Pracownik - prawa i obowiązki

Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?

16 grudnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

15 komentarzy
Czy warto wybrać się na studia podyplomowe?
Kończąc studia I lub II stopnia, możesz czuć niedosyt. Udało ci się znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie? Z pewnością ucieszyłeś się, ale już po kilku dniach pracy mogłeś zacząć się martwić. Posiadając w kieszeni dyplom ukończenia studiów wyższych, może wciąż brakować Ci doświadczenia, a przecież właśnie to cenią sobie pracodawcy. Warto poszerzać wiedzę i podnosić kwalifikacje za pomocą studiów podyplomowych, które teraz można zrobić nawet przez internet.

Jeżeli odbyłeś praktyki studenckie, to i tak często za mało, aby się wykazać. Studia podyplomowe – w odróżnieniu od studiów I czy II stopnia – koncentrują się głównie na praktycznych kwestiach, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej niż dotychczas wypełniać swoje obowiązki. Nie oznacza to jednak, że musisz je rozpocząć tuż po ukończeniu studiów magisterskich.

Czym będziesz się zajmował zawodowo?

Być może, kierując się pasją, wybrałeś kierunek studiów, a tuż po ich ukończeniu otrzymałeś pracę w zawodzie. W takim razie Twoja radość z pewnością jest wielka. Aby jednak zostać ekspertem w swoim zawodzie, ukończenie studiów kierunkowych to za mało – to właściwie dopiero początek przygody. Jeżeli chcesz się dalej rozwijać, to studia podyplomowe są świetnym rozwiązaniem. Przy czym warto poczekać z ich wyborem. 

Video

Szukasz pracy?

KONSTRUKTOR

Hutchinson Polska

  • Żywiec
Dodana
Dodana

Pracownik Produkcji - PRACA DLA KOBIET - Praca Niemcy

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 500-11 500 zł / mc
Dodana

Pracownik Produkcji Palet - 2 Osoby - Bez języka DE

MR JOB Agencja Pracy Tymczasowej Sp. z o.o.

  • Niemcy
  • 10 000-10 500 zł / mc
Dodana

Gdy zaczynasz pracę zawodową nawet w firmie związanej ze swoim wykształceniem, nie wiesz, czym faktycznie będziesz się zajmował. Obejmując stanowisko, z czasem zauważysz, w jakich zagadnieniach masz największe braki. Te właśnie powinieneś uzupełnić, stawiając na studia podyplomowe. Ponieważ wybór studiów podyplomowych jest naprawdę spory, w praktyce nie powinieneś mieć problemów, aby rozpocząć naukę na kierunku, który przyniesie ci konkretne korzyści.

Przepustka do awansu? Studia menedżerskie

Jeżeli do pierwszej firmy trafisz jako pracownik posiadający nie tylko wykształcenie wyższe, lecz także doświadczenie zdobyte na studiach podyplomowych, to z pewnością pracodawca to doceni. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji trudniej będzie ci o awans lub choćby przekonanie przełożonego, że zasługujesz na podwyżkę. Dość popularne są obecnie studia menedżerskie, często nawet odbywane w czasie pracy dla konkretnego pracodawcy – są one dla przełożonego znakiem, że chcesz się w dalszym ciągu rozwijać, że zależy ci na zdobywaniu doświadczenia. Wówczas, mówiąc najprościej, masz po prostu kartę przetargową.

Warto wiedzieć
Samo odbycie studiów menedżerskich nie jest jeszcze przepustką do stanowisk zarządzających. Zwiększa jednak szansę na awans, a przede wszystkim pozwala zdobyć niezbędne do tej ścieżki kariery wiedzę i umiejętności.

Pamiętaj, że myśląc o rozpoczęciu studiów podyplomowych i będąc już aktywnym zawodowo, zawsze możesz poprosić o pomoc swojego pracodawcę. Jeżeli wyrazi się on przychylnie o Twoim dalszym dokształcaniu się, będziesz mógł liczyć na dodatkowe benefity w postaci np. dofinansowania studiów podyplomowych (takie, o czym musisz pamiętać, są płatne) czy urlopu szkoleniowego.

Studia podyplomowe online

Brzmi nierealnie? A jednak to możliwe. Obecnie w niektórych miastach uczelnie prywatne, ale także państwowe, proponują studia podyplomowe prowadzone częściowo lub w całości online. Studenci przechodzą przez poszczególne moduły lekcyjne w specjalnej platformie w formie nagrań lub prezentacji, otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych i testów ćwiczeniowych. Część zajęć oraz egzaminy odbywane są niekiedy tradycyjnie na uczelni, większość jednak przez internet. 

Plusy takiego rozwiązania to m.in. swoboda co do czasu i miejsca nauki, oszczędność czasu i pieniędzy (np. na dojazdy na zajęcia). Choć w opisach studiów podyplomowych online podkreśla się, że uzyskany dyplom jest tak samo wartościowy, jak ten zdobyty w tradycyjnym trybie nauki, rozwiązanie to wciąż budzi sporo kontrowersji. W przypadku wielu kierunków wymagających praktycznego zdobywania umiejętności kształcenie w sieci to zdecydowanie za mało.

Minusy studiów przez internet

  • brak kontaktu z wykładowcą, mentora w toku kształcenia
  • brak integracji ze środowiskiem akademickim, korzyści związanych z nauką w grupie,
  • wymogi techniczne: wiele uczelni nie ma zasobów do zastosowania zaawansowanych rozwiązań niezbędnych do skutecznego nauczania online

Studia podyplomowe czy może doktoranckie?

Gdy pojawia się zagadnienie studiów podyplomowych, część pracowników myśli dodatkowo o rozpoczęciu studiów doktoranckich. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Niekoniecznie. Pamiętaj, że studia podyplomowe niewiele mają wspólnego ze studiami doktoranckimi. Zależy ci na zdobyciu konkretnych umiejętności? W takim razie studia podyplomowe będą lepszym rozwiązaniem, bo zajęcia będziesz miał ze specjalistami, którzy praktykują, czyli na co dzień sami pracują jako eksperci w branży.

W jakiej sytuacji sprawdzą się studia doktoranckie? Takie pozwolą ci rozwijać wiedzę teoretyczną. Jeżeli myślisz o tym, aby w przyszłości wykładać na uniwersytecie lub w szkole wyższej lub po prostu fascynuje cię praca naukowa, chciałbyś być autorem wielu ciekawych publikacji, to rozpoczęcie takich studiów będzie dobrym pomysłem.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

15 komentarzy

Zuza

Zuza

Cieszę się, gdy pracownicy chcą się doskonalić i rozwijać. Oferujemy program dofinansowania studiów podyplomowych, jeśli pracownik zobowiąże się pozostać w naszej firmie przez określony czas. To dobry sposób na zachęcenie pracowników do podnoszenia swoich kwalifikacji.
socjolog

socjolog

Studia podyplomowe online brzmią świetnie! Jestem bardzo zajęty pracą, ale chciałbym się rozwijać i zdobyć dodatkową wiedzę. Ten sposób nauki mógłby mi pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdy na zajęcia.
Olek

Olek

Słyszałem o studiach podyplomowych, ale nigdy ich nie kojarzyłem ze swoją przyszłą pracą. Właśnie zastanawiam się nad tym, co chciałbym robić w życiu zawodowym, a może studia podyplomowe pomogłyby mi wybrać właściwą drogę?
Derwisz

Derwisz

Jako pracodawca doceniam pracowników, którzy chcą się rozwijać i kształcić. Dlatego, jeśli ktoś pracuje dla mnie i chce rozpocząć studia podyplomowe, zawsze staram się pomóc finansowo i organizacyjnie.
właściciel

właściciel

Zdecydowanie tak! Ukończyłem właśnie studia podyplomowe i zauważyłam znaczną poprawę w mojej pracy. Uzyskałem wiele nowych umiejętności i wiedzy, co pozwoliło mi z łatwością wykonywać codzienne obowiązki.
Monika2

Monika2

Studia podyplomowe wydają się bardzo przydatne, gdyż pozwoliłyby mi uzupełnić moje braki w szukanych zawodach. Potrzebuję jednak finansowej pomocy, jakieś dofinansowanie ze strony państwa czy pracodawcy byłoby bardzo pomocne.
Tomek

Tomek

To prawda, żyjemy w takich czasach, że wiedza jest na wagę złota, no i też daje możliwość większego zarobku, ja akurat skonczyłem studia na WSKZ, na programowaniu i złapałem dodatkową prace, a że zycie drogie to dodatkowa umiejętnośc i zarobek nie zaszkodzi
Marek

Marek

Jak ktoś chce się dokształcać to zawsze warto. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy przyrost informacji jest błyskawiczny. Trzeba być na bieżąco, a studia podyplomowe w tym pomagają. Sam robię podyplomówkę z coachingu na WSBiNoZ w Łodzi i bardzo sobie chwalę. Mają też spory wybór innych kierunków.
Nadia

Nadia

Jak jest potrzeba osiadania wpisu w papierach oraz wiedzy jaka jest z tym związana na stanowisku to warto. W ogóle dzisiaj nie każdy pracuje w tym gdzie się uczył.
Koek

Koek

Czasami koniecznością jest, aby iść na studia podyplomowe. Można zdobyć inne kwalifikacje, które mogą być przydatne...
Joasia

Joasia

Jeśli ktoś "czuje", że może być redukcja w zakładzie pracy, jakieś zmiany - warto mieć ukończone studia podyplomowe w innym kierunku. Zawsze łatwiej wtedy o pracę na innym stanowisku. Również łatwiej znaleźć pracę w innym zakładzie pracy.
Ewelina

Ewelina

Studia podyplomowe zawsze są dobre i często są okazją do poszerzenia wiedzy lub przebranżowienia się. Z pewnością dobrze przemyślane działania w tym zakresie warte są realizacji.
Gora

Gora

Miałem studia magisterskie mgr inż. włókiennik. Zakłady włókiennicze padały jak mrówki. Wiedziałem, że mój zakład też padnie i pracy nie będę miał. Szybko skończyłem studia podyplomowe z informatyki i dzięki temu do teraz pracę mam. Warto jak się ma czas i chęci iść na studia podyplomowe, ale takie, po których pracę łatwiej znaleźć.
Ania

Ania

Zgadzam się z Dominiką- to super sposób na poszerzenie kompetencji. Skończyłam Akademie Studiów Podyplomowych dwa lata temu i mogłam się w końcu przekwalifikować. Świetna opcja jeśli ktoś chce zacząć w końcu zajmować się czymś innym, czymś czego zawsze chciał itp.
Dominika

Dominika

Wiele ludzi w ten sposób poszerza swoje kompetencje i ma możliwość mieć lepsze wykształcenie niż inni i możliwości do wykonywania zawodu w wielu innych sektorach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.