Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?

Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?
Rumunia w ostatnich latach przeżywała gwałtowne wzrosty wynagrodzeń i starała się bardzo szybko nadrobić braki do krajów Europy Środkowej. Taka sytuacja wynikała tylko częściowo z rozwoju gospodarczego, a w dużej mierze była efektem walki rządzących o wsparcie społeczeństwa. Podnoszenie minimalnych wynagrodzeń miało zatrzeć złe wrażenia po aferach korupcyjnych. To się udało, ale w niedalekiej przyszłości może się źle zakończyć dla gospodarki kraju.

Obecnie szacuje się, że pracownicy w Rumunii zarabiają o około 30% więcej, niż są w stanie wydajnie produkować. Przyjrzyjmy się jednak zarobkom na obecną chwilę, bez przewidywania co będzie. Rumuńskie pensje dynamicznie rosły, ale nadal nie należą do najlepszych w Europie.

Polacy myślący o emigracji zarobkowej raczej nie będą zwracać wielkiej uwagi na rumuński rynek pracy. W pewnych zawodach faktycznie można znaleźć atrakcyjne wynagrodzenie, ale w większości przypadków pensje wypadną dość podobnie do polskich bądź gorzej. Sprawdźmy, ile zarabia się w Rumunii.

Minimalne wynagrodzenie w Rumunii - dynamiczne wzrosty

Rumuńskie władze po poważnych aferach korupcyjnych od 2015 roku dynamicznie podnoszą wynagrodzenia minimalne, co ma częściowo pomagać w utrzymaniu władzy. Pomijając jednak politykę i wpływ takiego działania na gospodarkę, warto zaznaczyć, że pensje rosły w sektorze publicznym o 20 procent rocznie, a w prywatnym o kilkanaście procent rocznie.

Płaca minimalna w Rumunii:

 • W 2015 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło zaledwie 975 RON (lej rumuńskich),
 • a w 2020 roku zostało podniesione do 2 230 RON.

Biorąc pod uwagę, że przelicznik walut często stawia leje i złotówki niemal na równi to widzimy, że płaca minimalna w Rumunii jest niższa niż w Polsce.

Patrząc na ostatnią tendencję wzrostową, można by założyć, że w 2021 roku pensje minimalne znów wzrosną. Specjaliści prognozują jednak, że już niedługo gospodarka Rumunii nie wytrzyma tych wzrostów i zostaną one mocno zahamowane.

Dla kogo praca w Rumunii?

Wynagrodzenie minimalne w Rumunii jest niższe niż w Polsce, co oznacza, że wyjazd do pracy na stanowiska najniższego szczebla, niewymagających kwalifikacji raczej nie będzie opłacalna. W takim razie czy w ogóle wyjazd zarobkowy do Rumunii może być opłacalny?

Rumuński rynek pracy poszukuje fachowców z sektora IT. Wykształceni i doświadczeni fachowcy z szeroko rozumianej branży informatycznej mają możliwości negocjacji i zdobycia atrakcyjnych wynagrodzeń. Podobnie sprawa się ma ze specjalistami z sektora energetycznego. Koncerny naftowe i gazowe poszukują fachowców z całego świata.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Rumunia

Lokalny rynek pracy potrzebuje również pracowników handlu i gastronomii. Niestety w tych sektorach zarobki nie należą do atrakcyjnych. W sezonie budowlano-remontowym nie zabraknie pracy dla fachowców, a rosnący na znaczeniu przemysł turystyczny także otwiera możliwości podjęcia pracy sezonowej.

Ile średnio zarabiają pracownicy w Rumunii?

W Rumunii panuje bardzo duże zróżnicowanie ze względu na regiony. Narodowy Instytut Statystyki podaje, że w 2019 roku średnie zarobki w Rumunii wyniosły 3 101 RON netto miesięcznie. Jednak w wielu regionach kraju pracownicy osiągali dochody znacznie niższe.

Szczególnie mało atrakcyjne zarobkowo okazują się regiony wschodnie oraz południowe. Tam często zarobki oscylowały w okolicach 2000 RON netto miesięcznie.

Najwyższe zarobki w Rumunii:

 • Pod względem średnich zarobków najlepiej wypadł Bukareszt z wynikiem 3 684 RON netto miesięcznie.
 • Wysokie zarobki w porównaniu do innych regionów odnotowano także w mieście Kluż, gdzie średnio wyniosły 3 115 RON netto.

Raporty wskazują, że najlepsze zarobki uzyskują pracownicy sektorów IT oraz finansów i ubezpieczeń. Bardzo dobrze zarabiają również pracownicy budowlani, a także zatrudnieni w firmach outsourcingowych.

Ile realnie zarabia się w Rumunii?

Średnie zarobki wyliczane przez firmy statystyczne to jedno, a rzeczywistość pisze własne scenariusze. Warto więc przeglądnąć ogłoszenia o pracę publikowane przez rumuńskich pracodawców oraz agencje pracy. Taki przegląd pozwoli nam sprawdzić, ile faktycznie można otrzymać pieniędzy za pracę w Rumunii.

 • Agent ubezpieczeniowy - 2 100-3 570 RON/mies. brutto
 • Operator produkcji - 2 100-3 300 RON/mies. brutto
 • Asystent sprzedaży - 2 140 RON/mies. brutto
 • Operator CNC - 8 500-9 500 RON/mies. brutto
 • Deweloper Java - 14 200 RON/mies. brutto
 • Kasjer - 2 600 RON/mies. brutto
 • Operator call center - 5 000 RON/mies. brutto
 • Nauczyciel języka angielskiego - 4 700 RON/mies. brutto

Tak się prezentuje kilka ofert znajdujących się w sieci. Generalnie zarobki w Rumunii są bardzo zróżnicowane ze względu na regiony i zawody. Z pewnością na najwięcej mogą liczyć osoby udające się do pracy w stolicy kraju. Wybierając Rumunię jako cel emigracji, warto udać się w północno-zachodnie rejony kraju.

Czy praca w Rumunii się opłaca?

Zarobki w Rumunii w niektórych regionach są zbliżone do polskich. Nie inaczej jest z kosztami życia.

Pod wieloma względami ceny na rumuńskim rynku można zrównać z kosztami ponoszonymi na życie w Polsce. Produkty spożywcze potrafią być nieznacznie droższe, ale w wielu przypadkach wydamy na jedzenie tyle, co nad Wisłą. Transport publiczny wypada porównywalnie, choć kolej państwowa jest w Rumunii znacznie tańsza niż podróżowanie polskimi przewoźnikami.

Podobne koszta poniesiemy również przy wynajmie mieszkań. Niewielkie mieszkanie dwupokojowe to koszt po przeliczeniu około 1 500 RON miesięcznie z wliczonymi już rachunkami. Zasadniczo praca w Rumunii przyniesie podobne korzyści co w Polsce. Emigracja do tego kraju raczej nie ma sensu jeżeli chce się odłożyć większe ilości pieniędzy. Takie same oszczędności będzie można zgromadzić w Polsce.

Oceń ten wpis
Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?
Ocena: 4.3, liczba głosów: 18

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.