Jest to oczywiście wynikiem obaw, że ograniczenie kontaktów pomiędzy współpracownikami spowoduje popadnięcie w rutynę, pogorszenie samopoczucia, a w konsekwencji spadek zysków w firmie. Wielu pracodawców narzeka też na to, iż kontrola wydajności pracowników na odległość jest utrudniona. Autorzy przywołanego badania podkreślają jednak, że tego typu obawy nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

praca hybrydowa

Właściwe planowanie pracy pracownika na zdalnym - zarządzanie poprzez cele problemem w wielu firmach

Aby praca zdalna przynosiła wymierne korzyści, trzeba pamiętać o kilku wyjątkowo ważnych kwestiach. Przede wszystkim, w firmie musi być wprowadzone zarządzanie poprzez cele. Jeżeli praca nie jest właściwie zaplanowana i rozliczana, wówczas może to sprawić, że hybrydowy model pracy się nie sprawdzi.

Przed wprowadzeniem zdalnego lub hybrydowego modelu pracy należy wypracować jednoznaczne procedury uwzględniające wyznaczanie celów oraz sposoby ich osiągania. Jeżeli do tej pory o wszystkim jednoosobowo decydował szef, w firmie musi być wprowadzona spora korekta polityki w zakresie zarządzania, misji i strategii.

Ważny aspekt w pracy hybrydowej i zdalnej to również zaufanie. Jeżeli przełożeni darzyli swoich pracowników zaufaniem oraz okazywali im niezbędny szacunek, wówczas przejście na taki tryb pracy będzie zdecydowanie łatwiejsze i mniej problematyczne.

Zmęczenie na pracy zdalnej

Wdrożenie pracownika on-line - szkolenia i treningi

Aby nowy pracownik wdrożył się w swoje zawodowe obowiązki, często bierze udział w rozmaitych szkoleniach i treningach. W czasach przed nadejściem pandemii nikt nie wyobrażał sobie, aby tego typu wydarzenia odbywały się za pośrednictwem internetu. Dziś szkolenia on-line są powszechnie obowiązującym standardem.

Uczestnicy komunikują się z trenerem za pośrednictwem kamer i mikrofonów, dzięki czemu mogą w wygodny i bezpieczny sposób pozyskać wiedzę na temat swojego nowego miejsca pracy. Prowadzenie szkoleń w tej formie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala oszczędzić koszty związane z dojazdem do siedziby firmy a także z cateringiem.

Eksperci przewidują, że szkolenia pracownicze przez internet pozostaną z nami na dłużej - nawet, gdy pandemia ustąpi. Najpewniej trend ten będzie jeszcze bardziej się pogłębiał, ponieważ korzystanie z internetowych narzędzi wiąże się z wieloma korzyściami.

Hybrydowa praca

Praca w modelu mieszanym – dobre praktyki

Aby praca w modelu mieszanym przebiegała w sposób wydajny i bezkonfliktowy, warto mieć na uwadze kilka dobrych praktyk. Najważniejsze porady i wskazówki dotyczące pracy hybrydowej przedstawiamy poniżej:

  1. Organizuj spotkania online dla pracowników. Nawet jeżeli pracownicy wykonują pracę w domu, warto łączyć się za pomocą kamerek internetowych, dzięki czemu ich relacje nie ulegną pogorszeniu.
  2. Organizuj spotkania integracyjne poza miejscem pracy. Jeżeli tylko pozwala na to sytuacja pandemiczna, warto organizować spotkania współpracowników na żywo, np. w restauracji, pubie czy w kinie.
  3. Dokładnie wytyczaj cele oraz sposoby ich osiągania. Pracownicy muszą dokładnie wiedzieć, czego się od nich wymaga.
Podsumowanie:
  • Praca hybrydowa to model łączący pracę stacjonarną w firmie z pracą zdalną.
  • Wprowadzenie hybrydowego modelu pracy może przynieść wiele korzyści, jednak wymaga odpowiedniej organizacji i wypracowania procedur.
  • Praca hybrydowa może przyjmować różne formy, m.in. rotacyjną, z pełną dowolnością decydowania czy odgórnym określeniem czasu spędzanego w biurze.
  • Praca hybrydowa jest uważana za lepsze rozwiązanie niż praca całkowicie zdalna, ponieważ pozwala na zachowanie kontaktu ze współpracownikami i poprawia ogólne samopoczucie pracowników.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca hybrydowa?

Istotą pracy hybrydowej jest połączenie pracy zdalnej z pracą stacjonarną. Oznacza to, że pracownicy pracują zarówno zdalnie jak i w biurze w zależności od własnych potrzeb bądź dyspozycji wydanych przez pracodawcę.

Jak wygląda praca hybrydowa?

Praca hybrydowa można przybierać różne formy. Najpopularniejsze rozwiązania to: - wprowadzenie trybu rotacyjnego - część pracowników pracuje w domu, zaś druga w biurze, - pracownicy sami decydują, w jakiej formie chcą pracować, - pracodawca określa, ile godzin pracownicy muszą przepracować zdalnie, jednak nie wskazuje, kiedy ma to nastąpić.

Czy pracownicy lubią pracować w trybie hybrydowym?

Najnowsze badania jednoznacznie udowadniają, że pracownicy na całym świecie są zwolennikami pracy hybrydowej. Jak wskazują wyniki badań, aż 54% pracowników jest gotowych odejść z pracy, jeśli nie będą mogli pracować elastycznie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Dukat

Dukat

Uważam, że praca hybrydowa to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć większą elastyczność w pracy. Daje mi możliwość pracy w domu, co bardzo ułatwia mi pogodzenie obowiązków zawodowych i prywatnych. Co więcej, umożliwia mi spotkanie się z moimi współpracownikami w biurze i utrzymywanie dobrych relacji w zespole.
Szęsoł

Szęsoł

Myślę, że praca hybrydowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form pracy. Daje wiele nowych możliwości i pozwala pracować w wygodny dla siebie sposób. Mam nadzieję, że wkrótce znajdę pracę w firmie, która oferuje taki model pracy.
grhui

grhui

Jako pracownik, uważam, że praca hybrydowa to świetne rozwiązanie. Pozwala mi pracować w wygodny dla mnie sposób i pogodzić pracę z życiem prywatnym. Co więcej, daje mi możliwość spotkania się z moimi współpracownikami w biurze, co jest bardzo ważne dla relacji w zespole.
Alley cat

Alley cat

Uważam, że praca hybrydowa to idealne rozwiązanie dla naszej firmy. Daje nam dużą elastyczność i umożliwia pracownikom pracę w wygodny dla siebie sposób. Oczywiście, są pewne trudności związane z organizacją pracy, ale uważam, że to niewielka cena za korzyści, jakie niesie ze sobą ten model.
Diora

Diora

Praca hybrydowa wydaje mi się być przyszłością rynku pracy. Daje wiele nowych możliwości zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Mam nadzieję, że jak najszybciej znajdę pracę w firmie, która oferuje taki model pracy.
Hanke

Hanke

Jako osoba szukająca pracy, jestem bardzo ciekawa pracy hybrydowej. Uważam, że to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych form pracy i daje wiele nowych możliwości. Mam nadzieję, że znajdę pracę w firmie, która oferuje taki model pracy.
Franka

Franka

W mojej firmie jesteśmy w trakcie wprowadzania pracy hybrydowej i jestem bardzo zadowolony z efektów. Pracownicy są bardziej zmotywowani i skuteczni, a atmosfera w zespole poprawiła się. Oczywiście, są też pewne trudności związane z organizacją pracy, ale uważam, że to niewielka cena za korzyści, jakie daje nam ten model.
Konrad Wójcik

Konrad Wójcik

Sama pracuję w modelu hybrydowym i uważam, że jest to świetne rozwiązanie. Daje mi dużą elastyczność i pozwala mi pracować w najwygodniejszy dla mnie sposób. Wiadomo, że są pewne trudności związane z organizacją pracy, ale uważam, że to niewielka cena za możliwość pracy w wygodny dla mnie sposób.
Marta Nolberczak

Marta Nolberczak

Myślę, że praca hybrydowa to świetne rozwiązanie dla pracodawców, ale niekoniecznie dla osób szukających pracy. Praca zdalna może utrudnić nawiązanie kontaktów z pracodawcami, a praca stacjonarna wymaga przemieszczania się do biura. Mimo to, uważam, że to interesująca alternatywa dla tradycyjnych form pracy.
Danuta

Danuta

Uważam, że praca hybrydowa to idealne rozwiązanie dla mnie. Daje mi możliwość pracy zdalnej, ale jednocześnie umożliwia mi spotkanie się z moimi współpracownikami w biurze. Dzięki temu czuję się bardziej zintegrowany z zespołem i mam lepszy kontakt ze swoimi przełożonymi.
Radion

Radion

Myślę, że praca hybrydowa to świetne rozwiązanie dla mnie. Daje mi możliwość wykonywania części obowiązków z domu, co ułatwia mi pogodzenie pracy i życia prywatnego. Mam nadzieję, że coraz więcej firm będzie oferować taki model pracy.
Bart

Bart

Uważam, że praca hybrydowa to świetne rozwiązanie dla mojej firmy. Daje mi możliwość łączenia atutów pracy stacjonarnej oraz zdalnej. Co więcej, pozwala pracownikom pracować w wygodny dla siebie sposób, co sprawia, że są bardziej zmotywowani i skuteczni.
Judyta

Judyta

Zjawisko coraz bardziej popularne w obecnym modelu. Firmy na rynku często taki model przyjmują.
Mirek

Mirek

Coraz więcej firm przechodzi na taki system. Wiele korporacji zagranicznych w Polsce działa właśnie w taki sposób.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.