Twoje wsparcie w rekrutacji

Studia czy praca? Czy również masz ten problem?

Studia czy praca? Czy również masz ten problem?
Absolwenci szkół średnich często zastanawiają się, co dalej: praca czy może studia? Jeżeli właśnie skończyłeś liceum lub technikum nie możesz się zdecydować, zapoznaj się z plusami i minusami każdego rozwiązania.

Wykształcenie wciąż jest ważne, ale już nie najważniejsze – pracodawcy coraz częściej wymagają od potencjalnych pracowników przede wszystkim konkretnych umiejętności. Widać to świetnie w przypadku bardzo poszukiwanych zawodów. Przykładowo programistów poszukuje tak wiele firm, że wykształcenie nie jest najistotniejsze – osoby posiadające wiedzę mogą liczyć nie tylko na umowę o pracę, lecz także wysokie wynagrodzenie. Z uwagi na powyższe coraz więcej młodych ludzi zastanawia się, czy zamiast na studia, nie pójść do pracy, która pozwoli zdobyć doświadczenie.


Studia – plusy i minusy

Zdobycie licencjatu trwa trzy lata, magisterki aż pięć. To sporo czasu. Choć w tym czasie student może zdobyć również doświadczenie, odbywając np. staże czy praktyki, to jednak odczuwa brak własnych pieniędzy. Plusy studiowania? Z pewnością bezcenne jest poznanie nowych ludzi, zdobycie ciekawych informacji czy możliwość udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych. Nie można też zapomnieć, że studia wiążą się z otrzymaniem legitymacji studenckiej. Ta zaś upoważnia do wielu zniżek, nie tylko do tańszych przejazdów komunikacją miejską – dzięki niej można zapłacić sporo mniej np. za kursy językowe w szkołach językowych.

Studia dają też możliwość wyjazdu za granicę. Aktualnie spora część uczelni w Polsce współpracuje z podmiotami zagranicznymi, organizując wymiany studenckie. W efekcie zdobywanie wiedzy można w prosty sposób połączyć ze zwiedzaniem nawet całego świata.

To Cię powinno też zainteresować: Czy staż wlicza się do lat pracy?


Praca – plusy i minusy

Rozpoczęcie pracy tuż po ukończeniu szkoły średniej daje możliwość uniezależnienia się finansowego od rodziców. Z pewnością następuje to szybciej niż w przypadku studentów, którzy kontynuują naukę przez co najmniej trzy lata. Zapomnieć nie można również o zdobyciu doświadczenia i konkretnych umiejętności. Przydadzą się one choćby przy zmianie pracy.

Jeżeli chodzi o minusy pracy tuż po szkole średniej, to może się okazać, że taki pracownik – mimo swojego doświadczenia – będzie pomijany przy awansach. Z drugiej strony to jednak nie problem w przypadku osób przedsiębiorczych. Przecież Steve Jobs czy Bill Gates nigdy nie uzyskali dyplomu, a mimo zdołali stworzyć potężne przedsiębiorstwa, które świetnie radzą sobie na współczesnym rynku.


A może studia zaoczne i praca?

Alternatywą dla powyższych opcji jest połącznie studiów zaocznych lub wieczorowych z pracą. Takie rozwiązanie opłaca się wielu osobom – możliwe jest zdobycie zarówno dyplomu, jak i doświadczenia. Osoby, które zdecydują się połączyć pracę z nauką, muszą być świadome tego, że nie będzie im łatwo. W przypadku pracy zmianowej trudność może stanowić takie ułożenie grafika, aby wieczory lub weekendy mieć zawsze wolne.

Mimo że łączenie zdobywania wykształcenia z doświadczeniem jest trudne i wymaga świetnej organizacji czasu, to jednak przynosi oczekiwane efekty. Takie osoby mają mniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia, bo mogą pochwalić się umiejętnościami poszukiwanymi przez pracodawców. Trzeba też pamiętać, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba osób studiujących na studiach zaocznych, co jedynie potwierdza, że taki taki tryb studiowania jest chętnie wybierany przez absolwentów szkół średnich.

Oceń ten wpis
Studia czy praca? Czy również masz ten problem?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

st.ATH
2020-01-07, 14:01
Studia dzienne, jak i zaoczne mają plusy i minusy. Ja studiuję na dziennych studiach. W trakcie studiów nie mam czasu na pracę, ale na wakacjach zawsze pracuję i to legalnie. Jest to umowa zlecenie i forsa się bardzo przydaje. Po maturze zastanawiałem się czy iść do pracy czy na studia. Wybrałem studia i wiem, że to był dobry wybór.
Mania
2019-12-15, 15:56
Wiele ludzi bez problemu sobie z tym radzi i na tej podstawie odnajduje swoje konkretne opcje pracy. Ofert dla studentów jest sporo.
student UJ
2019-12-05, 05:38
Bardzo dużo maturzystów zastanawia się, czy iść na studia , czy do pracy. Ja wybrałem studia dzienne, kolega znalazł pracę i studiuje ale zaocznie. Każdy sam musi zdecydować, jaki wariant sobie wybierze.
Felicjan
2019-05-28, 13:36
Wielu studentów pracuje podczas studiów i dlatego nie mają problemu z łączeniem studiów zaocznych czy też wieczorowych. nawet dzienni potrafią sobie dorobić.
Zefir
2019-05-21, 14:12
Ale problem. Studia czy praca. Chcesz to i to, idź na studia wieczorowe, a może i lepiej zaoczne. Możesz pracować i studiować.
Irena
2019-05-07, 17:43
Najlepszym rozwiązaniem byłoby to wszystko w odpowiedni sposób pogodzić, by dało się korzystnie zrealizować w czasie obie kwestie. Jest to z pewnością nie niemożliwe.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.