Praca za granicą

Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?

2 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

19 komentarzy

Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?
Chorwacja jest bliska dla wielu Polaków ze względu na wakacyjne wojaże. To najbardziej ciepłe i egzotyczne miejsce, w które można dojechać samochodem i spędzić urlop ponosząc niewygórowane koszta. Tylko czy ten wakacyjny raj jest też dobrym miejscem do pracy?

W ostatnich latach Chorwacja ma poważne problemy z niedoborem pracowników. Braki kadrowe były do tego stopnia wysokie, że przedstawiciele branży turystycznej wywalczyli zwiększenie limitów zezwoleń na prace dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W ten sposób wiemy, że praca w Chorwacji czeka na człowieka, ale z jej atrakcyjnością bywa już różnie.

Zarobki w Chorwacji zdają się mieć przybliżony pułap do polskich. Płaca minimalna jest nieznacznie niższa, a średnie zarobki wypadają na zbliżonym poziomie. Z pewnością rynek pracy mocno się różni i w dużej mierze opiera się o turystykę oraz rolnictwo. Co za tym idzie, na rynku znajdziemy mniej pracy dla specjalistów z nowoczesnych zawodów. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom na chorwackim rynku pracy oraz jego specyfice.

Płaca minimalna w Chorwacji - od czego zależy?

Odgórnie regulowane wynagrodzenie minimalne kształtuje zarobki na wielu rynkach światowych. Rządy poszczególnych krajów wyznaczają kwoty, jakie pracownik najniższego szczebla musi otrzymać za swoją pracę. To one stają się wyznacznikiem dla windowania zarobków ze względu na doświadczenie czy kwalifikacje.

Chorwacki rząd co roku ustala obowiązujące stawki wynagrodzenia miesięcznego. Co ciekawe władze ustalają dwa warianty stawek minimalnych. Jedna dotyczy pracowników najniższego szczebla, a druga odnosi się do dyrektorów, kadry kierowniczej oraz menadżerskiej. Władze podają także stawkę w brutto i netto.

Na 2020 rok obowiązujące pensje minimalne prezentują się następująco:

 

Miesięczne minimalne wynagrodzenie dla pracowników:

 • 4 062,51 HRK brutto
 • 3 250,01 HRK netto

Miesięczne minimalne wynagrodzenie dla kadry kierowniczej:

 • 5 682,30 HRK brutto
 • 4 334 HRK netto

Jak widać, minimalne wynagrodzenie wynosi w przeliczeniu na polską walutę nieco przeszło 2 300 zł. Pracownicy najniższego szczebla zarobią więc mniej niż ich odpowiednicy w Polsce. Tym samym wyjazd do pracy w Chorwacji może się zdawać mało opłacalny.

Dla kogo praca w Chorwacji?

W Chorwacji poszukuje się pracowników wielu branż. Największe zapotrzebowanie zgłaszają przedsiębiorstwa z sektora przetwórczego, produkcyjnego, budowlanego czy handlu. Braki pracowników pojawiają się także w handlu i transporcie. Największe szanse na zatrudnienie mają jednak pracownicy poszukujący pracy sezonowej w turystyce.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. przetargów i ofert

ITURRI Poland

 • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Regionalny Manager Sprzedaży OZE

ZESSTOS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Częstochowa
Dodana
Polecana

Specjalista ds. Logistyki

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Polecana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Okres letni w miejscowościach nadmorskich oznacza prawdziwe oblężenie turystami. Hotele, restauracje i firmy zajmujące się obsługą atrakcji turystycznych potrzebują rąk do pracy, a z tymi jest w Chorwacji problem. Polacy chcący podjąć pracę sezonową w turystyce mogą mieć przewagę nad innymi kandydatami szczególnie w miejscowościach obleganych przez rodaków.

Czy Polacy znajdą bez problemu pracę na Chorwacji? Lokalne firmy coraz chętniej korzystają z tańszej siły roboczej spoza Unii Europejskiej. Konkurencja jest więc dość spora, a władze kraju na prośby przedsiębiorców zwiększają limity zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Video

Ile wynoszą średnie zarobki w Chorwacji?

Według ostatnich danych statystycznych pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zarabiali końcem 2019 roku średnio 6 536 HRK miesięcznie. Ogólne zarobki miesięczne Chorwatów według badań statystycznych mieściły się w przedziale od 3 640 HRK do aż 119 000 HRK. Jak widać, różnice są ogromne. Tym bardziej że połowa osób w Chorwacji zarabiała poniżej 29 000 HRK.

Raporty firm prowadzących analizy pozwalają także rzucić okiem na średnie zarobki w różnych branżach. Przyjrzyjmy się więc, jakie sektory teoretycznie oferują najlepsze zarobki. Należy pamiętać, że do wyliczenia średnich zarobków wlicza się zarówno te najniższe, jak i pensje najbardziej wykwalifikowanych pracowników.

Średnie miesięczne pensje w Chorwacji ze względu na branżę:

 • Administracja - 5 533 HRK brutto
 • Rolnictwo i przemysł spożywczy - 5 046 HRK brutto
 • Bankowość - 6 499 HRK brutto
 • Przemysł samochodowy - 5 227 HRK brutto
 • Budownictwo - 6 808 HRK brutto
 • Finanse i księgowość - 6 589 HRK brutto
 • Edukacja - 6 020 HRK brutto
 • IT - 8 492 HRK brutto
 • Marketing i reklama - 7 293 HRK brutto
 • Służba zdrowia - 6 150 HRK brutto
 • Produkcja - 6 447 HRK brutto
 • Turystyka, gastronomia i hotelarstwo - 5 306 HRK brutto
 • Transport i logistyka - 5 908 HRK brutto

Jak widać, średnie zarobki nie powalają i raczej nie będą główną przyczyną chęci wyjazdu na stałe do Chorwacji. Mimo to, poziom pensji nieznacznie niższy niż w Polsce może być zadowalający dla osób, które chcą zmienić klimat.

Czy praca w Chorwacji się opłaca?

Nieco niższe zarobki niż w Polsce nie oznaczają braku możliwości godnego życia. Wszystko rozbija się o ceny, tak więc przyjrzyjmy się wydatkom na życie, jakie czekają osoby pracujące w Chorwacji.

Koszta życia w Chorwacji różnią się w zależności od regionu. Ciepłe nadmorskie miejscowości w zachodniej i południowej części kraju potrafią być dość drogie. Szczególnie jeżeli chodzi o zakup bądź wynajem mieszkań. Z drugiej strony nieruchomości na wschodzie są bardzo tanie. Średnio mieszkania można kupić za mniejsze pieniądze niż w Polsce. Co ciekawe Chorwaci preferują właśnie takie rozwiązanie niż długotrwałe najmowanie lokali.

Video

Produkty spożywcze są w większości tańsze niż w Polsce, choć należy brać pod uwagę sezon oraz miejsce zakupów. Podobnie, jak w Polsce tak i w Chorwacji znajdą się sieci sklepów oferujące bardzo tanie produkty. Ceny za transport wypadają podobnie do polskich z tendencją do bycia nieco droższymi.

W zależności od regionu, życie w Chorwacji może kosztować podobnie, jak w Polsce bądź taniej. Warto więc przed przeprowadzką sprawdzić dokładnie region docelowy i zbadać gruntownie ceny w nim obowiązujące.

Chorwacja to piękny kraj, ale głównie na wakacje. Oczywiście część osób może tu znaleźć atrakcyjne zatrudnienie i swoje miejsce na Ziemi, ale emigracja czysto zarobkowa zdaje się mijać z celem. Z pewnością szukając pracy sezonowej w turystyce, warto połączyć pożyteczne z przyjemnym i zdobyć doświadczenie zawodowe w chorwackim kurorcie.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Podziel się

19 komentarzy

Ann

Ann

Jest taniej niż w Polsce. Mieszkam sezonowo u mojego chłopaka wiec wynajem mi odchodzi ale jeżeli chodzi o ceny w sklepach nie wiem o czym piszecie jest dużo taniej. Tak samo w restauracjach - ciagle się stołujemy w restauracjach w Polsce ceny z kosmosu.
Turysta

Turysta

Jest drożej. Właśnie odpoczywam w środkowej części tego kraju. Samo paliwo to 10.45 kuny disel tj. Ponad 6.5zl a w Polsce się narzeka na ceny...
Wlodek

Wlodek

Wszystkie ceny spożywcze oraz w restauracjach dużo droższe niż w Polsce. Pizza średnia 60-70kun, piwo 0,5 lane ok 19-22kun, piwo Karlovacko 2,0L w Studencu na promocji za 23 kuny, cola lub soczek 0,2L w Konobie ok 16kun
Turysta

Turysta

Wino w restauracji 170kun To samo wino w Lidl 17kun Coś więcej potrzeba dodawać?
Grzesiek

Grzesiek

Mówiąc realnie ceny w sklepach czy piekarni są o 20-25% wyższe, trzeba dodać że Chorwaci zarabiają podobnie jak w Polsce , najniższa krajowa to bodajże 2200 zł . Ceny w restauracjach zbliżone do cen w Polsce jak jest drożej to nieznacznie 5-10 %
Jack78

Jack78

Ceny w sezonie 2021, wszystkie z restauracji: Cola 0.25l 10zl Piwo lane 0.5l 11zl Frytki 15zl Hamburger 15zl Gałka lodów 5zl Drugie danie, ale nie ryby 35-40zl W piekarni Drożdżówka, pączek 4-6zl (nie kupujcie niczego z serem, wszystko jest mdłe, bez cukru) Ceny w marketach Piwo 0.5l 5-7zl Piwo 2l 14-15zl Whisky 0.7l 70zl (te najbardziej podstawowe) Także jest znacznie drożej, ale na plus pogoda. My siedzimy na plaży, słoneczko i 32stC, znajomi nad Bałtykiem siedzą w bluzach z długim rękawem.
Lennyx

Lennyx

Jest drogo, np w restauracji w nadmorskiej miejscowości (nie najdroższej) obiad dla 4 osobowej rodziny z reguły mieści się w przedziale 400-450 kun z napojami (bez zupy). Wiec w przeliczeniu na złotówki 245-275zl wiec śmiem twierdzić ze w Polsce o 100zl mniej można coś znaleźć w większości przypadków.
lion

lion

Co za brednie wypisują ludzie, że nad morzem wiadomo, wszystko droższe, ale w głębi kraju taniej niż w Polsce. Nie, ceny w sieciówkach typu Lidl czy Koznum są takie same w całym kraju. Tak jak w Polsce - ceny w Biedronce są takie same w Łebie, Ustce jak i Warszawie czy Pcimiu. Moim zdaniem większość produktów spożywczych to 1,5 do 2 razy tyle co w PL. Chorwaci zarabiają mniej a nie więcej niż Polacy, więc ich życie musi być sporo trudniejsze. W restauracjach też jest tam sporo drożej.
Janusz

Janusz

Znawcy Chorwacji którzy oceniają ceny po cenach w supermarketach w sezonie nad morzem. W Łebie też woda jest droższa w sezonie. Zajrzyjcie do marketu w Zagrzebiu, ceny są niż w Polsce.
Ferdek

Ferdek

Jest mega drogo, prosty przelicznik, do każdego produktu trzeba doliczyć średnio o 5/8 zł więcej niż w Polsce.
Thomekzuo

Thomekzuo

Co wy piszecie w tym artykule. Jest prosty przelicznik. Wszytko w sklepach, może poza rakija i winem jest 35% droższe. Kajzerka kosztuje 1,20zł parówki i to jakiś syf 400g. 9,20zł browar w puszce 5zł. Więc ten tego nie jest tanio.
Radek

Radek

Jest drożej, szczególnie w sezonie i w miejscowościach turystycznych, podobnie jak na wyspach. Tylko, ze zawsze tak było, jak nie było konzuma, lidla, to ceny w miarę były jedynie w macro.
Piotr

Piotr

Pisał to ktoś, kto chyba nie był w Chorwacji. Od dwóch tygodni jestem w Dalmacji. Tu wszystko, poza ziemniakami, jest droższe.
Piotr

Piotr

Zwykła woda mineralna w Chorwacji 6,50 kuna czyli ok. 3,80 zł, w Polsce butelka Nałęczowianki 1,70 zł, piersi z kurczaka 70 kuna czyli ok. 42 zł, i to mają być porównywalne ceny? Bez polskiego "januszowania" ciężko byłoby tu wyżyć na wakacjach. Przyciąga tutaj pewna pogoda, ciepłe morze i życzliwi ludzie. Podam jeszcze ceny paliwa, benzyna 11,30 kuna / 1 litr czyli prawie 7 zł, LPG 5,25 kuna / 1 litr czyli ok. 3,5 zł.
sandrzej

sandrzej

To nie prawda z tymi cenami.Było drożej i jest drożej, i to na podstawie sieci LIDL. Jajko 1 zł mięso razy dwa, mleko 50% kefir 100% Bregov. Coca cola się zrównał (Polska dogoniła Chorwację), ale piwo w tej sieci x 2 ceny polskiej. A piszę to z Chorwacji. zestaw dnia w restauracji 90 kun 54 zł i jak znajdziesz taki zestaw to zyskujesz zupę, sałatkę i deser (palacnki)-ciękie naleśniki. Co do zarobków, to nie wiem, ale ludzie raczej biednie wyglądają i cudów w domach nie ma. Nie widać Chorwatów w restauracjach, sąsiadka z Zagrzebia, prawnik, nigdy nie chodzi do restauracji, a jest tu na urlopie. Z tego co w opisie, Chorwaci zarabiają dużo, dużo więcej niż my w Polsce. Ale tego boactwa tutaj nie widać.
Zed

Zed

Wszystko zależy gdzie kupujesz. Sklepy w głębi kraju szczególnie na wschodzie są tańsze. Duże obniżki w wielkich sieciach. Miejscowości bliżej wybrzeża to typowo sezonowe sklepy z cenami turystycznymi. Ale i tak nie tak łupieżczymi jak w Polsce. Po sezonie wszystko wraca do normy i życie staje się tańsze niż u nas. Do Chorwacji nie jedzie się w celach zarobkowych. Tam się jedzie żyć! Do życia wystarczy klimat i otoczenie oraz przyroda. Pieniądz w Chorwacji schodzi na dalszy plan. To taki RAJ na Ziemi gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce.
Pl.

Pl.

Wnioskując z przeczytanego artykułu ,to w Warszawie jest tak pod względem zarobkowym w przyrównanie do tej całej Chorwacji.
Jaro

Jaro

Jestem również tego samego zdania, że produkty są nieco droższe niż w Polsce, przynajmniej jeżeli chodzi o sezon turystyczny i niezależnie od rodzaju sieci sklepów
He4sda

He4sda

"Produkty spożywcze są w większości tańsze niż w Polsce" Tutaj wdarł się błąd, powinno być, "Produkty spożywcze są w większości droższe niż w Polsce".

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka