Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy
Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?
Czy rozliczenie PIT z małżonkiem się opłaca? Czy zawsze można to zrobić? Dowiedz się o warunkach i korzyściach wspólnego zeznania podatkowego.

Chcesz się samodzielnie rozliczyć swój PIT? Świetnie! Musisz wiedzieć, że w niektórych sytuacjach rozliczenie z małżonkiem pozwoli Wam zapłacić mniejszy podatek i ominąć drugi próg w podatkowy. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, a kiedy nie można rozliczyć PITu z małżonkiem —  odpowiadamy.

Stawki podatkowe – zmiany w 2023 roku

Przy rozliczeniu podatkowym warto pamiętać o zmianach, które nastąpiły w przypadku wyznaczania progów dochodowych dla rozliczeń w 2022 i 2023 roku. W przypadku osób fizycznych najczęściej zastosowanie ma stawka podatkowa w wysokości 12%. Najczęściej, bo ci, którzy przekroczyli dochód 120 000 zł, muszą liczyć się z tym, że zapłacą podatek w wysokości 10 800 zł i  32% od nadwyżki dochodów.

Progi dochodowe

Źródło obrazka: www.poradnikprzedsiebiorcy.pl

Czy jest sposób, aby ominąć drugi próg skali podatkowej?

Rozliczenie z PIT z małżonkiem może pozwolić na uniknięcie drugiego progu dochodowego. Rozwiązanie jest korzystne dla małżeństw, w których jeden małżonek osiąga bardzo wysokie dochody, drugi zaś bardzo niskie lub żadne. 

Podatek wylicza się, sumując dochody małżonków. Następnie należy odjąć wszystkie ulgi, które można odliczyć od dochodu. Tę kwotę dzielimy na dwa i zależnie od kwoty, obliczamy odpowiedni podatek z uwzględnieniem progów podatkowych. Po pomnożeniu uzyskanej liczby razy dwa otrzymasz należność, którą należy uiścić.

Poniżej znajdziesz przykład, który pomoże Ci zobrazować sobie korzyść wynikającą ze wspólnego rozliczenia.

Źródło obrazka: www.e-pity.pl

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

 • Kraków
 • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Jeśli dochody małżonków po podzieleniu na dwa nadal przekraczają 120 000 zł, rozliczenie się razem nie będzie różniło się od złożenia odrębnych deklaracji.

PIT z działalności gospodarczej

Być może, zamiast pracować na etacie, zdecydowałeś się prowadzić własną firmę. Czy w takiej sytuacji możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Tak, pod warunkiem, że Twoja firma rozlicza się na zasadach ogólnych. Z rozliczenia PIT z małżonkiem nie mogą skorzystać osoby prowadzące przedsiębiorstwa opodatkowane:

 • podatkiem liniowym,
 • ryczałtem,
 • kartą podatkową.

Co ważne, aby skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia, podatnik musi pozostawać w związku małżeńskim ze wspólnością majątkową małżeńską w trakcie roku rozliczeniowego.

Rozliczenie PIT z małżonkiem - czy to dobre rozwiązanie?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie taka sama dla wszystkich. Należy przeanalizować wysokość dochodów, sposób ich pozyskiwania oraz sprawdzić, czy wspólne rozliczenie będzie możliwe. 

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, musisz wiedzieć, że z ulg podatkowych przewidzianych przez ustawodawcę będziesz mógł skorzystać zawsze. Podobnie sprawa ma się z kwoty wolnej od podatku – z tej możesz korzystać zarówno wówczas, gdy rozliczasz się osobno, jak i wtedy, gdy zdecydowałeś się rozliczyć wspólnie z małżonkiem.

Warunki wspólnego rozliczenia małżonków – kiedy się nie opłaca?

Są sytuacje, w których złożenie wspólnej deklaracji po prostu się nie opłaca. Jest tak między innymi, kiedy:

 • każde z małżonków zarabia więcej, niż 120 000 zł,
 • jeśli zarobki obojga małżonków wahają się w przedziale 30 000-120 000 zł,
 • kiedy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu, podatku liniowego lub karty podatkowej,
 • jeśli małżeństwo nie pozostawało przez cały rok we wspólnocie majątkowej małżeńskiej.

Jeśli jednak żaden z powyższych przykładów nie ma miejsca, najprawdopodobniej wspólne złożenie deklaracji się opłaca.

Korzyści ze wspólnego rozliczenia – dlaczego warto?

Wspólne rozliczenie małżonków oferuje kilka korzyści. Zdecydowaliśmy się przywołać trzy z nich:

 • Jest to doskonały sposób na obniżenie łącznych dochodów małżonków, co może pomóc uniknąć wyższych stawek podatkowych. 
 • Wspólne rozliczenie pozwala na skorzystanie z różnych ulg podatkowych, które mogą nie być dostępne w przypadku indywidualnego rozliczenia. 
 • Wspólne rozliczenie oszczędza czas i ułatwia procedurę, ponieważ wymaga złożenia tylko jednej deklaracji.

Korzyści jest więcej, ale te są największe. Skoro już wiesz, że w Twoim przypadku opłaca się rozliczyć z małżonkiem pozostaje kluczowa kwestia, czyli jak się do tego zabrać?

Rozliczenia ze współmałżonkiem – jak to zrobić?

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to nieskomplikowany proces, ale wymaga pewnej organizacji. Jeśli decydujecie się na tę formę deklaracji, wystarczy po prostu wypełnić ją i złożyć. Wspólne przejrzenie wszystkich dokumentów pozwoli upewnić się, że są one dokładne. Istnieje wiele programów do rozliczeń, które ułatwią Wam formalności.

Video

Wiedza o korzyściach ze wspólnego rozliczenia PIT z małżonkiem może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze podczas sezonu podatkowego. Jednak zawsze warto skonsultować się z ekspertem podatkowym, aby dostosować strategię rozliczeń do swojej sytuacji finansowej. Dzięki temu zminimalizujesz swoje zobowiązania  i maksymalnie wykorzystasz dostępne ulgi.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę złożyć PIT z małżonkiem, pracując na etacie?

Tak, pracując na etacie, masz możliwość złożenia wspólnego PIT z małżonkiem. Może to być korzystne, jeśli twój małżonek ma niższe dochody lub nie pracuje.

Jakie są warunki wspólnego rozliczenia małżonków?

Oboje małżonkowie muszą zdecydować się na wspólne rozliczenie i złożyć jedno wspólne zeznanie podatkowe. Niektóre ograniczenia mogą dotyczyć małżonków prowadzących działalność gospodarczą.

Jakie są korzyści ze wspólnego rozliczenia?

Wspólne rozliczenie może pomóc w obniżeniu zobowiązań podatkowych, uproszczeniu procesu rozliczenia i skorzystaniu z różnych ulg podatkowych.

Czy wspólne rozliczenie małżonków jest zawsze korzystne?

Nie zawsze. Wszystko zależy od waszej sytuacji finansowej, rodzaju dochodów i możliwości skorzystania z ulg podatkowych.

Czy mogę zrezygnować z warunki wspólnego rozliczania z małżonkiem?

Tak, zawsze możesz zdecydować się na indywidualne rozliczenie. Warto jednak znać wszystkie zalety i wady obu opcji, zanim podejmiesz decyzję.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

6 komentarzy

małżonkowie

małżonkowie

Ja zawsze rozliczam się wspólnie z żoną. Jest to lepsze rozwiązanie, gdybyśmy każdy z osobna się rozliczał. Byłoby to 2 razy więcej roboty.
Rubin

Rubin

Najwygodniej jest się razem rozliczać, teraz to wszystko można dość prosto zrealizować wspólnie i online wszystko wraz z wysyłką odpowiednią do urzędu skarbowego.
pracownicy

pracownicy

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie? To zależy od wielu rzeczy. Ja i żona pracujemy w budżetówce i rozliczamy się wspólnie. Z kolei synowa też pracuje w budżetówce i sama się rozlicza, bo jej mąż prowadzi działalność gospodarczą.
pill

pill

Prosta sprawa z wypełnieniem pitu tym bardziej, że ostatnimi czasy wiele programów automatycznie pomaga w wypełnieniu wszystkiego i nie ma z tym żadnych negatywów.
Artur

Artur

Jeżeli z małżonkiem jest wygodniej się rozliczyć to na jedno wychodzi przy własnym domowym budżecie wspólnym. Ja się przez lata tak rozlicaałem z urzędem skarbowym z żoną.
wOODRAFT

wOODRAFT

Jeżeli razem pracowaliśmy to się zawsze rozliczałem wspólnie. Gdy żona zaczęła pracować na własną firmę to robimy to oddzielnie. W tym roku teraz łatwiej jest przez ten automat PIT z gov.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.