Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Średnia krajowa 2021 - ile wynoszą średnie zarobki w Polsce i jak są wyliczane?

17 listopada 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

20 komentarzy
Średnia krajowa 2021 - ile wynoszą średnie zarobki w Polsce i jak są wyliczane?
Każdego roku w naszym kraju rośnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale także stawki godzinowe osób, które pracują w ramach umów cywilnoprawnych. Nic więc dziwnego w tym, że wzrasta także średnia krajowa, choć jest ona jednym z bardziej kontrowersyjnych elementów statystycznych dotyczących zarobków w Polsce i nie tylko. W jaki sposób jest obliczane średnie wynagrodzenie? Co się na nie składa? Jak sytuacja wygląda w innych państwach? Przyjrzyjmy się temu bliżej! Średnia krajowa 2021 – ile wynoszą średnie zarobki w Polsce i jak są wyliczane?

Ile wynosi średnia krajowa - tego rodzaju pytanie pada w przestrzeni publicznej stosunkowo często, a temat ten jest od lat przedmiotem wielu analiza ekspertów. Jedni twierdzą, że powinno się obliczać średnie wynagrodzenie, inni z kolei podtrzymują, że jego wysokość nie ma żadnego wpływu na gospodarkę oraz samych pracowników, a wręcz przeciwnie - często budzi negatywne emocje, szczególnie wśród osób, które zarabiają poniżej średniej krajowej.

Średnia krajowa 2021 – sprawdź, ile dokładnie wynoszą średnie zarobki w Polsce i jak w praktyce są wyliczane?

Co to jest średnia krajowa i kto ją wylicza?

Średnia zarobków w Polsce jest podawana przez Główny Urząd Statystyczny każdego miesiąca. W tym kontekście zawsze mówimy o wartościach brutto, a więc wraz ze zobowiązaniami wobec państwa. Jak wskazuje sam GUS, informuje on o średnim wynagrodzeniu w gospodarce narodowej, średnim wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, a także średnim wynagrodzeniu w sektorze mikroprzedsiębiorstw.

Średnia krajowa brutto od zawsze wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ zdaniem wielu osób nie odzwierciedla ona rzeczywistej sytuacji, a wysokość wynagrodzeń nie jest miarodajna, ponieważ nie analizuje się zarobków wszystkich Polaków. Niestety, wiele w tym prawdy, co dokładniej wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Czy średnia krajowa to dobry wskaźnik płacy w Polsce?

Jak się okazuje, średnia krajowa brutto jest obliczana wyłącznie na podstawie dostępnych przez GUS danych, co sprawia, że pomijane są osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło czy zarabiających z tytułu pracy nakładczej lub poza granicami Polski. A szacuje się, że tych ostatnich są w naszym kraju nawet dwa miliony. Ponadto, średnia krajowa nie obejmuje… pensji pracowników zatrudnionych w firmach, które mają mniej niż 10 pracowników. Polska średnia krajowa nie obejmuje także osób pracujących w tzw. budżetówce, a więc na etatach państwowych.

Video

Na co ma wpływ średnie wynagrodzenie krajowe i jak uderza w przedsiębiorców?

Mimo że coraz więcej osób podchodzi do tych statystyk z przymrużeniem oka, nadal zaburzają one rzeczywisty obraz całego rynku pracy. Informacje podawane przez GUS wpływają także na morale pracowników i w pewnym sensie uderzają w mniejszych przedsiębiorców. Pracownicy widząc bowiem tak wysokie kwoty brutto i zarabiając mniej czują się pokrzywdzeni. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co składa się na wartość średniej krajowej i ile finalnie zostaje z tej kwoty w kieszeni samego pracownika.

kobieta z minimalnym wynagrodzeniem

Średnia krajowa 2021 - ile wynosi średnia krajowa 2021 w Polsce?

Obecnie średnie krajowe wynagrodzenie wynosi brutto 5929,05 zł, a netto - 4249 zł (dane za marzec 2021 r). Jeśli chodzi z kolei o cały 2020 rok można mówić o 5411,45 zł brutto. Nic więc dziwnego w tym, że wśród najczęściej wyszukiwanych haseł w tym temacie znajdują się takie w stylu: 6500 netto ile to brutto? czy 5800 brutto ile to netto?. Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie są jednak aż tak ogólne i najczęściej sprowadzają się także do wyszczególnienia m.in. tego, ile wynosi np. średnie miesięczne wynagrodzenie w pewnej firmie zatrudniającej 15 pracowników czy też średnie miesięczne wynagrodzenie w pewnej firmie zatrudniającej 20 pracowników.

Najniższa średnia krajowa netto w zależności od miasta

Urząd Statystyczne przygotowuje także zestawienie średniej krajowej z podziałem na województwa, ale bierze się tutaj pod uwagę przede wszystkim wyniki z największych miast, które znacznie zawyżają średnią. Od wielu lat na szczycie listy, gdzie zarabia się najwięcej, znajduje się województwo mazowieckie (ponad 6000 zł brutto).

Najmniejsze średnie zarobki wykazano natomiast w województwach świętokrzyskim oraz lubuskim. Różnice między poszczególnymi częściami naszego kraju wynoszą często zaledwie kilkaset złotych, dlatego nie warto przykładem większej wagi do tych statystyk i traktować ich, jako jakikolwiek wyznacznik.

Wiadomo, że zarobki w większych miastach, szczególnie w Warszawie, są o wiele wyższe niż w innych miastach Polski choćby z uwagi na funkcjonowanie tam ogromnych firm, w tym oddziałów największych korporacji. Zarobki kadry zarządzającej w tych przedsiębiorstwach w znacznym stopniu oddziałują na podwyższenie średniej krajowej na tym obszarze.

srednia krajowa jak uderza w przedsiębiorców?

Na co wpływa średnie wynagrodzenie krajowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Można stwierdzić: to zależy. Przede wszystkim na średnią krajową trzeba patrzeć ze sporym dystansem do tych statystyk, ale i otaczającego nas świata. Z drugiej, zadaniem takich instytucji jak GUS, jest monitorowanie tych kwestii. Jaki jest tego cel i czy wartość średniej pensji ma na cokolwiek wpływ?

Jedynym przełożeniem tej wartości na rzeczywistość jest to, iż średnie wynagrodzenie służy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do wskazania podstawy do obliczenia wysokości składek dla przedsiębiorców. Patrząc więc z tej perspektywy, mocno zawyżona średnia krajowa uszczupla portfele właścicieli firm, którzy zatrudniają pracowników i nie tylko. Z drugiej jednak strony, ZUS i tak musi mieć jakąś podstawę do wyliczenia wysokości składek, a więc gdyby nie brał pod uwagę średnich zarobków Polaków, to szybko znaleziono by inny wskaźnik.

Średnia krajowa - Polska a reszta świata

Dane dotyczące średniego wynagrodzenia z całą pewnością nie działają na korzyść Polski jeśli chodzi o wizerunek względem innych europejskich krajów. Mimo że co roku wartość ta rośnie, Polska nadal pozostaje stosunkowo biednym krajem i wypada słabo na tle większości państw. Dwa razy więcej niż w naszym kraju można zarobić we Włoszech, Francji, Niemczech czy Hiszpanii. Wysokie płace są także na Cyprze.

Więcej od Polaków zarabiają także nasi południowi sąsiedzi. Co ciekawe, średnie zarobki w Chorwacji czy na przykład na Węgrzech, w Rumunii oraz w Bułgarii w stosunku rocznym są niższe niż w Polsce. Na największe wynagrodzenie można oczywiście liczyć w krajach skandynawskich, a także Monako, Szwajcarii czy Liechtensteinie. Atrakcyjnym kierunkiem dla naszych rodaków jest nadal Dania oraz Holandia. Nieco specyficzna pod względem średnich zarobków pozostaje Rosja czy Turcja, gdzie sytuacja jest mocno zróżnicowana.

średnia krajowa ile wynosi?

Stawka godzinowa średniego wynagrodzenia 2021

Jak już wspomnieliśmy, GUS nie bierze pod uwagę umów cywilnoprawnych ani nie oblicza dokładnej średniej stawki godzinowej. Można to jednak zrobić samodzielnie na podstawie ogólnych danych, choć trzeba wziąć pod uwagę margines błędu spowodowany choćby tym, że nie znamy dokładnego wymiaru czasu pracy wszystkich zatrudnionych, których pensje uwzględniono.

Obliczając stawkę godzinową średniego wynagrodzenia z początku 2021 r. wyniesie ona blisko 40 zł brutto.

Realne zarobki a średnia krajowa - dlaczego aż 80% Polaków nie zarabia średniej krajowej

Średnia krajowa netto czy brutto nigdy nie odda realnej sytuacji naszych rodaków. Aby tak się stało, GUS musiałby przeanalizować pensje wszystkich osób pracujących w Polsce, niezależnie od rodzaju zawartej umowy czy wielkości przedsiębiorstwa. Średnie wynagrodzenie jest zawyżone, ponieważ pod uwagę bierze się zarówno szeregowych pracowników zarabiających najniższą krajową, jak i pensje pracowników zajmujących stanowiska kierownicze. Pytania w stylu, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie, można więc traktować w kategoriach ciekawostki, a nie rzetelnej informacji.

Mimo wszystko, warto aby tego rodzaju dane się pojawiały, ponieważ za każdym razem wywołują one wiele rzeczowych dyskusji. Informacje związane ze średnim wynagrodzeniem będą więc zbierane nadal, a rozmowy na temat wysokości zarobków w Polsce i tego, w jaki sposób zamierzamy pod tym kątem dogonić wiele innych krajów nie będą gasnąć.

Podsumowanie:
  • Średnia krajowa w Polsce jest podawana przez Główny Urząd Statystyczny każdego miesiąca na podstawie danych brutto, jednak pomija osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło czy zarabiające za pracę nakładcza lub poza granicami Polski.
  • Średnia krajowa nie obejmuje pensji pracowników zatrudnionych w firmach, które mają mniej niż 10 pracowników oraz osób pracujących w tzw. budżetówce, a więc na etatach państwowych.
  • Średnie wynagrodzenie krajowe wpływa na morale pracowników i uderza w mniejszych przedsiębiorców, jednak jedynym przełożeniem tej wartości na rzeczywistość jest wskazanie podstawy do obliczenia składek do ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców.
  • Polska nadal wypada słabo na tle większości państw Europy pod względem średniego wynagrodzenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

20 komentarzy

Zofia

Zofia

Wysoka średnia krajowa wpływa na obraz naszej firmy oraz morale pracowników. Często musimy wytłumaczyć dlaczego nie jesteśmy w stanie zaoferować wysokich wynagrodzeń, ale za to zapewniamy stabilne zatrudnienie oraz perspektywy rozwoju. Warto spojrzeć na te statystyki z różnych perspektyw, a nie tylko z perspektywy jednego wskaźnika.
gerwazy

gerwazy

Często słyszę od pracodawców, że nie mogą mi zaoferować lepszych warunków zatrudnienia, gdyż muszą uwzględnić średnią krajową. Czy to naprawdę dobrze, że ludzie muszą pracować za mniej, tylko dlatego że ktoś inny zarabia dużo?
Baron

Baron

Mam nadzieję, że średnia krajowa w końcu wzrośnie i będę miał większą szansę na znalezienie pracy. Póki co, ciężko jest znaleźć pracę odpowiadającą moim kwalifikacjom, a te z niskimi zarobkami zupełnie nie wchodzą w grę.
Załamanaksięgowaprzed20

Załamanaksięgowaprzed20

Nie wiem, czy mogę w pełni polegać na tych statystykach. Często czuję się oszukany, gdyż rzeczywiste wynagrodzenia są znacznie niższe niż te podane w średniej krajowej. Dodatkowo, zauważyłem że nie uwzględniają one umów zlecenie czy o dzieło, co z pewnością wpływa na ostateczną kwotę wynagrodzenia.
Marcin

Marcin

Nie sugerujcie się kwotami kredytów bo oczywiste, że jeśli zdolności tak wysokiej sie nie ma to kredytu sie nie otrzyma. Morał jest jeden i to bardzo prosty.
Marcin

Marcin

Jak blisko zbliżamy się do europejskich zarobków to złe pytanie. Musiałem komentarz podzielić na kilka części , ta jest ostatnia. Miłego wieczoru
Marcin

Marcin

Służba zdrowia ? Przykład Francja. Kobieta, Polka która całe życie pracowała we Francji dostała nakaz opuszczenia mieszkania. Wyrzucili ją. Kiedy była młoda pojechała tam dorobić się i tak została do emerytury. Kazali jej się wynieść bo znaleźli dla niej inne mieszkanie, większe . Bliżej parku i aptek. Bo nie pozwolą żeby pracowała tam całe życie i gnieździła się w małym mieszkanku. Niemcy ? Każde łóżko inne menu. Warunki jak w prywatnej klinice. A u nas ? Polska to kraj ludzi bogatych. Zawsze taki był. Póki człowiek jest młody , zdrowy, nie myśli o tym co będzie za kilka lat jest w porządku. Starsi ludzie co cegła po cegłę odbudowywali miasta mają po 1300 albo 700 złotych emerytury i też pracowali całe życie. Kiedyś było im ciężko dostać banany, a dzisiaj banany tyle co cebula. Ogórek kosztuje 20 złotych za kilogram. Kiedy zostają sami bo tracą drugą połówkę to mają wybór umrzeć z głodu albo przez brak lekarstw bo ich na leki nie będzie stać . MOPS pomoże . Tacy ludzie mogą pójść do lumpeksu i wydać kilka złotych na ubrania, cała rozrywka o ile odłożą.
Marcin

Marcin

Po co w tym tkwić . Narazie są pytania do siebie samego ale z czasem przypuszczam będzie ucieczka … do prostrzego życia . Tez w portfelu zostanę prawie z niczym ale będę wozić dupe lepszą furą. Oferty wakacyjne też maja lepsze bo w Egipcie między innymi to oni pojawiali się pierwsi i budowali swoje pensjonaty. Tak wspaniałe w kraju, w Polsce się żyje . Ja mam ponad 30 lat. A co z ludźmi młodymi ? Oni to dopiero będą mieć start w życie. Za granicami przynajmniej maja po szkole prace, a nie jak u nas, że po studiach bez znajomosci ludzie pracują fizycznie, w fabrykach. Część dzięki wykształceniu zdobywa jakieś kierownicze stanowiska. A emerytury ? Pokażcie gdzies w Norwegii albo Finlandii swoje „oszczędności” .
Marcin

Marcin

Głupi przykład podam. Na zachodzie ludzie wynajmują mieszkania i to normalne jak każdy Polak w kraju chce posiadać swoje eM. Ale dzisiaj gdy zdolność kredytowa ogranicza ludzi, w tym mnie i za metr w mojej miejscowości takiej jak Stargard deweloperzy krzyczą 7000 złotych to kupno kawalerki wynosi 300 000. Plus wyposażyć liczę 50 000. Zdolność 160 000. To kredyt na 25 lat i oddawać 600 000 złotych ? Albo raty po 3000 i na mniejszy okres kredyt brać. A czynsz, rachunki, życie ? To chore. Okey to kup auto nowe. W Niemczech dogodny kredyt, miła obsługa , dogodne raty. W kraju używanego 8 latka kupić to trzeba mieć minimum 50 000 złotych . Okey to kupmy coś większego dokładając 20 000. Tez nic specjalnego nie kupimy. To kupić 15 letni samochód czy 20 letni ? Wy to rozumiecie ? 20 letni. O jakich mówimy pieniądzach , człowiek za głowę się łapie.
Marcin

Marcin

Wyjeżdżając do Niemiec jeśli będę musiał bo coraz częściej przechodzi mi to przez myśl nie mam zamiaru robić zakupów w Polsce. Ceny porównywalne . Paradoks jest taki, że kiedy byłem młodszy jeszcze myślałem o wyjeździe , przeniesieniu się . Mówiłem z wiekiem, że mi się nie chce wyjeżdżać, że jestem już za stary. Paradoksalnie od jakiegoś czasu myśle inaczej. Dawniej kiedy wyjeżdżałem to wracałem wydawać pieniądze w kraju, teraz nie widzę takiej potrzeby. Pracując w Niemczech i żyjąc tam widać na co płaci się podatki. Oczywiście lepiej było zarobić około 2000 euro na rękę i wydać to w kraju niż żyć tam bo również taki scenariusz przerabiałem ale po co jeśli koszty życia są porównywalne ?
ula

ula

Nie trzeba byc pazernym ale tez nie mozna pozwalac na skopanie przez RZADZACYCH swojego tylka - im zawsze malo. Okrzdaja podatnikow by zyc w luksusie. Nie dziwota, ze walcza o wladze jak lwy. Tworza patologiczne spoleczenstwo zamiast budowac kraj. Nigdy nie podniesieemy sie z nielogicznych posuniec politykow. Witaj smutku. Do widzenia nadziejo.
Magda

Magda

Nie mam dobrego wujka, znajomości, nie mam wykształcenia i zarabiam ponad 5000 brutto. Czasami wystarczy pracowitość, ambicja, pokora, pozytywne podejście i trochę szczęścia w życiu. Pozdrawiam
Ditd

Ditd

Szkoda porównywać.jest przepaść.w UK tygodniowo zarobię średnia krajowa jako cieśla .
Jan

Jan

Mieszam w USA, niedaleko Nowego Jorku. Wynajmuje mieszkanie dwupokojowe, za które płace 810$ na miesiąc. Opłaty wliczone. Po odprowadzeniu podatków, tygodniowo przynoszę 1580$, co miesięcznie daje około 6320$. Jedynym poważnym kosztem jest ubezpieczenie zdrowotne, które w moim przypadku wynosi niemal tyle, co opłata za mieszkanie, 780$ za miesiac
Stefan

Stefan

A spojrzał ktoś na dane GUS na procentowy udział minimalnej i mniej w całości. Czy my mamy armię pań sprzątaczek. Nie miliony odbierają kasę pod stołem. Na LP minimalna na warszawska średnia w kieszeni. Nie znam fachowca, elektryka, hydraulika, spawacza, Cieślik, księgowego, aplikanta prawnego żeby tak nie zarabiał. Albo lepiej. Polak potrafi a szczególnie mały pazerny przedsiębiorca.y
Stany

Stany

"Średnie wynagrodzenie jest zawyżone, ponieważ pod uwagę bierze się zarówno szeregowych pracowników zarabiających najniższą krajową, jak i pensje pracowników zajmujących stanowiska kierownicze. Pytania w stylu, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie, można więc traktować w kategoriach ciekawostki, a nie rzetelnej informacji." Wiec po co ten artykul? Zamiast podawac srednie lepiej podac mediane czyli liczbe ponizej ktorej jest 50% spoleczenstwa a pozostale 50% powyzej. To by byla jakas przydatna informacja.
Andreas z niemczech

Andreas z niemczech

CHCALEM SPROSTOWAC GDZE WYNAJMOJESZ DOM ZA 450€ TO JEST NIEREALNE MIESZKANIA ZA TA CENE NIE WYNAJMOJESZ BO TU KALTMIETE WYNOSI JUZ 500-600€ (CZYNSZPODSTAWOWY) DO TEGO DOCHODZA NEBENKOSTEN CZYLI OGRZEWANIE SMIECI I INNEGO RODZAJU OPLATY. CZYLI OD 150-200€ PLUS ENERGIA PRAD 100 DO 150€ MIESECZNIE I NIE OKLAMOJCIE LUDZI ZE W NIEMCZECH JEST TAK TANIO BO NIE JEST. 600+150+100=850€ TYLE TRZEBA LICZYC ZA SAME OPLATY ZA MIESZKANIE!!!!!! JESLI KTOS MIESZKA W DZELNICACH GDZE SAME IMIGRACI MIESZKAJA CO NIKT NIECHCE MIESZKAC TO MOZE JEST TANIEJ ALE NIE AZ TAK TO CO KTOS TU PISZSESA BZDURAMI NIE WIERZCIE W TAKIE TANIE CENY JESZCZE ZA WYNAJEM DOMU TO BZDURA.
Angela Merkel

Angela Merkel

@MaciekCL Koszty życia w Polsce mniejsze? Bardzo się mylisz, w sklepach ceny są dokładnie takie same w Niemczech i Holandii a jakość ich produktów jest dużo lepsza. W Polsce wynajmuje MIESZKANIE za 1800zl miesięcznie w zachodnich Niemczech za wynajem DOMKU płacisz około 450EUR i nie masz sąsiadów za każdą ścianą. Jedyne koszty jakie są wyższe w Niemczech to USŁUGI bo każdemu musisz zapłacić w EUR, więc zamawiając budowlańca, hydraulika, mechanika zapłacisz więcej ale dobrze wiemy że takie sytuacje zdarzają się raz na 3 miesiące a w każdym miesiącu zarabiasz 2-3x więcej niż w Polsce. Jakby w Polsce się tak dobrze żyło to by Niemcy do Polski przyjeżdżali pracować i żyć a wiemy wszyscy że takie rzeczy się nie zdarzają. Pozdrawiam i proszę nie powielać błędnych stwierdzeń starszego pokolenia przestrzegającego nas przed wyjeżdżaniem z tego kraju "a bo koszty życia w Polsce niższe" owszem niższe średnio o jakieś 20% a zarobki niższe o jakieś 250% więc o czym my mówimy?
MaciekCL

MaciekCL

Interesujące. Niedawno pojawiła się nowina, że w Holandii jest dużo biednych a zarobki są mizerne dla większości. Tak więc trzeba skorygować te dane. Dobrze też byłoby przypomnieć , że koszty zycia w Polsce są niższe niż w krajach gdzie zarabia się dużo więcej.
wawa

wawa

Teraz od stycznia 2022 znowu ma stawka wzrosnąć. Tyle co nic ale zawsze. No i kwota wolna od podatków ma wzrosnąć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.