Zarobki Rosja - ile można zarobić w Rosji?

Zarobki Rosja - ile można zarobić w Rosji?
Rosja stara się budować wizerunek wielkiego mocarstwa, ale powszechnie uchodzi za kraj dość biedny. Przynajmniej pod kątem zarobkowym. Różnice w klasach społecznych są ogromne, a przedstawiciele najniższych klas mogą liczyć na praktycznie głodowe wynagrodzenia.

Patrząc na takie przekonanie, czy dobrym pomysłem może być wyjazd do pracy w Rosji? Wydawałoby się, że nie jest to dobry pomysł, ale rzeczywistość może być zaskakująca. Rosyjski rynek pracy potrzebuje specjalistów i duże korporacje bardzo chętnie sięgają po fachowców z Unii Europejskiej. Specjaliści takich branży, jak IT, e-commerce czy inżynierowie mają szansę zarobić tak dobrze, jak w krajach zachodniej Europy.

Praca w Rosji bez kwalifikacji zasadniczo nie ma sensu dla polskich obywateli. W przypadku fachowców sprawa wygląda inaczej, ale nie jest to łatwa droga. Przyjrzyjmy się specyficznemu rynkowi pracy w Rosji.

Najniższa krajowa i średnie zarobki w Rosji

Rosja podobnie, jak w wiele innych krajów posiada minimalne wynagrodzenie miesięczne. Rząd rosyjski od kilku lat sukcesywnie podnosi kwotę, jaką minimalnie ma zarabiać niewykwalifikowany pracownik, ale nadal jest to kwota niepozwalająca na godne życie.

Wynarodzenie minimalne w RosjiW 2019 roku wynagrodzenie minimalne zostało ustalone na poziomie 11 280 rubli (RUB) miesięcznie. Oznacza to, że pracownik najniższego szczebla otrzymuje niespełna 700 zł.

Wysokość wynagrodzeń zależy od regionu oraz stanowiska. Także wynagrodzenia minimalne dla niektórych miejsc w Rosji są ustalane oddzielnie. Przykładowo w St Petersburgu pracownicy mogą liczyć na 17 000 RUB, zaś w Moskwie minimalne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 18 781 RUB.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Rosji

Co ciekawe według agencji Ria Rating najlepsze średnie zarobki występują w dalekich regionach Rosji. Wynika to z faktu działalności koncernów naftowych i gazowych. Przykładowo na wyspie Sachalin na Morzu Ochockim średnie zarobki wyniosły w 2018 roku 81 700 RUB. W obwodzie jamalsko-nienieckim gdzie działa koncern Jamał LNG, zarobki średnio sięgają 90 540 RUB. Mieszkańcy syberyjskiego Surgut zarabiali średnio 72 260 RUB.

W Moskwie rok 2018 przyniósł średnie zarobki na poziomie 77 700 RUB miesięcznie, co przy wielokrotnie wyższych kosztach życia daje mało atrakcyjne warunki. W obwodach najbliżej zachodnich granic mieszkańcy zarabiali średnio 24 500 RUB. Jak widać, rozrzut zarobków jest naprawdę duży, a wyjazdy do pracy w zachodnie tereny Rosji zdają się być całkowicie nieopłacalne.

Komu opłaca się praca w Rosji?

Patrząc na najniższą krajową oraz średnie zarobki można wysnuć wniosek, że wyjazd na wschód jest po prostu nieopłacalny. Trzeba jednak zaznaczyć, że firmy działające w Rosji cenią sobie bardzo zachodnich fachowców i specjalistów. We wspomnianych branżach IT, e-commerce czy w finansach i gałęziach technologicznych można liczyć na wysokie zarobki. W wielu zawodach fachowcy mogą otrzymać wyższe pensje niż w krajach zachodniej Europy.

Szacuje się, że poza największymi ośrodkami miejskimi fachowcy mogą zarobić średnio 30 000 RUB. W przypadku dużych miast zarobki mogą być znacznie wyższe. Otrzymanie pracy w Rosji nie jest jednak łatwą drogą. Przede wszystkim należy otrzymać zezwolenie na pracę, które wymaga w pierwszej kolejności zdania testu ze znajomości języka rosyjskiego. Lokalne władze wymagają umiejętności komunikacji w języku rosyjskim i dotyczy to także międzynarodowych korporacji pracujących często głównie w języku angielskim. Proces otrzymania zezwolenia o pracę może zająć nawet cztery miesiące, więc pracę w Rosji trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Większość firm preferuje także pracę na kontrakty. W ten sposób z góry wiadomo, w jakim czasie dany pracownik będzie zatrudniony. Ewentualne przedłużenie kontraktu będzie wymagało pozyskania kolejnego zezwolenia na pracę.

Ile realnie zarabia się w Rosji?

Zarobki w Rosji są bardzo zróżnicowane ze względu na lokalizację, branżę, zawód czy doświadczenie. Właśnie dlatego przyjrzyjmy się niektórym ogłoszeniom w sieci dotyczącym pracy na rynku rosyjskim. Zobaczmy ile pracodawcy oraz agencje pracy oferują zagranicznym pracownikom.

Specjalista ds. Wsparcia technicznego - 45 000-55 000 RUB brutto

Administrator systemu - 50 000-70 000 RUB brutto

Kierownik sprzedaży - 80 000-150 000 RUB brutto

Kelner w moskiewskiej restauracji - 30 000 RUB brutto

Menadżer sklepu internetowego - 30 000 RUB brutto

Developer Java - 150 000-300 000 RUB brutto

Regionalny menadżer HR - 65 000-100 000 RUB brutto

Kierownik marketingu - 70 000 RUB brutto

Grafik w agencji reklamowej - od 40 000 RUB brutto

Projektant stron internetowych - 70 000 RUB brutto

Jak widać, rozrzut stawek jest dość spory. W przypadku ofert dla specjalistów wynagrodzenia są często dość atrakcyjne, choć niekoniecznie bardzo zachęcające do wyjazdu. Mimo to osoby z kwalifikacjami obierające Rosję za kierunek rozwoju zawodowego mogą znaleźć ciekawe oferty pracy.

Czy praca w Rosji się opłaca?

W największych rosyjskich miastach koszta życia są faktycznie wysokie i takie miejsca, jak Moskwa czy St Petersburg mogą się okazać dość mało przyjazne dla budżetu. Szacuje się, że mieszkaniec Moskwy musi wydać miesięcznie około dwa razy tyle, co Warszawiak. W pozostałych regionach Rosji ceny nie odbiegają od tego, co znamy w Polsce, a nawet mogą być niższe. Wszystko zależy od miejsca, jakie wybierzemy do rozwoju zagranicznej kariery.

Z pewnością specjaliści obejmujący wyższe stanowiska powinni być w stanie godnie żyć w Rosji. Przy odpowiednim zarządzaniu domowym budżetem można nawet liczyć na zgromadzenie oszczędności. Rosja nie jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla każdego, ale przy odpowiednich kwalifikacjach warto dokładnie przemyśleć podróż na wschód.

Oceń ten wpis
Zarobki Rosja - ile można zarobić w Rosji?
Ocena: 4.7, liczba głosów: 20

Opinie

Eliza
2021-05-01, 11:46
Byłam w Rosji 4 lata temu. Żadne zadupie. Opierając się na powszechnej opinii o Rosji w Polsce nastawiliśmy się na biedę, braki towarowe, mały wybór towarów. Nic z tego. Ludzie żyją i lepiej i gorzej tak jak w innych krajach, ceny dla nas bardzo niskie. Towaru w sklepach full wypas. Naród bardzo przyjazny. Na ulicach nie ma żebrzących ani bezdomnych śpiących w parkach czy na chodnikach. Nie spotkaliśmy też osób pijanych. Ulice miast czyste, zadbane. Cerkwie przepiękne. Z publicznymi WC trochę gorzej. Ogólnie bardzo pozytywne wrażenie.
Alicja Makota
2021-04-09, 12:01
Oj Włodek, Wloodek a patrzaj jak u nas: mega-lichota a ma poparcie
Włodek P
2021-01-06, 06:22
Włodziu rządzi tam już 20 lat to na pewno dobrobyt mają skoro takie poparcie się utrzymuje
mosk
2020-12-25, 13:34
Podatek w Rosji wynosi obecnie 6,5%, w Polsce 39 %. Więc o czym rozmowa. Ogólnie ceny sa w Rosji nizsze niz w Polsce o ponad 1, 2 raza.
seb
2020-11-16, 09:47
Chodźby nauczyciel języka angielskiego może zarobić w Rosji 10ts złotych oczywiście minus koszty życia.
Ania
2020-11-08, 02:50
Michał, śmietnik to Ty masz w głowie ! i ....w Ameryce (czyt.USA) :)
Beta
2020-10-30, 08:56
Oj.Michale! Chyba nie byłeś.w Rosji...☺
Kumaty
2020-09-20, 22:24
Dzis w polsce mozna zarobic duzo wiecej. Informatyk zarobi w dobrej spolce nawet 15-20 kola. Jesli ma swoja dzialalnosc i zlecenia to 30 kola nawet miesiecznie. Prawnikow mamy jak psow dzis, tylko dzis szefowie kancelarii biora najwiecej, prawnicy pod nimi miedzy 5-7 kola i odpowiednio nieco wyzej jak wyzsze stanowisko. Dobry gosc od zabudowy szaf meblowych, budowlaniec-kafelkarz to dzis 15 kola miesiecznie na wlasnej dzialalnosci. Nie mowie o lekarzach, dentystach prywatnych bo to juz elita jest. Podobnie z imlantologami czy tymi od oper plastycznych czy innych zabiegow botoksow etc.. najgorzej w pl maja dzis urzednicy podstawowi. Nawet na kasie maja chyba wiecej.
Wino1901
2020-09-10, 09:13
Jeśli nieracjonalne i motywowane tylko religijnie uprzedzenia do określonych grup ludności to "normalność", to ja wolę "nienormalność" zachodu... Jak chyba większość, o czym świadczą kierunki migracji...
Xsd
2020-09-01, 02:21
Po normalność jakiej na zachodzie ludziom brak.
Michał
2020-08-11, 15:52
A po co komuś jechać do rosji? Przecież każdy wie że to zadupie i śmietnik))
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.