Narzędzia rekrutacyjne


Dzisiaj rekrutacja to nie tylko ogłoszenie umieszczone w internecie i rozmowa z kandydatem. Rekruterzy mają do dyspozycji wiele narzędzi, które znacząco usprawniają procesy pozyskania odpowiedniego kandydata jak i jego późniejsze wdrożenie w obowiązki w nowej firmie.

Systemy ATS

To oprogramowanie, dzięki któremu można zarządzać wygodnie wszystkimi swoimi rekrutacjami w jednym miejscu. Komunikacja z kandydatami, niezbędne zgody i oświadczenia zgodne z RODO, multiposting ofert pracy to tylko niektóre z zalet, jakie niosą ze sobą systemy ATS. Dostawcy tego oprogramowania prześcigają się w dostarczaniu coraz to nowszych funkcjonalności, które wpływają pozytywnie zarówno na pracę rekruterów, jak i candidat experience potencjalnych pracowników.

Onboarding pracownika

Onboarding pracownika to inaczej wdrożenie go w nowe środowisko pracy, obowiązki i struktury. Zakończona rekrutacja nie oznacza jeszcze sukcesu. Ważniejsza od niej jest retencja pracowników, czyli zdolność danej organizacji do utrzymania w swoich szeregach pracowników. Jednym z elementów, który może się do tego przyczynić, jest właśnie płynny i skuteczny onboarding nowych pracowników. Wiele systemów ATS ma dedykowany moduł, który do tego służy i niesamowicie usprawnia pracę zarówno działu HR jak i kierowników konkretnych zespołów w firmie.

Formularze aplikacyjne

Formularzy aplikacyjnych można i należy używać do podniesienia efektywności procesów rekrutacyjnych. Kandydat uzupełnia w nich najważniejsze informacje, które odnoszą się do konkretnej rekrutacji a rekruter może dzięki temu szybciej dokonać selekcji kandydatów. Systemy ATS zazwyczaj są bogate w taką funkcjonalność.