Praca za granicą

Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?

21 czerwca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 20 głosów

20 głosów

24 komentarze
Zarobki Chorwacja - ile można zarobić w Chorwacji?
Chorwacja jest bliska dla wielu Polaków ze względu na wakacyjne wojaże. To najbardziej ciepłe i egzotyczne miejsce, w które można dojechać samochodem i spędzić urlop ponosząc niewygórowane koszta. Tylko czy ten wakacyjny raj jest też dobrym miejscem do pracy?

W ostatnich latach Chorwacja ma poważne problemy z niedoborem pracowników. Braki kadrowe były do tego stopnia wysokie, że przedstawiciele branży turystycznej wywalczyli zwiększenie limitów zezwoleń na prace dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W ten sposób wiemy, że praca w Chorwacji czeka na człowieka, ale z jej atrakcyjnością bywa już różnie.

Zarobki w Chorwacji zdają się mieć przybliżony pułap do polskich. Płaca minimalna jest nieznacznie niższa, a średnie zarobki wypadają na zbliżonym poziomie. Z pewnością rynek pracy mocno się różni i w dużej mierze opiera się o turystykę oraz rolnictwo. Co za tym idzie, na rynku znajdziemy mniej pracy dla specjalistów z nowoczesnych zawodów. Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom na chorwackim rynku pracy oraz jego specyfice.

Płaca minimalna w Chorwacji — od czego zależy?

Odgórnie regulowane wynagrodzenie minimalne kształtuje zarobki na wielu rynkach światowych. Rządy poszczególnych krajów wyznaczają kwoty, jakie pracownik najniższego szczebla musi otrzymać za swoją pracę. To one stają się wyznacznikiem dla windowania zarobków ze względu na doświadczenie czy kwalifikacje.

Chorwacki rząd co roku ustala obowiązujące stawki wynagrodzenia miesięcznego. Władze podają także stawkę w brutto i netto.

Na 2023 rok obowiązujące pensje minimalne prezentują się następująco:

 

Miesięczne minimalne wynagrodzenie dla pracowników:

 • 700 EURO brutto
 • 560 EURO netto

Jak widać, minimalne wynagrodzenie wynosi w przeliczeniu na polską walutę około 3000 zł. Pracownicy najniższego szczebla zarobią więc mniej niż ich odpowiednicy w Polsce. Tym samym wyjazd do pracy w Chorwacji może się zdawać mało opłacalny.

Dla kogo praca w Chorwacji?

W Chorwacji poszukuje się pracowników wielu branż. Największe zapotrzebowanie zgłaszają przedsiębiorstwa z sektora przetwórczego, produkcyjnego, budowlanego czy handlu. Braki pracowników pojawiają się także w handlu i transporcie. Największe szanse na zatrudnienie mają jednak pracownicy poszukujący pracy sezonowej w turystyce.

Okres letni w miejscowościach nadmorskich oznacza prawdziwe oblężenie turystami. Hotele, restauracje i firmy zajmujące się obsługą atrakcji turystycznych potrzebują rąk do pracy, a z tymi jest w Chorwacji problem. Polacy chcący podjąć pracę sezonową w turystyce mogą mieć przewagę nad innymi kandydatami szczególnie w miejscowościach obleganych przez rodaków.

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. księgowych

Dr Green Sp. z o.o.

 • Chrzanów
Dodana

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

 • Lublin
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Czy Polacy znajdą bez problemu pracę na Chorwacji? Lokalne firmy coraz chętniej korzystają z tańszej siły roboczej spoza Unii Europejskiej. Konkurencja jest więc dość spora, a władze kraju na prośby przedsiębiorców zwiększają limity zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Video

Ile wynoszą średnie zarobki w Chorwacji?

Według danych statystycznych, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę zarabiali końcem 2019 roku średnio 6 536 HRK miesięcznie. Ogólne zarobki miesięczne Chorwatów według badań statystycznych mieściły się w przedziale od 3 640 HRK do aż 119 000 HRK. Jak widać, różnice są ogromne. Tym bardziej że połowa osób w Chorwacji zarabiała poniżej 29 000 HRK. W 2023 rok w Choracji wprowadzono walutę EURO i nierówności w tej materii się pogłębiają.

Raporty firm prowadzących analizy pozwalają także rzucić okiem na średnie zarobki w różnych branżach. Przyjrzyjmy się więc, jakie sektory teoretycznie oferują najlepsze zarobki. Należy pamiętać, że do wyliczenia średnich zarobków wlicza się zarówno te najniższe, jak i pensje najbardziej wykwalifikowanych pracowników.

Średnie miesięczne pensje w Chorwacji ze względu na branżę:

 • Administracja - od 2 880 zł do 6 820 zł
 • Rolnictwo i przemysł spożywczy - od 3 230 zł do 4 120 zł
 • Budownictwo - od 3 010 zł do 7 440 zł
 • Finanse i księgowość - od 4 070 zł do 7 880 zł
 • Edukacja - od 2 740 zł do 6 260 zł
 • IT - od 3 760 zł do 9 070 zł
 • Marketing i reklama - od 2 700 zł do 4 200 zł
 • Służba zdrowia - od 2 970 zł do 8 540 zł
 • Produkcja - od 3 140 zł i do 5 840 zł
 • Turystyka, gastronomia i hotelarstwo - od 3 010 zł do 5 270 zł
 • Transport i logistyka - od 2 300 zł do 5 670 zł
 • Prawo - od 2 740 zł do 26 440 zł
 • Handel - od 2 480 zł do 5 360 zł
 • Branża beauty - od 2 660 zł do 5 220 zł

Jak widać, średnie zarobki nie powalają i raczej nie będą główną przyczyną chęci wyjazdu na stałe do Chorwacji. Mimo to, poziom pensji nieznacznie niższy niż w Polsce może być zadowalający dla osób, które chcą zmienić klimat.

Czy praca w Chorwacji się opłaca?

Nieco niższe zarobki niż w Polsce nie oznaczają braku możliwości godnego życia. Wszystko rozbija się o ceny, tak więc przyjrzyjmy się wydatkom na życie, jakie czekają osoby pracujące w Chorwacji.

Koszta życia w Chorwacji różnią się w zależności od regionu. Ciepłe nadmorskie miejscowości w zachodniej i południowej części kraju potrafią być dość drogie. Szczególnie jeżeli chodzi o zakup bądź wynajem mieszkań. Z drugiej strony nieruchomości na wschodzie są bardzo tanie. Średnio mieszkania można kupić za mniejsze pieniądze niż w Polsce. Co ciekawe Chorwaci preferują właśnie takie rozwiązanie niż długotrwałe najmowanie lokali.

Video

Produkty spożywcze są w większości tańsze niż w Polsce, choć należy brać pod uwagę sezon oraz miejsce zakupów. Podobnie, jak w Polsce tak i w Chorwacji znajdą się sieci sklepów oferujące bardzo tanie produkty. Ceny za transport wypadają podobnie do polskich z tendencją do bycia nieco droższymi.

W zależności od regionu, życie w Chorwacji może kosztować podobnie, jak w Polsce bądź taniej. Warto więc przed przeprowadzką sprawdzić dokładnie region docelowy i zbadać gruntownie ceny w nim obowiązujące.

Chorwacja to piękny kraj, ale głównie na wakacje. Oczywiście część osób może tu znaleźć atrakcyjne zatrudnienie i swoje miejsce na Ziemi, ale emigracja czysto zarobkowa zdaje się mijać z celem. Z pewnością szukając pracy sezonowej w turystyce, warto połączyć pożyteczne z przyjemnym i zdobyć doświadczenie zawodowe w chorwackim kurorcie.

Podsumowanie:
 • Zarobki w Chorwacji kształtują się na podobnym poziomie do polskich, z niewielkimi różnicami.
 • Praca sezonowa w turystyce jest najbardziej poszukiwana, szczególnie w miejscowościach nadmorskich, ale konkurencja z obcokrajowcami rośnie.
 • Średnie zarobki w poszczególnych branżach oscylują wokół 5-8 tys. HRK brutto, co nie jest wyjątkowo wysokim wynagrodzeniem.
 • Koszty życia w Chorwacji zależą od regionu, ale w większości przypadków są korzystniejsze niż w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o cenę nieruchomości czy produktów spożywczych.

To może Cię również zainteresować

Praca Chorwacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

24 komentarze

Finka

Finka

Moja firma działa w przemyśle spożywczym i faktycznie przyznam, że trudno nam znaleźć pracowników. Mamy oferty pracy, a kandydaci mają jakieś niewygódne warunki czy oczekiwania co do zarobków, które nie zawsze są realistyczne. Niemniej jednak, wynagrodzenia u nas są zdecydowanie powyżej średniej w branży.
Dominik

Dominik

Podobno w turystyce jest dużo pracy, ale szukając stabilnego zatrudnienia lepiej poszukać w innej branży. Niestety, nadal trudno o pracę w zawodach, które u nas są popularne. Ciekawi mnie jednak jak wygląda sytuacja z legalnością zatrudnienia obcokrajowców.
Greg Marsden

Greg Marsden

Co za bzdury tu czytam. Życie w Chorwacji jest tak samo drogie lub tańsze jak w Polsce??? Ceny produktów spożywczych są 2 do 3 razy wyższe niż w Polsce!!!
Truda

Truda

Chociaż niektóre branże wydają się oferować całkiem przyzwoite zarobki, to ogólnie pensje w Chorwacji nie robią na mnie dobrego wrażenia. Z drugiej strony, koszty życia są niższe, więc kto wie, może to i nie wygląda tak źle.
Girland

Girland

Jak dla mnie, to niezbyt zachęcające zarobki, zwłaszcza kiedy porównuje się je do cen mieszkań i życia. Co prawda okres letni to czas w którym można liczyć na większe zarobki, ale to sezonowość i ciężko polegać tylko na tym przez cały rok.
Ann

Ann

Jest taniej niż w Polsce. Mieszkam sezonowo u mojego chłopaka wiec wynajem mi odchodzi ale jeżeli chodzi o ceny w sklepach nie wiem o czym piszecie jest dużo taniej. Tak samo w restauracjach - ciagle się stołujemy w restauracjach w Polsce ceny z kosmosu.
Turysta

Turysta

Jest drożej. Właśnie odpoczywam w środkowej części tego kraju. Samo paliwo to 10.45 kuny disel tj. Ponad 6.5zl a w Polsce się narzeka na ceny...
Wlodek

Wlodek

Wszystkie ceny spożywcze oraz w restauracjach dużo droższe niż w Polsce. Pizza średnia 60-70kun, piwo 0,5 lane ok 19-22kun, piwo Karlovacko 2,0L w Studencu na promocji za 23 kuny, cola lub soczek 0,2L w Konobie ok 16kun
Turysta

Turysta

Wino w restauracji 170kun To samo wino w Lidl 17kun Coś więcej potrzeba dodawać?
Grzesiek

Grzesiek

Mówiąc realnie ceny w sklepach czy piekarni są o 20-25% wyższe, trzeba dodać że Chorwaci zarabiają podobnie jak w Polsce , najniższa krajowa to bodajże 2200 zł . Ceny w restauracjach zbliżone do cen w Polsce jak jest drożej to nieznacznie 5-10 %
Jack78

Jack78

Ceny w sezonie 2021, wszystkie z restauracji: Cola 0.25l 10zl Piwo lane 0.5l 11zl Frytki 15zl Hamburger 15zl Gałka lodów 5zl Drugie danie, ale nie ryby 35-40zl W piekarni Drożdżówka, pączek 4-6zl (nie kupujcie niczego z serem, wszystko jest mdłe, bez cukru) Ceny w marketach Piwo 0.5l 5-7zl Piwo 2l 14-15zl Whisky 0.7l 70zl (te najbardziej podstawowe) Także jest znacznie drożej, ale na plus pogoda. My siedzimy na plaży, słoneczko i 32stC, znajomi nad Bałtykiem siedzą w bluzach z długim rękawem.
Lennyx

Lennyx

Jest drogo, np w restauracji w nadmorskiej miejscowości (nie najdroższej) obiad dla 4 osobowej rodziny z reguły mieści się w przedziale 400-450 kun z napojami (bez zupy). Wiec w przeliczeniu na złotówki 245-275zl wiec śmiem twierdzić ze w Polsce o 100zl mniej można coś znaleźć w większości przypadków.
lion

lion

Co za brednie wypisują ludzie, że nad morzem wiadomo, wszystko droższe, ale w głębi kraju taniej niż w Polsce. Nie, ceny w sieciówkach typu Lidl czy Koznum są takie same w całym kraju. Tak jak w Polsce - ceny w Biedronce są takie same w Łebie, Ustce jak i Warszawie czy Pcimiu. Moim zdaniem większość produktów spożywczych to 1,5 do 2 razy tyle co w PL. Chorwaci zarabiają mniej a nie więcej niż Polacy, więc ich życie musi być sporo trudniejsze. W restauracjach też jest tam sporo drożej.
Janusz

Janusz

Znawcy Chorwacji którzy oceniają ceny po cenach w supermarketach w sezonie nad morzem. W Łebie też woda jest droższa w sezonie. Zajrzyjcie do marketu w Zagrzebiu, ceny są niż w Polsce.
Ferdek

Ferdek

Jest mega drogo, prosty przelicznik, do każdego produktu trzeba doliczyć średnio o 5/8 zł więcej niż w Polsce.
Thomekzuo

Thomekzuo

Co wy piszecie w tym artykule. Jest prosty przelicznik. Wszytko w sklepach, może poza rakija i winem jest 35% droższe. Kajzerka kosztuje 1,20zł parówki i to jakiś syf 400g. 9,20zł browar w puszce 5zł. Więc ten tego nie jest tanio.
Radek

Radek

Jest drożej, szczególnie w sezonie i w miejscowościach turystycznych, podobnie jak na wyspach. Tylko, ze zawsze tak było, jak nie było konzuma, lidla, to ceny w miarę były jedynie w macro.
Piotr

Piotr

Pisał to ktoś, kto chyba nie był w Chorwacji. Od dwóch tygodni jestem w Dalmacji. Tu wszystko, poza ziemniakami, jest droższe.
Piotr

Piotr

Zwykła woda mineralna w Chorwacji 6,50 kuna czyli ok. 3,80 zł, w Polsce butelka Nałęczowianki 1,70 zł, piersi z kurczaka 70 kuna czyli ok. 42 zł, i to mają być porównywalne ceny? Bez polskiego "januszowania" ciężko byłoby tu wyżyć na wakacjach. Przyciąga tutaj pewna pogoda, ciepłe morze i życzliwi ludzie. Podam jeszcze ceny paliwa, benzyna 11,30 kuna / 1 litr czyli prawie 7 zł, LPG 5,25 kuna / 1 litr czyli ok. 3,5 zł.
sandrzej

sandrzej

To nie prawda z tymi cenami.Było drożej i jest drożej, i to na podstawie sieci LIDL. Jajko 1 zł mięso razy dwa, mleko 50% kefir 100% Bregov. Coca cola się zrównał (Polska dogoniła Chorwację), ale piwo w tej sieci x 2 ceny polskiej. A piszę to z Chorwacji. zestaw dnia w restauracji 90 kun 54 zł i jak znajdziesz taki zestaw to zyskujesz zupę, sałatkę i deser (palacnki)-ciękie naleśniki. Co do zarobków, to nie wiem, ale ludzie raczej biednie wyglądają i cudów w domach nie ma. Nie widać Chorwatów w restauracjach, sąsiadka z Zagrzebia, prawnik, nigdy nie chodzi do restauracji, a jest tu na urlopie. Z tego co w opisie, Chorwaci zarabiają dużo, dużo więcej niż my w Polsce. Ale tego boactwa tutaj nie widać.
Zed

Zed

Wszystko zależy gdzie kupujesz. Sklepy w głębi kraju szczególnie na wschodzie są tańsze. Duże obniżki w wielkich sieciach. Miejscowości bliżej wybrzeża to typowo sezonowe sklepy z cenami turystycznymi. Ale i tak nie tak łupieżczymi jak w Polsce. Po sezonie wszystko wraca do normy i życie staje się tańsze niż u nas. Do Chorwacji nie jedzie się w celach zarobkowych. Tam się jedzie żyć! Do życia wystarczy klimat i otoczenie oraz przyroda. Pieniądz w Chorwacji schodzi na dalszy plan. To taki RAJ na Ziemi gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce.
Pl.

Pl.

Wnioskując z przeczytanego artykułu ,to w Warszawie jest tak pod względem zarobkowym w przyrównanie do tej całej Chorwacji.
Jaro

Jaro

Jestem również tego samego zdania, że produkty są nieco droższe niż w Polsce, przynajmniej jeżeli chodzi o sezon turystyczny i niezależnie od rodzaju sieci sklepów
He4sda

He4sda

"Produkty spożywcze są w większości tańsze niż w Polsce" Tutaj wdarł się błąd, powinno być, "Produkty spożywcze są w większości droższe niż w Polsce".

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.