Twoje wsparcie w rekrutacji

Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?

Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?
Kończąc studia I lub II stopnia, możesz czuć niedosyt. Udało ci się znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie? Z pewnością ucieszyłeś się, ale już po kilku dniach pracy mogłeś zacząć się martwić. Posiadając w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, wcale nie masz doświadczenia, a przecież właśnie to cenią sobie pracodawcy.

Jeżeli odbyłeś praktyki studenckie, to i tak często za mało, aby się wykazać. Studia podyplomowe – w odróżnieniu od studiów I czy II stopnia – koncentrują się głównie na praktycznych kwestiach, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej niż dotychczas wypełniać swoje obowiązki. Nie oznacza to jednak, że musisz je rozpocząć tuż po ukończeniu studiów magisterskich.


Czym będziesz się zajmował zawodowo?

Być może kierując się pasją, wybrałeś kierunek studiów, a tuż po ich ukończeniu otrzymałeś pracę w zawodzie. W takim razie twoja radość z pewnością jest wielka. Aby jednak zostać ekspertem w swoim zawodzie, ukończenie studiów kierunkowych to za mało – to właściwie dopiero początek przygody. Jeżeli chcesz się dalej rozwijać, to studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem. Ale z pewnością warto poczekać z ich wyborem. Dlaczego?

Gdy zaczynasz pracę zawodową nawet w firmie związanej ze swoim wykształceniem, nie wiesz, czym faktycznie będziesz się zajmował. Obejmując stanowisko, z czasem zauważysz, w jakich zagadnieniach masz największe braki. Te właśnie powinieneś uzupełnić, stawiając na studia podyplomowe. Ponieważ wybór studiów podyplomowych jest naprawdę spory, w praktyce nie powinieneś mieć problemów, aby rozpocząć naukę na kierunku, który przyniesie ci konkretne korzyści.


Przepustka do awansu?

Jeżeli do pierwszej firmy trafisz jako pracownik posiadający nie tylko wykształcenie wyższe, lecz także doświadczenie zdobyte na studiach podyplomowych, to z pewnością pracodawca to doceni. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji trudniej będzie ci o awans lub choćby przekonanie przełożonego, że zasługujesz na podwyżkę. Skończenie studiów podyplomowych w czasie pracy dla konkretnego pracodawcy może być dla niego znakiem, że chcesz się w dalszym ciągu rozwijać, że zależy ci na zdobywaniu doświadczenia. Wówczas, mówiąc najprościej, masz po prostu kartę przetargową.

Pamiętaj, że myśląc o rozpoczęciu studiów podyplomowych, będąc już aktywnym zawodowo, zawsze możesz poprosić o pomoc swojego pracodawcę. Jeżeli wyrazi się on przychylnie o twoim dalszym dokształcaniu się, będziesz mógł liczyć na dodatkowe benefity w postaci np. dofinansowania studiów podyplomowych (takie, o czym musisz pamiętać, są płatne) czy urlopu szkoleniowego.


Studia podyplomowe czy może doktoranckie?

Gdy pojawia się zagadnienie studiów podyplomowych, część pracowników myśli dodatkowo o rozpoczęciu studiów doktoranckich. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Niekoniecznie. Pamiętaj, że studia podyplomowe niewiele mają wspólnego ze studiami doktoranckimi. Zależy ci na zdobyciu konkretnych umiejętności? W takim razie studia podyplomowe będą lepszym rozwiązaniem, bo zajęcia będziesz miał ze specjalistami, którzy praktykują, czyli na co dzień sami pracują jako eksperci w branży.

W jakiej sytuacji sprawdzą się studia doktoranckie? Takie pozwolą ci rozwijać wiedzę teoretyczną. Jeżeli myślisz o tym, aby w przyszłości wykładać na uniwersytecie lub w szkole wyższej lub po prostu fascynuje cię praca naukowa, chciałbyś być autorem wielu ciekawych publikacji, to rozpoczęcie takich studiów będzie dobrym pomysłem.

Oceń ten wpis
Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 17

Opinie

Gora
2019-05-21, 13:50
Miałem studia magisterskie mgr inż. włókiennik. Zakłady włókiennicze padały jak mrówki. Wiedziałem, że mój zakład też padnie i pracy nie będę miał. Szybko skończyłem studia podyplomowe z informatyki i dzięki temu do teraz pracę mam. Warto jak się ma czas i chęci iść na studia podyplomowe, ale takie, po których pracę łatwiej znaleźć.
Ania
2019-05-09, 15:36
Zgadzam się z Dominiką- to super sposób na poszerzenie kompetencji. Skończyłam Akademie Studiów Podyplomowych dwa lata temu i mogłam się w końcu przekwalifikować. Świetna opcja jeśli ktoś chce zacząć w końcu zajmować się czymś innym, czymś czego zawsze chciał itp.
Dominika
2019-05-07, 17:34
Wiele ludzi w ten sposób poszerza swoje kompetencje i ma możliwość mieć lepsze wykształcenie niż inni i możliwości do wykonywania zawodu w wielu innych sektorach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.