Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy - kluczowe informacje

2 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 21 głosów

21 głosów

5 komentarzy
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy - kluczowe informacje
Dowiedz się, kiedy i jak urząd skarbowy może pomóc w wypełnieniu Twojego PIT. Oszczędź czas i bądź pewny swojego rozliczenia. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej!

Od 2023 roku dostępne jest rozliczenie podatkowe, które opiera się na usłudze Twój e-PIT. Czy Urząd Skarbowy sam złoży i rozliczy Twoje zeznanie podatkowe? Czy uwzględni dodatkowe ulgi? Odpowiadamy.

Kto może skorzystać z automatycznego rozliczenia PIT?

Nie każdy płatnik może skorzystać z rozwiązania Krajowej Rady Administracji Skarbowej. Twój e-PIT to usługa, która została przygotowana dla osób rozliczających się formularzami:

PIT-37 oraz PIT-38 – dotyczy Cię, jeśli rozliczasz się na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, z przychodów kapitałowych lub umów o dzieło,

PIT-36 lub PIT-28 – te deklaracje składają osoby fizyczne,

Jeśli Twoje rozliczenie jest inne niż wspomniane wyżej, musisz wypełnić deklarację w tradycyjny sposób.

Kiedy nastąpi rozliczenie PIT przez skarbówkę?

Aktualnie rozliczenia PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 można składać od 15 lutego do końca kwietnia. Jeśli nie wprowadzisz żadnych zmian w deklaracji podatkowej i nie wyślesz jej wcześniej, system automatycznie zaakceptuje jej złożenie 30 kwietnia.

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

HSE MANAGER (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

  • Zielona Góra
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej

  • 5 800-6 600 zł / mc
  • Gdańsk
Dodana

Młodszy księgowy

Gascontrol Polska Sp. z

  • Suszec
Dodana

Operator maszyny CNC - tokarz lub frezer

B&T Narzędziownia Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Zawsze warto sprawdzić, czy automatycznie przygotowana deklaracja jest poprawna. Jeśli tak, nie musisz robić nic. Możesz także zaakceptować niezmienione zeznanie podatkowe i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Wówczas system od razu przekaże e-deklarację do rozliczenia, a czas oczekiwania na zwrot podatku (o ile Ci taki przysługuje) zacznie się naliczać.

Jak zmienić zeznanie w e-PIT?

Automatycznie uzupełniony formularz nie dolicza ulg podatkowych oraz dochodów innych niż wskazane przez pracodawcę w przekazanej do urzędu skarbowego deklaracji. Dlatego jeśli chcesz, aby na Twoim zeznaniu znalazła się przysługująca Ci ulga podatkowa, musisz edytować formularz ręcznie. 

Korektę w zeznaniu musisz wprowadzić także, jeśli od czasu ostatniego rozliczenia zmienił się Twój numer konta lub inne dane. Pamiętaj o kliknięciu przycisku „zapisz” i „wyślij”. W przeciwnym razie zmiany nie zostaną zapisane, a urząd skarbowy pobierze dane z pierwotnie przygotowanej deklaracji.

Do zmian, które możesz nanieść na zeznaniu podatkowym, należą:

  • w PIT-37 – możesz zadeklarować rozliczenie wspólne z małżonkiem lub złożyć deklarację przysługującą osobie samotnie wychowującą dzieci,
  • w PIT-37 możesz odliczyć darowiznę, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wpłaty na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego),
  • zmiana organizacji pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku.

Czy muszę korzystać z e-PIT?

Deklarację możesz złożyć w tradycyjny sposób (na papierowym formularzu) lub korzystając ze środków komunikacji elektronicznej.

Pamiętaj: jeśli odrzucisz zeznanie podatkowe proponowane przez urząd, nie będzie brane pod uwagę. Jednak nie musisz tego robić, aby Twoje zeznanie przysłane inną drogą niż e-PIT było brane pod uwagę. Dla urzędu to zeznanie, które złożysz samodzielnie, będzie nadrzędna i obowiązujące.

Jak długo będę czekać na zwrot podatku?

Warto wiedzieć, że w przypadku złożenia elektronicznej deklaracji czas oczekiwania na zwrot nadpłay podatku wynosi do 45 dni. Jest to przewaga wniosków składanych elektronicznie nad papierowymi, ponieważ w przypadku tych drugich czas oczekiwania na zwrot potrafi wynieść nawet 3 miesiące.

W sezonie rozliczeniowym 2022/23 osoby korzystające z rozliczenia za pośrednictwem e-PIT czekały na zwrot podatku średnio 11 dni. Należy jednak pamiętać, że nie jest to żaden oficjalny termin zwrotu.

Jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny i zaznaczysz to przy składaniu elektronicznej deklaracji podatkowej, możesz ubiegać się o szybszy zwrot nadpłaty podatku.

Koniec kar dla zapominalskich

Rozwiązanie przygotowane przez e-PIT nie jest doskonałe, ale ma jedną, główną zaletę: eliminuje sytuacje, w których osoba rozliczająca się formularzem PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38 przegapi termin złożenia deklaracji. Jeśli któraś z tych form rozliczenia Cię obowiązuje, ostatniego dnia kwietnia (o ile jest to dzień roboczy, jeśli nie – pierwszego dnia roboczego maja) deklaracja zostanie złożona automatycznie.

 

To może Cię również zainteresować

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy nastąpi rozliczenie PIT przez skarbówkę?

Eksperci przewidują, że w najbliższych latach urzędnicy będą coraz częściej oferować taką usługę.

Jakie korzyści przynosi rozliczenie PIT przez urząd skarbowy dla pracownika?

Pracownik oszczędza czas, ma pewność prawidłowego rozliczenia i może konsultować się z ekspertem w urzędzie.

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Zazwyczaj PIT należy złożyć do końca kwietnia danego roku.

Czy złożenie PIT do urzędu skarbowego w formie elektronicznej daje więcej czasu na rozliczenie?

Tak, składając PIT w formie elektronicznej, możesz liczyć na dodatkowy czas.

Czy każdy pracownik może skorzystać z rozliczenia PIT przez urząd?

Nie, oferta jest skierowana głównie do osób z prostszymi formami dochodów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

5 komentarzy

podatnik

podatnik

Urzędnicy rozliczą PIT za ciebie? To świetne rozwiązanie. Nie rozliczałem PIT-u pierwszy raz w 2019 roku- wszedłem na profil zaufany i PIT był przez urzędników rozliczony.
Andrzej

Andrzej

Tego roku pierwszy raz nie musiałem wypełniać PIT. Urzędnicy rozliczyli mój PIT.
pit

pit

Teraz są instytucje co w tym pomagają, a najlepiej jest dla wielu ludzi gdy ściągną sobie ze strony rządowej włąsne dane w picie i wyślą bez wychodzenia do urzędu pit.
Limon1

Limon1

Kiedyś pamiętam byli wolontariusze nawet co pomagali ludziom z wypełnianiem. No kiedyś to nad książeczką wypełniania pitu się siedziało. teraz jest łatwiej.
sprawdzam

sprawdzam

W wielu przypadkach to się sprawdza i od razu wysyłany jest PIT przez własny profil. Nie wszędzie jednak jest tak prosto, gdy np. ma się kilka różnych umów i firmę to tak nie jest.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.