Praca za granicą

Zarobki Turcja - ile można zarobić w Turcji?

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

14 komentarzy
Zarobki Turcja - ile można zarobić w Turcji?
Większości Polaków Turcja kojarzy się przede wszystkim z wakacjami. Wysokie temperatury, błękitna woda i egzotyczne krajobrazy przyciągają turystów z całego świata. Turcja okazuje się być także popularnym kierunkiem emigracji. Zmiana klimatu na cieplejszy wielu osobom służy, a i zarobki mogą się okazać całkiem dobre.

Większość osób planujących emigrację zarobkową najpierw zwraca swoją uwagę na kraje Europy Zachodniej. Nic w tym dziwnego, ponieważ oferują one znacznie wyższe zarobki niż w Polsce. Jednak zachód to nie jedyny kierunek i może warto zwrócić się na południowy wschód.

Gospodarka turecka ostatnio nieco wyhamowała, ale nadal ma się dość dobrze. Położenie Turcji sprawia zaś, że wiele korporacji o globalnym zasięgu otwiera w tym państwie swoje oddziały. Sprawdźmy, czy praca w Turcji to faktycznie dobry pomysł i na jakie zarobki można liczyć.

Minimalne wynagrodzenie w Turcji i stawki dla pracowników zagranicznych

Płaca minimalna ma dla wielu rynków kluczowe znaczenie. Władze poszczególnych krajów starają się dbać o regularne wzrosty najniższego wynagrodzenia, aby zapewnić najmniej wykwalifikowanym pracownikom pensje pozwalające na godne życie. W Turcji można obserwować regularne wzrosty będące odpowiedzią na wciąż rozwijającą się gospodarkę.

W 2023 roku tureckie władze dokonały kolejnej podwyżki i od 1 lipca miesięczna płaca minimalna wynosi 11 402 TRY (liry tureckie) brutto. W przeliczeniu na polską walutę daje 1600 zł. Płaca minimalna w Turcji rośnie regularnie od początku stulecia.

Ważne!
Pamiętajmy, że obecnie w Turcji mamy do czynienia z poważnym kryzysem ekonomicznym. Inflacja wynosi obecnie 38%, a władze wprowadzają coraz to nowsze podatki.

Najniższa pensja jest wyznacznikiem przy formowaniu wynagrodzeń dla bardziej doświadczonych pracowników. Na rynku tureckim wpływ na wynagrodzenia ma przede wszystkim doświadczenie, kwalifikacje oraz wykształcenie. Także region kraju jest decydujący przy wysokości zarobków. Co ciekawe wprowadzono również specjalne regulacje dotyczące minimalnych zarobków pracowników zagranicznych.

Zagraniczni pracownicy muszą otrzymywać minimalne wynagrodzenie proporcjonalne dla stanowiska:

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Kierownik budowy

FIRMA BUDOWLANA ROBERT LICHOSYT

 • 5 000-8 000 zł / mc
 • Sucha Beskidzka
Dodana
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana
 • kierownicy wyższego szczebla i piloci otrzymają co najmniej 6,5-krotność minimalnego wynagrodzenia - 74 113 TRY,
 • kierownicy działów, inżynierowie oraz architekci otrzymają co najmniej czterokrotność minimalnego wynagrodzenia - 45 608 TRY,
 • stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy oraz nauczyciele otrzymają co najmniej trzykrotność minimalnego wynagrodzenia - 34 206 TRY,
 • pracownicy w przemyśle turystycznym otrzymają co najmniej dwukrotność minimalnego wynagrodzenia - 22 804 TRY,
 • pozostali pracownicy zagraniczni otrzymają 1,5-krotność minimalnego wynagrodzenia - 17 103 TRY.

Ile wynoszą średnie zarobki w Turcji?

Turcja jest dość rozległym krajem o sporych różnicach gospodarczych w poszczególnych regionach. Na wysokość zarobków w tym państwie wpływa wiele różnych czynników od lokalizacji po oczywiście wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie pracowników.

Różne rankingi podają rozmaite średnie wynagrodzenia w Turcji. Właśnie dlatego najlepiej skupić się na poszczególnych zawodach, co da lepszy obraz tego, na ile teoretycznie można liczyć, wybierając się do Turcji w celach zarobkowych. Dodajmy tylko, że w stolicy kraju, Ankarze średnie pensje wynoszą około 16 400 TRY.

Średnie zarobki miesięczne w Turcji według zawodów:

 • Księgowy - 23 205 TRY brutto
 • Adwokat - 50 225 TRY brutto
 • Szef kuchni - 28 875 TRY brutto
 • Sekretarka - 17 990 TRY brutto
 • Kelnerka - 20 580 TRY brutto
 • Dentysta - 77 385 TRY brutto
 • Pielęgniarka - 27 300 TRY brutto
 • Nauczyciel - 27 300 TRY brutto
 • Grafik - 23 100 TRY brutto
 • Farmaceuta - 38 500 TRY brutto
 • Agent turystyczny - 27 300 TRY brutto
 • Pilot - 42 000 TRY brutto

Średnie pensje prezentują się dość dobrze, ale należy pamiętać, że to tylko uogólnione wyniki. W rzeczywistości wynagrodzenia mogą odbiegać od tych kwot. Z drugiej strony odpowiednio wykwalifikowany fachowiec może liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenia.

Warto nadmienić, że obcokrajowcy w Turcji są mile widziani głównie w przemyśle turystycznym oraz w handlu. Nie brakuje wakatów dla specjalistów z sektora IT oraz nauczycieli języków w prywatnych szkołach. Od przyjezdnych pracowników wymaga się perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, a znajomość podstaw języka tureckiego może być dodatkową zaletą.

Czy praca w Turcji się opłaca?

Zarobki w Turcji obecnie są znacznie niższe w porównaniu do polskich, a sytuacja gospodarcza w kraju jest bardzo niepewna. Jeśli chodzi o koszty utrzymania, to najwięcej Turcy płacą w Stambule, który przyjął rolę wizytówki kraju i ośrodka kultury, biznesu oraz finansów. Według różnych rankingów życie w Stambule może być jednak nawet o 16%-17% tańsze niż w Warszawie. Sam wynajem mieszkań jest o ponad połowę tańszy.

Video

Średnie miesięczne koszta utrzymania jednej osoby wynoszą obecnie około 11 000 TRY, nie licząc wynajmu mieszkania. Oczywiście przy odpowiednim zarządzaniu finansami mogą one być znacznie niższe. Wiele też zależy od regionu. Generalnie koszta transportu oraz wyżywienia nie powinny przysparzać o ból głowy. W tym wypadku najdroższe mogą się okazać kurorty turystyczne.

Turcja rysuje się na dość interesujący kierunek emigracji zarobkowej. Zasadniczo zarobki i koszta życia nie powinny odstraszać, a wręcz zachęcać. Największym problemem tureckiego rynku pracy zdaje się być niestabilna sytuacja polityczna kraju. To ten element najczęściej odstrasza potencjalnych pracowników.

Podsumowanie:
 • W Turcji od 1 stycznia 2020 roku minimalna pensja wynosi 2943 TRY brutto, czyli przeszło 1800 zł w przeliczeniu na polską walutę.
 • Najniższa pensja wpływa na wynagrodzenia dla bardziej doświadczonych pracowników, którzy muszą liczyć się z niskimi zarobkami.
 • W Turcji obcokrajowcy są mile widziani, szczególnie w sektorze turystycznym, handlu, IT oraz w prywatnych szkołach jako nauczyciele języków.
 • Mimo że koszty życia w Turcji są niższe niż w Polsce, niestabilna sytuacja polityczna kraju stanowi największy problem tureckiego rynku pracy i może odstraszać potencjalnych pracowników.

To może Cię również zainteresować

Praca Turcja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

daria

daria

Chciałbym znaleźć pracę w Turcji, ale obawiam się, że brak znajomości języka tureckiego może być dla mnie problemem. To, że obcokrajowcy są mile widziani w turystyce i handlu brzmi zachęcająco, ale ja nie mam kwalifikacji w tych branżach.
Adam Damięcki

Adam Damięcki

Turcja to dla mnie bardzo atrakcyjny rynek. Duża gospodarka, rozwijające się miasta i chęć do rozwoju biznesu to coś, co mnie przekonuje do tego kraju. Co do płac, to są one bardzo konkurencyjne, a koszty utrzymania na poziomie polskim.
Hjubi

Hjubi

Ja osobiście nie wyobrażam sobie pracy za granicą, ale rozumiem, że dla niektórych może być to kuszące. W Turcji pensje są dobre, a koszty utrzymania nie takie wysokie. Szkoda tylko, że polityka wpływa na stabilność gospodarki.
Zeus

Zeus

Myślę, że Turcja może być dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań pracy. Ceny utrzymania są niższe niż w Polsce, a zarobki są podobne. Polityczna niestabilność to trochę problem, ale trzeba podjąć ryzyko, żeby coś zyskać.
Bzdury, tam ludziom brakuje na życie,rząd nie dba

Bzdury, tam ludziom brakuje na życie,rząd nie dba

W Turcji ciężko ludziom, wąchania cen w sklepach, wysokie opłaty, ledwo im starcza na życie, trzeba znać ludzi żeby tego się dowiedzieć, bo rząd nie przedstawi prawdy,o państwie które ma wysokie ego, tam państwo nie obchodzi zwykły obywatel, tylko ile wpadnie do kieszeni, to cała prawda o ich żądzach...
Andrzej

Andrzej

W większości to prawda, ale trzeba sprostować koszty utrzymania osoby. Za 3000 lira żyje tam rodzina czteroosobowa a nie jedna. Koszt utrzymania mieszkania 20 do 50 euro/mc. Paliwolnosci po 3.2 do 3.3 zł. Żywność to bajka w porównaniu do pisiorskiego dziadostwo. A co najważniejsze to ludzie - szczerzy, mili i normalnie. A polityka mało ich interesuje, ale mają dość Erdogana bo kradnie. A u nas? Resztę zostawiam dla ludzi inteligentnych.
Adrian

Adrian

Tak nie jest heheh. Zupełnie ktoś inny kalkulator ma.
smieszek

smieszek

hehe .
What!

What!

Emigracja zarobkowa do Turcji rysuje się dość interesująco :D HIT!
Mój nik Fik

Mój nik Fik

Koszta , to są po takiemu języku po jakiemu Ty piszesz
Adam

Adam

Koszta - kto do cholery wymyślił to słowo - po jakiemu jezyku to jest ?
karol

karol

Rzeczywiście bzdury - napisał, że w Ankarze średnia płaca wynosi ok. 10400 TRY. Pomnożył przez 3, ponieważ w stolicy równo wynosi 3888,25 TL. Gdyby tak było to Turcja bogatsza od Portugalii, Czech, Estonii i.t.d. Kto ten artykuł pisał ?
brak_rozeznania

brak_rozeznania

To chyba pisał ten artykuł Turek albo Rusek, nic się nie zgadza a oni lubią zawyżać!
pawda

pawda

Bzdury, min płaca w 2018 r. wynosiła 2000 tl, a w styczniu 2020 r. 3000 tl, ale zapomniał, ze inflacja wyniosła po podwyższ-ce 30%.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.