Zawody i ich potencjał

Praca zdalna przez Internet: uważaj na fałszywe oferty!

10 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

3 komentarze
Praca zdalna przez Internet: uważaj na fałszywe oferty!
Praca zdalna stała się coraz popularniejsza. Dowiedz się, jak uniknąć fałszywych ofert pracy w Internecie i bezpiecznie zarabiać z domu.

Osiągnij swoje cele finansowe dzięki internetowi

Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, by móc zarobić (wcale niemałe) pieniądze. Wbrew powszechnemu przekonaniu – wiele profesji daje możliwość podjęcia tego typu pracy. Należy jednak pamiętać, że pomimo iż ma ona wiele zalet, wiąże się również z pewnym ryzykiem. Sprawdź, jaką pracę w domu przez Internet najlepiej znaleźć, by się nie rozczarować.

Sposoby na zarabianie przez internet

Praca przez internet nie ogranicza się tylko do tradycyjnych zawodów. Dzięki internetowi, istnieje wiele innowacyjnych i kreatywnych sposobów na zarabianie pieniędzy online. Możesz na przykład zarabiać na prowadzeniu bloga lub kanałów na mediach społecznościowych, sprzedając swoje produkty lub usługi online, ucząc innych przez internet, pracując jako konsultant online w swojej dziedzinie, prowadząc webinary, oferując usługi coachingowe, a nawet inwestując w kryptowaluty lub akcje. Są to tylko niektóre z wielu sposobów na zarabianie pieniędzy przez internet, które możesz rozważyć.

Bogate oferty pracy przez Internet

Rozwijające się społeczeństwo, zmiany w sektorach zatrudnienia i otwartość na nowe technologie doprowadziły do tego, że możemy znaleźć coraz więcej ofert pracy zdalnej – z domu, przez Internet. Jest to dobre zajęcie dla specjalistów różnych branż, którzy mogą pracować na odległość. Dzięki temu będąc w swoim pokoju, za pomocą sieci, możesz pracować nawet dla międzynarodowych koncernów. Jest to otwarte okno dla różnych zawodów – zarówno dla osób wkraczających na rynek pracy, jak i osób, które pragną dorobić, przebranżowić się albo zmienić profesję. W Internecie nie istnieją bariery, których nie mógłbyś pokonać.

Możliwość pracy poza biurem jest dobra zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W Stanach Zjednoczonych praca w domu przez Internet bije rekordy. Obecnie już niemal 25 proc. zatrudnionych pracuje z domu przynajmniej przez część tygodnia, a 63 proc. pracodawców zgadza się na taką mieszaną formę. Nowe technologie i zmieniające się dane demograficzne są głównymi powodami, dla których odnotowuje się tendencję wzrostową tego typu pracy także w Polsce.

Jak wybrać najlepsze oferty pracy online?

O tym, że Internet może stanowić świetne narzędzie do zarabiania w domu, już wiesz. To, na jakie zlecenia i w jakiej branży możesz liczyć?. Teraz pozostaje kwestia, jak i gdzie znaleźć dobrą pracę przez Internet, by nie narobić sobie kłopotów i mieć pewność, że nikt Cię nie oszuka. Jeśli planujesz podjąć pracę zgodną z Twoim wykształceniem i umiejętnościami, np. jako korepetytor, programista czy dziennikarz, pracy zdalnej możesz poszukać na specjalnych portalach poświęconym ofertom pracy, ale również na stronach z ogłoszeniami dla freelancerów. Najczęściej ogłaszają się tam osoby i firmy, które prezentują swoje dane, a wtedy ryzyko oszustwa redukowane jest do minimum.

Szukasz pracy?

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana
Dodana

Manager Gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Publikuj w Internecie swoje ogłoszenia, prezentuj osiągnięcia i projekty. Możesz pomyśleć też nad założeniem bloga internetowego. Dzieląc się swoją pasją z tą nieograniczoną społecznością wirtualną, dzięki temu dajesz sobie szansę na bycie zauważonym. Będzie to praca, którą lubisz, a zarobek będzie kształtował się sam. Rozwój bloga może potrwać trochę czasu zanim otrzymasz pierwsze zlecenia reklamowe, jednak nie poddawaj się – każdy jakoś zaczynał. Obecnie kontrakty najbardziej znanych blogerów w Polsce opiewają na dziesiątki tysięcy.

Wykorzystaj moc internetu, aby zarabiać pieniądze z domu w różnych zawodach, ale pamiętaj, aby być czujnym na potencjalne ryzyko, mądrze wybierać swoją pracę i utrzymywać zdyscyplinowany harmonogram pracy, aby zapewnić sukces w swojej karierze online.

Freelancer - niezależność i sukces zawodowy

Freelancer po polsku nazywany jest wolnym strzelcem. Co kryje się pod tą nazwą, kim jest Freelancer? Jest to osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie, najczęściej specjalizująca się w danej dziedzinie. Pracuje on nieco inaczej niż osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę – posiada większą swobodę pod względem wyboru zleceń, ustalania godzin pracy i przede wszystkim miejsca wykonywania powierzonych zadań. Freelancerów najczęściej możemy spotkać w takich zawodach jak specjalista IT, grafik komputerowy, fotograf, kamerzysta, copywriter czy tłumacz. Zawody te umożliwiają pracę zdalną a rozliczane są najczęściej efekty, niezależnie od tego ile czasu włożone zostało w realizację zlecenia. Ma to swoje mocne i słabe strony. Elastyczność – czas pracy jest nienormowany, zatem jeśli w danym dniu musisz wybrać się do lekarza albo masz ochotę dłużej pospać, nikt nie będzie Cię z tego rozliczać. Ważne, aby projekt został zrealizowany na czas. Kolejne niekwestionowane zalety to to, że pracę można wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi – nawet będąc na wczasach czy w odwiedzinach u bliskich, a także to, że zyskujesz pełną dowolność przy wyborze realizowanych zadań. Dzięki temu masz również kontrolę nad stawką – możesz wybierać projekty, które przyniosą Ci największy przychód przy niewielkim nakładzie sił i czasu.

Wadą natomiast jest niepewność finansowa. Na etacie występuje większa stabilność i mniejsze ryzyko, że zlecenie zakończy się fiaskiem albo w ogóle go nie będzie. Jako freelancer musisz samodzielnie poszukiwać swoich zleceń, a przy tym wybierać takie oferty, które są pewne i przyniosą zysk. W sieci nie brakuje niestety ogłoszeń, które zamieszczają osoby niedoświadczone – np. prezentują inne oczekiwania, niż pożądany efekt, a to skutkuje licznymi poprawkami i problemami z wypłatą należności. Będąc freelancerem musisz skrupulatnie sprawdzać oferty internetowe, by się nie naciąć.

Praca zdalna dla programistów i tłumaczy - nowoczesne możliwości zatrudnienia

Programiści i tłumacze to profesje, które od lat sprzyjają pracy zdalnej przez internet. W dziedzinie IT, od codziennego kodowania po projektowanie stron internetowych i tworzenie aplikacji, możliwości pracy zdalnej są praktycznie nieograniczone. Programista może pracować dla międzynarodowych firm, tworząc z domu innowacyjne rozwiązania dla globalnych klientów. Również tłumacze mają wiele możliwości pracy zdalnej, tłumacząc różne materiały - od dokumentów po książki, filmy, czy gry komputerowe. Dodatkowo, obie te profesje umożliwiają elastyczność godzin pracy, co jest dużym plusem dla osób ceniących sobie swobodę i niezależność.

Copywriter - profesjonalna praca online

Copywriting to kolejna profesja idealnie nadająca się do pracy zdalnej przez internet. Jest to zawód, który polega na tworzeniu treści marketingowych i reklamowych dla różnych firm i marek. W dzisiejszych czasach, gdy internet jest głównym medium komunikacji, profesja copywritera jest niezwykle ważna i potrzebna. Jako copywriter, możesz pracować z dowolnego miejsca, tworząc angażujące treści, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów firmy. Możesz pisać artykuły, posty na blogach, treści na strony internetowe, treści na media społecznościowe i wiele więcej.

Jak efektywnie pracować przez Internet?

Jeśli planujesz podjąć pracę przez Internet, musisz wiedzieć, że takie stanowisko będzie od Ciebie wymagać dużej mobilizacji. Nie masz bowiem nad sobą szefa, który będzie pilnował, czy na czas dotarłeś do pracy albo czy nie robisz sobie zbyt długich przerw. Odpuszczenie jednego dnia może skutkować tym, że będziesz pracować do późnych godzin nocnych następnego dnia albo zupełnie oddasz się obowiązkom w weekend. Dobrze jest więc planować sobie pracę i nie poddawać się pokusom.

 W zależności od wybranego rodzaju pracy, musisz dokonać tego w sposób odpowiedni dla Twoich predyspozycji i wymogów zlecenia. Istnieją bowiem zawody, które będą wymagały od Ciebie realizacji zadań w określonych godzinach – na przykład praca zdalna z domu jako telemarketer. W zależności od rodzaju firmy, musisz wtedy w określonych godzinach, za pomocą specjalistycznego programu komputerowego, wykonywać połączenia telefoniczne do klientów albo respondentów i przeprowadzać wywiady, zachęcać do zakupu albo zdobywać informacje niezbędne do ankiety. Jeśli natomiast zdecydujesz się na pracę jako grafik tworzący treści na strony internetowe, osoba do wypełniania ankiet albo copywriter, który przygotowuje treści na blog – możesz pracować w dowolnym wymiarze czasu i o dowolnej porze – tutaj liczy się efekt.

Zalety i wady pracy online

Praca przez internet ma wiele zalet, ale także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Z zalet można zaliczyć przede wszystkim elastyczność, komfort pracy z domu, oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy, możliwość zarabiania na własnych warunkach oraz dostęp do globalnego rynku pracy. Niektóre z wad to brak stabilności finansowej, ryzyko oszustwa, brak interakcji społecznej, czy trudność z oddzieleniem czasu pracy od czasu prywatnego. Mimo to, dla wielu osób praca przez internet jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala łączyć życie zawodowe z prywatnym, a także rozwijać swoje pasje i talenty.

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy w internecie?

Fałszywe oferty pracy często obiecują wysokie zarobki za niewiele pracy, nie podają szczegółów dotyczących obowiązków, lub proszą o przedpłatę za szkolenie lub materiały.

Czy praca zdalna przez internet jest bezpieczna?

Tak, praca zdalna może być bezpieczna, pod warunkiem, że jesteś świadomy potencjalnych oszustw i wiesz, jak ich unikać.

Jakie są najpopularniejsze oszustwa związane z pracą zdalną przez internet?

Najpopularniejsze oszustwa to fałszywe oferty pracy, oszustwa dotyczące zarobków 'za kliknięcie', oraz oferty pracy, które wymagają od Ciebie płatności z góry.

Jak mogę się uchronić przed fałszywymi ofertami pracy w internecie?

Kluczowe jest dokładne sprawdzenie oferty pracy, firmy i jej reputacji. Unikaj ofert, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe.

Czy mogę legalnie pracować zdalnie przez internet?

Tak, wiele osób pracuje zdalnie przez internet na pełen etat lub jako freelancerzy. Kluczowe jest znalezienie prawdziwej oferty pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

3 komentarze

Panda

Panda

Kiedy już opanujesz swoje mocne i słabe strony, następnym wyzwaniem jest ustalenie, co naprawdę lubisz robić. Jaka jest Twoja wymarzona praca i wtedy trzeba szukać i uważać na haczyki.
Dagmara

Dagmara

Trzeba wszystko sprawdzać, a konkurencja jest także bardzo duża. Wiele można robić przez internet ale realne zarobki wiążą się przede wszystkim ze sprawdzonymi kontaktami.
Ula S

Ula S

Praca przez Internet - bardzo fajny, przydatny ten artykuł.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka