Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4229        SUBSKRYBUJE: 7516
Tematy, które interesują czytelników:  Praca na czarno, Call center, Odprawa pracownicza, Czas pracy możliwości, Biuro rachunkowe, Zdjęcie do CV, CV wzór

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?
Nie każdy podatnik czuje się na siłach, aby samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym za dochody uzyskane w roku poprzednim. Wiele osób korzysta z pomocy specjalistów zatrudnionych w urzędach skarbowych czy biurach rachunkowych. Takie rozwiązanie wydaje się rozsądne – w ten sposób można uniknąć kosztownych błędów.

Jeżeli w tym roku podjąłeś wyzwaniem i chcesz się samodzielnie rozliczyć z fiskusem z dochodów, to musisz wiedzieć, że czasem korzystniej będzie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. W ten sposób można ominąć drugi próg skali podatkowej. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Kiedy nie będziesz mógł skorzystać ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem?


Stawki podatkowe – co musisz wiedzieć?
 

W przypadku osób fizycznych najczęściej zastosowanie ma stawka podatkowa w wysokości 18%. Najczęściej, bo ci, którzy przekroczyli dochód 85 528 zł, muszą liczyć się z tym, że zapłacą podatek w wysokości 32% od nadwyżki dochodów. Czy jest sposób, aby ominąć drugi próg skali podatkowej? Owszem, wystarczy się rozliczyć z małżonkiem. Takie rozwiązanie nie działa jednak w każdym przypadku.

Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, możliwe jest uniknięcie podatku w wysokości 32%. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla małżeństw, w których jeden małżonek osiąga bardzo wysokie dochody, drugi zaś bardzo niskie lub w ogóle nie uzyskuje dochodów. Dlaczego? Aby wyliczyć podatek, konieczne jest najpierw zsumowanie dochodów. Dopiero w drugiej kolejności należy wyliczyć podatek, przy czym ten liczy się od połowy łącznych zarobków.
 

PIT z działalności gospodarczej
 

Być może zamiast pracować na etacie, zdecydowałeś się prowadzić własną firmę. Czy w takiej sytuacji możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem? Owszem. Takie rozliczenie nie będzie jednak korzystne dla małżonków osiągających bardzo wysoki dochód. Wówczas bowiem bardziej opłaca się opodatkować dochody tego, który zarabia więcej, korzystając z podatku liniowego w wysokości 19%.

Aby możliwe było zastosowanie wspomnianego podatku liniowego, małżonek chcący z niego skorzystać, musi prowadzi działalność gospodarczą. W innej sytuacji nie będzie on mógł skorzystać z tej możliwości – wówczas też musi liczyć się z tym, że dochody powyżej wspomnianego progu 85 528 zł zostaną opodatkowane podatkiem w wysokości 32%.


Rozliczenie PIT z małżonkiem - czy to dobre rozwiązanie?

 

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie osobne czy wspólne rozliczenie się małżonków z fiskusem. Wiele zależy od wysokości osiąganych przez nich dochodów oraz od tego, jak zarabiają pieniądze – pracując na umowie o pracę, czy też prowadząc działalność gospodarczą.

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, musisz wiedzieć, że z ulg podatkowych przewidzianych przez ustawodawcę będziesz mógł skorzystać zawsze. Podobnie sprawa ma się z kwoty wolnej od podatku – z tej możesz korzystać zarówno wówczas, gdy rozliczasz się osobno, jak i wtedy, gdy zdecydowałeś się rozliczyć wspólnie z małżonkiem.

Oceń ten wpis
Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 9

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.