Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 33964        SUBSKRYBUJE: 7795
Tematy, które interesują czytelników:  Praca w święta

Podanie o pracę a list motywacyjny - poznaj różnice

Podanie o pracę a list motywacyjny - poznaj różnice
List motywacyjny często jest mylony z podaniem o pracę i traktowany jak jego współczesna wersja. Musisz jednak pamiętać, że są to dwa zupełnie różne pisma i używanie ich wymiennie jest błędem. List motywacyjny i podanie o pracę znacząco różnią się między sobą zastosowaniem i formą. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tych dwóch formach ubiegania się o pracę.

Wiele osób myli podanie o przyjęcie do pracy z listem motywacyjnym. Chociaż celem wysyłania obydwu pism jest prośba o przyjęcie do pracy, to jednak pełnią odmienne funkcje. Nie należy więc stosować ich zamiennie, lecz traktować jako wzajemne uzupełnienie. Najważniejszą i fundamentalną różnicą między podaniem o pracę a listem motywacyjnym jest fakt, że podanie wysyłamy do potencjalnego zleceniodawcy z własnej inicjatywy, a dokumenty aplikacyjne, czyli CV i list motywacyjny, na prośbę pracodawcy – czyli wówczas, gdy prowadzona jest rekrutacja na dane stanowisko.

 

Podanie o pracę a list motywacyjny – cel wysłania dokumentu
 

Wysłanie podania o pracę do danej firmy, w której nie jest aktualnie prowadzony proces rekrutacyjny to częsta praktyka. Kiedy pracodawca nie ogłasza, że szuka kandydatów do pracy, a nas bardzo interesuje posada w jego firmie, możemy z własnej inicjatywy zwrócić się do niego z podaniem. Taki krok świadczy o dużej motywacji i nawet jeśli przedsiębiorstwo nie oferuje wolnych stanowisk, nadawca podania może być lepiej zapamiętany. W przypadku listu motywacyjnego jest wręcz przeciwnie, stanowi zazwyczaj odpowiedź na ogłoszenie w sprawie pracy, które zobaczyliśmy w gazecie lub Internecie. 

Oprócz celu wysłania dokumentu, list motywacyjny i podanie o pracę różnią się także adresatem. W przypadku podania zwracamy się bezpośrednio do prezesa lub dyrektora firmy, a w przypadku listu powinniśmy zwrócić się do konkretnej osoby z imienia i nazwiska. Oba pisma różnią się także stylem wypowiedzi. Podanie ma charakter bardziej oficjalny, a list motywacyjny może silniej zindywidualizowany. Znaczące różnice pojawiają się także w długości dokumentów. Podanie o przyjęcie do pracy jest zdecydowanie krótsze niż list motywacyjny i zawiera więcej konkretów, aniżeli obietnic.
 

List motywacyjny z prośbą o przyjęcie do pracy
 

Kiedy zauważysz ogłoszenie o pracę, która Cię interesuje, warto napisać do potencjalnego pracodawcy list motywacyjny z prośbą o przyjęcie do pracy. Na początku, zanim przystąpisz do pisania, warto uważnie zapoznać się z ofertą pracy, zastanowić się nad listą swoich kwalifikacji i predyspozycji oraz ustalić, które ze zdobytych umiejętności i doświadczeń będą odpowiednie dla wymagań pracodawcy. W rozwinięciu listu właśnie te umiejętności powinniśmy odpowiednio wyeksponować.

To Cię powinno też zainteresować: Podanie o pracę - jak napisać?

Odpowiednia konstrukcja listu motywacyjnego jest również istotna. Z lewej strony, na samej górze pisma, powinno znajdować się nasze imię i nazwisko oraz dane kontaktowe (adres e-mail i numer telefonu), aby pracodawca mógł się z nami skontaktować. Z prawej strony u góry zamieszczamy miejscowość oraz datę, a poniżej adresata, nazwę i adres firmy. W przypadku listu motywacyjnego, w przeciwieństwie do podania o pracę, powinien to być konkretny adresat, najlepiej wymieniony z imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji – np. szefowa działu HR.

W pierwszym akapicie powinny znaleźć się informacje, na jaką posadę w firmie aplikuje kandydat zainteresowany ofertą i na jakie ogłoszenie odpowiada. Bardzo często duże przedsiębiorstwa prowadzą jednocześnie kilka procesów rekrutacji, więc ta informacja może być bardzo ważna dla pracodawcy. W kolejnym fragmencie listu motywacyjnego powinniśmy poinformować o naszym wykształceniu i doświadczeniu – w taki sposób, aby jak najbardziej odpowiadało to przedstawionym w ogłoszeniu wymogom. Należy pamiętać, że nie warto kopiować wszystkich informacji zawartych w CV, ale skupić się na tych, które mogą być przydatne w pełnieniu stanowiska, na które kandydujemy.

W liście motywacyjnym warto przedstawić osiągnięcia, które udało nam się zdobyć na poprzednich stanowiskach czy stażach lub jeśli nie mamy żadnego doświadczenia – w trakcie edukacji. Postaraj się także, aby na podstawie twojego listu motywacyjnego pracodawca zorientował się, że znasz specyfikę jego firmy i orientujesz się jakie są wymagania stawiane kandydatowi na dane stanowisko. Należy uzasadnić, dlaczego możesz wnieść istotny wkład do firmy.

W zakończeniu listu motywacyjnego ponownie zaznacz swoje zainteresowanie ofertą pracy i wyraź chęć do ponownego kontaktu z potencjalnym pracodawcą, np. na rozmowie kwalifikacyjnej.

List motywacyjny powinien być sprecyzowany jasno i zrozumiale, jednak może znajdować się w nim słownictwo związane z branżą, którą jesteśmy zainteresowani. W przeciwieństwie do podania, list motywacyjny może być dłuższy, jednak należy pamiętać, aby zachęcić pracodawcę, a nie go zanudzić. W liście motywacyjnym nie warto również kłamać i koloryzować, opowiadając o fikcyjnych sukcesach lub umiejętnościach. Być może zainteresuje to pracodawcę, jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej prawda może wyjść na jaw, a wówczas sytuacja może okazać się niezręczna.
 

Jak napisać podanie o przyjęcie do pracy?
 

Podanie o przyjęcie do pracy to dokument, z którym zwracamy się do pracodawcy poza procesem rekrutacyjnym. Jeśli zależy Ci na danym stanowisku, takie pismo może bardzo pomóc, gdyż ukazuje zaangażowanie i ambicje kandydata. Podanie powinno być bardziej oficjalne niż list motywacyjny oraz znacznie krótsze – najlepiej, aby zajmowało pół strony, maksymalnie do trzech czwartych formatu A4. Jak napisać podanie o przyjęcie do pracy?  

Bardzo ważne jest, aby według ustalonych zasad zawrzeć w nim takie dane jak: miejscowość i datę, dane osobowe, adresowe i kontaktowe, nazwę firmy i jej dane adresowe, nagłówek podania (np. PODANIE O PRACĘ), główną treść dokumentu, zwrot grzecznościowy (z poważaniem, z wyrazami szacunku itp.), własnoręczny podpis oraz listę załączników (jeśli występują).

Podobnie jak w liście motywacyjnym, na wstępie podania należy zaznaczyć na jakie stanowisko w firmie aplikujesz. W rozwinięciu pokrótce opisz swoje umiejętności i doświadczenie, udowadniając, że to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem na wybrane stanowisko. Pamiętaj, że w przypadku podania o przyjęcie do pracy format jest ograniczony i dokument ten nie powinien być zbyt długi. Wymień więc te kwalifikacje, które będą najlepiej dostosowane do wymogów pracodawcy. Poinformuj o załączonych do podania dokumentach (np. CV, dyplomy) i wyraź chęć spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej. 

List motywacyjny i podanie o przyjęcie do pracy mogą znacząco ułatwić zdobycie wymarzonej posady. Warto zatem, aby były odpowiednio przemyślane oraz pokazywały, że jesteś osobą ambitną, aktywną, zaangażowaną i otwartą na nowe doświadczenia. Chociaż na pozór oba te dokumenty wyglądają bardzo podobnie, należy pamiętać, że pełnią różne funkcje i nie powinno się ich stosować w tych samych okolicznościach.
Oceń ten wpis
Podanie o pracę a list motywacyjny - poznaj różnice
Ocena: 5.0, liczba głosów: 21

Zobacz inne porady

Opinie

Gahana
2019-04-17, 14:41
Niemniej jednak dużą zaletą listu motywacyjnego jest to, że możesz w nim przekazać pracodawcy niezbędną myśl, pomysł - że jesteś właściwym kandydatem na to wolne stanowisko.
Adrian
2019-04-16, 17:40
Jeśli nie chcesz samodzielnie pisać listów motywacyjnych, skorzystaj z usług usługi wysyłania formularzy zgłoszeniowych. Sama usługa wyśle ​​Twój profil na adresy e-mail zweryfikowanych pracodawców.
Silent Hill
2019-04-05, 10:48
Chyba każde dziecko wie, że CV i list motywacyjny to dwa różne, a jednocześnie uzupełniające się dokumenty. Oczywiście dla nowicjuszy nie pracujących zawsze musi być ten pierwszy raz.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.