Zawody i ich potencjał

Licencjat czy inżynier - co daje większe możliwości?

23 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Licencjat czy inżynier - co daje większe możliwości?
Może się wydawać, że wybór kierunku studiów to największy dylemat, przed jakim stają uczniowie szkół średnich planujący dalszą edukację. Niektórzy z nich jednak muszą również dokonać wyboru między studiami licencjackimi i inżynierskimi. Czym się różni licencjat a inżynier i czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Przeczytaj też: Licencjat, magisterka czy doktorat – a Ty co masz w kieszeni?

Licencjat i inżynier – jakie są różnice?

Wyboru między studiami licencjackimi a inżynierskimi nie można dokonywać pochopnie pod wpływem chwili. By decyzja była świadoma, warto najpierw poznać różnice między licencjatem a inżynierem. Najważniejsze z nich to:

 • czas trwania studiów – licencjat trwa z reguły 3 lata, natomiast inżynierka od 3,5 do 4 lat. Okres ten może się różnić w zależności od uczelni;
 • uzyskany tytuł – ukończenie studiów licencjackich daje możliwość pracy w miejscach, w których wymagane jest wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie inżynierskie. Absolwenci studiów inżynierskich uzyskują tytuł inżyniera, co oznacza, że posiadają oni określone umiejętności;
 • tematyka kierunków – studia licencjackie można podjąć głównie na kierunkach ekonomicznych, społecznych, humanistycznych czy przyrodniczych. Studia inżynierskie z kolei dotyczą nauk technicznych i są realizowane wyłącznie przez uczelnie techniczne.

Inżynier czy licencjat?

Choć z pewnością warto znać różnice między inżynierem a licencjatem, zwykle nie wystarcza to do podjęcia właściwej decyzji. W dokonaniu optymalnego wyboru pomocne mogą okazać się odpowiedzi na kilka ważnych pytań:

 • Jaka branża najbardziej mnie interesuje i w jakim zawodzie chcę się sprawdzić?
 • Jaki zawód pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego wynagrodzenia? Warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach możliwość osiągnięcia wyższych zarobków jest ograniczona – dotyczy to na przykład pracowników administracji publicznej czy oświaty.
 • Czy chcę pracować dla kogoś, czy wolę prowadzić własny biznes? Niektóre osoby lepiej sprawdzają się w pracy dla kogoś, w której mają mniejszą odpowiedzialność i wyznaczone zadania. Dla innych natomiast znacznie istotniejsze są niezależność i zawodowa autonomia.
 • Czy uda mi się znaleźć pracę w zawodzie w miejscu, w którym chcę mieszkać? Mimo że praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna, w przypadku niektórych zawodów – związanych na przykład z logistyką czy produkcją – lokalizacja może mieć kluczowe znaczenie.
 • Czy mój wymarzony zawód jest przyszłościowy? Przed podjęciem decyzji o kierunku studiów i dokonaniem wyboru między licencjatem a inżynierem, warto sprawdzić, jakie zawody będą zyskiwać na znaczeniu i popularności. To, jaką pracę można dostać po studiach informatycznych, a jaką po socjologii, może okazać się kluczowym czynnikiem.

Co daje większe możliwości – licencjat czy inżynier?

Wybierając między inżynierem a licencjatem, pod uwagę należy wziąć także perspektywy rozwoju w danym zawodzie i branży. Co prawda minęły już czasy, w których w jednej firmie pracowało się latami, a niekiedy nawet całe życie, jednak przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jakie możliwości rozwoju będziemy mieć po ukończeniu danego kierunku. Nie należy przy tym ograniczać się wyłącznie do zdobycia zatrudnienia w konkretnym zawodzie. Przy wyborze studiów pierwszego stopnia istotne będą również takie aspekty jak:

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Inżynier

KIEROWNIK PROJEKTU (MONITORING KONSTRUKCJI)

GEO-Instruments Polska Sp. z o.o.

 • Ożarów Mazowiecki
Dodana

Inżynier Robót Elektrycznych

KARO ELEKTRO PLUS Sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana

Inżynier Realizacji Projektów

Adal sp. z o.o.

 • Czosnów
Dodana

INŻYNIER DS. MONITORINGU KONSTRUKCJI/GEODETA

GEO-Instruments Polska Sp. z o.o.

 • Ożarów Mazowiecki
Dodana

Inżynier Logistyki Wewnętrznej

Segula Technologies Poland

 • Gliwice
Dodana
 • możliwość rozpoczęcia studiów magisterskich z innej dziedziny lub studiów za granicą,
 • możliwość wykonywania innego, powiązanego zawodu,
 • możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w innej branży.

Decydując się na studia licencjackie lub inżynierskie, należy mieć też na uwadze własne predyspozycje, które mogą ułatwić rozwój w danej dziedzinie. Jeśli trudno nam je jednoznacznie określić, spróbujmy wskazać ulubione przedmioty, a następnie określić, z jakimi kierunkami studiów są one powiązane. By dokonać jak najlepszego wyboru, dobrze jest także zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i możliwością ich wykorzystania.

Posiadane predyspozycje mogą okazać się bezcenną wskazówką, decydującą o wyborze między licencjatem a inżynierem. Dzięki nim przyswajanie nowej wiedzy i umiejętności będzie przychodzić z łatwością, podczas gdy inni na ich opanowanie będą musieli poświęcić wiele godzin. Łącząc predyspozycje z zainteresowaniami oraz motywacją do rozwoju, zdobywania wiedzy i doświadczenia, zarówno studia licencjackie, jak i inżynierskie będą niezapomnianą przygodą, a nie przykrym obowiązkiem.

Video

Jakie studia drugiego stopnia po licencjacie, a jakie po inżynierce?

Studia drugiego stopnia nie muszą być realizowane na tym samym kierunku, co studia licencjackie czy inżynierskie. Dokonując wyboru między inżynierem a licencjatem, trzeba mieć jednak świadomość, że ukończony kierunek decyduje o możliwości wzięcia udziału w rekrutacji na studia magisterskie. Chcąc więc rozwijać się i zdobyć pracę w zawodzie technicznym, lepszym rozwiązaniem będzie inżynierka. Z kolei osoby, które wiążą swoją przyszłość z ekonomią, naukami społecznymi czy przyrodniczymi, powinny zdecydować się na licencjat.

Co jest lepsze – licencjat czy inżynier? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów szkół średnich, którzy chcą kontynuować edukację i chcą dokonać jak najlepszego wyboru kierunku studiów. Nie istnieje jednak jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie – kluczowe okazują się tu bowiem zainteresowania danej osoby, posiadane przez nią predyspozycje oraz jej zawodowe plany.

Podsumowanie:
  • Wyboru między studiami licencjackimi a inżynierskimi nie można dokonywać pochopnie pod wpływem chwili.
  • Najważniejsze różnice między licencjatem a inżynierem to czas trwania studiów, uzyskany tytuł oraz tematyka kierunków.
  • Przy wyborze międzyinżynierem a licencjatem warto brać pod uwagę predyspozycje, zainteresowania oraz perspektywy rozwoju w danym zawodzie i branży.
  • Decydując się nastudia licencjackie lub inżynierskie, należy mieć także na uwadze możliwość rozpoczęcia studiów magisterskich z innej dziedziny lubstudiów za granicą, możliwość wykonywania innego, powiązanego zawodu, możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w innej branży.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się licencjat i inżynier?

Najważniejsze różnice między licencjatem a inżynierem to czas trwania studiów, tytuł uzyskiwany po ich ukończeniu oraz tematyka prowadzonych przez uczelnie kierunków.

Co daje większe możliwości – studia licencjackie czy inżynierskie?

Możliwości, jakie daje ukończenie konkretnego kierunku studiów, warto rozpatrywać pod kilkoma aspektami. Istotne są przede wszystkim takie kwestie jak możliwość zdobycia wymarzonej pracy i osiągania satysfakcjonujących zarobków, dostania się na studia magisterskie z innej dziedziny, wykonywania innego zawodu czy zastosowania zdobytej wiedzy w innej branży.

5 komentarzy

Alicja

Alicja

Zgadzam się, że wybór między licencjatem a inżynierem to decyzja, którą trzeba podjąć starannie i z dobrym rozmysłem. Ważne, żeby brać pod uwagę swoje zainteresowania i możliwości rozwoju w danym zawodzie. Dzięki temu łatwiej będzie osiągnąć zawodowy sukces i satysfakcję z wykonywanej pracy.
Zeon

Zeon

Bardzo interesujący artykuł i pomocny, gdyż szukam pracy i zastanawiam się nad powrotem na studia. Ważne, żeby wybierać kierunek, który pozwoli mi na znalezienie pracy w przyszłości i jest zgodny z moimi zainteresowaniami. Rozważam zarówno studia licencjackie, jak i inżynierskie, więc ta porada przyda mi się na pewno.
Finka

Finka

Ciekawie przedstawione tematyka wyboru między licencjatem a inżynierem. Ja wybrałem inżynierię i nie żałuję swojej decyzji. Choć czasem może być trudno, na pewno opłaca się posiadanie określonych umiejętności i możliwości rozwoju w branży technicznej.
Dudek

Dudek

Artykuł bardzo pomocny dla osób, które zastanawiają się nad wyborem między licencjatem a inżynierem. Chociaż decyzja może być trudna, warto wziąć pod uwagę różnice między czasem trwania studiów, uzyskanym tytułem oraz tematyką kierunków. Dzięki temu można bardziej świadomie podjąć decyzję.
Anielcia

Anielcia

Ciekawe podsumowanie różnic między studiami licencjackimi a inżynierskimi, z którymi na pewno warto być zaznajomionym przed podjęciem decyzji o wyborze danego kierunku. W przypadku naszej branży, inżynieria jest kluczowa, a zdobyta wiedza i umiejętności przekładają się na sukces naszej firmy i zadowolenie klientów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.