Praca dla studenta

Studia czy praca? Czy również masz ten problem?

5 lipca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

12 komentarzy
Studia czy praca? Czy również masz ten problem?
Absolwenci szkół średnich często zastanawiają się, co dalej: praca czy może studia? Jeżeli właśnie skończyłeś liceum lub technikum nie możesz się zdecydować, zapoznaj się z plusami i minusami każdego rozwiązania. Łączenie nauki i pracy jest bardzo częstym zjawiskiem. Robią to zarówno osoby studiujące dziennie, które pracują dodatkowo by się utrzymać, jak i osoby pracujące w normalnym trybie, które zdecydowały się na studia w celu podniesienia swoich kwalifikacji. Jak efektywnie połączyć pracę i studia? Czy warto to robić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Wykształcenie wciąż jest ważne, ale już nie najważniejsze – pracodawcy coraz częściej wymagają od potencjalnych pracowników przede wszystkim konkretnych umiejętności. Widać to świetnie w przypadku bardzo poszukiwanych zawodów. Przykładowo programistów poszukuje tak wiele firm, że wykształcenie nie jest najistotniejsze – osoby posiadające wiedzę mogą liczyć nie tylko na umowę o pracę, lecz także wysokie wynagrodzenie. Z uwagi na powyższe coraz więcej młodych ludzi zastanawia się, czy zamiast na studia, nie pójść do pracy, która pozwoli zdobyć doświadczenie.

Studia – plusy i minusy

Zdobycie licencjatu trwa trzy lata, magisterki aż pięć. To sporo czasu. Choć w tym czasie student może zdobyć również doświadczenie, odbywając np. staże czy praktyki, to jednak odczuwa brak własnych pieniędzy. Plusy studiowania? Z pewnością bezcenne jest poznanie nowych ludzi, zdobycie ciekawych informacji czy możliwość udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych. Nie można też zapomnieć, że studia wiążą się z otrzymaniem legitymacji studenckiej. Ta zaś upoważnia do wielu zniżek, nie tylko do tańszych przejazdów komunikacją miejską – dzięki niej można zapłacić sporo mniej np. za kursy językowe w szkołach językowych.

Studia dają też możliwość wyjazdu za granicę. Aktualnie spora część uczelni w Polsce współpracuje z podmiotami zagranicznymi, organizując wymiany studenckie. W efekcie zdobywanie wiedzy można w prosty sposób połączyć ze zwiedzaniem nawet całego świata.

praca i studia razem

Praca – plusy i minusy

Rozpoczęcie pracy tuż po ukończeniu szkoły średniej daje możliwość uniezależnienia się finansowego od rodziców. Z pewnością następuje to szybciej niż w przypadku studentów, którzy kontynuują naukę przez co najmniej trzy lata. Zapomnieć nie można również o zdobyciu doświadczenia i konkretnych umiejętności. Przydadzą się one choćby przy zmianie pracy.

Jeżeli chodzi o minusy pracy tuż po szkole średniej, to może się okazać, że taki pracownik – mimo swojego doświadczenia – będzie pomijany przy awansach. Z drugiej strony to jednak nie problem w przypadku osób przedsiębiorczych. Przecież Steve Jobs czy Bill Gates nigdy nie uzyskali dyplomu, a mimo zdołali stworzyć potężne przedsiębiorstwa, które świetnie radzą sobie na współczesnym rynku.

A może studia zaoczne i praca?

Alternatywą dla powyższych opcji jest połącznie studiów zaocznych lub wieczorowych z pracą. Takie rozwiązanie opłaca się wielu osobom – możliwe jest zdobycie zarówno dyplomu, jak i doświadczenia. Osoby, które zdecydują się połączyć pracę z nauką, muszą być świadome tego, że nie będzie im łatwo. W przypadku pracy zmianowej trudność może stanowić takie ułożenie grafika, aby wieczory lub weekendy mieć zawsze wolne.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcji

Cedrob Foods S.A.

  • Goczałkowice-Zdrój
Dodana

Doradca Kienta - Suwałki

Provident Polska S.A.

  • Suwałki
Dodana
Dodana
Dodana

Mimo że łączenie zdobywania wykształcenia z doświadczeniem jest trudne i wymaga świetnej organizacji czasu, to jednak przynosi oczekiwane efekty. Takie osoby mają mniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia, bo mogą pochwalić się umiejętnościami poszukiwanymi przez pracodawców. Trzeba też pamiętać, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba osób studiujących na studiach zaocznych, co jedynie potwierdza, że taki taki tryb studiowania jest chętnie wybierany przez absolwentów szkół średnich.

Czy warto iść na studia - za i przeciw

Tego typu pytanie zadaje sobie zarówno wielu absolwentów szkół średnich, jak i osoby, które zastanawiają się, czy warto podnieść swoje kwalifikacje. W większości przypadków odpowiedź jest twierdząca, ponieważ ukończenie studiów daje duże możliwości. Po pierwsze pozwalają one zdobyć dyplom, który będzie potwierdzał posiadaną wiedzę w danej dziedzinie. W wielu przypadkach ułatwi to znalezienie zatrudnienia zgodnego z zawodem, ponieważ pracodawcy oprócz doświadczenia i umiejętności praktycznych biorą pod uwagę również kierunkowe wykształcenie. Studia są również okazją do nawiązania kontaktów, które mogą okazać się cenne zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Argumenty przeciw studiom? Wiele osób rezygnuje ze studiów twierdząc, że to tylko wiedza teoretyczna, która jest mniej ważna niż praktyka w zawodzie. Decydują się na jak najszybsze rozpoczęcie kariery zawodowej, ponieważ dzięki temu szybciej osiągają regularne zarobki oraz zdobywają bezcenne doświadczenie. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak łączenie pracy i studiów, ponieważ dzięki temu można zdobyć dyplom, regularnie zarabiać oraz nabywać doświadczenia zawodowego już w czasie studiów.

praca i studia łącznie

W tym miejscu warto poruszyć również kwestię rozpoczęcia studiów, w sytuacji, gdy od kilku lat pracujemy już zawodowo. Czy warto? Oczywiście, że tak, ponieważ zdobycie dyplomu to większa szansa na awans, czy uzyskanie wyższych zarobków. Pracodawca widzi, że chcemy się rozwijać, a my sami mamy okazję do poszerzenia swoich kwalifikacji.

Praca na studiach dziennych i zaocznych: jak połączyć

Skuteczne połączenie pracy ze studniami jest kluczem do osiągnięcia sukcesów w obu obszarach. Jak to zrobić? Łatwiejszym zadaniem wydaje się pogodzenie pracy ze studiami zaocznymi. Wystarczy znaleźć zatrudnienie, które będzie wiązało się z wolnymi weekendami, ponieważ to wtedy odbywają się zajęcia na uczelniach. Oczywiście oprócz obecności na samych wykładach, czy ćwiczeniach należy również się uczyć w domu, ale to można robić po pracy w ciągu tygodnia. Co więcej w przypadku, gdy rozpoczęcie danych studiów zaocznych wynika z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi przysługuje tzw. urlop szkoleniowy. Obejmuje on 6 dni roboczych w przypadku podchodzenia do egzaminów oraz 21 dni urlopu na ostatnim roku studiów, które mają umożliwić napisanie pracy dyplomowej oraz przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Video

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku studiów dziennych, ponieważ wtedy to praca jest dla studenta w pewnym sensie dodatkiem. Należy znaleźć takie zatrudnienie, które będzie pozwalało elastycznie dopasować grafik oraz pracować głównie wieczorami i w weekendy. Dobrym rozwiązaniem jest również znalezienie pracy blisko uczelni, co pozwoli skrócić czas dojazdów pomiędzy lokalizacjami.

Jak przygotować się do poszukiwania pracy na studiach?

Poszukiwania pracy na studiach warto rozpocząć od dokładnej analizy grafiku swoich zajęć, a co za tym idzie ustalenia godzin, w których możemy pracować. Pozwoli to wyselekcjonować oferty pracy pod względem naszych możliwości. Następnym krokiem jest napisanie dobrego CV, które wyróżni się na tle innych kandydatów. Dobrze jest zamieścić w nim jak najwięcej informacji o naszych umiejętnościach i doświadczeniu, jeżeli już je posiadamy. Posłużyć za nie może praca wakacyjna, czy praktyki zawodowe, które wchodziły w zakres programu studiów. Jest ono aspektem, na który z reguły największą uwagę zwracają pracodawcy. Dalej proces poszukiwania pracy jest już standardowy, ponieważ pozostaje rozsyłać swoją aplikację i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jaki tryb pracy jest najlepszy dla studentów?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, czy są to studnia dzienne, czy zaoczne. W pierwszym przypadku optymalne wydaje się zatrudnienie na podstawie umowy zlecenie, ponieważ pozwala ona elastycznie dopasować godziny pracy do zajęć na uczelni. Studiując dziennie warto również zdecydować się na pracę, która ma charakter głównie wieczorowy i weekendowy.

Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku studiów zaocznych, ponieważ śmiało można je pogodzić z pracą na etacie. Wystarczy znaleźć zatrudnienie, które będzie wiązało się z pracą od poniedziałku do piątku, najlepiej w systemie jednozmianowym.

praca studia dziennie

Studia i praca nie są przeciwieństwami

Połączenie pracy zawodowej ze studiowaniem jak najbardziej jest możliwe. Takie rozwiązanie zaleca się wszystkim młodym ludziom, którzy pragną w czasie studiów zdobyć swoje pierwsze doświadczenia zawodowe, by po ich ukończeniu zajmować lepszą pozycję na rynku pracy. Dobrze jest również znaleźć taką pracę, która będzie zgodna z kierunkiem kształcenia, ponieważ dzięki temu wiedza teoretyczna i zdobywane umiejętności praktyczne będą się wzajemnie uzupełniały.

Decydując się na pracę w czasie studiów należy pamiętać o tym, by obie kwestie dało się odpowiednio pogodzić. Racjonalne podejście do własnych możliwości sprawi, że możliwe będzie odniesienie sukcesów w obu obszarach.

To może Cię również zainteresować

Czy staż wlicza się do lat pracy?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracownikowi, który jednocześnie studiuje należy się dodatkowy urlop na naukę do egzaminów?

Tak, ale pod warunkiem, że osoba ta jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, a podjęcie studiów wynikało ze wspólnych ustaleń z pracodawcą i jest wartościowe dla firmy (pracodawca kieruje na studia, by rozwinąć potencjał pracownika). Jest to tzw. urlop szkoleniowy, który obejmuje 6 dni roboczych w ciągu roku (21 dni na ostatnim roku studiów w związku z pisaniem pracy dyplomowej).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Serafin

Serafin

Z perspektywy pracodawcy wartością dodaną, którą wnosi absolwent studiów, są umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Norman

Norman

Uważam, że studia to nie tylko zdobycie wiedzy teoretycznej, ale również okazja do rozwoju osobistego i poznania nowych ludzi.
Alicja Pajda

Alicja Pajda

Studia mogą być dobrym sposobem na poprawę swojej sytuacji zawodowej, ale niestety nie jest to dostępne dla wszystkich ze względu na koszty.
Izolda

Izolda

Zgadzam się, że połączenie pracy z nauką jest trudne, ale na pewno opłacalne. Dzięki temu można zdobyć cenne doświadczenie i uzupełnić swoje kwalifikacje.
licencjat

licencjat

Dylemat może powstać i dlatego są studia wieczorowe czy zaoczne z jakich wiele ludzi może skorzystać.
Magda

Magda

Każdy ma inne możliwości, umiejętności i sytuację rodzinną. Często te wybory właśnie są z tym związane i nie ma opcji na wybór tylko jest jak jest.
st.ATH

st.ATH

Studia dzienne, jak i zaoczne mają plusy i minusy. Ja studiuję na dziennych studiach. W trakcie studiów nie mam czasu na pracę, ale na wakacjach zawsze pracuję i to legalnie. Jest to umowa zlecenie i forsa się bardzo przydaje. Po maturze zastanawiałem się czy iść do pracy czy na studia. Wybrałem studia i wiem, że to był dobry wybór.
Mania

Mania

Wiele ludzi bez problemu sobie z tym radzi i na tej podstawie odnajduje swoje konkretne opcje pracy. Ofert dla studentów jest sporo.
student UJ

student UJ

Bardzo dużo maturzystów zastanawia się, czy iść na studia , czy do pracy. Ja wybrałem studia dzienne, kolega znalazł pracę i studiuje ale zaocznie. Każdy sam musi zdecydować, jaki wariant sobie wybierze.
Felicjan

Felicjan

Wielu studentów pracuje podczas studiów i dlatego nie mają problemu z łączeniem studiów zaocznych czy też wieczorowych. nawet dzienni potrafią sobie dorobić.
Zefir

Zefir

Ale problem. Studia czy praca. Chcesz to i to, idź na studia wieczorowe, a może i lepiej zaoczne. Możesz pracować i studiować.
Irena

Irena

Najlepszym rozwiązaniem byłoby to wszystko w odpowiedni sposób pogodzić, by dało się korzystnie zrealizować w czasie obie kwestie. Jest to z pewnością nie niemożliwe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.