Narzędzia rekrutacyjne

Praca z CV w systemie ATS - wsparcie działań rekruterów

12 kwietnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Praca z CV w systemie ATS - wsparcie działań rekruterów
Profesjonalni rekruterzy przez lata gromadzą swoje bazy kontaktów, a także tworzą bazy CV czy to na potrzeby konkretnej rekrutacji, czy też do wykorzystania w przyszłości. Niestety zbieranie informacji i katalogowanie ich w różnych miejscach potrafi być uciążliwe. Rozwiązaniem jest system rekrutacyjny ATS pozwalający zbudować spójną bazę danych w jednym miejscu.

Jeszcze niedawno rekruterzy szukając konkretnych kandydatów, musieli przeszukać kontakty na smartfonach, sprawdzić foldery na komputerze, przeglądnąć notesy i teczki z dokumentami. Teraz wystarczy włączyć urządzenie z dostępem do internetu, odpalić program taki, jak HRlink i przeglądać wszystkie dane dotyczące kandydatów, prowadzonych rekrutacji i planowanych zadań.

Baza CV zawsze pod ręką

Niewątpliwą zaletą systemów rekrutacyjnych jest możliwość stworzenia spójnej bazy danych dostępnej w jednym miejscu. Rekruterzy nie muszą już przeglądać stosów dokumentów, różnych komputerów i telefonów, czy notatników w poszukiwaniu konkretnych danych. Zamiast tego wystarczy jedno urządzenie z dostępem do internetu.

Oprogramowanie ATS działa w modelu Software as a Service i nie jest instalowane na urządzeniach odbiorcy, ale jest dostępne z poziomu wyszukiwarki internetowej. Oznacza to, że użytkownik ma dostęp do swojej bazy danych w każdym momencie i każdym miejscu. Wystarczy dostęp do telefonu lub komputera podłączonego do sieci. Takie rozwiązanie pozwala rekruterom być cały czas na bieżąco z prowadzonymi rekrutacjami.

Bezpieczne i posegregowane dane

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo danych jest szczególnie ważne. Nie można sobie pozwolić na wyciek informacji i tu pojawia się kolejna spora zaleta systemów ATS. Ich utrzymaniem zajmują się dostawcy, więc to oni dbają, aby dostarczane oprogramowanie było aktualne i zabezpieczone przed atakami.

Bezpieczna baza danych gromadzona latami to również cała masa informacji, w których trzeba się jakoś odnaleźć. Wszystkie informacje trafiające do bazy systemu ATS są odpowiednio szeregowane i przypisywane do konkretnych procesów rekrutacji. Wbudowana wyszukiwarka pozwala na sprawne odnalezienie konkretnych kandydatów. Użytkownik ma możliwość odnalezienia stosownych danych dzięki filtrowaniu bazy po szeregu kluczowych informacji.

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek** Czechowice-Dziedzice ** Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
  • 28-30 zł / h
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kędzierzyn-Koźle
  • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana

Wyszukiwać można według wszystkich informacji zawartych w profilach kandydatów. Oznacza to, że można filtrować dane po takich hasłach, jak imię, nazwisko, miejsce zamieszkania czy nawet oczekiwania finansowe. Rozbudowane wyszukiwanie pomaga w selekcji kandydatów.

Łatwa selekcja kandydatów

Wbudowana w system wyszukiwarka pozwala określić rozszerzone kryteria poszukiwania. Szczegółowe filtrowanie uwzględniające nawet pytania selekcyjne z formularzy aplikacyjnych umożliwia sprawne odnalezienie doskonałego kandydata.

Karty kandydatów mogą zostać oznaczone etykietami, a także można nanieść do nich własne notatki opisujące między innymi wrażenia z rozmowy kwalifikacyjnej. Te wszystkie ułatwienia odnoszące się do jednej spójnej bazy danych sprawiają, że selekcja kandydatów jeszcze nigdy nie była tak prosta. Szczególnie że dostęp do zakładek kandydatów oraz konkretnych procesów rekrutacji przeprowadzanych za pomocą programu ATS mają wszystkie zaangażowane osoby. Oznacza to, że przyszli przełożeni kandydatów mogą szybko ich ocenić i przekazać rekruterom swoje spostrzeżenia.

Kontekstowe przeszukiwanie zawartości nadesłanych dokumentów

Przykład oprogramowania HRlink pokazuje jeszcze jedną zaletę systemów ATS, jaką jest możliwość kontekstowego przeszukiwania nadesłanych dokumentów. Technika ta powoli zyskuje na popularności i polega na wykorzystaniu techniki Boolean Search.

Boolean Search wykorzystuje operatory: AND, OR, NOT. Z ich pomocą można określić konkretne słowa i frazy, jakie mają się znaleźć w dokumencie.

  • AND - zawęża wyszukiwanie do konkretnego zbioru słów, np. programista AND C++, Wyszukiwarka znajdzie dokumenty zawierające oba słowa;
  • OR - rozszerza zakres wyszukiwania o dokumenty zawierające jedno ze słów, np. programista OR grafik. Wyszukiwarka poda wszystkie dokumenty zawierające jedno z tych słów.
  • NOT - stosujemy do wykluczenia danej frazy z wyszukiwania.

Dodatkowo wyszukiwanie kontekstowe pozwala na wykorzystanie nawiasów w celu wyszukania frazy wieloskładnikowej lub cudzysłowu do znalezienia dokładnie takiej frazy, jak podawana przy wyszukiwaniu np. „Sales Manager”.

Wyszukiwanie opierające się o Boolean Search znacząco usprawnia selekcję kandydatów i pozwala błyskawicznie odnaleźć interesujące aplikacje. Trzeba jednak zaznaczyć, że metoda ta wymaga nieco wprawy, aby płynnie się nią posługiwać.

Notatki i historia korespondencji

Podczas prowadzenia naboru pracowników rekruter ma kontakt z wieloma kandydatami i nie sposób spamiętać, która osoba, jakie wrażenie wywarła. Właśnie dlatego bardzo cenną funkcją systemów ATS jest możliwość dodawania własnych notatek. Po rozmowie telefonicznej lub spotkaniu można umieścić własną opinię i wrażenia na karcie kandydata. Taką możliwość mają wszystkie osoby uczestniczące w rekrutacji, dzięki czemu znacznie łatwiej podjąć ostateczną decyzję.

Notatki umieszczone w profilach kandydatów, którzy odpadli w danej rekrutacji mogą być przydatne także podczas kolejnych naborów. Wręcz mogą one pomóc w wyborze kandydata bez zbierania nowych aplikacji. Rekruter ma także możliwość przejrzenia całej historii korespondencji, więc nie musi powtarzać zadanych już wcześniej pytań. Warto podkreślić, że wiadomości można przesyłać do kandydatów z poziomu systemu rekrutacyjnego, co jest kolejnym ułatwieniem. Pod koniec procesu rekrutacji w bazie znajdzie się komplet danych potrzebnych do oceny kandydata.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Robert

Robert

Jestem przekonany, że system ATS to najlepsze rozwiązanie dla mojej firmy. Pozwala na selekcję kandydatów w oparciu o konkretne kryteria, a ich dane są posegregowane. To wszystko przyspiesza cały proces rekrutacyjny i pozwala na znalezienie najlepszych pracowników.
Agata

Agata

Wygląda na to, że jest to system rekrutacyjny idealny dla osób szukających pracy. Dzięki niemu rekruterzy mogą łatwo znaleźć idealnego kandydata, a to oznacza większe szanse dla mnie na zdobycie wymarzonej posady.
Kamil

Kamil

To świetna wiadomość dla osób bezrobotnych. Dzięki systemom ATS rekruterzy selekcjonują kandydatów w oparciu o konkretne kryteria, a ich dane są posegregowane i łatwo dostępne, co zwiększa szansę na znalezienie pracy.
Kazik

Kazik

Jestem pod wrażeniem tego systemu rekrutacyjnego! Dzięki niemu wszyscy rekruterzy mają dostęp do jednej spójnej bazy danych, co pozwala nam na selekcję kandydatów w sposób szybki i skuteczny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.