Własna firma

Dobra koordynacja pracy zdalnej - jak w nowoczesny sposób zarządzać zdalnie zespołem?

22 lipca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

10 komentarzy
Dobra koordynacja pracy zdalnej - jak w nowoczesny sposób zarządzać zdalnie zespołem?
Z powodu pandemii koronawirusa praca zdalna zaczęła cieszyć się zdecydowanie większą popularnością niż jeszcze kilka lat temu. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym pracodawcy oddelegowywali swoich pracowników na home office, co początkowo wywoływało pewne komplikacje. Specjaliści podkreślają, że w pracy zdalnej najważniejsza jest dobra koordynacja oraz komunikacja pomiędzy przełożonymi a podwładnymi. W niniejszym artykule omawiamy, jak w nowoczesny sposób zarządzać zdalnie zespołem.

Z powodu pandemii koronawirusa praca zdalna zaczęła cieszyć się zdecydowanie większą popularnością niż jeszcze kilka lat temu. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym pracodawcy oddelegowywali swoich pracowników na home office, co początkowo wywoływało pewne komplikacje. Specjaliści podkreślają, że w pracy zdalnej najważniejsza jest dobra koordynacja oraz komunikacja pomiędzy przełożonymi a podwładnymi. W niniejszym artykule omawiamy, jak w nowoczesny sposób zarządzać zdalnie zespołem.

Zdalnie czy stacjonarnie? Ile można zarobić pracując zdalnie?

W marcu 2020 roku wiele firm w sposób nagły musiało podjąć decyzję o oddelegowaniu pracowników do wykonywania swoich obowiązków zawodowych w sposób zdalny. Miało to oczywiście związek z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Szybko jednak okazało się, że ogromnym atutem pracy zdalnej jest nie tylko bezpieczeństwo zdrowotne, ale także m.in. oszczędność czasu oraz brak kosztów dojazdu do miejsca pracy.

Praca zdalna jest także świetnym rozwiązaniem dla pracodawcy, ponieważ w ten sposób nie musi on opłacać kosztów wynajmu biura. Dla firmy jest to także ogromna szansa na znalezienie dobrych fachowców, którzy mieszkają daleko od jej siedziby.

To Cię powinno też zainteresować: Praca zdalna - wady i zalety

Ile można zarobić pracując zdalnie? Wszystko zależy od tego, jakie stanowisko będziemy zajmować oraz ile czasu poświęcimy na swoją pracę. W przypadku pracy zdalnej nie ma czegoś takiego jak górny próg dochodów. Wiele osób pracując zdalnie uruchamia własne biznesy internetowe, dzięki którym ich zarobki wzrastają nawet kilkukrotnie. Pracy zdalnej dla specjalistów jest naprawdę mnóstwo.

Zdalnie można pracować m.in. jako:

 • copywriter,
 • informatyk,
 • specjalista ds. IT,
 • specjalista ds. Big Data,
 • tłumacz przysięgły,
 • YouTuber,
 • bloger,
 • księgowy,
 • influencer,
 • specjalista ds. obsługi social mediów,
 • właściciel sklepu internetowego.

W poszczególnych zawodach zarobki mogą wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wiele zależy też od tego, czy pracujemy dla kogoś, czy na własny rachunek. Jedno jest pewne: praca zdalna otwiera przed nami nieograniczone możliwości zarobku. Wystarczy ciężka praca, terminowość oraz odpowiedzialność.

Mężczyzna przeciągający się podczas pracy zdalnej

Zdalna praca we współczesnym biznesie - jak zmodernizować model funkcjonowania biznesu?

We współczesnym, nowoczesnym biznesie, niezwykle istotne jest szybkie reagowanie na zmiany zachodzące zarówno na lokalnym i globalnym rynku pracy. Prawdziwym wyzwaniem dla przedsiębiorców był początek pandemii w marcu 2020 roku, kiedy to nie było jeszcze wiadomo, z jak dużym zagrożeniem mamy do czynienia. Przedsiębiorcy w celu utrzymania swojej pozycji rynkowej musieli podejmować decyzje szybko. Jednocześnie bardzo istotne było zmodernizowanie modelu funkcjonowania biznesu w taki sposób, aby odpowiadał on aktualnie obowiązującym standardom oraz pomagał osiągać wzrosty nawet w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Najlepszym sposobem na zmodernizowanie modelu funkcjonowania biznesu jest przygotowanie go w jak najbardziej optymalny sposób na nowe czasy, w których rozwiązania cyfrowe będą pełniły jeszcze większą rolę. Absolutne minimum to zakup nowoczesnych komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych, zakup szerokopasmowego połączenia internetowego wraz z funkcją szyfrowania danych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca zdalna jest mało popularna

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

 • Staszów
Dodana

Aby praca zdalna w firmie mogła być wykonywana w sposób efektywny, bardzo ważna jest także inwestycja w dedykowany system służący do przeprowadzania wideokonferencji. Ogromną rolę pełni także system służący do kopiowania danych w razie ich przypadkowego usunięcia.

zdalna praca - jak wykonywać je poprawnie

Czy praca zdalna jest sposobem na to, by uczynić swój biznes bardziej efektywnym?

Wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu ma wątpliwości, czy praca zdalna rzeczywiście jest sposobem na to, aby prowadzony biznes był bardziej efektywny. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że praca zdalna nie sprawdzi się we wszystkich branżach, przede wszystkim w gastronomii, produkcji czy handlu. Dodatkowo, statystyki wskazują, że mimo pandemii popularność pracy zdalnej w Polsce jest w istocie niewielka. Dane za trzeci kwartał 2020 roku zgromadzone przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że na home office przebywało około 10% polskich pracowników.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że praca zdalna jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie efektywności biznesu. Wynika to z tego, że właściciel firmy nie musi ponosić kosztów związanych z wynajmem biura, zaś pracownicy nie muszą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do siedziby firmy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla obu stron.

Zdalne prace wykonywanie przez kobietę

Aby praca zdalna przyniosła wymierne korzyści, nie można jednak zapominać o tym, aby właściwie przygotować do tego zakład pracy. Absolutne minimum to inwestycja w rozwiązania technologiczne służące do komunikacji pomiędzy pracownikami a także szyfrujące dane, co zapewni bezpieczeństwo. Gdy będziemy pamiętać o tych warunkach, home office na pewno przyczyni się do zwiększenia efektywności prowadzonego biznesu.

Czy pracodawca ma prawo kontrolować, gdzie pracuje pracownik zdalny?

Możliwość oddelegowywania pracowników do wykonywania swoich obowiązków w formie zdalnej przewiduje uchwalona w marcu 2020 roku ustawa o przeciwdziałaniu skutkom pandemii. Czytamy w niej, że na czas zagrożenia epidemiologicznego pracodawca ma prawo, aby nakazać pracownikowi wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania. W przepisach nie ma mowy o tym, gdzie dokładnie praca miałaby być wykonywana.

Brak sprecyzowania w ustawie dokładnego miejsca, w którym miałaby być świadczona praca zdalna, wzbudziła sporo kontrowersji wśród pracowników, którzy chcieliby mieć możliwość wykonywania swojej pracy w różnych miejscach. W przepisach nie ma też mowy o tym, czy pracownik musi zgłaszać przełożonemu, gdzie aktualnie się znajduje.

Zatem czy pracodawca ma prawo kontrolować, gdzie pracuje pracownik zdalny? Warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy mają prawo do przeprowadzenia stosownej kontroli w tym zakresie. Jednocześnie taka kontrola nie może naruszać sfery prywatnej pracownika. W przypadku, gdy pracownik poinformował pracodawcę, że wykonuje swoją pracę zdalną w domu, może dojść do tego, że przełożony przyjdzie na kontrolę. Należy jednak wiedzieć o tym, że kontrola musi być zapowiedziana. Pracodawca nie ma także prawa, aby wejść do mieszkania pracownika bez jego zgody.

Małżeństwo podczas pracy zdalnej ze swojego domu

Razem, ale osobno – relacje z szefem na odległość podczas pracy zdalnej

Mimo iż narzędzia służące do realizowania pracy w formie zdalnej istniały znacznie wcześniej, to dopiero pandemia koronawirusa spowodowała, że praca zdalna zaczęła być stosowana na szeroką skalę. Mimo wielu atutów tego rozwiązania, wiele osób wskazuje także na szereg wad pracy zdalnej. Mowa tutaj w szczególności o relacjach z szefem oraz pozostałymi pracownikami.

Długotrwałe wykonywanie pracy zdalnej może spowodować, że nasze relacje ze współpracownikami ulegną pogorszeniu. Oczywiście, na home office mamy szereg narzędzi służących do komunikacji, jednak nigdy nie zastąpią one prawdziwych relacji interpersonalnych w cztery oczy. Często zdarza się, że w trakcie rozmów internetowych poruszamy wyłącznie tematy zawodowe, co prowadzi do osłabienia więzi.

Z tego względu wiele firm, w których praca zdalna nie do końca się sprawdziła z powodu pogorszenia relacji pomiędzy współpracownikami, podejmuje decyzje o wprowadzeniu hybrydowego rozwiązania łączącego pracę zdalną ze stacjonarną lub całkowity powrót do pracy w siedzibie firmy.

Video

Ile się zarabia się na pracy zdalnej dla firm z Warszawy?

Warszawa to stolica Polski, gdzie wynagrodzenia plasują się na bardzo wysokim poziomie. Na jakie zarobki mogą liczyć pracownicy zdalni wykonujący pracę dla firm w polskiej stolicy? Trzeba przyznać, że wynagrodzenia są tutaj naprawdę przyzwoite. Najlepsi specjaliści mogą zarobić tutaj przeszło 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Dokładna wysokość zarobków uzależniona jest oczywiście od różnych czynników, takich jak:

 • posiadane przez pracownika umiejętności, kwalifikacje, certyfikaty,
 • ukończone szkolenia,
 • wykształcenie,
 • renoma oraz wielkość firmy,
 • zajmowane stanowisko.

Zarobki w Warszawie weszły na rekordowy poziom. Kto faktycznie na tym korzysta? Sprawdzamy realne płace w stolicy

Niedawno opublikowano wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Dane statystyczne za rok 2020 przedstawione przez badaczy jasno wskazują, że zarobki w stolicy są naprawdę bardzo wysokie. W 2020 roku mediana wynagrodzeń wyniosła 6800 złotych brutto. 1/4 najsłabiej wynagradzanych pracowników zarabiała mniej niż 4967 złotych, zaś 1/4 najlepiej opłacanych pracowników zarabiała więcej niż 10 168 złotych.

Badania zarobki

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW), Sedlak & Sedlak 2020

Mediana płac w Warszawie była wyższa o 600 złotych niż w całym województwie mazowieckim (6200 złotych brutto). Jednocześnie było to aż o 1700 złotych więcej niż w skali całego kraju (5100 złotych brutto).

Podział wynagrodzeń pod względem płci w stolicy prezentował się następująco: kobiety zarabiały średnio 6000 złotych brutto, zaś mężczyźni 7000 złotych brutto.

Top 10 stanowisk pracy wybieranych przez kobiety podczas pandemii

Jakie stanowiska cieszyły się podczas pandemii największą popularnością wśród kobiet poszukujących zatrudnienia?

Oto lista top 10:

 1. IT managerka.
 2. Specjalistka ds. kadr i płac.
 3. Kontroler finansowy.
 4. Asystentka ds. handlu.
 5. Inżynier devops (IT).
 6. Managerka ds. handlu.
 7. Specjalistka ds. marketingu.
 8. Asystentka ds. sprzedaży.
 9. Asystentka ds. HR.
 10. Specjalistka ds. HR.

10 sposobów na poprawę koncentracji i samopoczucia w pracy zdalnej

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili badanie, które miało na celu weryfikację, w jaki sposób praca zdalna wpływa na efektywność i samopoczucie wykonujących ją pracowników. Okazało się, że home office w znacznie większym stopniu męczy pracowników aniżeli praca stacjonarna.

Wynika to z tego, iż pracownicy nie mają możliwości obserwowania mimiki twarzy swoich rozmówców, przez co koncentrują się na innych elementach otoczenia. Wielogodzinne korzystanie z wirtualnych komunikatorów przyczynia się także do znacznego przemęczenia pracowników.

Jak poprawić swoje samopoczucie i koncentrację w pracy zdalnej? Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek:

 1. Pracuj wyłącznie w godzinach pracy. Zaplanowane spotkania zawodowe powinny odbywać się wyłącznie w czasie pracy. Jednym z najważniejszych zagrożeń home office jest wykonywanie pracy w czasie wolnym oraz zaniedbywanie obowiązków domowych. Dokładne trzymanie się harmonogramu pozwoli nam na oddzielenie pracy od domu.
 2. Wybieraj różne miejsca pracy. Kto powiedział, że pracę zdalną trzeba wykonywać wyłącznie w domu? Pracując z różnych miejsc nie popadniemy w rutynę i będziemy mieć więcej zapału do wykonywania swoich obowiązków.
 3. Miejsce pracy nie powinno znajdować się w sypialni. Najlepiej, gdy mamy przygotowany oddzielny gabinet służący prowadzenia home office. Wtedy nasza produktywność wzrośnie w sposób znaczący.
 4. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych podczas pracy. Dzięki temu szybciej będziesz w stanie wykonać powierzone Ci zadania, a jednocześnie będziesz bardziej skupiony i efektywny.
 5. Sprawdzaj, ile czasu korzystasz ze smartfona. Jeżeli masz trudność z ograniczeniem czasu poświęcanego na używanie smartfona, pobierz specjalną aplikację służącą do mierzenia czasu spędzonego przed ekranem. Dzięki niej uświadomisz sobie, jak wiele czasu zmarnowałeś na wykonywanie niepotrzebnych czynności.
 6. Wycisz telefon. Jeżeli nieustannie otrzymujesz powiadomienia oraz wiadomości od znajomych, wycisz telefon. W ten sposób będziesz mógł skupić się na swojej pracy.
 7. Ustalaj samodzielnie obowiązki zawodowe oraz czas ich wykonania. Jednym z kluczy do efektywnej pracy jest właściwe określanie jej harmonogramu.
 8. Nie rozmawiaj ze znajomymi w czasie pracy. Tracąc czas w pracy na prywatne pogawędki może okazać się, że nie wyrobisz się z powierzonymi zadaniami, co może poskutkować koniecznością zostania po godzinach.
 9. Rób krótkie przerwy. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran monitora jest bardzo niezdrowe. Specjaliści podkreślają, że po każdych 60 minutach spędzonych przed komputerem najlepiej jest wyjść na świeże powietrze i dotlenić umysł.
 10. Po zakończeniu pracy zrelaksuj się. Po wielogodzinnej pracy przed komputerem należy nam się odpoczynek w postaci lektury ulubionej książki, gorącej kąpieli czy spaceru z ukochaną osobą.
Podsumowanie:
 • Praca zdalna stała się popularnym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na sytuację pandemii, ale także dzięki oszczędnościom czasu i kosztów dla pracowników i pracodawców.
 • Zarobki w pracy zdalnej są zróżnicowane i zależą od posiadanych kwalifikacji oraz rodzaju wykonywanej pracy.
 • Maksymalizacja efektywności pracy zdalnej wymaga odpowiedniej infrastruktury technicznej i narzędzi do jej prawidłowego funkcjonowania.
 • Pracodawcy mają prawo do wydawania pracownikom nakazów wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania na czas pandemii.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca zdalna?

Istotą pracy zdalnej jest powierzenie pracownikowi wykonywania obowiązków zawodowych poza miejscem jej stałego wykonywania. Możliwość wprowadzenia pracy zdalnej w zakładach pracy została wprowadzona w Polsce w ramach ustawy o zapobieganiu i przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19.

Gdzie może być wykonywana praca zdalna?

Praca zdalna może być wykonywana z dowolnego miejsca na świecie, jednak obowiązkiem pracownika jest przekazanie pracodawcy informacji na temat aktualnego miejsca pobytu.

Co zrobić, by zwiększyć efektywność pracy zdalnej?

Aby praca zdalna była efektywna, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, pracownicy muszą mieć możliwość swobodnego komunikowania się. Oprócz tego, bardzo ważne jest dokładne wytyczanie harmonogramu działań, ograniczenie korzystania ze smartfonów w czasie pracy a także robienie krótkich przerw regeneracyjnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Kolka

Kolka

Wydaje mi się, że praca zdalna może być świetną opcją zwłaszcza dla ludzi młodszych, którzy są mniej przywiązani do biura i tradycyjnych form pracy.
Remiza

Remiza

Praca zdalna nie jest dla wszystkich, ale jeśli mamy odpowiednich pracowników, to warto się na nią zdecydować. W mojej firmie widzę, że osoby pracujące zdalnie są często bardziej produktywne i skoncentrowane na zadaniach.
pracownik

pracownik

Praca zdalna wymaga jednak dużo samodyscypliny i organizacji czasu. Należy pamiętać, że nie jest to tylko czas wolny od dojazdów - trzeba efektywnie wykorzystać czas, żeby osiągnąć dobre wyniki.
Islandczyk

Islandczyk

Jestem pełen nadziei, że w przyszłości praca zdalna będzie jeszcze bardziej popularna. To naprawdę ciekawa opcja, która daje wiele możliwości.
Patrycja

Patrycja

Rzeczywiście, praca zdalna to świetna opcja dla pracodawców. Oszczędzamy na kosztach wynajmu biura, a dodatkowo jesteśmy w stanie zatrudnić specjalistów z całego świata.
Stefan

Stefan

Jestem bardzo zadowolony, że coraz więcej firm oferuje pracę zdalną. Dzięki temu mam szansę aplikować na stanowiska na terenie całego kraju, a nawet świata!
filozof

filozof

Myślę, że praca zdalna może być świetnym rozwiązaniem dla osób w mojej sytuacji - nie muszę martwić się o dojazdy, a dodatkowo mam większe pole do popisu w poszukiwaniu pracy.
Zeta22

Zeta22

Praca zdalna to dla mnie świetna sprawa - nie muszę tracić czasu i pieniędzy na dojazdy do pracy, a dodatkowo czuję się bezpieczniej w czasie pandemii. Zarabiam nawet lepiej niż w biurze!
Metys

Metys

Koronawirus pokazał, że wiele firm może skutecznie pracować zdalnie. Zarządzanie taką kadrą wcale nie musi być kłopotliwe.
pelikan

pelikan

Nie ignoruj ​​potęgi porad ekspertów i doświadczonych właścicieli firm. Ci ludzie wiedzą z pierwszej ręki, co działa, a co nie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.