Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7197
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca

Urlop - czy wiesz, ile dni przysługuje twojemu pracownikowi?

Urlop - czy wiesz, ile dni przysługuje twojemu pracownikowi?
Prawo do urlopu jest niezbywalnym prawem każdego pracownika wykonującego pracę w oparciu o umowę o pracę. Oznacza to, że osoba zatrudniona nie może się go zrzec. Jako pracodawca powinieneś pilnować, aby poszczególni pracownicy wykorzystali przysługujące im dni wolne.

Jakie czynniki mają wpływ na wymiar urlopu? Korzystając z usług biura księgowego, możesz być spokojny – tą kwestią zajmą się profesjonaliści. W sytuacji, gdy zdecydowałeś się samodzielnie zadbać o rozliczanie zatrudnionych, musisz pamiętać o również o urlopie.


Staż pracy i wykształcenie

Ilość dni urlopu, do których pracownik ma prawo zależy od kilku czynników. Pierwszy to staż pracy. Im dłużej zatrudniony wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę, tym więcej dni wolnego mu przysługuje. Granicą jest przy tym 10 lat. Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, to ma prawo do 20 dni urlopu. Gdy przepracował więcej niż 10 lat, wymiar jego urlopu zwiększa się o 6 dni (więcej w kodeksie pracy).

Drugim czynnikiem mającym wpływ na wymiar urlopu jest wykształcenie pracownika. Im wyższe, tym szybciej nabędzie on prawo do urlopu w wyższym wymiarze. Do stażu pracy, od którego zależy liczba przysługujących zatrudnionemu dni wolnych, wlicza się bowiem konkretną liczbą lat za zdobyte wykształcenie. Mowa tu o następującej ilości lat:

  • 3 lata – gdy pracownik ukończył zasadniczą lub inną szkołę równorzędną szkole zawodowej,
  • 5 lat – w przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej lub średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (lub równorzędnych) szkół zawodowych,
  • 4 lata – po ukończeniu szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat – po zdobyciu wykształcenia w szkole policealnej,
  • 8 lat – po ukończeniu szkoły wyższej (niezależnie od zdobytego stopnia naukowego).


Wymiar czasu pracy również ma znaczenie

Nie każdy pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli pracuje 8 godzin dziennie. Zdarza się, że pracodawca poszukuje osób zainteresowanych zatrudnieniem w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. 4 godziny dziennie). W takiej sytuacji wymiar urlopu pracownika ustala się proporcjonalnie do czasu jego pracy. Aby prawidłowo wyliczyć ilość dni przysługujących zatrudnionemu, konieczne jest uwzględnienie podstawy wymiaru, czyli 20 lub 26 dni wolnych.

Obliczając ilość dni urlopu przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy, musisz pamiętać o pewnej zasadzie. Mowa tu o tym, że niezbędne jest zaokrąglenie niepełnego dnia urlopu na korzyść zatrudnionego, czyli w górę.


Co nie ma wpływu na liczbę dni urlopu?

Jeżeli chodzi o przepisy prawa pracy, to są one precyzyjne. Ilość dni urlopu pracowników zależą od konkretnych czynników. Przy obliczaniu dni przysługujących zatrudnionemu na odpoczynek, nie uwzględnia się m.in. branży, w której jest zatrudniony, jego doświadczenia, umiejętności czy zajmowanego stanowisku.

Pracownik nabywa prawo do urlopu tylko wówczas, gdy jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Wykonywanie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (np. o dzieło) nie powoduje, że zatrudniony nabywa prawo do dni wolnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zapis o takich dniach znajduje się w umowie.

Poza urlopem wypoczynkowym, pracownik ma również możliwość skorzystać z urlopu na żądanie. To nie dodatkowe dni wolne – wchodzą one do puli urlopu wypoczynkowego.

Oceń ten wpis
Urlop - czy wiesz, ile dni przysługuje twojemu pracownikowi?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 11

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.