Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?
Nie każdy podatnik czuje się na siłach, aby samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym za dochody uzyskane w roku poprzednim. Wiele osób korzysta z pomocy specjalistów zatrudnionych w urzędach skarbowych czy biurach rachunkowych. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne – w ten sposób można uniknąć kosztownych błędów.

Jeżeli w tym roku podjąłeś wyzwaniem i chcesz się samodzielnie rozliczyć z fiskusem z dochodów, to musisz wiedzieć, że czasem korzystniej będzie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. W ten sposób można ominąć drugi próg skali podatkowej. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Kiedy nie będziesz mógł skorzystać ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem?


Stawki podatkowe – co musisz wiedzieć?
 

W przypadku osób fizycznych najczęściej zastosowanie ma stawka podatkowa w wysokości 18%. Najczęściej, bo ci, którzy przekroczyli dochód 85 528 zł, muszą liczyć się z tym, że zapłacą podatek w wysokości 32% od nadwyżki dochodów. Czy jest sposób, aby ominąć drugi próg skali podatkowej? Owszem, wystarczy się rozliczyć z małżonkiem. Takie rozwiązanie nie działa jednak w każdym przypadku.

Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, możliwe jest uniknięcie podatku w wysokości 32%. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla małżeństw, w których jeden małżonek osiąga bardzo wysokie dochody, drugi zaś bardzo niskie lub w ogóle nie uzyskuje dochodów. Dlaczego? Aby wyliczyć podatek, konieczne jest najpierw zsumowanie dochodów. Dopiero w drugiej kolejności należy wyliczyć podatek, przy czym ten liczy się od połowy łącznych zarobków.
 

PIT z działalności gospodarczej
 

Być może zamiast pracować na etacie, zdecydowałeś się prowadzić własną firmę. Czy w takiej sytuacji możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Owszem. Takie rozliczenie nie będzie jednak korzystne dla małżonków osiągających bardzo wysoki dochód. Wówczas bowiem bardziej opłaca się opodatkować dochody tego, który zarabia więcej, korzystając z podatku liniowego w wysokości 19%.

Aby możliwe było zastosowanie wspomnianego podatku liniowego, małżonek chcący z niego skorzystać, musi prowadzić działalność gospodarczą. W innej sytuacji nie będzie on mógł skorzystać z tej możliwości – wówczas też musi liczyć się z tym, że dochody powyżej wspomnianego progu 85 528 zł zostaną opodatkowane podatkiem w wysokości 32%.


Rozliczenie PIT z małżonkiem - czy to dobre rozwiązanie?

 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie osobne czy wspólne rozliczenie się małżonków z fiskusem. Wiele zależy od wysokości osiąganych przez nich dochodów oraz od tego, jak zarabiają pieniądze – pracując na umowie o pracę, czy też prowadząc działalność gospodarczą.

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, musisz wiedzieć, że z ulg podatkowych przewidzianych przez ustawodawcę będziesz mógł skorzystać zawsze. Podobnie sprawa ma się z kwoty wolnej od podatku – z tej możesz korzystać zarówno wówczas, gdy rozliczasz się osobno, jak i wtedy, gdy zdecydowałeś się rozliczyć wspólnie z małżonkiem.

Oceń ten wpis
Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

małżonkowie
2019-12-05, 14:17
Ja zawsze rozliczam się wspólnie z żoną. Jest to lepsze rozwiązanie, gdybyśmy każdy z osobna się rozliczał. Byłoby to 2 razy więcej roboty.
Rubin
2019-05-28, 13:40
Najwygodniej jest się razem rozliczać, teraz to wszystko można dość prosto zrealizować wspólnie i online wszystko wraz z wysyłką odpowiednią do urzędu skarbowego.
pracownicy
2019-05-26, 10:19
Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie? To zależy od wielu rzeczy. Ja i żona pracujemy w budżetówce i rozliczamy się wspólnie. Z kolei synowa też pracuje w budżetówce i sama się rozlicza, bo jej mąż prowadzi działalność gospodarczą.
pill
2019-05-07, 12:42
Prosta sprawa z wypełnieniem pitu tym bardziej, że ostatnimi czasy wiele programów automatycznie pomaga w wypełnieniu wszystkiego i nie ma z tym żadnych negatywów.
Artur
2019-04-09, 16:16
Jeżeli z małżonkiem jest wygodniej się rozliczyć to na jedno wychodzi przy własnym domowym budżecie wspólnym. Ja się przez lata tak rozlicaałem z urzędem skarbowym z żoną.
wOODRAFT
2019-04-06, 14:07
Jeżeli razem pracowaliśmy to się zawsze rozliczałem wspólnie. Gdy żona zaczęła pracować na własną firmę to robimy to oddzielnie. W tym roku teraz łatwiej jest przez ten automat PIT z gov.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.