Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Włochy - ile można zarobić we Włoszech?

Zarobki Włochy - ile można zarobić we Włoszech?
Włoskie firmy swego czasu miały mocny wpływ na polską gospodarkę. Wielu Polaków chętnie wiązało swoją przyszłość właśnie z tym południowym krajem. Dziś szukając lepszych zarobków, Polacy najczęściej patrzą na zachód Europy. Czy warto spojrzeć na południe? Jakie zarobki czekają na zagranicznych pracowników we Włoszech?

Zarobki we Włoszech są wyższe niż w Polsce i ciągle tamtejszy rynek pracy zdaje się być atrakcyjnym kierunkiem emigracji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Włochy są wyraźnie podzielone pod względem wysokości zarobków i dobrobytu. Północ kraju oferuje największe możliwości zarobkowe, a w miarę przesuwania się na południe sytuacja jest mniej kolorowa. Planując wyjazd do pracy na Półwysep Apeniński, warto przemyśleć kilka kwestii.

Brak płacy minimalnej we Włoszech

Średnie zarobki wielu krajów kształtują się na bazie ogólnej płacy minimalnej. Włoskie władze nie przewidziały jednak kwoty gwarantowanej wszystkim pracującym obywatelom. Kodeks pracy tego kraju ujmuje jedynie ogólne ramy określania wynagrodzeń czy urlopów i warunków pracy. Szczegółowe reguły ustanawiają układy zbiorowe w tak zwanych CCNL (Contratto Colletivo Nazionale di Lavoro).

Zbiorowe kontrakty pracy regulują zasady funkcjonowania dla wszystkich branż. Określają one także minimalne stawki dla większości gałęzi rynku. W efekcie podejmując zatrudnienie, należy sprawdzić aktualne postanowienia CCNL dla konkretnej branży.

Średnie zarobki we Włoszech

Włochy ciągle pozostają mocno podzielone pod względem zarobków. Ostatnie badania Osservatorio JobPricing wskazują na duże różnice między poszczególnymi regionami kraju. Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymują pracownicy w północnych Włoszech, zaś najmniejsze pensje otrzymuje się na południu kraju. Statystyki pokazują, że różnica zarobków może sięgać nawet 6 tysięcy euro między północą i południem.

To Cię powinno też zainteresować: Praca we Włoszech

Średnie zarobki w północnych prowincjach wynoszą około 30 600 euro rocznie. Najlepiej pod tym względem plasuje się Lombardia, gdzie średnia za 2018 rok wyniosła niemal 31 700 euro. Idąc na południe, w środkowych Włoszech pensje roczne wynoszą już około 28 570 euro. Dotyczy to takich regionów jak Lazio, Marche, Toskania czy Umbria. Najsłabiej wypadają południowe regiony, gdzie na rok zarabia się średnio niespełna 26 000 euro. Messyna na Sycylii wypadła w rankingu najgorzej ze średnimi rocznymi zarobkami na poziomie 23 670 euro.

Zarobki różnią się w zależności od zawodu oraz kwalifikacji pracownika. Przykładowo kelnerzy czy sprzedawcy mogą liczyć na stawki około 7 euro na godzinę, zaś pracownicy budowlani wyciągną nawet od 50 do 100 euro dziennie. Na dobre wynagrodzenia mogą liczyć księgowi czy informatycy zarabiający miesięcznie od 1 800 do 2 100 euro. W miarę wzrostu kwalifikacji pensje idą w górę.

Postanowienia CCNL przewidują atrakcyjne wynagrodzenia za nadgodziny, godziny nocne oraz pracę w święta. W niektórych branżach można także liczyć na 13 i 14 pensję wypłacane w czerwcu i grudniu. Warto zaznaczyć, że znajomość języka włoskiego pozwoli na znalezienie znacznie ciekawszych stanowisk za dużo lepsze wynagrodzenia niż w przypadku braku umiejętności komunikacji.

Ile wynoszą realne zarobki we Włoszech?

Dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość potrafi wyglądać nieco inaczej. Warto więc sprawdzić na ile może liczyć polski pracownik podejmujący pracę we Włoszech. Rzućmy okiem na kilka ofert pracy, jakie można znaleźć w sieci.

Opiekunka osób starszych - 1 100 euro/mies. netto

Gosposia w pensjonacie - 1 200 euro/mies. netto

Kierowca C+E - 2 500 euro/mies. brutto

Pracownik produkcji - 1 000 euro/mies. netto plus premie

Kierowca śmieciarki - 2 000 euro/mies. brutto

Pracownik hotelu - 1 300-1 800 euro/mies. brutto

Pokojówka - 1 300-1 700 euro/mies. netto

Kierownik budowy - 2 500 euro/mies. netto

Kelnerka - 1 000-1 200 euro/mies. brutto

Operator wózka widłowego - 1 500-2 000 euro/mies. netto

Tak się prezentuje kilka wybranych ofert dostępnych w internecie. Jak widać, zarobki są faktycznie wyższe niż w Polsce. Nawet osoby z mniejszymi kwalifikacjami mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Oczywiście w Europie znajdziemy kraje o znacznie wyższych zarobkach, ale za Włochami może przemawiać ciepły śródziemnomorski klimat.

Czy praca we Włoszech się opłaca?

Włochy nie tylko oferują wyższe wynagrodzenia niż w Polsce, ale i stosunkowo niewysokie koszty utrzymania. Według badań statystycznych Włosi wydają na obowiązkowe opłaty około 40% rocznego wynagrodzenia. Po wliczeniu wyżywienia, odzieży i sprzętów domowych koszta wzrastają do około 59%. Jak widać, sporo z wynagrodzenia pozostanie w kieszeni.

Ogólnie koszta utrzymania nie są wiele wyższe niż w Polsce. Kawalerkę można wynająć już za 600 euro, zaś w przypadku pokoju ceny wyniosą około 350 euro. Wyżywienie pochłania około 500 euro miesięcznie, przy czym rozsądne gospodarowanie może znacząco obniżyć tę kwotę.

Włoski rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla Polaków. Lokalne firmy cenią sobie pracowników z naszego kraju, a jeżeli Ci posługują się językiem włoskim, to mają spore szanse na awansowanie oraz wyższe posady.

Oceń ten wpis
Zarobki Włochy - ile można zarobić we Włoszech?
Ocena: 4.6, liczba głosów: 7

Opinie

Południe bardzo biedne.
2020-08-08, 12:02
Bzdury piszą w knajpie za obiad zapłacisz 12 euro z piwem a za kawalerkę 700 euro i zł ostaje 340 euro na życie. Widać biedę i jest bezrobocie. Pełno starych aut i domów.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.