Praca za granicą

Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?

22 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

11 komentarzy
Zarobki Rumunia - ile można zarobić w Rumunii?
Rumunia w ostatnich latach przeżywała gwałtowne wzrosty wynagrodzeń i starała się bardzo szybko nadrobić braki do krajów Europy Środkowej. Taka sytuacja wynikała tylko częściowo z rozwoju gospodarczego, a w dużej mierze była efektem walki rządzących o wsparcie społeczeństwa. Podnoszenie minimalnych wynagrodzeń miało zatrzeć złe wrażenia po aferach korupcyjnych. To się udało, ale w niedalekiej przyszłości może się źle zakończyć dla gospodarki kraju.

Obecnie szacuje się, że pracownicy w Rumunii zarabiają o około 30% więcej, niż są w stanie wydajnie produkować. Przyjrzyjmy się jednak zarobkom na obecną chwilę, bez przewidywania co będzie. Rumuńskie pensje dynamicznie rosły, ale nadal nie należą do najlepszych w Europie.

Polacy myślący o emigracji zarobkowej raczej nie będą zwracać wielkiej uwagi na rumuński rynek pracy. W pewnych zawodach faktycznie można znaleźć atrakcyjne wynagrodzenie, ale w większości przypadków pensje wypadną dość podobnie do polskich bądź gorzej. Sprawdźmy, ile zarabia się w Rumunii.

Video

Minimalne wynagrodzenie w Rumunii - dynamiczne wzrosty

Rumuńskie władze po poważnych aferach korupcyjnych od 2015 roku dynamicznie podnoszą wynagrodzenia minimalne, co ma częściowo pomagać w utrzymaniu władzy. Pomijając jednak politykę i wpływ takiego działania na gospodarkę, warto zaznaczyć, że pensje rosły w sektorze publicznym o 20 procent rocznie, a w prywatnym o kilkanaście procent rocznie.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta - praca sezonowa

PeoplePro

 • Nowy Dwór Gdański
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Płaca minimalna w Rumunii:

 • W 2015 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło zaledwie 975 RON (lej rumuńskich),
 • a w 2020 roku zostało podniesione do 2 230 RON.
 • W 2023 płaca minimalna wzrosła do 3 000 RON.

Biorąc pod uwagę, że przelicznik walut często stawia leje i złotówki niemal na równi to widzimy, że płaca minimalna w Rumunii jest niższa niż w Polsce.

Dla kogo praca w Rumunii?

Wynagrodzenie minimalne w Rumunii jest niższe niż w Polsce, co oznacza, że wyjazd do pracy na stanowiska najniższego szczebla, niewymagających kwalifikacji raczej nie będzie opłacalna. W takim razie czy w ogóle wyjazd zarobkowy do Rumunii może być opłacalny?

Rumuński rynek pracy poszukuje fachowców z sektora IT. Wykształceni i doświadczeni fachowcy z szeroko rozumianej branży informatycznej mają możliwości negocjacji i zdobycia atrakcyjnych wynagrodzeń. Podobnie sprawa się ma ze specjalistami z sektora energetycznego. Koncerny naftowe i gazowe poszukują fachowców z całego świata.

Lokalny rynek pracy potrzebuje również pracowników handlu i gastronomii. Niestety w tych sektorach zarobki nie należą do atrakcyjnych. W sezonie budowlano-remontowym nie zabraknie pracy dla fachowców, a rosnący na znaczeniu przemysł turystyczny także otwiera możliwości podjęcia pracy sezonowej.

Ile średnio zarabiają pracownicy w Rumunii?

W Rumunii panuje bardzo duże zróżnicowanie ze względu na regiony. Narodowy Instytut Statystyki podaje, że w 2019 roku średnie zarobki w Rumunii wyniosły 3 101 RON netto miesięcznie. Jednak w wielu regionach kraju pracownicy osiągali dochody znacznie niższe.

Szczególnie mało atrakcyjne zarobkowo okazują się regiony wschodnie oraz południowe. Tam często zarobki oscylowały w okolicach 2000 RON netto miesięcznie.

W 2023 obserwujemy wzrost średnich zarobków — ponad 4000 RON.

Najwyższe zarobki w Rumunii:

 • Pod względem średnich zarobków najlepiej wypadł Bukareszt z wynikiem 4 534 RON netto miesięcznie.
 • Wysokie zarobki w porównaniu do innych regionów odnotowano także w mieście Kluż, gdzie średnio wyniosły 3 872 RON netto.

Raporty wskazują, że najlepsze zarobki uzyskują pracownicy sektorów IT oraz finansów i ubezpieczeń. Bardzo dobrze zarabiają również pracownicy budowlani, a także zatrudnieni w firmach outsourcingowych.

Ile realnie zarabia się w Rumunii?

Średnie zarobki wyliczane przez firmy statystyczne to jedno, a rzeczywistość pisze własne scenariusze. Warto więc przeglądnąć ogłoszenia o pracę publikowane przez rumuńskich pracodawców oraz agencje pracy. Taki przegląd pozwoli nam sprawdzić, ile faktycznie można otrzymać pieniędzy za pracę w Rumunii.

 • Agent ubezpieczeniowy - 2 850-4 170 RON/mies. brutto
 • Operator produkcji - 2 600-3 900 RON/mies. brutto
 • Asystent sprzedaży - 2 640 RON/mies. brutto
 • Operator CNC - 9 500-10 500 RON/mies. brutto
 • Deweloper Java - 15 000 RON/mies. brutto
 • Kasjer - 3 100 RON/mies. brutto
 • Operator call center - 5 500 RON/mies. brutto
 • Nauczyciel języka angielskiego - 5 200 RON/mies. brutto

Tak się prezentuje kilka ofert znajdujących się w sieci. Generalnie zarobki w Rumunii są bardzo zróżnicowane ze względu na regiony i zawody. Z pewnością na najwięcej mogą liczyć osoby udające się do pracy w stolicy kraju. Wybierając Rumunię jako cel emigracji, warto udać się w północno-zachodnie rejony kraju.

Czy praca w Rumunii się opłaca?

Zarobki w Rumunii w niektórych regionach są zbliżone do polskich. Nie inaczej jest z kosztami życia.

Video

Pod wieloma względami ceny na rumuńskim rynku można zrównać z kosztami ponoszonymi na życie w Polsce. Produkty spożywcze potrafią być nieznacznie droższe, ale w wielu przypadkach wydamy na jedzenie tyle, co nad Wisłą. Transport publiczny wypada porównywalnie, choć kolej państwowa jest w Rumunii znacznie tańsza niż podróżowanie polskimi przewoźnikami.

Podobne koszta poniesiemy również przy wynajmie mieszkań. Niewielkie mieszkanie dwupokojowe to koszt po przeliczeniu około 1 900 RON miesięcznie z wliczonymi już rachunkami. Zasadniczo praca w Rumunii przyniesie podobne korzyści co w Polsce. Emigracja do tego kraju raczej nie ma sensu jeżeli chce się odłożyć większe ilości pieniędzy. Takie same oszczędności będzie można zgromadzić w Polsce.

Podsumowanie:
 • W Rumunii płaca minimalna jest niższa niż w Polsce, ale pensje w sektorze IT i energetyce są atrakcyjne.
 • Średnie zarobki w 2019 roku wynosiły 3 101 RON netto miesięcznie, ale są duże zróżnicowanie ze względu na regiony.
 • Koszty życia w Rumunii są zbliżone do polskich, ale niewielkie mieszkanie dwupokojowe kosztuje około 1 500 RON miesięcznie.
 • Emigracja do Rumunii nie ma sensu, jeśli chce się odłożyć większe ilości pieniędzy, ale może być atrakcyjna dla specjalistów z sektora IT oraz energetyki.

To może Cię również zainteresować

Praca Rumunia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

abcd

abcd

Jako pracownik sezonowy w branży turystycznej mogę powiedzieć, że praca w Rumunii na pewno może przynieść korzyści finansowe, ale trzeba uważać na warunki pracy. W niektórych miejscach stosunki pracownicze nie są najlepsze.
Gizmo

Gizmo

Szczerze mówiąc, to nie widzę potrzeby emigracji do Rumunii w celu znalezienia pracy. Oczywiście, każda sytuacja jest inna i może się zdarzyć, że dla niektórych osób to będzie dobre rozwiązanie, ale ja osobiście szukam pracy w Polsce.
Leopold

Leopold

Rumuński rynek pracy ma swoje specyfiki, ale w mojej opinii jest duże pole do popisu dla przedsiębiorców. Koszty utrzymania firmy są tu niskie, a mimo to można znaleźć dobrej jakości pracowników w konkurencyjnych cenach.
Zdenek

Zdenek

Zdaję sobie sprawę, że nie każda branża może być tak atrakcyjna jak IT czy energetyka, ale i tak uważam, że warto sprawdzić oferty pracy w Rumunii pod kątem potencjalnych możliwości. Może uda się znaleźć dla siebie coś ciekawego.
Kamil Durczok i Cristiano Ronaldo

Kamil Durczok i Cristiano Ronaldo

Moim zdaniem praca w Rumunii może być opłacalna, ale trzeba uważać na wybór branży i odpowiednie negocjowanie warunków. Ja pracuję w sektorze energetycznym i zarabiam naprawdę dobrze. Słyszałem też, że w branży IT można zarobić jeszcze więcej.
Iza

Iza

Jeśli chodzi o mnie, to jako niewykwalifikowana pracownica handlu nie mam szans na znalezienie pracy w Rumunii, która byłaby dla mnie opłacalna. Proponowane zarobki są naprawdę niskie, a koszty życia nie są o wiele mniejsze niż w Polsce.
Kordian

Kordian

W mojej branży, czyli outsourcingu, wynagrodzenia w Rumunii są bardzo konkurencyjne na tle innych krajów. Dlatego mój biznes rozwija się w tym kraju i przyciąga coraz więcej klientów z całego świata.
Odra 56

Odra 56

Faktycznie, jak dla mnie to nie ma sensu szukać pracy w Rumunii, zwłaszcza jeśli chce się więcej zarabiać niż w Polsce. Wyjdzie na to samo, a poza tym nie jest to kraj, który równie dobrze znałbym jak Polskę.
Olo Bolo

Olo Bolo

Ja pracując w branży budowlanej w Rumunii zarabiam całkiem dobrze. W sezonie budowlanym często jest dużo pracy i zarobki są naprawdę atrakcyjne. Jednak w okresie zimowym, kiedy z reguły jest mniej zleceń, trzeba trochę dokładać do domowego budżetu.
Eryk

Eryk

Jestem osobą poszukującą pracy i jak na razie patrząc na oferty w Rumunii, nie widać tam nic dla mnie. Zarobki są niskie, a wymagania na stanowisku są bardzo wysokie. Dla niewykształconych osób bez doświadczenia, szansa na znalezienie pracy jest bardzo mała.
Diora

Diora

Jako pracodawca z branży IT z pewnością mogę potwierdzić, że rynkowe wynagrodzenia w Rumunii są bardzo atrakcyjne dla specjalistów w tej dziedzinie. Warto więc rozważyć przeniesienie swojej firmy lub poszukiwanie pracy w tym kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.