Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Czy pracodawca rozliczy Twój PIT? Sprawdź, kiedy będzie to możliwe

13 maja 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

14 komentarzy
Czy pracodawca rozliczy Twój PIT? Sprawdź, kiedy będzie to możliwe
Początek roku to czas postanowień i… rozliczeń. Przez pierwszych kilka miesięcy roku kalendarzowego urząd skarbowy przyjmuje rozliczenia roczne podatników. Niestety, nie każda osoba aktywna zawodowo wie, jak prawidłowo wypełnić PIT, rozliczając się tym samym z fiskusem. Kiedy Twój PIT może rozliczyć pracodawca? Podpowiadamy.

Przez cały poprzedni rok pracowałeś tylko dla jednej firmy? Nie masz innych źródeł dochodów? Nie chcesz korzystać z ulg? W takim razie nie musisz korzystać z pomocy biura rachunkowego, które za swoje usługi pobierze opłaty – możesz skorzystać z pomocy pracodawcy.

Rozliczenie PIT-u przez pracodawcę

Jeżeli chcesz, aby o formalne rozliczenie Cię z fiskusem zadbał Twój pracodawca, to powinieneś wypełnić PIT-12 Oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. PIT ten możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Wypełnienie tego oświadczenia nie powinno ci sprawić trudności. Składając podpis pod wypełnionym dokumentem, potwierdzasz, że nie będziesz korzystał z ulg i że pracodawca, dla którego pracowałeś, był jedynym, dla którego wykonywałeś pracę.

Zapamiętaj!
Oświadczenie zobowiązujące płatnika składek do rozliczenia Twojego podatku dochodowego, czyli PIT-12, należy złożyć pracodawcy do 10 stycznia.

Jeżeli spóźniłeś się z dostarczeniem tego dokumentu i po 10 stycznia zorientowałeś się, że możesz zostać rozliczony przez pracodawcę, nie wszystko stracone. Warto w takiej sytuacji porozmawiać z przełożonym i zapytać go o możliwość rozliczenia Cię przed fiskusem. Wielu pracodawców nie robi tego samodzielnie, bo na co dzień korzysta z pomocy biur rachunkowych. Bardzo zatem prawdopodobne, że będziesz mógł skorzystać z tego ułatwienia. 

Po otrzymaniu takiego oświadczenia płatnik składek, czyli Twój pracodawca ma obowiązek obliczenia Twojego rocznego podatku na formularzu PIT-40 (w wersji papierowej lub elektronicznej). Następnie do końca lutego powinien on przekazać Ci (podatnikowi) rozliczenie oraz dostarczyć je do urzędu skarbowego.

Szukasz pracy?

Specjalista Działu Rekrutacji

Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie

  • Mazowieckie
Dodana

(Młodszy/a) Księgowy/a

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Monter/Monterka-praca produkcyjna-Katowice

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Sosnowiec
Dodana

Elektromechanik

Plastipak Polska Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana

Specjalista ds. księgowości

Biuro Rachunkowe Saldo.pl Sp. z o.o. Sp.k.

  • Hażlach
Dodana

Ważne!
Złożenie w opisany sposób oświadczenia PIT-12 oraz sporządzenie przez pracodawcę PIT-40 dla pracownika nie oznacza, że jest nie ma on już prawa złożyć zeznania PIT-36 czy PIT-37 zgodnie z ogólnymi zasadami. A zatem, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik zdecyduje, że jednak chce skorzystać z ulgi lub dokonać rozliczenia wspólnie z małżonkiem, może to zrobić.

Jak rozliczyć dochód z kilku źródeł?

Możliwość złożenia oświadczenia PIT-12 przez pracownika to specjalne ułatwienie dla osób, które przez cały rok kalendarzowy, za który będą się rozliczać, były związane wyłącznie z jednym pracodawcą. W takim razie, czy zakład pracy rozlicza PIT osobom, które zatrudnione były w dwóch miejscach jednocześnie? Niestety – jeżeli zdarzyło się, że zmieniałeś zakład pracy lub też dorabiałeś sobie jako zleceniobiorca, to nie będziesz mógł skorzystać z powyższej możliwości. W takiej sytuacji musisz samodzielnie zadbać o wypełnienie odpowiedniego PIT-u i dostarczenie go do urzędu skarbowego.

W takim przypadku powinieneś otrzymać nie później niż do końca lutego informację od każdego pracodawcy, u którego byłeś zatrudniony, zwykle w formie PIT-11. Podane kwoty przychodu i składek należy zsumowac i wprowadzić w odpowiednich polach do deklaracji PIT. Jest to stosunkowo proste przy użyciu programów do przygotowania rozliczenia, nieco bardziej skomplikowane będzie wypełnianie deklaracji podatkowej całkowicie „ręcznie” na papierze.

Kto może mnie rozliczyć?

Rozliczenie przez pracodawcę to nie jedyna Twoja możliwość. Nie chcesz korzystać z pomocy biura rachunkowego? Pamiętaj, że urzędy skarbowe w całej Polsce co roku organizują pomoc dla podatników. Co więcej, obecnie istnieje możliwość przekazania tego obowiązku w całości Urzędowi Skarbowemu. W 2020 roku to podatnik decyduje, czy rozlicza się samodzielnie, czy pozostawia złożenie deklaracji w Twoim imieniu Ministerstwu Finansów. W tym drugim przypadku zaleca się mimo wszystko sprawdzenie PIT-u złożonego przez pracowników urzędu, ponieważ w przypadku wszelkich błędów nadal odpowiedzialność ponosisz Ty i Tobie przyjdzie składać ewentualną korektę deklaracji.

Video

Gdy jednak decydujesz się na samodzielne rozliczanie, nadal możesz liczyć na wsparcie organów Ministerstwa. Jeżeli masz wątpliwości lub chcesz się dowiedzieć, czy prawidłowo wypełniłeś PIT, wystarczy tylko, że udasz się do właściwego urzędu skarbowego i podpytasz pracowników oddelegowanych do pomocy podatnikom chcącym się rozliczyć z uzyskanych dochodów.

Rozliczenie przez pracodawcę a inne przychody

Do rozliczenia przez pracodawcę nie dojdzie, jeśli jak wyjaśniliśmy, w roku rozliczeniowym zmieniałeś zakład pracy albo pracowałeś jednocześnie dla dwóch lub więcej pracodawców. Ale przychód możesz osiągnąć nie tylko z wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych – może się zdarzyć, że sprzedałeś np. mieszkanie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy w dalszym ciągu możesz skorzystać z pomocy pracodawcy przy rozliczeniu się z fiskusem. Okazuje się, że tak.

Przy czym zarówno przychód ze sprzedaży mieszkania, jak i np. zyski z kapitałów pieniężnych powinieneś rozliczyć, składając odrębny PIT. Mowa o takim, który został opracowany do rozliczenia właśnie takich przychodów. Musisz wiedzieć, że takie stanowisko prezentuje również Ministerstwo Finansów.

To może Cię również zainteresować

Rozliczenie PIT - z małżonkiem czy samodzielnie?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracodawca może rozliczyć mój PIT?

Tak, jeśli w ciągu całego roku rozliczeniowego byłeś zatrudniony tylko u jednego pracodawcy, a nie masz zamiaru skorzystać z ulg podatkowych, możesz pozostawić mu przygotowanie Twojej deklaracji podatkowej, w tym celu jednak musisz złożyć wcześniej oświadczenie, tzw. PIT 40.

Jak rozliczyć PIT przez pracodawcę?

Aby pracodawca dokonał Twojego rozliczenia podatkowego, należy do 10 stycznia złożyć mu PIT-40, czyli oświadczenie do celów dokonania obliczenia rocznego podatku dochodowego, w którym potwierdzasz, że byłeś zatrudniony tylko u jednego pracodawcy i że nie będziesz korzystać z ulg podatkowych.

Kiedy pracodawca nie może mnie rozliczyć?

Dokonanie rocznego rozliczenia podatkowego za pracownika nie jest możliwe, jeżeli był on zatrudniony u innych pracodawców - otrzymywał przychody z innych źródeł. Możliwe jest to natomiast w przypadku, gdy uzyskał przychód ze innych tytułów niż umowy o pracę i cywilno-prawne, np. sprzedaży mieszkania. Wówczas pracownik musi jedynie złożyć osobny PIT z tytułu tego dochodu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

14 komentarzy

AF

AF

Informacje powyżej zawarte są nieaktualne Z dniem 15 marca 2017 r. uchylony został art. 37 updof. Oznacza to, że podatnicy utracili możliwość składania płatnikom PIT-12, a płatnicy - możliwość dokonania podatnikom rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40 druk PIT-12(6) stosuje się do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2015 r. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.11.2015 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych
agenda

agenda

Dzięki za artykuł. Zastanawiałem się, jak mam rozliczyć dochody z różnych źródeł, teraz wszystko jest dla mnie jasne i będę mógł samodzielnie wypełnić PIT.
Hermes

Hermes

Cieszę się, że artykuł podaje informacje na temat rozliczenia pracowników przez pracodawcę. Warto wiedzieć, że możemy skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub Urzędu Skarbowego, aby uprościć sobie zadanie.
Waldemar

Waldemar

Dobra informacja dla tych, którzy cały rok mieli tylko jednego pracodawcę. Zastanawiam się jednak, jak mam rozliczyć swoje przychody, gdy pracowałam w dwóch miejscach jednocześnie.
Sonia

Sonia

Artykuł na temat PIT-12 jest przydatny, gdyby tylko był dla kogo. Niestety, ja nie pracuję więc nie mam możliwości skorzystania z ułatwień.
Felo

Felo

Cieszę się, że moim pracodawca może mnie rozliczyć z podatkiem. To ułatwia mi wiele spraw i pozwala zaoszczędzić czas. Potwierdzam, że wypełnienie PIT-12 nie jest trudne.
Marekk

Marekk

Jestem doradcą podatkowym w dużej firmie, dzięki skończonemu kierunkowi na WSKZ doardca podatkowy. Studia bardzo dobrze przygotowały mnie do nowej roli, jaką objęłam w firmie. Dużym plusem jest też to, że studia prowadzone są w formie online, więc śmiało można pogodzić naukę i pracę :)
z22czerwca

z22czerwca

Podjęłam pracę w grudniu 2021 ale wynagrodzenie otrzymałam w 2022 to pit rozliczam w 2022 czy 2023
Interesant 11

Interesant 11

Czy jeśli w ubiegłym roku pracowałam tylko przeziesiac styczn,a od lutego ubiegłego roku 2021 pobieram zasiłek dla bezrobotnych to mam się z tego rozliczyć. Czy przyjdzie mi jakieś pismo
Grześ

Grześ

Ja pracuję w różnych miejscach i muszę sam się rozliczać.
Sławek

Sławek

Nie zawsze pracownik musi sam rozliczać PIT. Może to zrobić pracodawca. Chyba w tym celu należy wypełnić wypełnić PIT-12. Zresztą w obecnych czasach, żadną sztuką nie jest samemu wypełnić PIT. Przecież są programy i PIT rozlicza się bardzo szybko.
Harnik

Harnik

A to ciekawe? zwykle ja dostaję pity od pracodawcy i sam je wypełniam licząc z żoną. Teraz jednak wiele jest programów ułatwiających pod tym względem życie, że ok.
Maksym

Maksym

Teraz jak się w sumie nie ma skomplikowanych umów i np. tylko jedną umowę o pracę to wystarczy wejść na stronę rządową gdzie można do urzędu wysłać to automatycznie.
Tarnawa

Tarnawa

U nas dostajemy w PDF i nie tylko rozliczenie i dalej to mój mąż robi i z każdym rokiem nie było z tym żadnego problemu. Nie wiedziałam, że są też inne przypadki tego typu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.