Narzędzia rekrutacyjne

Funkcje systemów ATS

1 marca 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Funkcje systemów ATS
Rekrutacja pracowników obejmuje szereg czasochłonnych czynności, które da się przeorganizować z pomocą systemów ATS. Nowoczesne oprogramowania śledzenia kandydatów pozwalają na utworzenie oraz organizację rozbudowanej bazy aplikujących osób. To jednak nie jedyna funkcja takiego oprogramowania.

System ATS staje się jednym z fundamentów HR w firmie. Z pomocą oprogramowania można nie tylko obsługiwać bazę kandydatów, ale także sprawniej przygotowywać oraz publikować oferty pracy. ATS przyspiesza procesy rekrutacji, a także usprawnia komunikację wewnątrz firmy. Rekruterzy uzyskują wygodny dostęp do wszystkich informacji na temat kandydatów oraz wymogów odnośnie danych stanowisk, a więc mamy do czynienia z perfekcyjnym narzędziem do selekcji kandydatów.

Przyspieszenie procesu rekrutacji

Procesy rekrutacji potrafią się dłużyć, ale zastosowanie systemu ATS takiego jak HRlink pozwala na znaczne przyspieszenie wszystkich czynności. W jaki sposób? Rekruter nie musi analizować pojedynczych CV oraz dołączonych do nich dokumentów. Zamiast tego oprogramowanie zbiera wszystkie potrzebne informacje, tworząc spójną bazę, którą można przeszukiwać w zorganizowany sposób.

Generowane raporty oraz filtrowanie aplikacji pod różnymi kątami pozwalają dokonać szybkiej pierwszej selekcji pracowników. Rekruterzy oraz osoby decyzyjne mają możliwość wprowadzania własnych uwag odnośnie kandydatów, oraz etykiet. Możliwość precyzyjnego przeszukiwania jednej spójnej bazy danych, analiza informacji oraz ciągłe monitorowanie statusu kandydatów to tylko część czynników przyspieszających proces rekrutacji. Tę można usprawnić także na etapie publikacji ofert pracy.

Multiposting ofert pracy

Jednym z najbardziej czasochłonnych zadań w procesie rekrutacji jest publikacja ofert pracy. Mnogość portali z ogłoszeniami może przytłaczać, a ręczne dodanie oferty w każde miejsce w celu zapewnienia sobie jak największego odzewu jest żmudną pracą. Tutaj z pomocą przychodzi funkcjonalność systemów ATS, a dokładniej multiposting ofert pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / mc
  • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana

Na czy polega multiposting? Oprogramowanie takie, jak HRlink jest zintegrowane z wieloma portalami oraz serwisami ogłoszeniowymi. Rekruter tworzy jedną ofertę pracy, po czym system odpowiada za publikację jej we wszystkich wybranych platformach. W ten sposób przy znacznym ograniczeniu czasu oferta trafia do mediów społecznościowych, na portale płatne oraz bezpłatne i lokalne serwisy ogłoszeniowe. Oczywiście to rekruter decyduje, w jakich miejscach z bogatej bazy mają się pojawić oferty.

Komentarz eksperta Multiposting to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, z jakich korzystają klienci HRlink. Z praktyki wiemy, że dzięki wielu naszym partnerstwom, np. z Aplikuj.pl, spływ dopasowanych kandydatów wzrasta nawet o 15%.
Piotr Zawisza, szef sprzedaży HRlink.

Wygodna selekcja kandydatów

Jeszcze niedawno prawdziwą bolączką rekruterów było ręczne przeszukiwanie skrzynki mailowej oraz fizycznych dokumentów w celu odnalezienia interesujących CV. Teraz e-rekrutacja z pomocą systemów ATS pozwala na błyskawiczne odnalezienie wartościowych aplikacji.

Osoba prowadząca rekrutację ma dostęp do bazy kandydatów, którą można sprawnie przeszukiwać dzięki filtrowaniu oraz monitorowaniu statusu kandydatów. W bardzo prosty sposób można przyporządkować potencjalnych pracowników do konkretnych rekrutacji. Dodatkowo funkcja dodawania notatek oraz przyporządkowania dokumentów do CV usprawnia przepływ informacji i przyspiesza selekcję wartościowych kandydatów.

Projektanci systemów ATS dbają o zapewnienie intuicyjnego oraz wygodnego w obsłudze interfejsu. Dzięki temu użytkownik ma zawsze błyskawiczny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji. Między innymi może się cieszyć z graficznego podglądu pliku CV. Wystarczy jedno kliknięcie, aby mieć przed oczyma wszystkie informacje o kandydacie.

Pozytywne candidat experience

Korzystanie z systemu ATS to nie tylko pomoc dla rekrutera, ale również wsparcie dla kandydata i usprawnienie pracy działu HR. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest budowanie wizerunku pracodawcy, co pozwala przyciągać lepszych fachowców. W tworzeniu eployer branding niezwykle istotny stał się wskaźnik candidat experience, czyli zadowolenia kandydatów z rekrutacji. W jaki sposób oprogramowanie ATS może pomóc w podnoszeniu wrażeń potencjalnych pracowników?

Przede wszystkim sprawne działania rekrutacyjne pozostawiają dobre doznania. Dużą zaletą jest możliwość stworzenia nowoczesnej strony kariery za pomocą systemu ATS. Taka strona staje się wizytówką firmy, informuje o obecnych rekrutacjach, a także dostarcza najważniejszych danych o pracodawcy. Dobrze skrojona strona kariery będzie znacząco wpływała na wizerunek i podniesie candidat experience.

To nie wszystko, ponieważ jedną z kluczowych funkcji oprogramowania ATS stał się Onboarding. Nowy pracownik otrzyma dostęp do strony, na której znajdą się wszystkie informacje pomagające w sprawnym dołączeniu do zespołu. W jednym miejscu znajdzie dokumenty, z którymi musi się zapoznać oraz opis czynności, jakie powinien wykonać czy sprzętu, który musi odebrać. Udostępniając pracownikowi nowoczesne narzędzie, wzmocnisz wizerunek zaangażowanego pracodawcy dbającego o swoich podwładnych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

moto

moto

Multiposting ofert pracy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na szybkie dotarcie do większej liczby potencjalnych pracowników. Cały proces rekrutacji staje się znacznie bardziej efektywny.
Zyzański Paweł

Zyzański Paweł

Zdecydowanie warto aplikować do firm korzystających z oprogramowania ATS. Dzięki temu aplikacja zostanie zauważona i szybciej przejdzie przez proces selekcji.
Irena

Irena

Mam nadzieję, że coraz więcej firm będzie korzystać z systemów ATS, co pozwoli na szybsze i efektywniejsze znalezienie pracy.
abcd

abcd

Korzystanie z systemu ATS to prawdziwe ułatwienie podczas procesu rekrutacji. Dzięki temu wszystkie potrzebne informacje są w jednym miejscu, a selekcja kandydatów staje się wygodniejsza i szybsza.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.