Kiedy możesz odmówić świadczenia pracy?

Kiedy możesz odmówić świadczenia pracy?
Co do zasady pracownik powinien świadczyć pracę na rzecz swojego pracodawcy. Ustawodawca przewidział jednak takie sytuacje, kiedy pracownik ma prawo odmówić np. wykonania polecenia służbowego i to bez konieczności ponoszenia negatywnych konsekwencji.

Świadczenie pracy jest jednym z elementów stanowiących stosunek pracy. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy pracownik nie jest zobowiązany do wykonywania swoich codziennych obowiązków, są również takie, kiedy może – bez ponoszenia negatywnych konsekwencji – odmówić wykonania polecenia służbowego. Sytuacje takie zostały przewidziane przez ustawodawcę i uregulowane w Kodeksie pracy. Co warto o nich wiedzieć?

 

Co masz w umowie?

Pracownik może odmówić m.in. wykonania polecenia służbowego, które nie jest związane z jego pracą zawodową. By jednak zakwestionować polecenie przełożonego, osoba zatrudniona powinna znać swoje obowiązki (są one zawarte w umowie o pracę). Innym przykładem usprawiedliwionej odmowy wykonania polecenia służbowego jest sytuacja, gdy pracownik ma wykonać pracę niezwiązaną z jego stanowiskiem. W takiej sytuacji przełożony nie może oczekiwać od swojego podwładnego, że ten będzie chciał świadczyć pracę, która nie została uregulowana w umowie o pracę.

Gdy mowa o zapisach w umowie, uwagę warto zwrócić na fakt, że pracodawca może powierzyć swojemu podwładnemu wykonywanie innej pracy niż dotychczas. Dotyczy to jednak maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym (łącznie 6 miesięcy, jeżeli pracodawca wybierze miesiące: październik, listopad i grudzień jednego roku i trzy kolejne roku następnego). Tu jednak podmiot zatrudniający musi pamiętać o umiejętnościach i wykształceniu pracownika – nie należy zlecać pracownikowi wykonywania pracy, która jest poniżej jego kwalifikacji czy umiejętności. Zobacz również: Odpoczynek od komputera - komu przysługuje?

 

Gdy polecenie służbowe jest niezgodne z prawem...

Przeba pamiętać, że pracownik nie może odmówić wykonania polecenia służbowego zgodnego z prawem. Jeżeli polecenia takie nie jest, odmowa jest koniecznością. Problem, z jakim mogą borykać się pracownicy dotyczy oczywiście oceny wydanego przez pracodawcę polecenia służbowego. Jeżeli pracownik uważa, że jego przełożony chce, by złamał on prawo, powinien wnioskować o wydanie tego polecenia w formie pisemnej. Dzięki temu będzie miał dowód, że postąpił słusznie odmawiając pracodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: Prawa pracownika - nawet nie wiesz, ile Ci się należy

Poza poleceniem służbowym niezgodnym z prawem, pracownik może odmówić również wykonania takiego, które naruszyłoby zasady bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Należy podkreślić, że ustawodawca przywiązuje dużą rolę do bezpieczeństwa i higieny w firmach. Z tego względu w każdym przypadku odmowa wykonania polecenia mogącego narazić pracownika lub inne osoby na niebezpieczeństwo jest usprawiedliwione – pracodawca nie może za odmowę ukarać swojego podwładnego.

 

Zwolnienie lekarskie

Pracownik nie ma obowiązku świadczyć pracy na rzecz pracodawcy wówczas, gdy jest chory. Warto jednak pamiętać o konieczności dostarczenia do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego. Wówczas pracodawca nie może żądać, by jego podwładny zabrał np. części pracy do domu. Również pracownik nie może wykorzystywać otrzymanego zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Polecamy tekst: Kiedy możesz wnioskować o urlop okolicznościowy?

W praktyce oznacza to, że nie może on np. wykonywać w tym czasie pracy dla innego podmiotu. Takie wykorzystanie zwolnienia lekarskiego jest nieprawidłowe i jeżeli zostanie pracownikowi udowodnione, jest podstawą do jego dyscyplinarnego zwolnienia z zakładu pracy. Warto przy tym dodać, że do przeprowadzania kontroli uprawniony jest zarówno pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Zobacz: oferty pracy dla operatorów maszyn w Katowicach

Oceń ten wpis
Kiedy możesz odmówić świadczenia pracy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

agata
2019-12-11, 14:56
Zawsze warto poznać to wszystko co dotyczy takiej sytuacji w jakiej człowiek się znajduje. To wszystko ciekawe rozwiązania przedstawione w odpowiedni sposób.
Antek
2019-05-22, 08:04
Kiedy możesz odmówić świadczenia pracy? Pracownik jak pisze Tymek, powinien znać swoje prawa, nie tylko obowiązki. Przykładowo kobieta w ciąży może odmówić wyjazd na delegację...
Tymek
2019-05-08, 09:44
Dobrze w każdej chwili jest znać swoje prawa i obowiązki, przecież nieznajomość i realizacja niezgodnych z prawem zaleceń także spada na pracownika. Dobrze napisane.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.