Praca za granicą

Zarobki Rosja - ile można zarobić w Rosji?

18 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

29 komentarzy
Zarobki Rosja - ile można zarobić w Rosji?
Rosja stara się budować wizerunek wielkiego mocarstwa, ale powszechnie uchodzi za kraj dość biedny. Przynajmniej pod kątem zarobkowym. Różnice w klasach społecznych są ogromne, a przedstawiciele najniższych klas mogą liczyć na praktycznie głodowe wynagrodzenia.

Patrząc na takie przekonanie, czy dobrym pomysłem może być wyjazd do pracy w Rosji? Wydawałoby się, że nie jest to dobry pomysł, ale rzeczywistość może być zaskakująca. Rosyjski rynek pracy potrzebuje specjalistów i duże korporacje bardzo chętnie sięgają po fachowców z Unii Europejskiej. Specjaliści takich branży, jak IT, e-commerce czy inżynierowie mają szansę zarobić tak dobrze, jak w krajach zachodniej Europy.

Praca w Rosji bez kwalifikacji zasadniczo nie ma sensu dla polskich obywateli. W przypadku fachowców sprawa wygląda inaczej, ale nie jest to łatwa droga. Przyjrzyjmy się specyficznemu rynkowi pracy w Rosji.

Najniższa krajowa i średnie zarobki w Rosji

Rosja podobnie, jak w wiele innych krajów posiada minimalne wynagrodzenie miesięczne. Rząd rosyjski od kilku lat sukcesywnie podnosi kwotę, jaką minimalnie ma zarabiać niewykwalifikowany pracownik, ale nadal jest to kwota niepozwalająca na godne życie.

Wynarodzenie minimalne w Rosji
W 2023 roku wynagrodzenie minimalne zostało ustalone na poziomie 16 242 ruble (RUB) miesięcznie. Oznacza to, że pracownik najniższego szczebla otrzymuje nieco ponad 700 zł.

Wysokość wynagrodzeń zależy od regionu oraz stanowiska. Także wynagrodzenia minimalne dla niektórych miejsc w Rosji są ustalane oddzielnie. Przykładowo w St Petersburgu pracownicy mogą liczyć na 23 500 RUB, zaś w Moskwie minimalne miesięczne wynagrodzenie wyniesie 24 801 RUB.

Co ciekawe według agencji Ria Rating najlepsze średnie zarobki występują w dalekich regionach Rosji. Wynika to z faktu działalności koncernów naftowych i gazowych. Przykładowo na wyspie Sachalin na Morzu Ochockim średnie zarobki wyniosły w 2023 roku 95 700 RUB. W obwodzie jamalsko-nienieckim gdzie działa koncern Jamał LNG, zarobki średnio sięgają 110 540 RUB. Mieszkańcy syberyjskiego Surgut zarabiali średnio 81 260 RUB.

W Moskwie rok 2023 przyniósł średnie zarobki na poziomie 124 000 RUB miesięcznie, co przy wielokrotnie wyższych kosztach życia daje mało atrakcyjne warunki. W obwodach najbliżej zachodnich granic mieszkańcy zarabiali średnio 27 500 RUB. Jak widać, rozrzut zarobków jest naprawdę duży, a wyjazdy do pracy w zachodnie tereny Rosji zdają się być całkowicie nieopłacalne.

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Brzeg
  • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

  • Kraków
  • 35-40 zł / h
Dodana

Praca na sortowni paczek - Kraków PODGÓRZE OD ZARAZ

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 29-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Video

Komu opłaca się praca w Rosji?

Patrząc na najniższą krajową oraz średnie zarobki można wysnuć wniosek, że wyjazd na wschód jest po prostu nieopłacalny. Trzeba jednak zaznaczyć, że firmy działające w Rosji cenią sobie bardzo zachodnich fachowców i specjalistów. We wspomnianych branżach IT, e-commerce czy w finansach i gałęziach technologicznych można liczyć na wysokie zarobki. W wielu zawodach fachowcy mogą otrzymać wyższe pensje niż w krajach zachodniej Europy.

Szacuje się, że poza największymi ośrodkami miejskimi fachowcy mogą zarobić średnio 40 000 RUB. W przypadku dużych miast zarobki mogą być znacznie wyższe. Otrzymanie pracy w Rosji nie jest jednak łatwą drogą. Przede wszystkim należy otrzymać zezwolenie na pracę, które wymaga w pierwszej kolejności zdania testu ze znajomości języka rosyjskiego. Lokalne władze wymagają umiejętności komunikacji w języku rosyjskim i dotyczy to także międzynarodowych korporacji pracujących często głównie w języku angielskim. Proces otrzymania zezwolenia o pracę może zająć nawet cztery miesiące, więc pracę w Rosji trzeba planować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Większość firm preferuje także pracę na kontrakty. W ten sposób z góry wiadomo, w jakim czasie dany pracownik będzie zatrudniony. Ewentualne przedłużenie kontraktu będzie wymagało pozyskania kolejnego zezwolenia na pracę.

Video

Ile realnie zarabia się w Rosji?

Zarobki w Rosji są bardzo zróżnicowane ze względu na lokalizację, branżę, zawód czy doświadczenie. Właśnie dlatego przyjrzyjmy się niektórym ogłoszeniom w sieci dotyczącym pracy na rynku rosyjskim. Zobaczmy ile pracodawcy oraz agencje pracy oferują zagranicznym pracownikom.

Specjalista ds. Wsparcia technicznego - 55 000-70 000 RUB brutto

Administrator systemu - 70 000-90 000 RUB brutto

Kierownik sprzedaży - 100 000-170 000 RUB brutto

Kelner w moskiewskiej restauracji - 45 000 RUB brutto

Menadżer sklepu internetowego - 45 000 RUB brutto

Developer Java - 180 000-350 000 RUB brutto

Regionalny menadżer HR - 85 000-130 000 RUB brutto

Kierownik marketingu - 80 000 RUB brutto

Grafik w agencji reklamowej - od 50 000 RUB brutto

Projektant stron internetowych - 90 000 RUB brutto

Jak widać, rozrzut stawek jest dość spory. W przypadku ofert dla specjalistów wynagrodzenia są często dość atrakcyjne, choć niekoniecznie bardzo zachęcające do wyjazdu. Mimo to osoby z kwalifikacjami obierające Rosję za kierunek rozwoju zawodowego mogą znaleźć ciekawe oferty pracy.

Czy praca w Rosji się opłaca?

W największych rosyjskich miastach koszta życia są faktycznie wysokie i takie miejsca, jak Moskwa czy St Petersburg mogą się okazać dość mało przyjazne dla budżetu. Szacuje się, że mieszkaniec Moskwy musi wydać miesięcznie około dwa razy tyle, co Warszawiak. W pozostałych regionach Rosji ceny nie odbiegają od tego, co znamy w Polsce, a nawet mogą być niższe. Wszystko zależy od miejsca, jakie wybierzemy do rozwoju zagranicznej kariery.

Z pewnością specjaliści obejmujący wyższe stanowiska powinni być w stanie godnie żyć w Rosji. Przy odpowiednim zarządzaniu domowym budżetem można nawet liczyć na zgromadzenie oszczędności. Rosja nie jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla każdego, ale przy odpowiednich kwalifikacjach warto dokładnie przemyśleć podróż na wschód.

To może Cię również zainteresować

Praca w Rosji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

29 komentarzy

Oksymoron

Oksymoron

Mamy wiele doświadczenia z pracownikami zza granicy, a Rosja zawsze była dla nas interesującym rynkiem pracy. Jednak, musimy zwrócić uwagę na wysokie koszty życia w największych miastach, co wiąże się z wyższymi kosztami zatrudnienia. Niemniej jednak, specjaliści i fachowcy w Rosji są mile widziani i doceniani przez nasze firmy.
młodociany pracownik

młodociany pracownik

Cieszę się, że artykuł porusza kwestię zarobków w zależności od regionu Rosji. Dzięki temu będę bardziej świadomy/a, gdzie skierować swoją uwagę i szukać ciekawych prac. Jednakże, proces otrzymywania zezwolenia może być dla mnie trudny, ponieważ moja znajomość rosyjskiego jest na początkowym poziomie.
Euzze11

Euzze11

Mimo szerokiej oferty pracy w Rosji, jako osoba bezrobotna nie myślałabym o wyjeździe i pracy na niższym szczeblu. Zdaję sobie jednak sprawę, że z moimi kwalifikacjami miałbym trudności z dostaniem się do pracy na wyższym stanowisku.
Dario

Dario

Żeby pracować w Rosji trzeba być Putinowskim sprzedawczykiem. Poza Moskwa i Petersburgiem bida zżera aż piszczy Widac go jak Rosjanie kradną AGD i kible z Ukrainy
Iza Bakiel

Iza Bakiel

Wyjazd do pracy w Rosji nie brzmi zbyt kusząco, zwłaszcza, że minimalne wynagrodzenie nie pozwala na godne życie. Jednakże, jako przeciętny pracownik, wydaje mi się, że oferty pracy dla specjalistów są naprawdę atrakcyjne.
Polak

Polak

Nie macie nic coby przyciągało,brak wam soft power.Nie macie atrakcyjnej kultury,zachęcających standardów życia społecznego, techniki i technologii. A jak się u was żyje to (mówimy o mniejszych miejscowościach bo taka Moskwa podobnież jak Nowy York o niczym nie świadczy) widać dobitnie na filmikach na Tubie które notabene zamieszczają wasi obywatele.. Siedzcie sobie dalej w tym skansenie..
Przemek

Przemek

No chyba od tego kwartału dużo w Rosji się pogorszy. Nigdy osobiście nie miałem do tego narodu uprzedzeń choć żyłem także w ustroju komunistycznym w naszym kraju. To jest i była polityka. Osobiście chciałbym zamieszkać np. W Uralu lub na Kaukazie. Z powodu?: przyrody, ludzi, chyba jeszcze środowisko troszke czystsze - oczywiście nie wszędzie.☺
Buhaha

Buhaha

Jaka Rosja jest "piękna" i jakiej jakości ma infrastrukturę oraz budownictwo o architekturze budynków nie wspomnę to dobitnie widać na filmach zamieszczanych na "tubie" przez samych Rosjan..Górna Wolta z rakietami.. i tyle.
Heniek

Heniek

Rosja to piękny i zasobny Kraj a syf to zachód.
Siemens

Siemens

Byłem niedawno służbowo.Ceny w sklepach wyższe niż u nas.Powszechny brud na ulicach.Infrastruktura w mieście w którym byłem (miasto około 500 tysięczny) w tragicznym stanie. A tramwaje nadają się prosto do muzeum.Szkoda gadać.
Стан

Стан

Jedź Michałku do Petera, “o Murmańska”, Moskwy, “ Irkucka, Wladywostoku I na prowincje. Jest syf ale jest też czysto jak w zabiegowym. Rasija zaskoczy Cie pozytywnie, zapewniam ! Coc takze potwierdzi Twoja opinie
Rosjanin

Rosjanin

Nawet wódka już jest w tej samej Cenie co w Polsce, fajki tańsze ale nie można zbyt dużo przewieźć
Karol

Karol

W Rosji tania jest tylko benzyna i wódka. Reszta niestety jest droższa niż w Polsce.
Jan

Jan

Masz rację i dlatego przeciętny tubylec z tego kraju bardachem pędzonego na żywność wydaje 45 procent dochodu..dobrobyt..
matylda

matylda

A benzyna po 2,60za litr z dnia 11 .09 2021 Nie ważne ile zarabiasz ale ważne ile za zarobek możesz kupić. Czyli jaka jest siła nabywcza.
Mąż

Mąż

Byłem niedawno w Permie..Czas się zatrzymał.Praktycznie jak za czasów ZSRR.Ceny w sklepach dość wysokie,a dla miejscowych to nawet całkiem wysokie.Brud na ulicach,trawniki niekoszone.No jakoś tam nie widać tego "rosyjskiego bogactwa".
dreszcz

dreszcz

70 000 rubli to okolo 800 euro:D...znaczy mowie o wysokich zarobkach w Rosji:D
Janek

Janek

Byłem w Omsk.Z opowiadań to biedne miasto i ludzie.Nic podobnego-naród bardzo szczery.Nie widać biedy.Przede wszystkim gościnność.Wyjazd mój był zapoznaczo-matrymonialny .Teraz mam problem gdzie zawrzeć związek małżeński.Tam mi się podoba
Eliza

Eliza

Byłam w Rosji 4 lata temu. Żadne zadupie. Opierając się na powszechnej opinii o Rosji w Polsce nastawiliśmy się na biedę, braki towarowe, mały wybór towarów. Nic z tego. Ludzie żyją i lepiej i gorzej tak jak w innych krajach, ceny dla nas bardzo niskie. Towaru w sklepach full wypas. Naród bardzo przyjazny. Na ulicach nie ma żebrzących ani bezdomnych śpiących w parkach czy na chodnikach. Nie spotkaliśmy też osób pijanych. Ulice miast czyste, zadbane. Cerkwie przepiękne. Z publicznymi WC trochę gorzej. Ogólnie bardzo pozytywne wrażenie.
Alicja Makota

Alicja Makota

Oj Włodek, Wloodek a patrzaj jak u nas: mega-lichota a ma poparcie
Włodek P

Włodek P

Włodziu rządzi tam już 20 lat to na pewno dobrobyt mają skoro takie poparcie się utrzymuje
mosk

mosk

Podatek w Rosji wynosi obecnie 6,5%, w Polsce 39 %. Więc o czym rozmowa. Ogólnie ceny sa w Rosji nizsze niz w Polsce o ponad 1, 2 raza.
seb

seb

Chodźby nauczyciel języka angielskiego może zarobić w Rosji 10ts złotych oczywiście minus koszty życia.
Ania

Ania

Michał, śmietnik to Ty masz w głowie ! i ....w Ameryce (czyt.USA) :)
Beta

Beta

Oj.Michale! Chyba nie byłeś.w Rosji...☺
Kumaty

Kumaty

Dzis w polsce mozna zarobic duzo wiecej. Informatyk zarobi w dobrej spolce nawet 15-20 kola. Jesli ma swoja dzialalnosc i zlecenia to 30 kola nawet miesiecznie. Prawnikow mamy jak psow dzis, tylko dzis szefowie kancelarii biora najwiecej, prawnicy pod nimi miedzy 5-7 kola i odpowiednio nieco wyzej jak wyzsze stanowisko. Dobry gosc od zabudowy szaf meblowych, budowlaniec-kafelkarz to dzis 15 kola miesiecznie na wlasnej dzialalnosci. Nie mowie o lekarzach, dentystach prywatnych bo to juz elita jest. Podobnie z imlantologami czy tymi od oper plastycznych czy innych zabiegow botoksow etc.. najgorzej w pl maja dzis urzednicy podstawowi. Nawet na kasie maja chyba wiecej.
Wino1901

Wino1901

Jeśli nieracjonalne i motywowane tylko religijnie uprzedzenia do określonych grup ludności to "normalność", to ja wolę "nienormalność" zachodu... Jak chyba większość, o czym świadczą kierunki migracji...
Xsd

Xsd

Po normalność jakiej na zachodzie ludziom brak.
Michał

Michał

A po co komuś jechać do rosji? Przecież każdy wie że to zadupie i śmietnik))

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.