Narzędzia rekrutacyjne

Wybór systemu ATS. Jak dopasować go do potrzeb Twojej firmy?

16 kwietnia 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

5 komentarzy
Wybór systemu ATS. Jak dopasować go do potrzeb Twojej firmy?
Nowoczesny system ATS jest dziś praktycznie niezbędny. Branża HR dawno dostrzegła zalety tej technologii, a dostawcy oprogramowania ciężko pracują nad zwiększaniem funkcjonalności swojego software'u. W tym właśnie tkwi sedno wyboru odpowiedniego systemu rekrutacyjnego. Funkcjonalność jest słowem kluczowym, a wybierając oprogramowanie, należy odpowiednio przemyśleć, czego od niego będziemy oczekiwać.

HR-owcy przed wyborem systemu ATS powinni określić cele, jakie postawią przed programem. Warto przemyśleć na tym etapie przyszłe plany rekrutacyjne oraz potrzeby swojej firmy lub swoich klientów, dla których poszukuje się pracowników. Następnie powinno się dobrać odpowiednie funkcje pomagające w realizacji planów. Najbardziej cenione systemy takie jak HRlink posiadają bogaty wachlarz funkcji oraz możliwości personalizacji. Dzięki temu skomponujesz oprogramowanie dokładnie pod swoje wymagania.

Jak to zrobić? Tak naprawdę wybierając system ATS musimy odpowiedzieć sobie na pytania związane z całym naszym ekosystemem rekrutacji i wdrażania pracowników. Dzięki temu wybierzemy rozwiązanie, które będzie spełniało nasze potrzeby. Pamiętajmy, że korzystanie z systemów typu SaaS, do których wygodnie zalogujemy się za pomocą przeglądarki w naszych komputerach, umożliwia także stworzenie wielu rozwiązań dopasowanych na unikatowe potrzeby naszej firmy.
Adam Piwek z HRlink

Szukasz pracy?

KONTROLER JAKOŚCI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Nowa Sól
Dodana

Księgowa / Księgowy

JKK MOTO KWIATKOWSKI SP. K.

  • Katowice
Dodana

Pracownik Produkcyjny

ALUDYNE.COM

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Określ plany rekrutacyjne swojej firmy

Warto przed wyborem systemu ATS dobrze przemyśleć i określić plany rekrutacyjne swojej firmy. To jakie będziemy chcieli prowadzić procesy rekrutacji i ile naraz, przełoży się bezpośrednio na dobór funkcji oprogramowania. Czy będzie potrzebny bardzo rozbudowany system do zarządzania licznymi zadaniami, czy też podstawowa funkcjonalność do zarządzania małą ilością kandydatów.

Dostawcy oprogramowania rekrutacyjnego pozwalają na personalizację jego funkcji, więc wcześniejsze określenie celów będzie kluczowe dla wykupienia odpowiedniej usługi. System ATS pozwala planować etapy rekrutacji i automatyzować wiele procesów, ale nie wszystkie opcje będą potrzebne przy przykładowo małych rekrutacjach. Podczas prowadzenia wielu procesów naboru warto za to posiadać kompleksowe narzędzie, które odciąży rekruterów z części obowiązków i ułatwi im wykonanie najważniejszych zadań.

Jakie funkcje ATS-ów usprawnią Twoje procesy rekrutacyjne?

Podstawową funkcjonalność systemów ATS stanowi baza danych kandydatów. W niej można zbierać aplikacje i informacje na temat zgłaszających się osób. Rekruter dostaje dostęp do zaawansowanego wyszukiwania i filtrowania zgłoszeń.

Software rekrutacyjny daje możliwość zarządzania bazą danych. Osoby pracujące nad procesem naboru mogą dodawać swoje notatki oraz etykiety do kandydatów. Nie brakuje możliwości planowania zadań, czy łatwej komunikacji z aplikującymi. Oprogramowanie prowadzi zapis wymienianych wiadomości, tworząc ich łatwo dostępną historię.

System ATS przechowuje informacje z zachowaniem wszystkich przepisów prawa w tym postanowień RODO. Rekruterzy mogą przygotować formularze aplikacyjne, określić pytania selekcyjne oraz zaprogramować automatyczne odpowiedzi i powiadomienia dla kandydatów. Terminarz daje możliwość szczegółowego planowania zadań.

Bardzo dużą zaletą jest multipostowanie ofert pracy zawarte m.in. w systemie HRlink. Dzięki takiej funkcji rekruter może opublikować jedno ogłoszenie w wielu portalach i serwisach równocześnie. Opcja raportowania dostarczy informacji na temat skuteczności poszczególnych źródeł pozyskiwania kandydatów.

Stworzenie strony kariery, integracja z chatbotami lub odpowiednio przygotowany formularz rekrutacyjny wpłyną pozytywnie na employer branding danej firmy. W końcu po wybraniu kandydata rozbudowana funkcjonalność Onboardingu pozwoli na jego sprawne wdrożenie do pracy. System ATS jest kompleksowym narzędziem HR-owym, które wyniesie pracę rekruterów na wyższy poziom. Co ważne jego ostateczną formę i funkcjonalność można perfekcyjne dostosować do własnych potrzeb.

Wybierz partnera w rekrutacji – system ATS, za którym stoi człowiek

Prowadzenie rekrutacji jest czasochłonnym i skomplikowanym procesem, w którym można otrzymać nieocenioną pomoc ze strony technologii. Systemy ATS są ciągle rozwijane, a za ich sukcesem stoją ludzie. Skuteczność oprogramowania jest tak dobra, ponieważ jego funkcje są rozwijane zgodnie z sugestiami fachowców HR.

Twórcy systemów ATS współpracują ściśle z branżą HR i pracują nad funkcjonalnością software w oparciu o potrzeby HR-owców. Każda opcja w oprogramowaniu ma służyć ludziom i poprawiać jakość oraz wygodę ich pracy. To właśnie czynnik ludzki sprawia, że programy takie jak HRlink są tak intuicyjne i pomocne. Można powiedzieć, że systemy rekrutacyjne są idealnym odzwierciedleniem idei technologii w służbie człowieka. Wystarczy raz sprawdzić system śledzenia kandydatów, aby już nigdy nie wracać do tradycyjnych technik naboru pracowników.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Czarek

Czarek

System ATS to bardzo pomocne narzędzie, ale tak jak w przypadku innych technologii, nie zastąpi wolnego wyboru i umiejętności podejmowania decyzji. Warto korzystać z jego funkcjonalności, ale równocześnie pamiętać, że rekrutacja to dwustronny proces i nie wszystko da się opisać w aplikacji.
Wkurzona

Wkurzona

Zastosowanie systemu ATS to korzyść nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawcy. Daje to możliwość szybkiego i sprawnego przeglądania setek podań i późniejszego zarządzania nimi. Cieszy mnie, że coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie tej technologii w rekrutacji.
Kate

Kate

Korzystam z różnych serwisów i złożyłam setki podań. Wiem, jak ważne jest, aby moja aplikacja była dobrze filtrowana. Dlatego uważam, że wybór systemu ATS przez pracodawców to świetna inwestycja, która ułatwi i przyspieszy cały proces rekrutacji.
Kazik

Kazik

Nie zawsze łatwo jest przetrwać proces rekrutacyjny. Jednakże, z usługą ATS Łatwiej wychodząc naprzeciw potrzebom obecnej sytuacji na rynku pracy, co pokazuje, że firmy chcą sobie ułatwić rekrutację, a to dobrze wróży potencjalnym pracownikom.
Aga

Aga

Cieszę się, że więcej firm decyduje się na stosowanie systemów ATS. To ułatwia nam pracownikom proces rekrutacyjny, a co za tym idzie, przyczynia się do szybszego i bardziej skutecznego znalezienia dobrych kandydatów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.