Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?

Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?
Kończąc studia I lub II stopnia, możesz czuć niedosyt. Udało ci się znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie? Z pewnością ucieszyłeś się, ale już po kilku dniach pracy mogłeś zacząć się martwić. Posiadając w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, może wciąż brakować Ci doświadczenia, a przecież właśnie to cenią sobie pracodawcy. Warto poszerzać wiedzę i podnosić kwalifikacje za pomocą studiów podyplomowych, które teraz można zrobić nawet przez internet.

Jeżeli odbyłeś praktyki studenckie, to i tak często za mało, aby się wykazać. Studia podyplomowe – w odróżnieniu od studiów I czy II stopnia – koncentrują się głównie na praktycznych kwestiach, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej niż dotychczas wypełniać swoje obowiązki. Nie oznacza to jednak, że musisz je rozpocząć tuż po ukończeniu studiów magisterskich.

Czym będziesz się zajmował zawodowo?

Być może, kierując się pasją, wybrałeś kierunek studiów, a tuż po ich ukończeniu otrzymałeś pracę w zawodzie. W takim razie Twoja radość z pewnością jest wielka. Aby jednak zostać ekspertem w swoim zawodzie, ukończenie studiów kierunkowych to za mało – to właściwie dopiero początek przygody. Jeżeli chcesz się dalej rozwijać, to studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem. Przy czym warto poczekać z ich wyborem. 

Gdy zaczynasz pracę zawodową nawet w firmie związanej ze swoim wykształceniem, nie wiesz, czym faktycznie będziesz się zajmował. Obejmując stanowisko, z czasem zauważysz, w jakich zagadnieniach masz największe braki. Te właśnie powinieneś uzupełnić, stawiając na studia podyplomowe. Ponieważ wybór studiów podyplomowych jest naprawdę spory, w praktyce nie powinieneś mieć problemów, aby rozpocząć naukę na kierunku, który przyniesie ci konkretne korzyści.

Przepustka do awansu? Studia menedżerskie

Jeżeli do pierwszej firmy trafisz jako pracownik posiadający nie tylko wykształcenie wyższe, lecz także doświadczenie zdobyte na studiach podyplomowych, to z pewnością pracodawca to doceni. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji trudniej będzie ci o awans lub choćby przekonanie przełożonego, że zasługujesz na podwyżkę. Dość popularne są obecnie studia menedżerskie, często nawet odbywane w czasie pracy dla konkretnego pracodawcy – są one dla przełożonego znakiem, że chcesz się w dalszym ciągu rozwijać, że zależy ci na zdobywaniu doświadczenia. Wówczas, mówiąc najprościej, masz po prostu kartę przetargową.

Warto wiedziećSamo odbycie studiów menedżerskich nie jest jeszcze przepustką do stanowisk zarządzających. Zwiększa jednak szansę na awans, a przede wszystkim pozwala zdobyć niezbędne do tej ścieżki kariery wiedzę i umiejętności.

Pamiętaj, że myśląc o rozpoczęciu studiów podyplomowych i będąc już aktywnym zawodowo, zawsze możesz poprosić o pomoc swojego pracodawcę. Jeżeli wyrazi się on przychylnie o Twoim dalszym dokształcaniu się, będziesz mógł liczyć na dodatkowe benefity w postaci np. dofinansowania studiów podyplomowych (takie, o czym musisz pamiętać, są płatne) czy urlopu szkoleniowego.

Studia podyplomowe online

Brzmi nierealnie? A jednak to możliwe. Obecnie w niektórych miastach uczelnie prywatne, ale także państwowe, proponują studia podyplomowe prowadzone częściowo lub w całości online. Studenci przechodzą przez poszczególne moduły lekcyjne w specjalnej platformie w formie nagrań lub prezentacji, otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych i testów ćwiczeniowych. Część zajęć oraz egzaminy odbywane są niekiedy tradycyjnie na uczelni, większość jednak przez internet. 

Plusy takiego rozwiązania to m.in. swoboda co do czasu i miejsca nauki, oszczędność czasu i pieniędzy (np. na dojazdy na zajęcia). Choć w opisach studiów podyplomowych online podkreśla się, że uzyskany dyplom jest tak samo wartościowy, jak ten zdobyty w tradycyjnym trybie nauki, rozwiązanie to wciąż budzi sporo kontrowersji. W przypadku wielu kierunków wymagających praktycznego zdobywania umiejętności kształcenie w sieci to zdecydowanie za mało.

Minusy studiów przez internet

  • brak kontaktu z wykładowcą, mentora w toku kształcenia
  • brak integracji ze środowiskiem akademickim, korzyści związanych z nauką w grupie,
  • wymogi techniczne: wiele uczelni nie ma zasobów do zastosowania zaawansowanych rozwiązań niezbędnych do skutecznego nauczania online

Studia podyplomowe czy może doktoranckie?

Gdy pojawia się zagadnienie studiów podyplomowych, część pracowników myśli dodatkowo o rozpoczęciu studiów doktoranckich. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Niekoniecznie. Pamiętaj, że studia podyplomowe niewiele mają wspólnego ze studiami doktoranckimi. Zależy ci na zdobyciu konkretnych umiejętności? W takim razie studia podyplomowe będą lepszym rozwiązaniem, bo zajęcia będziesz miał ze specjalistami, którzy praktykują, czyli na co dzień sami pracują jako eksperci w branży.

W jakiej sytuacji sprawdzą się studia doktoranckie? Takie pozwolą ci rozwijać wiedzę teoretyczną. Jeżeli myślisz o tym, aby w przyszłości wykładać na uniwersytecie lub w szkole wyższej lub po prostu fascynuje cię praca naukowa, chciałbyś być autorem wielu ciekawych publikacji, to rozpoczęcie takich studiów będzie dobrym pomysłem.

Oceń ten wpis
Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?
Ocena: 5, liczba głosów: 17

Opinie

Koek
2020-02-13, 15:27
Czasami koniecznością jest, aby iść na studia podyplomowe. Można zdobyć inne kwalifikacje, które mogą być przydatne...
Joasia
2019-12-16, 15:13
Jeśli ktoś "czuje", że może być redukcja w zakładzie pracy, jakieś zmiany - warto mieć ukończone studia podyplomowe w innym kierunku. Zawsze łatwiej wtedy o pracę na innym stanowisku. Również łatwiej znaleźć pracę w innym zakładzie pracy.
Ewelina
2019-12-11, 12:34
Studia podyplomowe zawsze są dobre i często są okazją do poszerzenia wiedzy lub przebranżowienia się. Z pewnością dobrze przemyślane działania w tym zakresie warte są realizacji.
Gora
2019-05-21, 13:50
Miałem studia magisterskie mgr inż. włókiennik. Zakłady włókiennicze padały jak mrówki. Wiedziałem, że mój zakład też padnie i pracy nie będę miał. Szybko skończyłem studia podyplomowe z informatyki i dzięki temu do teraz pracę mam. Warto jak się ma czas i chęci iść na studia podyplomowe, ale takie, po których pracę łatwiej znaleźć.
Ania
2019-05-09, 15:36
Zgadzam się z Dominiką- to super sposób na poszerzenie kompetencji. Skończyłam Akademie Studiów Podyplomowych dwa lata temu i mogłam się w końcu przekwalifikować. Świetna opcja jeśli ktoś chce zacząć w końcu zajmować się czymś innym, czymś czego zawsze chciał itp.
Dominika
2019-05-07, 17:34
Wiele ludzi w ten sposób poszerza swoje kompetencje i ma możliwość mieć lepsze wykształcenie niż inni i możliwości do wykonywania zawodu w wielu innych sektorach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.