Narzędzia rekrutacyjne

Czym są systemy ATS?

1 marca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Czym są systemy ATS?
Techniki rekrutacji ciągle ewoluują i są dostosowywane do potrzeb rynku. Przeprowadzenie skutecznego procesu naboru pracowników nie jest zadaniem łatwym, ale dzięki rozwojowi technologii można go znacząco usprawnić. Z pomocą przychodzą systemy ATS (Applicant Tracking System), czyli aplikacje śledzenia kandydata.

Obecnie większość firm korzysta z jakiejś formy systemów ATS. Te dzięki swojej konstrukcji pozwalają na zoptymalizowanie procesu rekrutacji od wyszukiwania kandydatów, przez gromadzenie aplikacji, po wybór najlepszych pracowników. Zaawansowane systemy wspomagają rekruterów w ich pracy. Odpowiednio zaprojektowane oprogramowanie pozwala m.in. stworzyć zaawansowaną bazę kandydatów, zintegrować publikacje ofert pracy, czy usprawnić workflow w ramach HR. Systemy ATS zdają się być wręcz niezbędne do prowadzenia skutecznej rekrutacji, a więc warto się z nimi bliżej zapoznać.

Historia oprogramowania ATS

Dziś branża HR nie wyobraża sobie pracy bez systemów ATS, a zalążki tej technologii pojawiły się już końcem XX wieku. Można powiedzieć, że pierwotną formą systemów śledzenia kandydatów były ogłoszenia o pracę w gazetach. Kandydaci zapoznawali się z ofertami i wysyłali pocztą swoje zgłoszenia. W 1983 roku do użytku powszechnego wszedł fax, a w 1989 roku pojawiły się pierwsze przypadki aplikowania przez internet. Rozwój łączności sprawił, że dostrzeżono potencjał internetu w rekrutacji.

W 1994 roku powstała popularna platforma Monster z ogłoszeniami o pracę. Rok 1996 przyniósł przełom w postaci pierwszego oprogramowania ATS stworzonego przez Kanadyjczyka Martina Ouellett. Od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój systemów ATS, które wzbogacano o nowe funkcje i rozwiązania. Obecnie na świecie funkcjonuje cała masa aplikacji wspomagających działania HR. Także w Polsce powstają nowoczesne systemy ATS jak np. HRlink. Dzięki temu rekruterzy otrzymują oprogramowanie dostosowane do potrzeb lokalnego rynku pracy.

Szukasz pracy?

Pracownik hali w markecie budowlanym/Skarżysko-Kamienna

Work&Profit sp. z o.o.

  • Skarżysko-Kamienna
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Jak działają systemy ATS?

Główną funkcją systemów ATS jest stworzenie i zarządzanie bazą kandydatów. Użytkownik otrzymuje możliwość gromadzenia aplikacji ze wszystkich dostępnych źródeł oraz sortowanie ich według różnych kryteriów. Utrzymywanie przejrzystej bazy kandydatów pozwala znacząco usprawnić pracę rekruterów oraz optymalizuje czas rekrutacji.

Systemy ATS pozwalają nie tylko na zbieranie samych aplikacji, ale również na przechowywanie różnych dokumentów, czy uzupełnianie kart kandydatów o uwagi członków zespołu. Najważniejsze jednak, że aplikacje śledzenia kandydatów mogą być personalizowane pod potrzeby konkretnej firmy. W efekcie można do nich dodawać różnorodną funkcjonalność.

Głos eksperta Systemy ATS to wygoda dla każdego, kto z nich korzysta. W jednym miejscu możemy nie tylko komunikować się wewnątrz naszej firmy na temat rekrutacji, automatyzować czy częściowo zautomatyzować komunikację z kandydatami, a po zakończonym procesie z automatu rozpocząć proces wdrażania do organizacji, czyli onboarding.
Piotr Zawisza, szef sprzedaży systemu wspierającego rekrutację HRlink.

Jak wdrożyć system ATS w swojej firmie?

Zastanawiasz się nad implementacją systemu ATS w swojej firmie? Okazuje się, że skorzystanie z aplikacji takiej jak HRlink jest naprawdę proste. System funkcjonuje w modelu SaaS (Software as a Service). Co to oznacza? Uzyskanie dostępu do systemu wymaga posiadania komputera z połączeniem internetowym. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, ponieważ wszystko znajduje się w tzw. chmurze.

System zostaje dostosowany do Twoich potrzeb przez dostawcę i możesz się cieszyć sprawniejszą rekrutacją. Wystarczy się zalogować na platformę, podając ustalone przy rejestracji dane. Jak widać wdrożenie aplikacji ATS jest niezwykle proste, a to tylko jedna z naprawdę wielu zalet.

Zalety systemów ATS

Główną zaletą systemów ATS jest przejrzysta baza kandydatów, którą można zarządzać w intuicyjny sposób. Ułatwia ona wszystkie procesy rekrutacyjne oraz zarządzanie zasobami ludzkimi w Twojej firmie. Dzięki rozwojowi technologii systemy śledzenia kandydatów zyskały na przestrzeni lat wiele przydatnych funkcji.

Możliwość multipostowania ofert pracy na różne platformy oszczędza czas rekruterów i daje większą skuteczność w poszukiwaniu kandydatów. System ATS pozwala stworzyć odpowiednią stronę kariery, która nie tylko poinformuje kandydatów o prowadzonych rekrutacjach, ale również dostarczy kluczowych informacji osobom szukającym zatrudnienia. Te działania bezpośrednio wpłyną na pozytywny candidat experience, a co za tym idzie na wizerunek pracodawcy.

Korzystanie z systemu ATS w firmie to również gwarancja płynnego workflow. Tutaj cenna okaże się możliwość generowania raportów dotyczących kandydatów, jak i skuteczności platform rekrutacyjnych. To tylko część zalet, jakie niosą za sobą systemy ATS. Pamiętaj, że oprogramowanie można dostosować do swoich potrzeb i sprawić, aby stało się ono częścią DNA firmy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

MAzur

MAzur

Systemy ATS to dla mnie obowiązkowe narzędzie w rekrutacji. Dzięki temu, otrzymuję szybko informacje o kandydatach i łatwo zarządzam moją bazą cv. Umożliwia mi to szybsze i lepsze podejmowanie decyzji rekrutacyjnych. Bardzo polecam!
Mustafa

Mustafa

Uważam, że systemy ATS są niezbędne, ale są też wadliwe. Często filtry słów kluczowych dyskryminują niektórych kandydatów. Widziałem już wiele przypadków, gdzie osoby z ładnym Curriculum Vitae i odpowiednimi kwalifikacjami nie przeszły pierwszej rundy rekrutacyjnej, bo nie użyli odpowiednich słów kluczowych.
Gość z wadą wymowy

Gość z wadą wymowy

Bardzo ciekawa historia osystemach ATS. Cieszy mnie, że dzięki temu narzędziu, rekrutacja jest bardziej zorganizowana i szybsza. Jednakże, dla mnie jako osoby bezrobotnej, to dodatkowa przeszkoda w znalezieniu pracy. Często trzeba przepisywać Cv i list motywacyjny do różnych systemów i to zabiera sporo czasu.
Tomek

Tomek

Uważam, że systemy ATS to niezbędne narzędzie każdego rekrutera. Dzięki temu, można dużo łatwiej i szybciej zarządzać bazą kandydatów, co znacznie zmniejsza czas potrzebny na rekrutację. Wszystko jest bardziej zorganizowane i sprawniejsze.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.