Zarobki Turcja - ile można zarobić w Turcji?

Zarobki Turcja - ile można zarobić w Turcji?
Większości Polaków Turcja kojarzy się przede wszystkim z wakacjami. Wysokie temperatury, błękitna woda i egzotyczne krajobrazy przyciągają turystów z całego świata. Turcja okazuje się być także popularnym kierunkiem emigracji. Zmiana klimatu na cieplejszy wielu osobom służy, a i zarobki mogą się okazać całkiem dobre.

Większość osób planujących emigrację zarobkową najpierw zwraca swoją uwagę na kraje Europy Zachodniej. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferują one znacznie wyższe zarobki niż w Polsce. Jednak zachód to nie jedyny kierunek i może warto zwrócić się na południowy wschód.

Gospodarka turecka ostatnio nieco wyhamowała, ale nadal ma się dość dobrze. Położenie Turcji sprawia zaś, że wiele korporacji o globalnym zasięgu otwiera w tym państwie swoje oddziały. Sprawdźmy, czy praca w Turcji to faktycznie dobry pomysł i na jakie zarobki można liczyć.

Minimalne wynagrodzenie w Turcji i stawki dla pracowników zagranicznych

Płaca minimalna ma dla wielu rynków kluczowe znaczenie. Władze poszczególnych krajów starają się dbać o regularne wzrosty najniższego wynagrodzenia, aby zapewnić najmniej wykwalifikowanym pracownikom pensje pozwalające na godne życie. W Turcji można obserwować regularne wzrosty będące odpowiedzią na wciąć rozwijającą się gospodarkę.

W 2020 roku tureckie władze dokonały kolejnej podwyżki i od 1 stycznia miesięczna płaca minimalna wynosi 2 943 TRY (liry tureckie) brutto. W przeliczeniu na polską walutę daje to przeszło 1 800 zł. Płaca minimalna w Turcji rośnie regularnie od początku stulecia. Od 2013 roku najniższe wynagrodzenie podniosło się o 1 000 TRY.

Najniższa pensja jest wyznacznikiem przy formowaniu wynagrodzeń dla bardziej doświadczonych pracowników. Na rynku tureckim wpływ na wynagrodzenia ma przede wszystkim doświadczenie, kwalifikacje oraz wykształcenie. Także region kraju jest decydujący przy wysokości zarobków. Co ciekawe wprowadzono również specjalne regulacje dotyczące minimalnych zarobków pracowników zagranicznych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Turcja

Zagraniczni pracownicy muszą otrzymywać minimalne wynagrodzenie proporcjonalne dla stanowiska:

 • kierownicy wyższego szczebla i piloci otrzymają co najmniej 6,5-krotność minimalnego wynagrodzenia - 19 129,50 TRY,
 • kierownicy działów, inżynierowie oraz architekci otrzymają co najmniej czterokrotność minimalnego wynagrodzenia - 11 772 TRY,
 • stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy oraz nauczyciele otrzymają co najmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia - 8 829 TRY,
 • pracownicy w przemyśle turystycznym otrzymają co najmniej dwukrotność minimalnego wynagrodzenia - 5 886 TRY,
 • pozostali pracownicy zagraniczni otrzymają 1,5-krotność minimalnego wynagrodzenia - 4 414,50 TRY.

Ile wynoszą średnie zarobki w Turcji?

Turcja jest dość rozległym krajem o sporych różnicach gospodarczych w poszczególnych regionach. Na wysokość zarobków w tym państwie wpływa wiele różnych czynników od lokalizacji po oczywiście wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie pracowników.

Różne rankingi podają rozmaite średnie wynagrodzenia w Turcji. Właśnie dlatego najlepiej skupić się na poszczególnych zawodach, co da lepszy obraz tego, na ile teoretycznie można liczyć, wybierając się do Turcji w celach zarobkowych. Dodajmy tylko, że w stolicy kraju, Ankarze średnie pensje wynoszą około 10 400 TRY.

Średnie zarobki miesięczne w Turcji według zawodów:

 • Księgowy - 6 630 TRY brutto
 • Adwokat - 14 350 TRY brutto
 • Szef kuchni - 8 250 TRY brutto
 • Sekretarka - 5 140 TRY brutto
 • Kelnerka - 5 880 TRY brutto
 • Dentysta - 22 110 TRY brutto
 • Pielęgniarka - 7 800 TRY brutto
 • Nauczyciel - 7 800 TRY brutto
 • Grafik - 6 600 TRY brutto
 • Farmaceuta - 11 000 TRY brutto
 • Agent turystyczny - 7 800 TRY brutto
 • Pilot - 12 000 TRY brutto

Średnie pensje prezentują się dość dobrze, ale należy pamiętać, że to tylko uogólnione wyniki. W rzeczywistości wynagrodzenia mogą odbiegać od tych kwot. Z drugiej strony odpowiednio wykwalifikowany fachowiec może liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenia.

Warto nadmienić, że obcokrajowcy w Turcji są mile widziani głównie w przemyśle turystycznym oraz w handlu. Nie brakuje wakatów dla specjalistów z sektora IT oraz nauczycieli języków w prywatnych szkołach. Od przyjezdnych pracowników wymaga się perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, a znajomość podstaw języka tureckiego może być dodatkową zaletą.

Czy praca w Turcji się opłaca?

Zarobki w Turcji plasują się na dość zbliżonym poziomie do polskich, a przy tym według danych statystycznych życie jest tańsze. Najwięcej Turcy płacą w Stambule, który przyjął rolę wizytówki kraju i ośrodka kultury, biznesu oraz finansów. Według różnych rankingów życie w Stambule może być nawet o 16%-17% tańsze niż w Warszawie. Sam wynajem mieszkań jest o ponad połowę tańszy.

Średnie miesięczne koszta utrzymania jednej osoby wynoszą niespełna 3 000 TRY, nie licząc wynajmu mieszkania. Oczywiście przy odpowiednim zarządzaniu finansami mogą one być znacznie niższe. Wiele też zależy od regionu. Generalnie koszta transportu oraz wyżywienia nie powinny przysparzać o ból głowy. W tym wypadku najdroższe mogą się okazać kurorty turystyczne.

Turcja rysuje się na dość interesujący kierunek emigracji zarobkowej. Zasadniczo zarobki i koszta życia nie powinny odstraszać, a wręcz zachęcać. Największym problemem tureckiego rynku pracy zdaje się być niestabilna sytuacja polityczna kraju. To ten element najczęściej odstrasza potencjalnych pracowników.

Oceń ten wpis
Zarobki Turcja - ile można zarobić w Turcji?
Ocena: 4.9, liczba głosów: 19

Opinie

pawda
2020-09-19, 21:40
Bzdury, min płaca w 2018 r. wynosiła 2000 tl, a w styczniu 2020 r. 3000 tl, ale zapomniał, ze inflacja wyniosła po podwyższ-ce 30%.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.