!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zwrot podatku z Niemiec - rozliczenie dochodów w Polsce

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze

Zwrot podatku z Niemiec - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie pracujące w Niemczech są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego. W przypadku umowy o pracę co miesiąc składki z wypłaty odprowadza pracodawca, zaś pracownik ma obowiązek po zakończeniu roku podatkowego dokonać rozliczenia z urzędem skarbowym (Finanzamt).

Podatnik musi nie tylko rozliczyć się w Niemczech z uzyskanego dochodu, ale także musi dokonać tego przed polskim fiskusem. Oba państwa zawarły umowę odnośnie zapobiegania podwójnego opodatkowania, więc nie trzeba się obawiać nałożenia podatku na dochód w obu państwach.

Jak należy się rozliczyć z podatku dochodowego w Niemczech i w Polsce? Czy można liczyć na zwrot podatku oraz na co uważać? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech

Duży wpływ na sposób rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech ma klasa podatkowa. Prawo niemieckie uwzględnia rozliczenie ograniczone oraz nieograniczone z fiskusem. Forma, pod jaką podpada podatnik, jest przede wszystkim zależna od czasu pracy na terenie Niemiec.

OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY


Osoby, które pracowały na terenie Niemiec nie dłużej niż przez 183 dni, zostają objęte obowiązkiem ograniczonym.

  • Przy okazji suma opodatkowanych dochodów nie może przekraczać 90% jej ogólnych przychodów. W takim wypadku podatnik nie ma prawa do skorzystania z niemieckich ulg podatkowych, a to one wpływają na wysokość ewentualnego zwrotu.

Nieograniczony obowiązek podatkowy uzyskuje się analogicznie po przepracowaniu czasu dłuższego niż 183 dni na terenie Niemiec.

  • W tej sytuacji podatnik ma prawo do skorzystania z obowiązujących ulg. Należy się także rozliczyć z dochodów uzyskiwanych w innych państwach. W przypadku wpływów z Polski nie podlegają one opodatkowaniu.

Kiedy się rozliczyć z niemieckim fiskusem?

Myśląc o podatkach w Niemczech, trzeba pamiętać, że rok podatkowy jest u naszych zachodnich sąsiadów tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to trwanie od 1 stycznia do 31 grudnia. Dopiero po tym czasie można złożyć deklarację podatkową. Obowiązek złożenia deklaracji mają wszyscy podatnicy zarabiający na terenie Niemiec. Deklaracje składa się do 31 maja, a w przypadku spóźnienia podatnik otrzyma wezwanie z nowym terminem. Trzeba jednak zaznaczyć, że niedotrzymanie ponownego terminu będzie się wiązało z karą finansową od 100 do 500 euro.

Niemiecki urząd skarbowy pozwala na rozliczenie podatków do czterech lat wstecz. Oznacza to, że w 2020 roku można się ubiegać o zwrot podatku z lat 2019, 2018, 2017 oraz 2016. Nie ma określonego ustawowego czasu na wydanie decyzji dotyczącej zwrotu nadpłaty podatku dochodowego. Zazwyczaj czas oczekiwania na zwrot wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Video

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Niemczech?

W celu złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym konieczne jest posiadanie kilku dokumentów. Przede wszystkim pracodawcy mają obowiązek po zakończeniu roku podatkowego wręczyć pracownikom Lohnsteuerbescheinigung, czyli kartę podatkową. Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera wszystkie informacje odnośnie dochodu uzyskanego w danej firmie oraz odprowadzonych składek. W przypadku, gdy podatnik nie posiada karty podatkowej, można się posłużyć odcinkami z wypłaty (Abrechnung). Należy pamiętać, że potrzebujemy dokumentów od każdego pracodawcy, u którego podjęliśmy zatrudnienie w rozliczanym roku podatkowym.

Oprócz powyższych dokumentów należy przedstawić kserokopię dowodu osobistego bądź paszportu. Bardzo ważne jest posiadanie zaświadczenia UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce. Dokument musi posiadać pieczątkę polskiego urzędu skarbowego. Formularz UE/EOG można uzyskać po złożeniu w polskim urzędzie PIT-36 z załącznikiem ZG.

Urząd skarbowy poprosi także o dokumenty potwierdzające regularne koszta ponoszone w związku z zatrudnieniem na terenie Niemiec. W tym celu należy zachować takie dokumenty, jak umowy najmu mieszkania, rachunki za media, czy bilety za dojazdy do pracy i podróże do Polski.

Ulgi podatkowe w Niemczech - co zwiększy wysokość zwrotu?

Przede wszystkim niemieckie prawo podatkowe przewiduje kwoty wolne od podatku. W 2019 roku podatnicy odprowadzają podatek dochodowy dopiero od kwoty 9 168 euro. W przypadku małżonków kwota jest podwajana. Rok podatkowy 2020 przyniesie podwyżkę kwoty wolnej od podatku do pułapu 9 408 euro. Szczegóły kwot wolnych od podatków reguluje też przynależność do konkretnej klasy podatkowej.

Kinderfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci. Wysokość tej ulgi zmienia się co roku i w roku 2019 wynosi 7 620 euro. Przyznanie ulgi Kinderfreibetrag sprawia, że o tę kwotę pomniejsza się dochód do opodatkowania.

Video

Składając deklarację podatkową, warto posiadać rachunki za koszty wykonywania pracy. Wydatki służbowe oraz koszty dojazdu mogą zostać odliczone od podatku. Fiskus przewiduje również zwroty za nagłe sytuacje życiowe jak poważna choroba czy niepełnosprawność. Mnogość ulg i warunków ich uzyskania sprawia, że warto skorzystać z pomocy specjalistów przy rozliczaniu podatku dochodowego w Niemczech.

Rozliczanie dochodu z Niemiec w Polsce

Polscy rezydenci podatkowi, czyli osoby zameldowane w Polsce bądź posiadające tu centrum interesów osobistych są zobowiązane do rozliczenia z urzędem skarbowym. Na podatniku spoczywa obowiązek rozliczenia wszystkich dochodów uzyskanych w roku podatkowym, a więc także tych z Niemiec. Należy je podać przy składaniu deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Na mocy umowy między oboma państwami o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody pochodzące z pracy w Niemczech nie podlegają opodatkowaniu. Fiskus stosuje metodę zwolnienia z progresją. Co to oznacza? Dochód z tytułu pracy w Niemczech nie zostaje objęty polskim podatkiem dochodowym. Jednak kwotę tą wlicza się do ogólnego dochodu w celu obliczenia pułapu podatkowego.

Rozliczenie się z podatku w Niemczech jest obowiązkowe i przydatne. Najczęściej pracodawcy odprowadzają wyższe składki na poczet podatku dochodowego, a liczne ulgi przewidywane przez niemieckiego fiskusa pozwalają uzyskać często dość spore zwroty nadpłaconego podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca Niemcy

Podziel się

4 komentarze

Michał 2003

Michał 2003

Jak jest teraz w 2022 roku? Są jakieś ulgi dla młodych też?
Agnes

Agnes

Przydatny artykul.dzieki
Irek

Irek

Popularne miejsce mimo wszystko od wielu lat dla Polaków. Blisko Polski dobrze pracować jak już za granicą ale trzeba poznać realia.
Igor T

Igor T

Mam zamiar pracować w Niemczech. Ten artykuł bardzo ciekawy, przydatny. orientuję się teraz, jaki podatek zapłacę pracując w Niemczech.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.