!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Zwrot podatku 2022 - terminy zwrotu podatków przez Urząd Skarbowy

4 lipca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

0 komentarzy

Zwrot podatku 2022 - terminy zwrotu podatków przez Urząd Skarbowy
Na zwrot podatku co roku czeka bardzo wiele osób, jednak w tej kwestii cały czas pojawia się wiele pytań. Jakie są terminy zwrotu podatków przez urząd skarbowy, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze oraz co zrobić, gdy środki nie zostaną nam przyznane? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zobacz też: Urzędnicy rozliczą PIT za Ciebie 

Kiedy zaczyna się rok podatkowy w Polsce i kiedy kończy?

Czas trwania roku podatkowego ma wpływ na to, w jakim terminie otrzymamy zwrot podatku z urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą Prawo podatkowe, rok podatkowy w Polsce to rok kalendarzowy. Rozpoczyna się on 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Zasada ta dotyczy wszystkich osób fizycznych rozliczających PIT. Inne wytyczne obowiązują wyłącznie osoby prawne. 

Jakie są terminy zwrotu podatków w 2022 roku?

Rozliczenie PIT to temat, który zwłaszcza w okolicach kwietnia interesuje wiele osób. To, kiedy rozliczymy PIT, ma ogromny wpływ na termin zwrotu podatku. Czas na przesłanie deklaracji podatkowej mamy zazwyczaj od 15 lutego do 30 kwietnia. W 2022 roku termin ten został wydłużony do 2 maja w związku z tym, że 30 kwietnia przypadał w sobotę. 

Terminy zwrotu podatków w 2022 roku przedstawiają się następująco:

  • W przypadku, gdy złożymy elektroniczną deklarację z wykorzystaniem rządowej usługi Twój e-PIT, czas oczekiwania na zwrot podatku wyniesie 45 dni. Termin ten liczony jest od dnia następującego po dniu, w którym złożono deklarację. Jeśli komuś zależy na tym, by otrzymać pieniądze jak najszybciej, ta metoda jest najlepsza. 
  • Jeżeli składaliśmy deklarację podatkową w formie papierowej, wówczas musimy liczyć się z tym, że pieniądze trafią na nasze konto nieco później. Maksymalny termin zwrotu podatku wynosi tutaj 3 miesiące. Termin ten również liczony jest od dnia następującego po dniu, w którym złożono deklarację. 

Warto nadmienić, że osoby posiadające jednocześnie Kartę Dużej Rodziny, są jeszcze bardziej uprzywilejowane. Otrzymują one zwrot nadpłaty z PIT po maksymalnie 30 dniach. 

Gdy czekamy na zwrot podatku z NiemiecAnglii czy Czech, to trzeba mieć na uwadze fakt, że każde z tych państw posiada własne zasady dotyczące terminów wypłat, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat. 

Video

Co musisz zrobić, aby otrzymać zwrot podatku?

Aby otrzymać zwrot podatku, musimy oczywiście wypełnić deklarację podatkową. Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z popularnej usługi Twój e-PIT, która pozwala na załatwienie wszystkich formalności online bez konieczności wychodzenia z domu. 

W sekcji "N." Rachunek osobisty właściwy do zwrotu nadpłaty należy wpisać pełny numer rachunku bankowego wraz z danymi osobowymi właściciela tego konta. W przypadku, gdy posiadamy Kartę Dużej Rodziny, zaznaczmy pole w sekcji "O." - wówczas czas oczekiwania na środki zostanie skrócony do maksymalnie 30 dni. 

Po poprawnym wypełnieniu całej deklaracji podatkowej warto pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to dokument potwierdzający złożenie przez nas zeznania podatkowego, który może nam się przydać w razie jakichkolwiek kłopotów z otrzymaniem zwrotu. 

Gdzie możesz uzyskać pomoc w sprawie zwrotu podatku?

Jeśli potrzebujemy fachowej pomocy w sprawie zwrotu podatku, mamy do wyboru kilka możliwości. Są one następujące:

  • kontakt telefoniczny z najbliższym urzędem skarbowym,
  • kontakt z infolinią Krajowej Administracji Skarbowej, 
  • wiadomość e-mail do Krajowej Informacji Skarbowej, 
  • czat z konsultantem za pośrednictwem portalu gov.pl.

Warto dodać, że pomoc świadczona w ramach wszystkich powyższych metod jest całkowicie bezpłatna, dlatego zawsze, gdy mamy jakiekolwiek problemy czy pytania związane ze zwrotem podatku, decydujmy się na skorzystanie z nich. Konsultanci z pewnością udzielą nam wszystkich niezbędnych informacji. 

Video

Pracodawcza rozliczy PIT? 

Czy pracodawca rozliczy Twój PIT? To dość popularne pytanie. Należy wiedzieć o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest przysłanie nam formularza PIT-11, w którym zawarte są wszystkie informacje na temat uzyskanych przez nas dochodów.

Nie jest to jednak gotowa deklaracja podatkowa. Najprostszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, ponieważ tam system automatycznie generuje dla nas deklarację na bazie informacji przesłanych przez pracodawcę. 

Jakie są najczęstsze problemy związane z zwrotem podatku?

W kwestii zwrotu podatku mogą pojawić się pewne problemy. Jednym z nich może być sytuacja, kiedy w rubryce "numer konta" podamy nieaktualny numer swojego rachunku, przez co pieniądze do nas nie dotrą. Warto zatem upewnić się, że numer konta widniejący w rubryce jest aktualny. 

Częstym błędem w kontekście deklaracji papierowych jest nieczytelne wpisanie numeru rachunku, co również skutkuje tym, że istnieje ryzyko, iż środki zostaną przelane na niewłaściwe konto. 

Zwrot podatku nie dojdzie do skutku także wtedy, gdy zapomnimy o rozmaitych kwestiach związanych z wypełnianiem deklaracji. Jednym z częściej popełnianych błędów jest brak zaznaczenia "krzyżyka" w pozycji 10 części "A.". Musimy tam zaznaczyć odpowiednią opcję - złożenie zeznania bądź korektę, gdy zmieniamy poprzednią deklarację. Braki formalne sprawiają, że zwrot podatku nie następuje, a urzędnicy będą wzywali nas do poprawienia zaistniałych błędów. 

Co robić, jeśli nie otrzymasz zwrotu podatku?

W przypadku, gdy nie otrzymamy zwrotu podatku od urzędu skarbowego we właściwym terminie, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z urzędnikami i zapytać, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy. 

Powodem braku zwrotu podatku mogą być np. nieuregulowane zobowiązania podatkowe z poprzednich lat bądź mandaty. Inną możliwością jest podanie nieprawidłowego numeru konta bankowego. Innym rozwiązaniem może być przesłanie zwrotu podatku listownie. Warto zatem sprawdzić, czy w naszej skrzynce nie znalazło się awizo ze skarbówki. 

Uwaga. Jeżeli żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca i nie istnieje jakiekolwiek uzasadnienie dla braku wypłaty pieniędzy w terminach ustawowych, wówczas podatnicy mają prawo żądania od fiskusa odsetek za każdy dzień opóźnienia w zwrocie nadpłaconego podatku. 

Gdy mamy do czynienia z sytuacją braku zwrotu podatku w obowiązujących terminach, podatnik ma prawo domagać się odsetek za każdy dzień opóźnienia zwrotu podatku.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.