Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?

Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?
Chorwacja jest bliska dla wielu Polaków ze względu na wakacyjne wojaże. To najbardziej ciepłe i egzotyczne miejsce, w które można dojechać samochodem i spędzić urlop ponosząc niewygórowane koszta. Tylko czy ten wakacyjny raj jest też dobrym miejscem do pracy?

W ostatnich latach Chorwacja ma poważne problemy z niedoborem pracowników. Braki kadrowe były do tego stopnia wysokie, że przedstawiciele branży turystycznej wywalczyli zwiększenie limitów zezwoleń na prace dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W ten sposób wiemy, że praca w Chorwacji czeka na człowieka, ale z jej atrakcyjnością bywa już różnie.

Zarobki w Chorwacji zdają się mieć przybliżony pułap do polskich. Płaca minimalna jest nieznacznie niższa, a średnie zarobki wypadają na zbliżonym poziomie. Z pewnością rynek pracy mocno się różni i w dużej mierze opiera się o turystykę oraz rolnictwo. Co za tym idzie, na rynku znajdziemy mniej pracy dla specjalistów z nowoczesnych zawodów. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom na chorwackim rynku pracy oraz jego specyfice.

Płaca minimalna w Chorwacji - od czego zależy?

Odgórnie regulowane wynagrodzenie minimalne kształtuje zarobki na wielu rynkach światowych. Rządy poszczególnych krajów wyznaczają kwoty, jakie pracownik najniższego szczebla musi otrzymać za swoją pracę. To one stają się wyznacznikiem dla windowania zarobków ze względu na doświadczenie czy kwalifikacje.

Chorwacki rząd co roku ustala obowiązujące stawki wynagrodzenia miesięcznego. Co ciekawe władze ustalają dwa warianty stawek minimalnych. Jedna dotyczy pracowników najniższego szczebla, a druga odnosi się do dyrektorów, kadry kierowniczej oraz menadżerskiej. Władze podają także stawkę w brutto i netto.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Chorwacja

Na 2020 rok obowiązujące pensje minimalne prezentują się następująco:

Miesięczne minimalne wynagrodzenie dla pracowników:

 • 4 062,51 HRK brutto
 • 3 250,01 HRK netto

Miesięczne minimalne wynagrodzenie dla kadry kierowniczej:

 • 5 682,30 HRK brutto
 • 4 334 HRK netto

Jak widać, minimalne wynagrodzenie wynosi w przeliczeniu na polską walutę nieco przeszło 2 300 zł. Pracownicy najniższego szczebla zarobią więc mniej niż ich odpowiednicy w Polsce. Tym samym wyjazd do pracy w Chorwacji może się zdawać mało opłacalny.

Dla kogo praca w Chorwacji?

W Chorwacji poszukuje się pracowników wielu branż. Największe zapotrzebowanie zgłaszają przedsiębiorstwa z sektora przetwórczego, produkcyjnego, budowlanego czy handlu. Braki pracowników pojawiają się także w handlu i transporcie. Największe szanse na zatrudnienie mają jednak pracownicy poszukujący pracy sezonowej w turystyce.

Okres letni w miejscowościach nadmorskich oznacza prawdziwe oblężenie turystami. Hotele, restauracje i firmy zajmujące się obsługą atrakcji turystycznych potrzebują rąk do pracy, a z tymi jest w Chorwacji problem. Polacy chcący podjąć pracę sezonową w turystyce mogą mieć przewagę nad innymi kandydatami szczególnie w miejscowościach obleganych przez rodaków.

Czy Polacy znajdą bez problemu pracę na Chorwacji? Lokalne firmy coraz chętniej korzystają z tańszej siły roboczej spoza Unii Europejskiej. Konkurencja jest więc dość spora, a władze kraju na prośby przedsiębiorców zwiększają limity zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Ile wynoszą średnie zarobki w Chorwacji?

Według ostatnich danych statystycznych pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zarabiali końcem 2019 roku średnio 6 536 HRK miesięcznie. Ogólne zarobki miesięczne Chorwatów według badań statystycznych mieściły się w przedziale od 3 640 HRK do aż 119 000 HRK. Jak widać, różnice są ogromne. Tym bardziej że połowa osób w Chorwacji zarabiała poniżej 29 000 HRK.

Raporty firm prowadzących analizy pozwalają także rzucić okiem na średnie zarobki w różnych branżach. Przyjrzyjmy się więc, jakie sektory teoretycznie oferują najlepsze zarobki. Należy pamiętać, że do wyliczenia średnich zarobków wlicza się zarówno te najniższe, jak i pensje najbardziej wykwalifikowanych pracowników.

Średnie miesięczne pensje w Chorwacji ze względu na branżę:

 • Administracja - 5 533 HRK brutto
 • Rolnictwo i przemysł spożywczy - 5 046 HRK brutto
 • Bankowość - 6 499 HRK brutto
 • Przemysł samochodowy - 5 227 HRK brutto
 • Budownictwo - 6 808 HRK brutto
 • Finanse i księgowość - 6 589 HRK brutto
 • Edukacja - 6 020 HRK brutto
 • IT - 8 492 HRK brutto
 • Marketing i reklama - 7 293 HRK brutto
 • Służba zdrowia - 6 150 HRK brutto
 • Produkcja - 6 447 HRK brutto
 • Turystyka, gastronomia i hotelarstwo - 5 306 HRK brutto
 • Transport i logistyka - 5 908 HRK brutto

Jak widać, średnie zarobki nie powalają i raczej nie będą główną przyczyną chęci wyjazdu na stałe do Chorwacji. Mimo to, poziom pensji nieznacznie niższy niż w Polsce może być zadowalający dla osób, które chcą zmienić klimat.

Czy praca w Chorwacji się opłaca?

Nieco niższe zarobki niż w Polsce nie oznaczają braku możliwości godnego życia. Wszystko rozbija się o ceny, tak więc przyjrzyjmy się wydatkom na życie, jakie czekają osoby pracujące w Chorwacji.

Koszta życia w Chorwacji różnią się w zależności od regionu. Ciepłe nadmorskie miejscowości w zachodniej i południowej części kraju potrafią być dość drogie. Szczególnie jeżeli chodzi o zakup bądź wynajem mieszkań. Z drugiej strony nieruchomości na wschodzie są bardzo tanie. Średnio mieszkania można kupić za mniejsze pieniądze niż w Polsce. Co ciekawe Chorwaci preferują właśnie takie rozwiązanie niż długotrwałe najmowanie lokali.

Produkty spożywcze są w większości tańsze niż w Polsce, choć należy brać pod uwagę sezon oraz miejsce zakupów. Podobnie, jak w Polsce tak i w Chorwacji znajdą się sieci sklepów oferujące bardzo tanie produkty. Ceny za transport wypadają podobnie do polskich z tendencją do bycia nieco droższymi.

W zależności od regionu, życie w Chorwacji może kosztować podobnie, jak w Polsce bądź taniej. Warto więc przed przeprowadzką sprawdzić dokładnie region docelowy i zbadać gruntownie ceny w nim obowiązujące.

Chorwacja to piękny kraj, ale głównie na wakacje. Oczywiście część osób może tu znaleźć atrakcyjne zatrudnienie i swoje miejsce na Ziemi, ale emigracja czysto zarobkowa zdaje się mijać z celem. Z pewnością szukając pracy sezonowej w turystyce, warto połączyć pożyteczne z przyjemnym i zdobyć doświadczenie zawodowe w chorwackim kurorcie.

Oceń ten wpis
Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?
Ocena: 3.8, liczba głosów: 24

Opinie

Zed
2020-09-01, 20:42
Wszystko zależy gdzie kupujesz. Sklepy w głębi kraju szczególnie na wschodzie są tańsze. Duże obniżki w wielkich sieciach. Miejscowości bliżej wybrzeża to typowo sezonowe sklepy z cenami turystycznymi. Ale i tak nie tak łupieżczymi jak w Polsce. Po sezonie wszystko wraca do normy i życie staje się tańsze niż u nas. Do Chorwacji nie jedzie się w celach zarobkowych. Tam się jedzie żyć! Do życia wystarczy klimat i otoczenie oraz przyroda. Pieniądz w Chorwacji schodzi na dalszy plan. To taki RAJ na Ziemi gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce.
Zablokowano
2020-08-14, 11:32
Komentarz został zablokowany przez administratora.
Pl.
2020-08-14, 11:28
Wnioskując z przeczytanego artykułu ,to w Warszawie jest tak pod względem zarobkowym w przyrównanie do tej całej Chorwacji.
Jaro
2020-08-09, 21:29
Jestem również tego samego zdania, że produkty są nieco droższe niż w Polsce, przynajmniej jeżeli chodzi o sezon turystyczny i niezależnie od rodzaju sieci sklepów
He4sda
2020-07-29, 12:59
"Produkty spożywcze są w większości tańsze niż w Polsce"
Tutaj wdarł się błąd, powinno być, "Produkty spożywcze są w większości droższe niż w Polsce".
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.