Narzędzia rekrutacyjne

Czy system ATS przyda się w mojej firmie?

12 kwietnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

6 komentarzy
Czy system ATS przyda się w mojej firmie?
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi po prostu twierdząco. System ATS niesie za sobą wiele korzyści, a kluczowe jest wskazanie obszarów, jakie zyskają na wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania. Przede wszystkim system rekrutacyjny pozwoli w znacznym stopniu usprawnić procesy naboru pracowników.

Rekruterzy dzięki funkcjonalności systemów ATS oszczędzą wiele czasu na czynnościach, które dotychczas wymagały ręcznego wykonywania. Spójna baza danych, możliwość efektywnego zarządzania nią oraz perfekcyjny workflow sprawią, że działania HR w Twojej firmie wrzucą wyższy bieg i będą skuteczne, jak nigdy wcześniej. Przybliżmy sobie najważniejsze z zalet wdrożenia oprogramowania ATS pokroju systemu rekrutacyjnego HRlink.

Zalety wdrożenia systemu ATS System ATS to dla organizacji wiele praktycznych korzyści, które pomogą osobom odpowiedzialnym za rekrutacje nie tylko na realną oszczędność czasu, ale też zadbanie o zgodność wszystkich procesów z RODO i innymi regulacjami, także wewnętrznymi, jakie funkcjonują w organizacjach. Dodatkowo w HRlink dajemy także możliwość sprawnej i wygodnej komunikacji z kandydatem oraz z innymi osobami w firmie, które uczestniczą w procesie poszukiwania pracownika.
Adam Piwek z HRlink

Szukasz pracy?

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Operator maszyn (dobra lokalizacja BB)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mroczeń
Dodana

Efektywność rekrutacji - oszczędność czasu

Dzięki wdrożeniu systemów ATS można znacząco podkręcić efektywność rekrutacji. W jaki sposób? Przede wszystkim rekruterzy otrzymują dostęp do spójnej bazy kandydatów, którą mogą efektywnie zarządzać. Dostęp do danych wszystkich kandydatów w jednym miejscu oznacza oszczędność czasu przy przeglądaniu aplikacji oraz wyszukiwaniu dokumentów.

Oprogramowanie ATS daje szybki dostęp do wszystkich informacji o kandydatach oraz poszczególnych prowadzonych procesach rekrutacji. System monitoruje status osób biorących udział w rekrutacji oraz pozwala planować kolejne etapy naboru. Rekruter nie musi już przekopywać stosów dokumentów, ponieważ do wszystkiego ma dostęp z poziomu dowolnego urządzenia połączonego z internetem.

Jedną z największych zmór rekruterów było publikowanie ofert pracy. Tymczasem twórcy oprogramowań takich, jak HRlink zadbali o integrację z najważniejszymi serwisami ogłoszeniowymi. Co to oznacza? System ATS posiada funkcję multipostingu ogłoszeń. Zamiast wprowadzać pojedynczo oferty na każdy serwis, można automatycznie wysłać je do wszystkich połączonych platform. W ten sposób przygotowane raz ogłoszenie pojawi się na wybranych portalach płatnych oraz darmowych, a także w lokalnych serwisach i social mediach. To niezwykle duża oszczędność czasu dla osób prowadzących rekrutację.

Weryfikacja skuteczności ogłoszeń – oszczędność pieniędzy

Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie, na jakich portalach publikować oferty pracy? Wybór jest naprawdę spory, a z systemami ATS można w końcu zweryfikować ich skuteczność. Oprogramowanie śledzenia kandydatów posiada szeroki wachlarz generowania raportów. W tym także daje możliwość weryfikacji skuteczności platform, na jakich publikuje się oferty pracy.

System zbiera informacje o kandydatach oraz o tym, z jakiego źródła pochodzą ich aplikacje. W wygodnym do przeglądania raporcie można zobaczyć, z którego serwisu napłynęło najwięcej aplikacji oraz ocenić, jak wartościowi kandydaci przeglądają daną platformę. Software między innymi monitoruje, ilu kandydatów dotarło do poszczególnych etapów z danego źródła. Dostęp do raportów pozwoli zwiększyć efektywność rekrutacji oraz zaoszczędzić na opłacaniu ogłoszeń w serwisach nieprzynoszących efektów.

Elastyczność i współpraca na odległość z innymi członkami zespołu

W procesie rekrutacji uczestniczy zazwyczaj wiele osób zależnych od struktury danego przedsiębiorstwa. Wybór kandydatów, sprawdzenie ich kompetencji i w końcu wybór najlepszych oznacza konieczność konsultacji, co zajmuje czas. Przepływ informacji można jednak usprawnić dzięki systemom ATS.

Systemy takie jak HRlink działają w modelu subskrypcyjnym Software as a Service. Oznacza to między innymi, że cały system jest dostępny w sieci i wymaga od strony użytkowników jedynie posiadania urządzenia z dostępem do internetu. W efekcie wszyscy uczestnicy procesu rekrutacji otrzymują sprawny dostęp do oprogramowania i mogą wygodnie przeglądać informacje, nanosić własne uwagi i etykiety czy w końcu edytować bazę danych. Osoby decyzyjne nie muszą się nawet spotykać na żywo, a zamiast tego mogą wziąć udział w rekrutacji na odległość.

Funkcje komunikacji pozwalają tworzyć historię wiadomości, a terminarz umożliwi planowanie całego procesu w taki sposób, aby wszyscy znali na bieżąco swoje zadania. System ATS jest również niezwykle pomocny w obecnej sytuacji, w której wiele firm decyduje się wysyłać pracowników na tzw. home office. Mimo pracy z domu HR-owcy mogą cały czas trzymać rękę na pulsie i zarządzać kandydatami.

Podsumowanie:
  • Dzięki systemom ATS rekruterzy mają dostęp do spójnej bazy kandydatów, co pozwala na oszczędność czasu przy przeglądaniu aplikacji oraz wyszukiwaniu dokumentów.
  • Oprogramowanie ATS umożliwia publikowanie ofert pracy na różnych platformach poprzez funkcję multipostingu ogłoszeń, co znacznie ułatwia rekrutację i przyspiesza proces znalezienia odpowiedniego kandydata.
  • Systemy ATS zapewniają elastyczność i współpracę na odległość w procesie rekrutacji, co jest szczególnie pomocne w obecnej sytuacji, gdy wiele firm decyduje się na pracę zdalną.
  • Dzięki szerokiemu wachlarzowi generowania raportów oprogramowanie śledzenia kandydatów umożliwia weryfikację skuteczności platform, na których publikowane są oferty pracy, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć efektywność rekrutacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Janik

Janik

Komunikacja między członkami zespołu jest kluczowa w procesie rekrutacji. Systemy ATS pozwalają na skuteczną współpracę na odległość i ułatwiają przepływ informacji. To naprawdę pomaga w oszczędności czasu i efektywnie prowadzonej pracy.
Jerzy

Jerzy

Właśnie przejście na home office dla wielu osób jest dużym wyzwaniem, ale dzięki systemom ATS rekruterzy nadal mogą prowadzić proces rekrutacji z powodzeniem. To daje mi nadzieję na to, że w końcu uda mi się znaleźć pracę, nawet w tak trudnych czasach.
Kinga

Kinga

Oszczędność czasu i pieniędzy to dla mnie naprawdę ważne kwestie. Dzięki systemom ATS jestem w stanie sprawdzić skuteczność publikacji moich ofert pracy na różnych serwisach. To sprawia, że moje wydatki reklamowe są bardziej opłacalne.
Finka

Finka

Jestem zadowolona, że systemy ATS wprowadzają tak dużą elastyczność rekruterom. Dzięki temu cały proces rekrutacyjny przebiega sprawniej i bardziej efektywnie, co wpływa na pozytywne doświadczenia kandydatów.
Kronos

Kronos

Wreszcie! Korzystanie z jednego miejsca, by zarządzać bazą kandydatów i planować kolejne etapy naboru to rewelacyjne rozwiązanie. Ułatwia to moją pracę i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Robert

Robert

System prtzydaje się wtedy gdy rozmiar działań jest duży, dla małego prosjektu może nie być znaczenia, notatnik wystarczy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.