Praca za granicą

Zwrot podatku z Czech - rozliczenie dochodów w Polsce

21 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

17 komentarzy
Zwrot podatku z Czech - rozliczenie dochodów w Polsce
Pracując legalnie w Czechach, należy pamiętać o obowiązku podatkowym. Każda osoba uzyskująca dochód powinna odprowadzać składki na poczet podatku dochodowego. W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę odpowiednie zaliczki są potrącane z wynagrodzenia.

System podatkowy w Czechach zakłada wiele ulg podatkowych, więc wykonując roczne rozliczenie, można uzyskać spory zwrot podatku. Czeskie prawo pozwala na uzyskanie zwrotu za okresy do trzech lat wstecz. Oznacza to, że składając deklarację w 2023 roku, można rozliczyć rok 2022, 2021 oraz 2020. Co powinniśmy wiedzieć o rozliczeniu podatku dochodowego w Czechach i jak to zrobić? Przyjrzyjmy się szczegółowo tematowi.

Kiedy należy rozliczyć się z czeskim urzędem skarbowym?

Podobnie, jak w Polsce tak i w Czechach dokonujemy rozliczenia po zakończeniu roku podatkowego. Ten jest u naszych południowych sąsiadów tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Podatnicy muszą złożyć zeznania podatkowe do 31 marca kolejnego roku po roku podatkowym. Ten termin dotyczy osób rozliczających się samodzielnie. W przypadku korzystania z usług doradców podatkowych ten termin może zostać wydłużony do 30 czerwca.

Ważne jest to, że nie wszyscy mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Obowiązek taki dotyczy osób, których roczny dochód przekroczył kwotę 15 000 CZK. O ile nie są to dochody zwolnione z podatku bądź opodatkowane inną stawką (np. dywidendy). Podatnicy, których dochody nie przekroczyły tego pułapu, ale wykazują stratę podatkową, także muszą złożyć zeznanie.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Czechach?

Czeski urząd skarbowy (finanční úřad) wymaga od polskiego podatnika czterech dokumentów przy składaniu rocznego zeznania podatkowego. Każdy z nich jest niezbędny do przeprowadzenia procesu rozliczenia i starania się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Jakie dokumenty powinniśmy przedstawić?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Dokumenty niezbędne do złożenia zeznania podatkowego w Czechach:

 • POTVRZENI jest czeskim odpowiednikiem polskiego formularza PIT-11. Mamy więc do czynienia z dokumentem, który przekazuje pracownikom pracodawca. Dokument musi zostać wystawiony po zakończeniu roku podatkowego i to on stanowi podstawę rozliczenia. Należy pamiętać, że trzeba przedstawić POTVRZENI od każdego pracodawcy, któremu świadczyło się pracę w rozliczanym roku podatkowym;
 • formularz EU/EWR zawierający informacje o dochodach osiąganych w Polsce. Dokument pozyskuje się w polskim urzędzie skarbowym i należy pamiętać, aby na druku znalazła się urzędowa pieczątka. W przeciwnym razie będzie nieważny i uniemożliwi rozliczenie się z czeskim fiskusem;
 • zaświadczenie o posiadaniu rachunku bankowego;
 • kserokopia dowodu osobistego.

Na jakie ulgi można liczyć w Czechach?

Czeski system podatkowy zakłada możliwość skorzystania ze sporej ilości ulg podatkowych. Podatnicy mogą liczyć nie tylko na ulgi pozwalające odpisać część sum z należnego podatku, ale także na takie, które pomniejszają samą podstawę opodatkowania. Przyjrzyjmy się poszczególnym odpisom.

 • Rozliczając podatek, można zmniejszyć podstawę opodatkowania, stosując ulgę z tytułu darowizn, bądź oddania krwi. W przypadku darowizn za takowe uznaje się przekazanie środków na rzecz fundacji, stowarzyszeń, kościołów, związków wyznaniowych oraz służb publicznych, jak policja, straż pożarna czy partie polityczne. Za darowiznę uznaje się także zakup środków zdrowotnych osobom niepełnosprawnym, o ile koszt przekroczy 1000 CZK. Oddanie krwi jest uznawane za darowiznę w wysokości 2000 CZK.
 • Ulga odsetkowa pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania wartości odsetek z kredytu mieszkaniowego bądź hipotecznego. Warunkiem jest położenie danego domu czy mieszkania na terenie Unii Europejskiej. Z podstawy opodatkowania odliczymy także składki na ubezpieczenie emerytalne oraz polisę na życie. Pod odliczenie podchodzą również składki na związki zawodowe oraz koszty poniesione w związku z egzaminami zawodowymi podnoszącymi kwalifikacje pracownicze.

Po ustaleniu podstawy opodatkowania i należnego podatku można zastosować kolejne ulgi obniżające daną kwotę.

 • Każdy podatnik może skorzystać z ulgi podstawowej wynoszącej 30 840 CZK.
 • Ulga na bezrobotnego małżonka pozwala odliczyć kwotę 30 840 CZK w przypadku jeżeli małżonek podatnika nie uzyskał opodatkowanego dochodu. Całość ulgi odlicza wtedy podatnik, na którego barkach spoczywa utrzymanie gospodarstwa domowego.
 • Ulga na osobę niepełnosprawną pozwala odliczyć od podatku kwotę od 2 520 CZK do 16 140 CZK. Zastosowanie ulgi dotyczy zarówno rozliczającego się podatnika, jak i małżonka.
 • Pracujący studenci przed 26 rokiem życia mogą skorzystać z ulgi w wysokości 4 020 CZK. W przypadku studiów doktoranckich granica wieku przesuwa się do 28 roku życia.
 • Ulga na dziecko jest zależna od ilości dzieci i prezentuje się następująco:
 1. na pierwsze dziecko 15 204 CZK
 2. na drugie dziecko 22 320 CZK
 3. na każde kolejne dziecko 27 840 CZK

Kwoty są podwajane w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością.

Czeskie prawo podatkowe przewiduje całą masę ulg, które w znacznym stopniu obniżają podatek dochodowy. To sprawia, że roczne rozliczenie z lokalnym fiskusem może przynieść naprawdę wysoki zwrot nadpłaconego podatku.

Czy muszę rozliczyć dochód z Czech w Polsce?

Polski rezydent podatkowy, czyli osoba mająca „ośrodek zainteresowań” w Polsce jest zobowiązana do rozliczenia się z polskim fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć formularz PIT-36 z załącznikiem ZG. Podatnik pracujący w Czechach jest zobowiązany do uwzględnienia dochodu pozyskanego na terenie tego kraju.

Na szczęście oba państwa podpisały umowę o zapobieganiu naliczenia podwójnego podatku dochodowego. W efekcie dochód pozyskany w Czechach nie podlega opodatkowaniu, ale zostaje wliczony do puli decydującej o nałożonej stopie procentowej. Oznacza to zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Tym sposobem czerpanie dochodu z pracy w Czechach staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Nie dziwi fakt, że wiele osób chętnie kieruje na południe swoje plany zawodowe.

To może Cię również zainteresować

Praca Czechy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

17 komentarzy

Remik

Remik

Wszystkie te ulgi na pewno zachęcą jeszcze więcej osób do podjęcia pracy w Czechach. To dobre rozwiązanie, że państwa podpisały umowę o zapobieganiu naliczenia podwójnego podatku dochodowego. Takie informacje są bardzo potrzebne dla pracodawców.
Simon

Simon

Bardzo ciekawy artykuł! Dobrze, że podano konkretny termin składania zeznań podatkowych. Na pewno kiedyś się to przyda. Ulgi podatkowe również są bardzo interesujące.
Akuna

Akuna

Cieszę się, że artykuł opisuje też ulgi dla osób niepełnosprawnych. Liczę na to, że dzięki nim mój podatek będzie niższy. Co prawda ja nie pracuję w Czechach, ale zawsze warto być w temacie.
Żaneta

Żaneta

Ile dostanę zwrotu z podatku czeskiego jeżeli rozliczam się sama...bo nie wiem czy w tym roku mi się opłaca rozliczać skoro nie przysługują mi żadne ulgi na dzieci itd
Michał

Michał

Jeżeli jestem rezydentem podatkowym w Czechach, mieszkam i prowadzę działalność zarejestrowaną w Czechach, muszę w Polsce złożyć PIT? W Polsce wynajmuję swoje mieszkanie i wypełniam PIT 28.
silvox

silvox

Piszesz o pracy a co z emeryturą? Jest opodatkowana w Czechach? Czy trzeba też składać o zwrot podatku?
Mieczysław.M.

Mieczysław.M.

Mam na imię Mieczysław i rozliczałem (rozliczam)się w Czechach.Rozliczam się z trzech miesięcy a kwota jaką powinienem otrzymać wynosi 15,240kć.Nie rozumię tylko jednego a mianowicie wniosek złożyłem końcem marca br.i do tej pory nie otrzymałem nadpłaconego podatku.Czy to normalne pomoże mnie ktoś kto ma pojęcie w takich sprawach.Co mam lub do kogo zwrócić się,co robić i gdzie zaczerpnąć informacji.Pozdrawiam i Dziękuję . Mietek.M.
Luki

Luki

Ervin ..TAK....Pracownik..TAK...dostaniesz cos takiego jak "czek" poczta na adres ...
Sławka

Sławka

Czy ktoś wie jakie dokumenty trzeba przedstawić w urzędzie jeśli chodzi o rozliczenie osoby niepełnosprawnej ... ponoć orzeczenia nie chcą tylko legitymację osoby niepełnosprawnej lecz na niej nie jest napisane od kiedy jest niepełnosprawność a chce się starać. O rozliczenie na 3 lata wstecz...miał ktoś taki przypadek
Pracownik

Pracownik

Czy czeska skarbówka dokona zwrotu przekazem pocztowym do Polski w przypadku braku konta w Czechach? Miał ktoś taką sytuację?
Damian91

Damian91

Witam, jeśli pracowałem w Polsce ponad pół roku, a resztę roku w Czechach, w obu przypadkach umowa o pracę, to czy wysyłam zeznanie tylko do Polskiego fiskusa, czy do obu krajów? Rozumiem, że dalej jednak jestem rezydentem podatkowym Polskim, bo większość zarobków posiadałem w Polsce, mimo że cały czas w tym roku byłem w Czechach?
Keisha2

Keisha2

Witam mam pytanie czy ktoś się rozliczać z podatku w Czechach przez jakieś biuro podatkowe jeżeli tak to jakie? I czy się opłaca wogule pracowałam przez 3 miesiące
Maria

Maria

Co do formularza EU/EWR to UWAGA! Nie potrzebujecie go, jeżeli w Czechach nie prosicie o slevy na dzieci. Ja na początku 2019 roku miałam przygody z urzędem w Rzeszowie, bo twierdzili, że nigdy takiego dokumentu nie widzieli xD A na koniec się okazało, że w ogóle tego nie potrzebowałam, bo nie mam dzieci...
Erwin

Erwin

Witam czy jak pracuje w czechach pod agencja to musze sie tam rozliczac??
Andrzej

Andrzej

wpisałem w czeski dokument niepracującą żonę, i ulgi nie dostałem, tylko to co wynikało z moich uprawnień czyli rozliczenie kwoty 24 tys. koron, polski urząd obniżył mi zwrot podatku należny na żonę przy wspólnym opodatkowaniu, wypłacając zamiast 500 zł, nieco ponad 200 zł ze względu na dochód czeski, to tak odnośnie braku podwójnego opodatkowania, a gdy informowałem się w us odnośnie dochodu czeskiego, to każda osoba udzielała mi innej informacji.
Kaczyce

Kaczyce

Jak widać u nas na południu Polski wiele ludzi pracuje w Czechach to i temat się przydaje. Czesi mają bardzo atrakcyjny rynek i ciekawe stawki dla Polaków.
Jola

Jola

Zwrot podatku z Czech - rozliczenie dochodów w Polsce. Ciekawy i przydatny artykuł.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka