Urlop - czy wiesz, ile dni przysługuje twojemu pracownikowi?

Urlop - czy wiesz, ile dni przysługuje twojemu pracownikowi?
Prawo do urlopu jest niezbywalnym prawem każdego pracownika wykonującego pracę w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że osoba zatrudniona nie może się go zrzec. Jako pracodawca powinieneś pilnować, aby poszczególni pracownicy wykorzystali przysługujące im dni wolne.

Jakie czynniki mają wpływ na wymiar urlopu? Korzystając z usług biura księgowego, możesz być spokojny – tą kwestią zajmą się profesjonaliści. W sytuacji, gdy zdecydowałeś się samodzielnie zadbać o rozliczanie zatrudnionych, musisz pamiętać o również o urlopie.


Staż pracy i wykształcenie

Ilość dni urlopu, do których pracownik ma prawo zależy od kilku czynników. Pierwszy to staż pracy. Im dłużej zatrudniony wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę, tym więcej dni wolnego mu przysługuje. Granicą jest przy tym 10 lat. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, to ma prawo do 20 dni urlopu. Gdy przepracował więcej niż 10 lat, wymiar jego urlopu zwiększa się o 6 dni (więcej w kodeksie pracy).

Drugim czynnikiem mającym wpływ na wymiar urlopu jest wykształcenie pracownika. Im wyższe, tym szybciej nabędzie on prawo do urlopu w wyższym wymiarze. Do stażu pracy, od którego zależy liczba przysługujących zatrudnionemu dni wolnych, wlicza się bowiem konkretną liczbą lat za zdobyte wykształcenie. Mowa tu o następującej ilości lat:

  • 3 lata – gdy pracownik ukończył zasadniczą lub inną szkołę równorzędną szkole zawodowej,
  • 5 lat – w przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej lub średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych,
  • 4 lata – po ukończeniu szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat – po zdobyciu wykształcenia w szkole policealnej,
  • 8 lat – po ukończeniu szkoły wyższej (niezależnie od zdobytego stopnia naukowego).


Wymiar czasu pracy również ma znaczenie

Nie każdy pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli pracuje 8 godzin dziennie. Zdarza się, że pracodawca poszukuje osób zainteresowanych zatrudnieniem w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. 4 godziny dziennie). W takiej sytuacji wymiar urlopu pracownika ustala się proporcjonalnie do czasu jego pracy. Aby prawidłowo wyliczyć ilość dni przysługujących zatrudnionemu, konieczne jest uwzględnienie podstawy wymiaru, czyli 20 lub 26 dni wolnych.

Obliczając ilość dni urlopu przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy, musisz pamiętać o pewnej zasadzie. Mowa tu o tym, że niezbędne jest zaokrąglenie niepełnego dnia urlopu na korzyść zatrudnionego, czyli w górę.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Co nie ma wpływu na liczbę dni urlopu?

Jeżeli chodzi o przepisy prawa pracy, to są one precyzyjne. Ilość dni urlopu pracowników zależą od konkretnych czynników. Przy obliczaniu dni przysługujących zatrudnionemu na odpoczynek, nie uwzględnia się m.in. branży, w której jest zatrudniony, jego doświadczenia, umiejętności czy zajmowanego stanowisku.

Pracownik nabywa prawo do urlopu tylko wówczas, gdy jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Wykonywanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (np. o dzieło) nie powoduje, że zatrudniony nabywa prawo do dni wolnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zapis o takich dniach znajduje się w umowie.

Poza urlopem wypoczynkowym, pracownik ma również możliwość skorzystać z urlopu na żądanie. To nie dodatkowe dni wolne – wchodzą one do puli urlopu wypoczynkowego.

Oceń ten wpis
Urlop - czy wiesz, ile dni przysługuje twojemu pracownikowi?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Celina
2019-12-04, 07:16
Świetny wpis w tym artykule. Pracodawca wie doskonale, ile dni się należy i komu, aby wykorzystał urlop wypoczynkowy. Zazwyczaj każdy pracownik to też wie.
Halina
2019-05-14, 08:07
Wszystko na tej stronie jest super opisane. Osobiście nie wiedziałam, a pracuję dokładnie 8 lat, że do stażu pracy mogę sobie doliczyć moje studia.
Swapper
2019-05-09, 12:51
Urlop roczny jest również naliczany na rzecz pracownika w okresie, w którym przebywa na zwolnieniu chorobowym lub urlopie z powodu wypadku. Urlop wypoczynkowy ma znaczenie.
Taunus
2019-05-07, 11:18
Wykonawca jest uprawniony do płatnego czasu urlopu nie krótszego niż 26 dni roboczych za każdy rok kalendarzowy Okresu zatrudnienia. Najmniej jest 20 gdy staż pracy jest mniejszy.
Celina
2019-04-15, 14:11
Po studiach wyższych już się nabywa 26 dni i tylko w pierwszej podjętej robocie to się nalicza, że nie od razu można naprzód to wykorzystać. Potem już jest lepiej.
Bombel
2019-04-05, 09:29
Takie wyliczenia dobre, bo wtedy wiadomo od razu gdy się studiuje jak to będzie potem w miejscu pracy. Wychodzi na tom, że z automatu studenci po zdobyciu tytułu mają już staż.
Papa2
2019-03-30, 13:50
Ciekawe czy jak ja mam magistra i jestem po technikum, gdzie były praktyki przez 5 lat. jedna miesięczna i co roku 1 dzień w tygodniu to czy automatycznie staż już wynosi 12 lat i 1 miesiąc?
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.