Odpoczynek od komputera - komu przysługuje?

Odpoczynek od komputera - komu przysługuje?
Dobrze czasem odejść od komputera. Każdy, kto pracuje z takim urządzeniem, doskonale wie, że oczy mogą się szybko zmęczyć. Pracownicy biurowi mogą skorzystać z dodatkowych przerw, pozwalających na odpoczynek właśnie od komputera. Co należy wiedzieć o takich pauzach?

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na przerwy w ciągu dnia pracy. Takie są szczególnie istotne, bo pozwalają na zregenerowanie organizmu i odprężenie się. Zasadniczo podstawową przerwą jest co najmniej 15-minutowa przerwa, do jakiej mają pracownicy świadczący pracę przez co najmniej 6 godzin dziennie. To jednak nie jedyna możliwość – coraz częściej pracodawcy decydują się na wprowadzenie przerwy trwającej godzinę.

Powyższe rozwiązanie to jest o tyle praktyczne, że w tym czasie pracownicy mogą załatwić swoje prywatne sprawy na mieście, których nie mogliby załatwić po godzinach pracy z uwagi choćby na fakt, że pracują w tych samych godzinach co urzędy. Te dwie wymienione przerwy zostały uregulowane przez ustawodawcę w Kodeksie pracy. Poza nimi szczególne uprawnienia mają np. pracownicy wykonujący pracę przy komputerze.


By odpoczęły oczy

Z punktu widzenia pracowników wykorzystujących na co dzień do pracy komputer, istotna jest możliwość odejścia od tego urządzenia. Takie uprawnienie zostało uregulowane w przepisach krajowych – szczegóły znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z § 7 wskazanego rozporządzenia, pracodawca ma konkretne obowiązki. Mowa o tym, że powinien swoim podwładnym, którzy pracują przed monitorom zapewnić:

  • łączenie przemienne pracy przy monitorze z innymi pracami i jednocześnie dbać o to, by nie zostały przekroczone normy godzinowe w zakresie pracy przy obsłudze monitora lub
  • 5-minutową przerwę po każdej godzinie pracy przed monitorem ekranowym.

To, na które rozwiązanie zdecyduje się pracodawca, zależy od sposobu organizacji pracy firmy. Częściej pracodawcy umożliwiają pracownikom korzystanie z 5-minutowych przerw, bo w ten sposób nie muszą zlecać wykonywanie innej pracy. Zobacz także: Z jakich urlopów możesz skorzystać?


Praca podczas przerwy?

Możliwość skorzystania przez pracownika z 5-minutowej przerwy po każdej godzinie spędzonej przez monitorem nie oznacza, że są to minuty, które może on wykorzystać w dowolny sposób. Przeciwnie, w tym czasie zatrudniony również powinien wykonywać zawodowe obowiązki, tyle że nie przed komputerem.

To Cię powinno też zainteresować: Obsługa komputera - jak napisać o niej w CV?

W praktyce pracownicy biurowi mają znacznie więcej swobody niż ci, którzy zatrudnieni są np. w zakładach produkcyjnych. Z tego też względu wielu pracodawców nie kontroluje, czy jego podwładni rzeczywiście 5 min po każdej godzinie wykonują inną pracę. Warto też zauważyć, że praca biurowa ma to do siebie, że nie zawsze pracownik wyłącznie sporządza dokumenty w formie elektronicznej, zdarza się, że konieczne jest przygotowanie firmowej korespondencji do wysyłki czy przyjęcie dostarczonej. Czytaj: Kiedy możesz odmówić świadczenia pracy?

Najczęściej pracodawcy decydują się na pozostawienie kwestii rozdysponowania wspominanych krótkich przerw samym zainteresowanym, czyli pracownikom. Rozwiązanie to jest praktyczne, bo trzeba przyznać, że trudno wyobrazić sobie pracodawcę, który z zegarkiem w ręku rozlicza swojego pracownika z pracy przy komputerze i pozostałych prac.

 

Zobacz: oferty pracy dla informatyków z Katowic

Oceń ten wpis
Odpoczynek od komputera - komu przysługuje?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

programista ZE
2020-02-13, 15:41
U mnie w dziale wszyscy pracują na komputerze. Mamy przerwę jedną i na tym koniec. Oczy chyba nikogo ni bolą...
Julek
2019-12-11, 14:11
Komputer wiąże się z wieloma zawodami. Niestety z tego powodu wiele jest chorób iw przyszłości będzie - to cywilizacyjne choroby. Trzeba się jak najbardziej przed tym bronić.
programista
2019-05-21, 15:31
Kto pracuje przy komputerze 8 godzin dziennie w pracy, to co godzinę powinien zrobić 5-cio minutową przerwę od pracy przy komputerze.
Manna
2019-05-07, 18:33
Przerwa nie musi być wypłacana - zależy to od umowy o pracę. Zazwyczaj jednak normalnie się do tego podchodzi, a nie że z zegarkiem w ręku co do sekundy itp.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.