Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1116        SUBSKRYBUJE: 7289
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, CV list motywacyjny, Headhunter, Outsourcing

Kiedy możesz wnioskować o urlop okolicznościowy?

Kiedy możesz wnioskować o urlop okolicznościowy?
Podpisując umowę o pracę możesz liczyć na to, że będziesz mógł skorzystać z szeregu uprawnień. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z urlopu. Poza urlopem wypoczynkowym, masz prawo również do urlopu okolicznościowego. Najprościej mówiąc, są to dni wolne, z których pracownik może skorzystać w związku z ważnym wydarzeniem.

W zależności od tego, o jakim wydarzeniu mowa, możesz wnioskować o udzielenie jednego lub kilku dni wolnego. Szczegółowe informacje o urlopach okolicznościowych, z jakich mogą korzystać pracownicy, znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
 

Gdy w rodzinie będzie miał miejsce ślub

Jedną z okoliczności uzasadniających złożenie przez ciebie wniosku o urlop okolicznościowy jest ślub. To jednak, ile dni wolnego otrzymasz, zależy od tego, czyj ślub ma się odbyć. Ustawodawca przewidział bowiem, że pracodawca jest zobowiązany udzielić swojemu podwładnemu:

  • 2 dni urlopu – wówczas, gdy chodzi o ślub pracownika,
  • 1 dzień urlopu – wtedy, gdy ślub bierze dziecko pracownika.

Jako pracownik, który bierze ślub, powinieneś pamiętać o tym, żeby otrzymać urlop okolicznościowy, musisz nie tylko wystąpić ze stosownym wnioskiem, lecz także – w późniejszym terminie – udokumentować fakt wstąpienia w związek małżeński. Jest to szczególnie ważne, jeżeli po ślubie zmieniłeś nazwisko czy adres zamieszkania – musisz o tym poinformować pracodawcę.

W jakim terminie zawnioskować o przyznanie urlopu okolicznościowego z uwagi na ślub? Przepisy w tej kwestii nie są precyzyjne. Zasadniczo zatem pracownik może skorzystać z urlopu zarówno przed, jak i po ślubie – ważne, by wzięcie z dni wolnych wiązało się ze ślubem. Przykładowy wniosek o urlop okolicznościowy z uwagi na ślub znajdziesz tutaj.


Urlop okolicznościowy z uwagi na pogrzeb

Prawo do urlopu okolicznościowego masz również wówczas, gdy w twojej rodzinie ma odbyć się pogrzeb. Również w tym przypadku liczba przysługujących ci dni została przez ustawodawcę zróżnicowana. Jeżeli mowa o:

  • zgonie i pogrzebie twojego małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy – przysługują ci 2 dni wolnego,
  • zgonie i pogrzebie twojego rodzeństwa, teściów, dziadków i wszystkich pozostałych osób będących na twoim utrzymaniu lub pod twoją bezpośrednią opieką – przysługuje ci 1 dzień wolnego.

W przypadku pogrzebu wniosek powinieneś złożyć tuż po ustaleniu daty pogrzebu. Dzięki temu, w zależności od tego, ile dni wolnego ci przysługuje, możesz np. pomóc w przygotowaniach do uroczystości. Szybkie złożenie wniosku pozwoli również pracodawcy na zorganizowanie zastępstwa lub rozdzielenie twojej pracy wśród innych pracowników.


Przyznanie urlopu okolicznościowego nie zależy od woli pracodawcy

Niezależnie od tego, czy mowa o urlopie okolicznościowym z uwagi na ślub czy zgon i pogrzeb, musisz zawnioskować o udzielenie ci dni wolnych. Jednocześnie pracodawca nie może odmówić przyznania ci takiego urlopu – oznacza to, że urlop ten nie jest zależny od woli pracodawcy – jeżeli złożysz wniosek, to twój przełożony jest zobowiązany do pozytywnego rozpatrzenia go.

Oceń ten wpis
Kiedy możesz wnioskować o urlop okolicznościowy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 19

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.