Zwrot podatku z Anglii - rozliczenie dochodów w Polsce

Zwrot podatku z Anglii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie pracujące w Wielkiej Brytanii mają obowiązek odprowadzania podatku dochodowego. Po zakończeniu roku podatkowego mają one także możliwość złożenia deklaracji do urzędu skarbowego i rozliczenia swoich dochodów. Obowiązkiem rozliczenia podatkowego nie są objęci wszyscy, ale jest to jedyna możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku.

Kto musi się rozliczyć z HM Revenue&Customs (HMRC), czyli brytyjskim urzędem skarbowym? W jaki sposób się to robi? Jak rozliczamy się w Polsce z dochodów w Wielkiej Brytanii? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Kiedy trzeba się rozliczyć w Anglii?

Zacznijmy od najważniejszej informacji, czyli roku podatkowego na Wyspach Brytyjskich. Angielskie okresy podatkowe w przeciwieństwie do Polski nie są tożsame z rokiem kalendarzowym. W Zjednoczonym Królestwie rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia danego roku i kończy się 5 kwietnia roku następnego. Oznacza to, że swój roczny dochód należy liczyć w podanym zakresie dat. Tym samym podatnicy rozliczają się po 5 kwietnia, a nie od stycznia, jak to ma miejsce w Polsce.

Podatnicy nieobjęci obowiązkiem rocznego rozliczenia mogą to zrobić nawet do czterech lat wstecz. W przypadku pozostałych osób deklaracje najlepiej złożyć do 30 września, co zaowocuje automatycznym wyliczeniem wysokości podatku. Ostateczny termin składania deklaracji za rok ubiegły ustalono na 31 stycznia.

Wyjątkiem są sytuacje, w których podatnik zakończył pracę w Wielkiej Brytanii przed końcem roku podatkowego. Jeżeli nie ma zamiaru w tym okresie ponownie podejmować zatrudnienia, może złożyć deklarację przed zakończeniem roku podatkowego. To ustępstwo jest szczególnie pomocne dla osób, które decydują się na powrót do ojczystego kraju.

Kto jest objęty obowiązkiem rocznego rozliczenia w Anglii?

Podatnicy czerpiący dochód z zatrudnienia nie mają w większości obowiązku składania rocznej deklaracji. Muszą jednak pamiętać, że tylko w ten sposób mogą sprawdzić odprowadzony podatek i ubiegać się o zwrot nadpłaty. Kto zatem ma obowiązek rozliczania się z HM Revenue&Customs?

Osoby samo-zatrudnione mają obowiązek wykazywania swoich dochodów przed urzędem skarbowym. Także każda osoba czerpiąca dodatkowe zyski, od których nie odprowadzała w czasie roku podatkowego odpowiednich składek. Wchodzą w to dochody między innymi z wynajmu nieruchomości czy pobierania świadczeń. HM Revenue&Customs ma też możliwość wezwania do złożenia deklaracji każdą osobę osiągającą dochód w Wielkiej Brytanii.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Anglia

Warto pamiętać, że zazwyczaj pracodawcy odprowadzają na poczet podatku dochodowego zaliczki wyższe, niż faktycznie wynosi podatek. W efekcie złożenie rocznej deklaracji jest szansą na odzyskanie nadpłaconych kwot. W przypadku poprawnego złożenia deklaracji zwrot podatku powinien trafić na konto podatnika w czasie od dwóch do czterech miesięcy.

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Anglii?

Rozliczenie podatkowe w Wielkiej Brytanii odbywa się na podstawie informacji zawartych w dokumentach dostarczanych przez pracodawców. Każdy pracownik najpóźniej do 31 maja powinien otrzymać dokument P60. Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera informacje o zarobkach oraz wysokości odprowadzonych zaliczek.

Ważne!Podatnik może się także rozliczyć na podstawie ostatnich trzech odcinków wypłat noszących nazwę payslip.

W przypadku zakończenia pracy u danego pracodawcy ten jest zobowiązany wystawić dokument P45 ze stosownymi informacjami.

Oczywiście do rozliczenia podatnik potrzebuje dokumenty od wszystkich pracodawców, u których był zatrudniony w danym roku podatkowym.

Co w przypadku zgubienia dokumentów bądź nieprzekazania ich przez pracodawcę? Ostatnią możliwością rozliczenia jest numer ubezpieczenia społecznego, czyli National Insurance Number. Pozwala on na uzyskanie potrzebnych danych bezpośrednio z bazy HM Revenue&Customs.

Na jakie ulgi podatkowe można liczyć w Anglii?

Główną ulgą podatkową w Wielkiej Brytanii jest kwota wolna od podatku. Tak zwana personal allowance oznacza, że od dochodu poniżej 12 500 funtów rocznie nie odprowadza się podatku. Co więcej, opodatkowane są wpływy dopiero powyżej tej kwoty. Tym samym niemal każdy pracujący podatnik w Wielkiej Brytanii może skorzystać z tej ulgi.

Ulga z tytułu PERSONAL ALLOWANCEUlgę z tytułu personal allowance otrzymuje się automatycznie. Jeżeli z jakiegoś powodu nie została ona przyznana, to należy się zwrócić z zapytaniem do urzędu skarbowego.

Marriage allowance to kolejna ciekawa ulga podatkowa. W Wielkiej Brytanii każdy rozlicza się indywidualnie, a więc teoretycznie małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie. Jednak brytyjski fiskus przygotował pomysłową ulgę dającą możliwość uzyskania większego zwrotu małżeństwom. Osoba w związku zarabiająca poniżej kwoty wolnej od podatku może przekazać 10% kwoty wolnej małżonkowi. Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby dzielące się wartością PERSONAL ALLOWANCE muszą:

  • Być w związku małżeńskim bądź związku partnerskim
  • Jeden z partnerów nie może zarabiać bądź może zarabiać poniżej 12 500 funtów
  • Drugi partner musi się znajdować w progu podatkowym 20%

Czy muszę się rozliczyć w Polsce z dochodu w UK?

Polska i Wielka Brytania podpisały w 2007 roku umowę, na mocy której podatnicy unikają płacenia podwójnego podatku. Brytyjskie dochody są rozliczane na zasadzie wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Wynagrodzenia z Wielkiej Brytanii nie podlegają opodatkowaniu, ale mają znaczenie przy wyliczeniu łącznego dochodu i tym samym stawki opodatkowania w Polsce.

Składając deklarację podatkową PIT-36 z załącznikiem ZG w Polsce należy uwzględnić dochód z Królestwa Brytyjskiego. Przypomnijmy, że okresy rozliczeniowe różnią się w obu krajach i na polskim formularzu należy uwzględnić brytyjskie dochody z okresu od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.

System podatkowy w Wielkiej Brytanii jest bardzo prosty i nie sprawia problemów. Polacy pracujący na Wyspach powinni pamiętać o rozliczaniu się z lokalnym fiskusem, ponieważ w ten sposób mogą uzyskać zwroty nadpłaconych podatków.

Oceń ten wpis
Zwrot podatku z Anglii - rozliczenie dochodów w Polsce
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

nino
2021-03-25, 18:36
Od 2020 trzeba rozliczać się dochodów w Wielkiej Brytanii w Polsce. Zmieniły się przepisy. Na pit36 z załącznikiem ZG.
Wututututu
2020-09-09, 13:11
Bank Pekao SA realizuje czek ze zwrotem z UK. Plus Np. Lloyds w aplikacji ma opcje realizacji czeku z zdjęcia do £1000. O ile masz jeszcze konto w UK.
Piotr
2020-08-08, 18:52
A co gdy dostaniesz już czek z podatku. A jesteś już w Polsce. Żaden bank nie realizuje czeków. I co z tym fantem???
Loirdi
2019-12-17, 10:03
Grono ludzi w Anglii tak się rozlicza więc z pewnością jest to bardzo atrakcyjny temat dla wielu Polaków i dotyczyć będzie jeszcze długo.
Wiesio
2019-12-09, 13:24
Zwrot podatku z Anglii - rozliczenie dochodów w Polsce - ciekawe informacje w tym artykule. Pracowałem w Anglii i twierdzę, że system podatkowy u nich jest prosty.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.