Zawody i ich potencjał

Ranking najbardziej przyszłościowych kierunków studiów

4 lutego 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

5 komentarzy
Ranking najbardziej przyszłościowych kierunków studiów
Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, ponieważ może ona przesądzić o naszym sukcesie zawodowym. W poniższym artykule opisujemy najbardziej przyszłościowe kierunki studiów oraz doradzamy, o czym koniecznie należy pamiętać podczas wyboru studiów.

Zobacz też: Studia czy praca? Również masz ten problem?

Co brać pod uwagę przy wyborze studiów?

Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek studia, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie są nasze umiejętności i zainteresowania. Każdy z nas doskonale pamięta, że nauka pewnych przedmiotów zawsze szła mu lepiej - jedni są dobrzy w naukach ścisłych, a pozostali są ekspertami od nauk humanistycznych.

Jeśli ktoś jest specjalistą od działań na liczbach, powinien stawiać właśnie na kierunki matematyczno-analityczne, takie jak informatyka, telekomunikacja itd. Wtedy ma pewność, że będzie to opłacalny kierunek studiów, który przyniesie mu nie tylko dobrą płacę, ale również satysfakcję z wykonywanego zawodu. 

Gdy kierunek studiów w żaden sposób nie koresponduje z naszymi uzdolnieniami i zainteresowaniami, niesie to za sobą bardzo negatywne konsekwencje. U większości osób kończy się to porzuceniem studiów po kilku miesiącach bądź - co gorsze - niezwykle szybkim wypaleniem zawodowym. 

Kluczową kwestią przy podejmowaniu decyzji o wyborze studiów są oczywiście perspektywy zawodowe. Ukończenie danego kierunku powinno dawać nam gwarancję otrzymania dobrze płatnej pracy. Zanim zdecydujemy się na złożenie aplikacji na jakikolwiek kierunek, sprawdźmy, czy pracodawcy poszukują osób posiadających takie wykształcenie.

Osobną sprawą jest ranga uczelni - pracodawcy najbardziej doceniają tych kandydatów, którzy posiadają dyplomy ukończenia studiów na renomowanych, szanowanych uczelniach. 

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów - TOP5

Poniżej przedstawiamy listę pięciu kierunków studiów, które gwarantują dobrze płatną pracę.

1. Kierunki medyczne 

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Jawor
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

  • 4 600-5 700 zł / mc
  • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik techniczny - logistyka produktów magazynowych

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

  • Bielsko-Biała
Dodana

Medycyna to jeden z najbardziej wymagających kierunków studiów, jednak zawód lekarza z całą pewnością można zaliczyć do grona profesji przyszłościowych. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa profesjonalne usługi medyczne są na wagę złota. Studia medyczne trwają aż 6 lat. Oprócz tego, konieczne jest odbycie stażu oraz specjalizacji. Aby odnieść sukces jako lekarz, należy być osobą cierpliwą oraz bardzo pracowitą. 

2. Prawo. 

Prawnicy to kolejna grupa zawodowa, której usługi bez względu na okoliczności będą cieszyły się dużą popularnością. Każdy z nas prędzej czy później będzie potrzebował pomocy prawnika, dlatego nie ma się co dziwić, że prawo jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Wykonywanie zawodu prawniczego zapewnia nie tylko wysokie zarobki, ale również prestiż społeczny. 

3. Finanse i rachunkowość. 

Dynamicznie zmieniające się realia gospodarcze w Polsce i na całym świecie powodują także wzrost popytu na usługi wykwalifikowanych doradców podatkowych. Prawo podatkowe w Polsce jest zmieniane niezwykle często, przez co zarówno przedsiębiorcy jak i osoby indywidualne nie są w stanie poradzić sobie z jego zrozumieniem. To sprawia, że kierują się właśnie do przedstawicieli tej profesji, którzy wyjaśniają im wszystkie zawiłości zrozumiałym językiem. 

4. Mechatronika 

Robotyzacja przedsiębiorstw to proces, który w najbliższych latach dalej będzie postępował. Praca ludzi coraz częściej jest zastępowana przez wyspecjalizowane maszyny, dlatego też na rynku pracy niezbędni są specjaliści, którzy będą zajmowali się ich projektowaniem, serwisowaniem i konserwacją. Studia na kierunku mechatronika są świetnym wyborem dla osób, które lubią majsterkować.

5. Informatyka. 

Zapotrzebowanie na specjalistów ds. IT od lat plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Procesy rekrutacyjne w firmach informatycznych trwają praktycznie bez przerwy, ponieważ specjalistów w Polsce w dalszym ciągu jest zbyt mało. Informatycy są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Osoby, które działają w tej branży przez kilkanaście lat, mogą liczyć na zarobki znacznie przewyższające 10 000 złotych. Aby stać się programistą, należy nie tylko ukończyć studia informatyczne, ale również odbyć specjalistyczne kursy. 

Video

Wpływ studiów na przyszłe zarobki

Czy ukończenie studiów ma wpływ na przyszłe zarobki? Dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że wpływ posiadania dyplomu studiów wyższych na wysokość zarobków jest coraz mniejszy. W latach 2004-2014 wynagrodzenia osób posiadających wykształcenie średnie ogólnokształcące, zasadnicze zawodowe i gimnazjalne stanowiły około 55,6 procent średniego wynagrodzenia osób posiadających licencjat lub tytuł wyższy

Sporo zmieniło się w 2018 roku - wtedy relacja ta wzrosła do 57,9 procent. Oznacza to, że wraz z upływem lat pracodawcy coraz rzadziej przyznają dobrze wykształconym pracownikom wyższe wynagrodzenia, a osoby po podstawówce czy gimnazjum mogą liczyć na stosunkowo lepsze pensje.

Studia stacjonarne czy zaoczne?

Studia stacjonarne to rodzaj studiów, który odbywa się w trybie dziennym w dni powszednie. Są to studia bezpłatne. Z kolei studia zaoczne są płatne i odbywają się co kilka tygodni, mają formę weekendowych zjazdów.

Dzienny tryb studiowania dedykowany jest osobom, które chcą poświęcić się przede wszystkim nauce, zaś studia zaoczne są dedykowane tym żakom, którzy chcieliby również rozwijać swoją zawodową karierę. Warto wiedzieć, że ofert pracy dla studentów jest naprawdę sporo. W internecie można znaleźć ogłoszenia dotyczące płatnych staży czy praktyk. Udział w nich daje możliwość zdobycia cennych doświadczeń zawodowych, co doceniają pracodawcy podczas rekrutacji po ukończeniu studiów. 

Studia praktyczne – czy warto?

Studia dzielimy nie tylko na licencjackie, magisterskie czy podyplomowe, ale również praktyczne i ogólnoakademickie. Jaka jest różnica między studiami praktycznymi a ogólnoakademickimi? Studia o profilu praktycznym polegają na tym, aby nauczyć studentów praktycznego wykorzystania pozyskanych umiejętności oraz zdobytej wiedzy. Absolwenci takich kierunków są właściwie przygotowani do wykonywania pracy w określonym zawodzie, m.in. poprzez udział w obowiązkowych praktykach. 

Z kolei studia o profilu ogólnoakademickim polegają na zdobywaniu pogłębionej wiedzy. Są mocno związane z działalnością naukową danej uczelni. Absolwenci takich kierunków otrzymują wstępne przygotowanie do rozwijania swojej kariery. 

Podsumowanie:
  • Przy wyborze studiów należy brać pod uwagę swoje umiejętności i zainteresowania, aby uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z porzuceniem studiów lub wypaleniem zawodowym.
  • Przy podejmowaniu decyzji o wyborze studiów istotne są perspektywy zawodowe, czyli perspektywy na dobrze płatną pracę oraz renoma uczelni.
  • Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów to medycyna, prawo, finanse i rachunkowość, mechatronika oraz informatyka.
  • Wpływ posiadania dyplomu studiów wyższych na wysokość zarobków jest coraz mniejszy, jednak osoby po podstawówce i gimnazjum nadal mogą liczyć na stosunkowo dobre pensje.

Najczęściej zadawane pytania

O czym należy pamiętać wybierając kierunek studiów?

Podczas podejmowania decyzji o wyborze kierunku studiów, trzeba uwzględnić swoje zainteresowania oraz umiejętności. Warto także zwrócić uwagę na renomę danej uczelni oraz perspektywy zawodowe związane ze zdobyciem określonej profesji.

Które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Do najbardziej przyszłościowych kierunków zalicza się m.in. informatykę, telekomunikację, mechatronikę, prawo oraz medycynę.

5 komentarzy

monika smak

monika smak

Najbardziej interesują mnie osoby z wykształceniem medycznym. Nie tylko są one potrzebne w obecnej sytuacji pandemii, ale również na co dzień, ponieważ zapotrzebowanie na takich specjalistów jest bardzo duże. Zdecydowanie polecam ten kierunek studiów.
Zuber

Zuber

Jestem bezrobotny i nie udało mi się znaleźć pracy przez długi czas. Myślę, że dobrym wyborem dla mnie byłby kierunek studiów związany z informatyką. Dzięki takiej wiedzy miałbym lepsze szanse na podjęcie zatrudnienia.
Aldi

Aldi

Uważam, że artykuł ujmuje problem wyboru kierunku studiów bardzo trafnie. Należy wybierać takie kierunki, które połączą nasze zainteresowania i umiejętności z potrzebami rynku pracy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza praca będzie nas cieszyła i przyniesie satysfakcję finansową.
Ola

Ola

Ciekawy artykuł, bardzo pomocny w kontekście wyboru kierunku studiów. Szukam pracy i niestety zauważyłam, że pracodawcy coraz częściej kierują się nie tylko wykształceniem, ale również doświadczeniem i umiejętnościami. Dlatego ważne jest, aby nie tylko ukończyć studia, ale także zdobyć odpowiednie umiejętności praktyczne.
Gienek

Gienek

W pełni zgadzam się z artykułem, że powinniśmy wybierać kierunek studiów zgodnie z naszymi zainteresowaniami i umiejętnościami. Zatrudniając pracowników, zwracam szczególną uwagę na ich wykształcenie i doświadczenie, a zdecydowanie cenniejsze są dla mnie dyplomy pochodzące z renomowanych uczelni.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.