!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Włochy - ile można zarobić we Włoszech?

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

8 komentarzy

Zarobki Włochy - ile można zarobić we Włoszech?
Włoskie firmy swego czasu miały mocny wpływ na polską gospodarkę. Wielu Polaków chętnie wiązało swoją przyszłość właśnie z tym południowym krajem. Dziś szukając lepszych zarobków, Polacy najczęściej patrzą na zachód Europy. Czy warto spojrzeć na południe? Jakie zarobki czekają na zagranicznych pracowników we Włoszech?

Zarobki we Włoszech są wyższe niż w Polsce i ciągle tamtejszy rynek pracy zdaje się być atrakcyjnym kierunkiem emigracji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że Włochy są wyraźnie podzielone pod względem wysokości zarobków i dobrobytu. Północ kraju oferuje największe możliwości zarobkowe, a w miarę przesuwania się na południe sytuacja jest mniej kolorowa. Planując wyjazd do pracy na Półwysep Apeniński, warto przemyśleć kilka kwestii.

Brak płacy minimalnej we Włoszech

Średnie zarobki wielu krajów kształtują się na bazie ogólnej płacy minimalnej. Włoskie władze nie przewidziały jednak kwoty gwarantowanej wszystkim pracującym obywatelom. Kodeks pracy tego kraju ujmuje jedynie ogólne ramy określania wynagrodzeń czy urlopów i warunków pracy. Szczegółowe reguły ustanawiają układy zbiorowe w tak zwanych CCNL (Contratto Colletivo Nazionale di Lavoro).

Video

Zbiorowe kontrakty pracy regulują zasady funkcjonowania dla wszystkich branż. Określają one także minimalne stawki dla większości gałęzi rynku. W efekcie podejmując zatrudnienie, należy sprawdzić aktualne postanowienia CCNL dla konkretnej branży.

Średnie zarobki we Włoszech

Włochy ciągle pozostają mocno podzielone pod względem zarobków. Ostatnie badania Osservatorio JobPricing wskazują na duże różnice między poszczególnymi regionami kraju. Najwyższe średnie wynagrodzenia otrzymują pracownicy w północnych Włoszech, zaś najmniejsze pensje otrzymuje się na południu kraju. Statystyki pokazują, że różnica zarobków może sięgać nawet 6 tysięcy euro między północą i południem.

Średnie zarobki w północnych prowincjach wynoszą około 30 600 euro rocznie. Najlepiej pod tym względem plasuje się Lombardia, gdzie średnia za 2018 rok wyniosła niemal 31 700 euro. Idąc na południe, w środkowych Włoszech pensje roczne wynoszą już około 28 570 euro. Dotyczy to takich regionów jak Lazio, Marche, Toskania czy Umbria. Najsłabiej wypadają południowe regiony, gdzie na rok zarabia się średnio niespełna 26 000 euro. Messyna na Sycylii wypadła w rankingu najgorzej ze średnimi rocznymi zarobkami na poziomie 23 670 euro.

Video

Zarobki różnią się w zależności od zawodu oraz kwalifikacji pracownika. Przykładowo kelnerzy czy sprzedawcy mogą liczyć na stawki około 7 euro na godzinę, zaś pracownicy budowlani wyciągną nawet od 50 do 100 euro dziennie. Na dobre wynagrodzenia mogą liczyć księgowi czy informatycy zarabiający miesięcznie od 1 800 do 2 100 euro. W miarę wzrostu kwalifikacji pensje idą w górę.

Postanowienia CCNL przewidują atrakcyjne wynagrodzenia za nadgodziny, godziny nocne oraz pracę w święta. W niektórych branżach można także liczyć na 13 i 14 pensję wypłacane w czerwcu i grudniu. Warto zaznaczyć, że znajomość języka włoskiego pozwoli na znalezienie znacznie ciekawszych stanowisk za dużo lepsze wynagrodzenia niż w przypadku braku umiejętności komunikacji.

Ile wynoszą realne zarobki we Włoszech?

Dane statystyczne to jedno, a rzeczywistość potrafi wyglądać nieco inaczej. Warto więc sprawdzić na ile może liczyć polski pracownik podejmujący pracę we Włoszech. Rzućmy okiem na kilka ofert pracy, jakie można znaleźć w sieci.

Opiekunka osób starszych - 1 100 euro/mies. netto

Gosposia w pensjonacie - 1 200 euro/mies. netto

Kierowca C+E - 2 500 euro/mies. brutto

Pracownik produkcji - 1 000 euro/mies. netto plus premie

Kierowca śmieciarki - 2 000 euro/mies. brutto

Pracownik hotelu - 1 300-1 800 euro/mies. brutto

Pokojówka - 1 300-1 700 euro/mies. netto

Kierownik budowy - 2 500 euro/mies. netto

Kelnerka - 1 000-1 200 euro/mies. brutto

Operator wózka widłowego - 1 500-2 000 euro/mies. netto

Tak się prezentuje kilka wybranych ofert dostępnych w internecie. Jak widać, zarobki są faktycznie wyższe niż w Polsce. Nawet osoby z mniejszymi kwalifikacjami mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Oczywiście w Europie znajdziemy kraje o znacznie wyższych zarobkach, ale za Włochami może przemawiać ciepły śródziemnomorski klimat.

Czy praca we Włoszech się opłaca?

Włochy nie tylko oferują wyższe wynagrodzenia niż w Polsce, ale i stosunkowo niewysokie koszty utrzymania. Według badań statystycznych Włosi wydają na obowiązkowe opłaty około 40% rocznego wynagrodzenia. Po wliczeniu wyżywienia, odzieży i sprzętów domowych koszta wzrastają do około 59%. Jak widać, sporo z wynagrodzenia pozostanie w kieszeni.

Ogólnie koszta utrzymania nie są wiele wyższe niż w Polsce. Kawalerkę można wynająć już za 600 euro, zaś w przypadku pokoju ceny wyniosą około 350 euro. Wyżywienie pochłania około 500 euro miesięcznie, przy czym rozsądne gospodarowanie może znacząco obniżyć tę kwotę.

Włoski rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla Polaków. Lokalne firmy cenią sobie pracowników z naszego kraju, a jeżeli Ci posługują się językiem włoskim, to mają spore szanse na awansowanie oraz wyższe posady.

To może Cię również zainteresować

Praca we Włoszech

Podziel się

8 komentarzy

Magda

Magda

Zależy jaki region południe jest biedniejsze ludzie mniej zarabiają, ale i koszty życia są niższe
Jezus

Jezus

Jedzenie jest znacznie droższe niż w Polsce, i ubrania jeszcze droższe (średnia cena sukienki to 20€, płaszcz 80€ - ale z przeceny!) no niestety lepiej sobie ciuchy kupić w Polsce i przywieść ewentualnie do Włoch. Ubrania w Polsce znacznie tańsze
Mariola

Mariola

Miło , ż e w tak pięknym kraju można tak inspirująco pogodzić pracę z zapewnić sobie byt . Pozdrawiam
robert

robert

a Ja myślę wyjechać do It do pracy , może nie tyle dla kasy co bardziej by odpocząć od tego kraju , oczywiście chciałbym się utrzymać z pracy tam, byłem parę razy i dość pozytywne odebrałem wszystko.
Giovanna

Giovanna

Cieniutko zrobiło się we Włoszech, oj cieniutko... Tak jak wspomniano już w komentarzach poniżej, kwestia kilku lat i to Włosi będą walić drzwiami i oknami żeby tylko dostać pracę u Nas w Polsce.. Koszty życia obecnie są tam naprawdę wysokie, i zarabiając miesięcznie te 1000€ z kawałkiem jesteśmy skazani na dietę aglio olio peperoncino ;)
Jacob

Jacob

Poprostu jest zajebiście we włoszech jeśli nie sprubujesz to niewiesz klimat inny niz w polsce nikt niewkłada nosa w twoje życie mieszkam tu od 2007 roku przyjechałem tylko na 3 miesiace i tak mi sie spodobało ze juz nigdy niewruce do polski mam zaledwie 34 lata.dorobiłem sie zony 2 dzieci 12sto i 9 cio letnie dzieci dom w polsce i niedawno kupiony domek nie apartamęt.dorobiłem sie tego sam bo zona zajmowała sie dziećmi do tej pory.teraz pracuje i biedy niema jak inni pisza nawet lepiej ze mało polaków jest we włoszech sfobodniej mozemy oddychać
Ewelina

Ewelina

Na Sardynii w Alghero jestem pół roku. za pokój 12m2 placę 200 euro gaz co dwa miesiące 18,75 euro. Prąd od osoby 20 euro. Wyżywienie bez wychodzenia do restauracji ok. 5 euro na dzień, ponieważ zakupy na 4 obiady Np. kilogram udek z kurczaka 3.5euro, 2 kg ziemniaków za 1.89 euro, jogurt naturalny 0,75 euro. Ogórki kg 2,5 euro. Na obiad wychodzi jakieś 2 euro. Woda 2 litry 0.19 euro. Makaron pół kilo świeży jajeczny 500 g za 0,99 euro pesto 2 euro, 2,5euro 200 g startego parmezanu. Makaron wystarcza na 3 razy, pesto słonik na 8 razy i ser wedle uznania. Generalnie można, że wszystkim zmieścić się za 5 euro na dzień. Generalnie obserwuję Włochów w mieszkaniu i stwierdzam, że bardziej cenią sobie czas spędzony razem niż pracę. Bardzo lubią sprzątać i gotować oraz w domowymi sprawami dowodzą mężczyźni.
Południe bardzo biedne.

Południe bardzo biedne.

Bzdury piszą w knajpie za obiad zapłacisz 12 euro z piwem a za kawalerkę 700 euro i zł ostaje 340 euro na życie. Widać biedę i jest bezrobocie. Pełno starych aut i domów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.