!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Płaca minimalna - jak jest ustalana?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy

Płaca minimalna - jak jest ustalana?
O tym, jaka będzie wysokość pensji minimalnej w roku następnym większość serwisów informacyjnych rozpisuje się już na początku grudnia. To jednak, ile będzie ona wynosić ustala się znacznie wcześniej. Sprawdź, kto i w jaki sposób decyduje o wysokości minimalnego wynagrodzenia w Polsce.

Płaca minimalna to najniższa z możliwych płac i jest ona ustalana przez państwo. Jej głównym celem jest usunięcie szkodliwych dla zatrudnionych skutków konkurencji pracodawców. W Polsce poziom najniższego wynagrodzenia jest ustalany od 1956 r. Warto przy tym dodać, że pensja minimalna stosowana jest wyłącznie w odniesieniu do umów o pracę. Oznacza to, że pracownicy świadczący pracę w oparciu o umowę cywilnoprawną (np. umowa zlecenia) nie mogą liczyć na to, że pracodawca zawsze wypłaci im wynagrodzenie w wysokości minimalnej krajowej.

 

Pensja minimalna - kto ją ustala?
 

Aby wysokość pensji minimalnej została ustalona, Rada Ministrów do dnia 15 czerwca każdego roku jest zobowiązana przedstawić Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych propozycję wysokości tego wynagrodzenia w roku następnym. W skład wspomnianej Komisji wchodzą przedstawiciele rządu, organizacji związkowych (NSZZ „Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych) i organizacji pracodawców (Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Business Center Club).
 

Płaca minimalna w Polsce
 

Rada Ministrów nie tylko przedstawia propozycję wysokości wynagrodzenia minimalnego w roku następnym, lecz ma też obowiązek przekazać szereg informacji mogących mieć wpływ na ustalenie ostatecznej kwoty. Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę mowa o następujących informacjach:

  • wskaźniku cen w roku poprzednim,
  • prognozowanych na rok następny: wskaźniku cen oraz wskaźniku przeciętnego wynagrodzenia,
  • wysokości przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale roku, w którym odbywają się negocjacje,
  • wydatkach w gospodarstwach domowych w roku poprzednim,
  • wskaźniku udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczbie osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w roku poprzednim,
  • wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku poprzednim według rodzajów działalności,
  • poziomie życia różnych grup społecznych,
  • warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia,
  • wskaźniku prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto.

Wszystkie podane wyżej dane są niezbędne do tego, by ustalić ostateczną wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym.
 

Płaca minimalna - ogłoszenie ustalonej kwoty
 

Po przekazaniu niezbędnych danych, Trójstronna Komisja ma czas na zapoznanie się z nimi i ustalenie wysokości pensji minimalnej, która będzie obowiązywała w roku następnym. Taka informacja musi zostać uzgodniona do dnia 15 lipca każdego roku. Dlaczego tak szybko? Gdyż wysokość minimalnego wynagrodzenia podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Ogłoszenie musi mieć miejsce do 15 września każdego roku.
 

Wzrost płacy minimalnej
 

Wzrost płacy minimalnej to znacznie więcej niż tylko poprawa warunków materialnych pracowników. Od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę zależy również wysokość składki na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Podwyższenie pensji minimalnej to również wyższe kary za przewinienia podatkowe czy wyższa kwota wolna od zajęcia egzekucyjnego. Z tego choćby względu minimalne wynagrodzenie i jego wzrost wciąż budzi wiele kontrowersji.

Podziel się

5 komentarzy

arturek

arturek

Istnieje wiele różnic między pracownikiem etatowym a pracownikiem godzinowym. Po pierwsze, podczas gdy pracownik etatowy otrzymuje stałą kwotę pieniędzy, pracownik godzinowy otrzymuje stawkę godzinową za każdą przepracowaną godzinę.
Lesiu King

Lesiu King

Wszystko to schemat i co roku się to zmienia jak rząd ustala takie rzeczy. oczywiście bardzo niska w porównaniu z innymi krajami u nas jest płaca minimalna. Bardzo mało to jest w porównaniu z rosnącymi cenami wszystkiego.
Zoja

Zoja

Warto wiedzieć tym bardziej, jak ktoś rozpoczyna pracę - jaka jest, ile wynosi wynagrodzenie - mam na myśli stawka minimalna. Pracodawca nie ma prawa płacić mniej, niż obowiązująca go zgodnie z przepisami prawnymi płaca minimalna.
LKumia

LKumia

Niektórzy pracownicy mogą być uprawnieni do określonych kwot wynagrodzenia opartych na praktyce i polityce nawet bez pisemnej umowy. Płaca minimalna gwarantowana jest przez przepisy.
wataha

wataha

Zawsze co roku to się minimalnie zmienia i na tej podstawie są te mikro wahania w wyanagrodzeniach u każdego. Nawet nie wiem ile teraz jest minimalna do ręki? Coś chyba około 1500?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.