Zarobki

Najniższa krajowa 2022 - ile wynosi oraz jaka kwota na rękę?

20 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Najniższa krajowa 2022 - ile wynosi oraz jaka kwota na rękę?
Najniższa krajowa - z tym pojęciem każdy z nas spotkał się choć raz w życiu. Określenie to oznacza minimalne dopuszczalne wynagrodzenie za pracę, które regulują konkretne przepisy ustawowe. Polski rząd co roku podnosi najniższą płacę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi i ile będzie wynosić najniższa krajowa 2022!

Zobacz także artykuł: Co składa się na płacę minimalną?

Najniższa krajowa 2022 - ile wynosi oraz jaka kwota na rękę?

Wysokość płacy minimalnej, jak i podawana co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny średnia krajowa, budzą skrajne emocje. Szacuje się, że coroczna podwyżka najniższego możliwego wynagrodzenia dotyczy niemal 2 milionów zatrudnionych, a więc co piątej osoby pracującej na umowie o pracę w Polsce. Nie ma jednak wątpliwości, że gwarantowane minimalne wynagrodzenie jest potrzebne, ponieważ pozwala na zachowanie choćby podstawowych standardów jeśli chodzi o pensje w naszym kraju. 

Ile wynosiła najniższa krajowa w 2021 roku?

Czy płaca minimalna jest potrzebna? Oczywiście, że tak! Każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników na umowie o pracę, ma obowiązek dostosowania się do uregulowań prawnych w tym zakresie. Wskazana w przepisach minimalna pensja jest więc swoistym zabezpieczeniem interesów pracowników, którzy w przeciwnym razie musieliby indywidualnie starać się o podwyżkę, przy czym ich przełożeni nie musieliby jej przyznawać. 

Najniższa krajowa zmienia się zazwyczaj raz w roku, ale zdarzały się już przypadki, że druga zmiana następowała np. w lipcu. Najniższa krajowa 2021 stawka godzinowa - ile wynosi? W tym roku kwota brutto to 2800 zł, co daje 2061,67 zł na rękę, a dla osób do 26. roku życia (zwolnionych z podatku dochodowego) - 2198,67 zł netto. W przypadku osób, których praca rozliczana jest godzinowo, minimalna stawka wynosi natomiast 13,37 zł netto na godzinę. Mówimy tutaj przede wszystkim o zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 6 000-8 000 zł / mc
  • Kobierzyce
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • 6 000-8 000 zł / mc
  • Wrocław
Dodana
Dodana

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022 roku?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, minimalne wynagrodzenie osób zatrudnionych na umowę o pracę ma wynieść w przyszłym roku 3010 zł brutto. Oznacza to podwyżkę 7,5%, a więc 200 zł, w stosunku do roku 2021. Jak podano w komunikatach, kwota - biorąc pod uwagę inflację oraz Produkt Krajowy Brutto - jest wyższa o kilka złotych od ustawowego minimum. Najniższa krajowa 2022 ile na rękę - w tym przypadku mówimy o kwocie 2210 zł netto. Duży wpływ na ostateczne rozliczenia będą mieć jednak wprowadzane w przyszłym roku przepisy dotyczące Polskiego Ładu. W grę mają wejść bowiem liczne ulgi podatkowe czy obliczanie składki zdrowotnej na podstawie uzyskiwanego dochodu. Co jednak w sytuacji, gdy dana osoba pracuje na tzw. ¾ lub ½ etatu? Wówczas minimalne wynagrodzenie oblicza się proporcjonalnie do umownego wymiaru czasu pracy pracownika. Jak zapowiadają rządzący, pensja minimalna może zmienić się w przyszłym roku nawet dwukrotnie, dlatego warto śledzić wszelkie prognozy i informacje związane z tym tematem. 

Najniższa krajowa 2022 - stawka godzinowa?

Najniższa krajowa na godzinę - ile będzie wynosić w przyszłym roku? Na podwyżkę minimalnej płacy mogą bowiem liczyć również osoby zatrudnione na mniej stabilnych warunkach i rozliczające się w systemie godzinowym. W tych okolicznościach stawka godzinowa dla osób samozatrudnionych lub zleceniobiorców ma wynieść w 2022 r. 19,70 zł brutto, a więc o 1,4 zł więcej niż w 2021 r. Warto przypomnieć, że kwota “na rękę” jest zależna od świadczeń podatkowych, które np. w przypadku osób poniżej 26. roku życia są zerowe. 

Jak oblicza się najniższą krajową?

Wiemy już, ile wynosi najniższa krajowa, warto wyjaśnić dokładnie, z czego wynika akurat taka konkretna kwota minimalnego wynagrodzenia. Kluczowym aktem prawnym w tej materii jest Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, w której ustalono, że wstępną propozycję wysokości najniższej płacy wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Szczegóły przekazywane są później Radzie Ministrów i to tam zapada ostateczna decyzja. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów albo w Dzienniku Ustaw, w drodze stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które musi zostać podjęte do 15 września. Przy obliczaniu najniższej krajowe bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, z zastrzeżeniem, że najniższa pensja może wzrosnąć o dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego, ale tylko wtedy, gdy dotychczasowa wysokość była niższa od połowy średniej krajowej. 

Video

Jak najniższa krajowa wpływa na gospodarkę?

Najniższa krajowa netto tylko pozornie odzwierciedla stan polskiej gospodarki. Z jednej strony jest ustalana na podstawie aktualnej sytuacji na rynku, w tym poziomu inflacji czy wartości PKB, z drugiej jednak im wyższa jest minimalna krajowa, tym większe stają się zobowiązania przedsiębiorców, a co za tym idzie - więcej środków wpływa do budżetu państwa. Trudno jednoznacznie oszacować, w jakim stopniu podwyższa najniższej krajowej wpływa na gospodarkę, ponieważ wiele zależy od punktu widzenia i parametrów, które bierze się pod uwagę przy tego typu analizie. Z całą pewnością jednak wzrost najniższego wynagrodzenia ratuje budżet osobisty kilku milionów Polaków, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę lub nawet umowy cywilnoprawne. W tym miejscu warto zapoznać się z artykułem: Uzupełnianie wynagrodzenia - w jakich sytuacjach? 

Podsumowanie:
  • W 2022 roku minimalne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych na umowę o pracę ma wynieść 3010 zł brutto, co stanowi podwyżkę o 7,5% w stosunku do roku 2021.
  • Kwota netto wyniesie 2210 zł, ale wprowadzane w przyszłym roku przepisy dotyczące Polskiego Ładu wpłyną na ostateczne rozliczenia.
  • Stawka godzinowa dla osób samozatrudnionych lub zleceniobiorców ma wynieść 19,70 zł brutto w 2022 roku, czyli o 1,4 zł więcej niż w 2021 roku.

Najczęściej zadawane pytania

Najniższa krajowa 2022 r. - ile wyniesie?

Zgodnie z zapowiedziami rządzących, minimalne wynagrodzenie krajowe w 2022 roku ma wynieść 3010 zł brutto, a więc 2210 zł netto. Dotyczy to oczywiście osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Samozatrudnieni oraz zleceniodawcy rozliczający się w systemie godzinowym zarobią natomiast minimum 19,70 zł brutto za godzinę.

Kto i jak ustala minimalne wynagrodzenie w Polsce?

Propozycję minimalnej płacy składa Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a ostateczna decyzja zapada w Radzie Ministrów. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów albo w Dzienniku Ustaw, w drodze stosownego rozporządzenia Rady Ministrów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Izaura

Izaura

Warto pamiętać, że minimalna pensja to tylko minimalna kwota, którą pracodawca musi nam zapłacić. Jeśli firma zarabia więcej, to w mojej opinii powinna płacić pracownikom więcej, a nie tylko minimalną krajową.
Fronda

Fronda

Rozumiem, że podwyżka najniższej krajowej jest potrzebna, ale dla mnie jako pracodawcy oznacza to większe koszty. Muszę teraz zastanowić się, jak wprowadzić te zmiany, żeby nie wpłynęły one na efektywność działania naszej firmy.
Ewelina Misiak

Ewelina Misiak

Z jednej strony wiadomo, że minimalna pensja jest potrzebna, ale z drugiej strony obecnie wiele osób pracuje na umowach śmieciowych czy na zasadzie tzw. samozatrudnienia, więc to nie rozwiązuje wszystkich problemów.
Hanka

Hanka

Jako osoba bezrobotna bardzo cieszy mnie fakt, że najniższa krajowa będzie wyższa w przyszłym roku. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie mi znaleźć pracę.
Remek

Remek

Bardzo się cieszę, że przyszłoroczna podwyżka najniższej krajowej będzie tak znacząca. Liczę, że moje wynagrodzenie w końcu ulegnie poprawie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.