Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy pracodawca rozliczy twój PIT? Sprawdź, kiedy będzie to możliwe

Czy pracodawca rozliczy twój PIT? Sprawdź, kiedy będzie to możliwe
Początek roku to czas postanowień i… rozliczeń. Przez pierwszych kilka miesięcy roku kalendarzowego urząd skarbowy przyjmuje rozliczenia roczne podatników. Niestety, nie każda osoba aktywna zawodowo wie, jak prawidłowo wypełnić PIT, rozliczając się tym samym z fiskusem.

Przez cały poprzedni rok pracowałeś tylko dla jej firmy? Nie masz innych źródeł dochodów? Nie chcesz korzystać z ulg? W takim razie nie musisz korzystać z pomocy biura rachunkowego, które za swoje usługi pobierze opłaty – możesz skorzystać z pomocy pracodawcy.


Termin minął, ale…

Jeżeli chcesz, aby o formalne rozliczenie cię z fiskusem zadbał twój pracodawca, to powinieneś wypełnić PIT-12 Oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. PIT ten możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. 

Wypełnienie tego oświadczenie nie powinno ci sprawić trudności. Składając podpis pod wypełnionym dokumentem potwierdzasz, że nie będziesz korzystał z ulg i pracodawca, dla którego pracowałeś, był jedynym, dla którego wykonywałeś pracę. PIT-12 powinieneś złożyć pracodawcy do 10 stycznia. Jeżeli spóźniłeś się, to powinieneś porozmawiać z przełożonym i zapytać go o możliwość rozliczenia cię przed fiskusem. Wielu pracodawców nie robi tego samodzielnie, bo na co dzień korzysta z pomocy biur rachunkowych. Bardzo zatem prawdopodobne, że będziesz mógł skorzystać z tego ułatwienia. 


Gdy dochód uzyskałeś z kilku źródeł

Możliwość złożenia oświadczenia PIT-12 przez pracownika to specjalne ułatwienie dla osób, które przez cały rok kalendarzowy, za który będą się rozliczać, były związane wyłącznie z jednym pracodawcą. Jeżeli zdarzyło się, że zmieniałeś zakład pracy lub też dorabiałeś sobie jako zleceniobiorca, to nie będziesz mógł skorzystać z powyższej możliwości. W takiej sytuacji musisz samodzielnie zadbać o wypełnienie odpowiedniego PIT-u i dostarczenie go do urzędu skarbowego.

Nie chcesz korzystać z pomocy biura rachunkowego? Pamiętaj, że urzędy skarbowe w całej Polsce co roku organizują pomoc dla podatników. Jeżeli masz wątpliwości lub chcesz się dowiedzieć, czy prawidłowo wypełniłeś PIT, wystarczy tylko, że udasz się do właściwego urzędu skarbowego i podpytasz pracowników oddelegowanych do pomocy podatnikom chcącym się rozliczyć z uzyskanych dochodów.


O czym musisz pamiętać?

Przychód możesz osiągnąć nie tylko z wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych – może się zdarzyć, że sprzedałeś np. mieszkanie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, czy w dalszym ciągu możesz skorzystać z pomocy pracodawcy przy rozliczeniu się z fiskusem. Okazuje się, że tak.

Zarówno przychód ze sprzedaży mieszkania, jak i np. zyski z kapitałów pieniężnych powinieneś rozliczyć, składając odrębny PIT. Mowa o takim, który został opracowany do rozliczenia właśnie takich przychodów. Musisz wiedzieć, że takie stanowisko prezentuje również Ministerstwo Finansów.

Oceń ten wpis
Czy pracodawca rozliczy twój PIT? Sprawdź, kiedy będzie to możliwe
Ocena: 3.5, liczba głosów: 11

Opinie

Grześ
2019-12-05, 15:01
Ja pracuję w różnych miejscach i muszę sam się rozliczać.
Sławek
2019-05-26, 13:56
Nie zawsze pracownik musi sam rozliczać PIT. Może to zrobić pracodawca. Chyba w tym celu należy wypełnić wypełnić PIT-12. Zresztą w obecnych czasach, żadną sztuką nie jest samemu wypełnić PIT. Przecież są programy i PIT rozlicza się bardzo szybko.
Harnik
2019-05-07, 12:52
A to ciekawe? zwykle ja dostaję pity od pracodawcy i sam je wypełniam licząc z żoną. Teraz jednak wiele jest programów ułatwiających pod tym względem życie, że ok.
Maksym
2019-04-09, 16:04
Teraz jak się w sumie nie ma skomplikowanych umów i np. tylko jedną umowę o pracę to wystarczy wejść na stronę rządową gdzie można do urzędu wysłać to automatycznie.
Tarnawa
2019-04-06, 14:30
U nas dostajemy w PDF i nie tylko rozliczenie i dalej to mój mąż robi i z każdym rokiem nie było z tym żadnego problemu. Nie wiedziałam, że są też inne przypadki tego typu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.